3 kroki dla idealnego nawilżenia skóry przez cały rok

Nawilżanie skóry jest kluczowym elementem pielęgnacji, który przyczynia się do zachowania zdrowia i odpowiedniego funkcjonowania na co dzień. Skóra jest naszym największym narządem, pełniącym istotne funkcje ochronne, regulacyjne i sensoryczne jednak różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, takie jak działanie słońca, wiatru, niska wilgotność powietrza, klimatyzacja, ogrzewanie, starzenie się organizmu czy niewłaściwa dieta, mogą prowadzić do zwiększenia przeznaskórkowej utraty wody i pogorszenia jej stanu. Stosowanie odpowiednich kosmetyków nawilżających - rano i wieczorem - jest niezbędne, aby utrzymać optymalny poziom nawilżenia i chronić skórę przed negatywnymi skutkami odwodnienia. Z tego artykułu dowiesz się, jakie 3 grupy składników są kluczowe dla uzyskania idealnie nawilżonej skóry każdego dnia.

Po co nawilżać skórę?

Skóra to bariera, która chroni organizm przed czynnikami zewnętrznymi, a jej zdrowie i funkcjonowanie zależą od utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia. Skóra, która nie jest odpowiednio pielęgnowana wygląda mniej korzystnie: pojawiają się na niej suche skórki, czerwone, podrażnione plamy, a jej koloryt jest ziemisty i niezdrowy. 

Należy pamiętać, że cera sucha ma tendencję do gorszego reagowania na składniki aktywne zawarte w kosmetykach. To dlatego, że bariera skórna, osłabiona przez brak nawilżenia, może być bardziej podatna na podrażnienia i przepuszczanie substancji drażniących. Skóra w dobrym stanie nawilżenia jest lepiej przygotowana do przyjęcia i wykorzystania korzystnych składników, takich jak antyoksydanty, witaminy czy ekstrakty roślinne, co zwiększa skuteczność produktów kosmetycznych. 

Właściwa pielęgnacja nawilżająca oparta o humektanty, emolienty i okluzję stanowi fundament, na którym można budować efektywną rutynę pielęgnacyjną, zapewniając skórze odpowiednią barierę i zdolność do wchłaniania składników aktywnych.

Mgiełka nawilżająca do twarzy i ciała

MGIEŁKA NAWILŻAJĄCA WATERFLOW

Mgiełka nawilżajaca do twarzy i ciała

Humektanty, emolienty i okluzja – 3 kroki dla idealnego nawilżenia

Poznaj 3 najważniejsze grupy składników utrzymujących wodę w naskórku. Dzięki ich działaniu stworzysz idealną bazę pielęgnacyjną:

Humektanty to substancje, które przyciągają wodę i wiążą ją w naskórku. To na przykład kwas hialuronowy, gliceryna, mocznik i sorbitol. Stosowanie kosmetyków z humektantami pomaga zwiększyć poziom nawilżenia skóry, zwłaszcza w warunkach o niskiej wilgotności powietrza – w klimetyzowanych pomieszczeniach, podczas sezonu grzewczego i podczas wietrznych, zimowych dni. 

PRO TIP: serum z humektantami stosuj na świeżo umytą, jeszcze wilgotną od wody skórę. Dzięki temu zwiążesz ją w naskórku.

olejek do twarzy z bakuchiolem

NEWBORN STAR

Odmładzający booster z bakuchiolem i witaminą C

Emolienty to składniki, które wygładzają i zmiękczają skórę, tworząc półprzepuszczalną warstwę ochronną. Dzięki temu skóra staje się bardziej miękka i elastyczna, a woda nie odparowuje z naskórka. Oleje roślinne, masło shea i skwalan to przykłady emolientów często stosowanych w kosmetykach nawilżających. Dają skórze „oddychać” i nie blokują całkowicie jej funkcji wydzielniczych tworząc z humektantami idealny duet wspierający barierę hydrolipidową.

PRO TIP: po zaaplikowaniu serum z humektantami koniecznie nałóż krem z emolientami. W ten sposób zapewnisz skórze niższe TEWL (transepidermalną utratę wody), a woda zostanie związana w twoim naskórku na długi czas.

Okluzję tworzą substancje, które mają zdolność pozostawania na powierzchni skóry. Przykłady to alginaty, lanolina, silikony i ich roślinne alternatywy oraz parafina. Taką funkcję pełnią np. maseczki do twarzy, które maksymalizują penetrację składników nawilżających do skóry. Przedostają się one jedynie w głąb naskórka, a nie odparowują z jego powierzchni. 

PRO TIP: stosuj maski nawilżające przez cały rok. W zależności od potrzeb skóry – cera tłusta i mieszana preferuje maski w płacie, cera sucha kremowe, natomiast maski algowe sprawdzą się przy każdym rodzaju cery.

Poranna i wieczorna rutyna nawilżająca

Stosowanie kosmetyków nawilżających rano i wieczorem ma istotne znaczenie dla zdrowia skóry. Rano nawilżające produkty pomagają w przywróceniu nawilżenia skóry po nocy i chronią przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV i zanieczyszczenia. Wieczorem nawilżanie wspomaga proces regeneracji skóry w czasie snu, umożliwiając skórze przyswojenie korzystnych składników z kosmetyków.

Rano umyj twarz delikatną pianką, a następnie spryskaj ją chłodząco-nawilżającą mgiełką do twarzy i ciała WaterFlow. Nie zapominaj o szyi i dekolcie. Na wilgotną skórę zaaplikuj eliksir łagodząco-kojący, a po jego dokładnym wchłonięciu nałóż adaptogenny krem nawilżający Smart Splash. By zachować pełne nawilżenie na cały dzień zabezpiecz skórę kosmetykiem fotoochronnym – odmładzające serum do Twarzy SPF50.

Wieczorem wykonaj demakijaż i oczyszczanie skóry, a następnie zaaplikuj intensywnie nawilżającą maskę jogurtową na 10 minut i spłucz letnią wodą. Nałóż na twarz, szyję i dekolt eliksir odmładzający, a zawarty w nim kwas hialuronowy zabezpiecz warstwą emolientów – koncentratem biorewitalizującym Very Superberry. Całość dopełni odmładzająca maska na noc Kisses From the Moon, która odżywi skórę i zapewni nawilżenie najgłębszych warstw skóry.

lekki krem nawilżający

SMART SPLASH

Krem nawilżający

Nawilżanie skóry jest kluczowym elementem pielęgnacji, a stosowanie kosmetyków nawilżających rano i wieczorem pomaga utrzymać optymalny poziom nawilżenia i zdrowy wygląd skóry. Humektanty, emolienty i składniki okluzyjne są ważnymi grupami w kosmetykach nawilżających, które działają synergistycznie, aby chronić skórę przed utratą wody i utrzymać jej gładkość i elastyczność. Dbanie o nawilżanie skóry to kluczowy krok w utrzymaniu zdrowej i pięknej cery przez wiele lat.

Autorka tekstu: kosmetolog Bogna Możdżeń, @bogna.skinology

ABSOLUTE PURE(NESS)

Synbiotyczna pianka oczyszczająca

(84)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (72,67 zł / 100 ml)
SMART SPLASH

Nawilżający krem adaptogenny

(157)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (398,00 zł / 100 ml)
VERY SUPERBERRY

Koncentrat biorewitalizujący

(64)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (993,33 zł / 100 ml)
ELIKSIR ODMŁADZAJĄCY

Odmładzający eliksir hialuronowy do twarzy

(45)
159,00 zł
 
159
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (530,00 zł / 100 ml)
ELIKSIR ŁAGODZĄCY

Łagodząco-kojący eliksir do twarzy

(15)
159,00 zł
 
159
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (530,00 zł / 100 ml)
SUNFLOW Serum SPF 30

Odmładzające serum do twarzy

(22)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (496,67 zł / 100 ml)
SUNFLOW Serum SPF 50

Odmładzające serum do twarzy

(34)
169,00 zł
 
169
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (563,33 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)