Choć budową chemiczną bakuchiol nie przypomina w żaden sposób retinolu, obydwie substancje - bakuchiol i retinol - wykazują właściwości poprawiające stan skóry. Zmniejszają one aktywność komórek zwanych melanocytami, które są odpowiedzialne za produkcję barwnika skóry - melaniny. Obydwie mają też właściwości rozjaśniające, przeciwzapalne i przeciwtrądzikowe.
Retinol to jeden z retinoidów, substancji pochodnych witaminy A, który uznawany jest od dawna za najskuteczniejszy składnik o działaniu odmładzającym z uwagi na swoje działanie stymulujące odbudowę komórek skóry. Niestety, jego działanie ma także swoje wady, ponieważ retinoidy potrafią np. podrażniać. Retinolu nie powinny używać ani kobiety w ciąży, ani osoby, które aktualnie starają się o dziecko.
Dodatkowo retinol podrażnia skórę, a stosowany w niewłaściwy sposób może doprowadzić do jej wysuszenia, zaczerwienienia oraz zniszczenia bariery hydrolipidowej.
Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, iż na środek ten skóra buduje tolerancję stopniowo, potrzeba więc kilku etapów jego używania, aby móc zastosować ostateczne stężenia niezbędne do skutecznego jego działania.
Ponadto kosmetyki z retinolem działają złuszczająco. Nie można ich również stosować w porze letniej bez odpowiedniego zabezpieczenia i nie nadają się one do dziennej pielęgnacji skóry.
Natomiast kosmetyki z bakuchiolem są pozbawione wszystkich tych wad. Choć środek ten działa łagodniej niż retinol, jeśli jest regularnie stosowany, może mieć podobne do niego efekty.
Bakuchiol jest też o wiele bezpieczniejszą substancją od retinolu — nie wykazuje bowiem działania fotouczulającego i dzięki temu można go stosować do codziennej pielęgnacji skóry, nawet wyjątkowo wrażliwej. Bakuchiol w odróżnieniu od retinolu nie tylko nie podrażnia naszej skóry, ale koi ją i łagodzi oparzenia słoneczne. Środek ten wzmacnia także odporność skóry na promieniowanie UV i łagodzi szkodliwy wpływ promieniowania słonecznego.