Aby odbudować barierę hydrolipidową, należy zadbać o jej odpowiednie nawodnienie. Proces ten powinien odbywać się dwutorowo: od wewnątrz (poprzez zbilansowaną dietę i optymalną podaż wody do organizmu) oraz od zewnątrz (używając odpowiednich kosmetyków).
W dermatologii i kosmetologii funkcjonuje pojęcie naturalnego czynnika nawilżającego (NMF). Jest to mieszanina związków, które przeciwdziałają odwodnieniu skóry. Należą do nich mocznik, amoniak, kwas mlekowy, glukozamina, aminokwasy, kreatynina, kwas cytrynowy, kwas mrówkowy, kwas piroglutaminowy oraz jony niektórych pierwiastków (m.in. wapnia i potasu). Wszystkie te substancje są wydzielane naturalnie przez organizm w procesie produkcji sebum. Ich syntetyczne odpowiedniki znajdują się w składzie dobrych kremów do twarzy i innych kosmetyków wspierających regenerację skóry suchej i odwodnionej. W przypadku uszkodzonej bariery ochronnej skóry warto korzystać również z produktów pielęgnacyjnych zawierających takie składniki aktywne, jak kwas hialuronowy, ceramidy czy mocznik.
Utrata naturalnej bariery ochronnej skóry następuje stopniowo. Podobnie jej odbudowa wymaga od nas cierpliwości. Pierwsze efekty wdrożenia optymalnej pielęgnacji są zauważalne po około 2-3 tygodniach. Tylko systematyczne dbanie o skórę twarzy i ciała pozwala zachowywać ją w dobrej kondycji.