Środkowa warstwa to skóra właściwa, która jest zbudowana z komórek tkanki łącznej, a jej głównym składnikiem jest kolagen, nazywany również „białkiem młodości”, a który stanowi do 75% jej masy. Niestety przestaje on powstawać po 25 roku życia, średnio o 1% każdego następnego roku, przez co na skórze możemy zobaczyć coraz to silniejsze oznaki starości.
Kolagen ma postać włókien, które są zanurzone w warstwie podstawnej naskórka. Włókna kolagenowe wiążą elastyczne włókna elastynowe. Zmarszczki na skórze powstają, gdy tkanka łączna w tej warstwie ulega zmniejszeniu, przez co staje się cieńsza, traci swą elastyczność i zdolność do wiązania wody. Braki w kolagenie są tego istotną przyczyną. Poziom wody w tkankach skóry jest bardzo ważną kwestią, gdyż bez zachowania jej odpowiedniego poziomu skóra nie będzie poprawnie się złuszczać i będzie podatna na wszelkiego rodzaju infekcje czy uszkodzenia. Znaczna część wody, która znajduje się w organizmie, jest przechowywana właśnie w tej warstwie. Znajduje się tutaj także słynny kwas hialuronowy, mający zdolność wiązania wody i tym samym zapewniający skórze nawilżenie. Stanowi on również rezerwę wilgoci w skórze. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. Niestety kwasu hialuronowego również ubywa nam z wiekiem, a konsekwencją tego procesu jest starzenie się skóry.
W skórze właściwej znajdują się także naczynia limfatyczne i krwionośne, mieszki włosowe, gruczoły potowe i łojowe (tzw. przydatki skóry) oraz komórki czuciowe. Włosy, mające swój początek w mieszkach włosowych, przechodzą przez cały naskórek i z reguły wystają ponad powierzchnię skóry. Przewody gruczołów potowych oraz gruczołów łojowych również wychodzą poza warstwę skóry właściwej. To właśnie zatkanie gruczołów łojowych powoduje istotne problemy z nadmiernym wytwarzaniem sebum i trądzikiem. Skórę właściwą budują także komórki czuciowe, które są bezpośrednio powiązane z systemem nerwowym. Rejestrują one temperaturę, dotyk, w tym ból, i przekazują te doznania do rdzenia kręgowego, by w końcu trafić do mózgu.
Budowa skóry właściwej składa się z trzech części, które wzajemnie się przenikają: