cellulit skąd się bierze

Cellulit - skąd się bierze i jak z nim walczyć w pielęgnacji?

To, co widzisz na skórze ud i pośladków w postaci nierówności i dołeczków, to guzkowo-obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki tłuszczowej, nazywane w żargonie medycznym lipodystrofią typu kobiecego. Guzki i zgrubienia wyczuwalne przy dotyku to uwypuklenia tkanki tłuszczowej. Takie przerosty i zbijanie się komórek tłuszczowych powoduje nienaturalne rozciąganie się powięzi (łac. Fascia, tkanka łączna, która podtrzymuje wszystkie struktury w naszej skórze i całym ciele) i często powstawanie głębokich dołków. Taki obraz nazywamy potocznie skórką pomarańczową, która obejmuje obszary o nieco niższej temperaturze powierzchni skóry (uda i pośladki są zawsze nieco chłodniejsze w dotyku, niż reszta ciała). Skóra w tych miejscach jest mniej elastyczna, krążenie jest zaburzone, a adipocyty (komórki tłuszczowe) są powiększone. Co ważne, cellulit może obejmować w nielicznych przypadkach także brzuch i ramiona. Pojawia się on  najczęściej już w bardzo młodym wieku, ale może również wystąpić pod różnymi postaciami w wieku dojrzałym.

Czy tylko kobiety mają cellulit?

Budowa skóry u kobiet i u mężczyzn różni się - najczęściej to kobiety są posiadaczkami cellulitu ze względu na cieńszą skórę, mniej gruczołów łojowych i potowych, czy większe i prostsze przegrody powięzi. To sprawia, że ich skóra jest elastyczniejsza, ale niestety także skłonna do formowania tzw. "zrazików" cellulitu. U mężczyzn przegrody mają inną budowę i jest ich więcej, co powoduje lepsze uporządkowanie komórek tłuszczowych w tych przestrzeniach, niezależnie od wagi. Już w wieku dojrzewania u dziewcząt dochodzi do szybszego rozwoju tkanki tłuszczowej i replikacji komórek adipocytów. 

Rodzaje cellulitu

Istnieje wiele sposobów mierzenia i kategoryzowania cellulitu i jego stopnia zaawansowania. Zazwyczaj spotykamy się z tym 4-etapowym, które określa w skali od 0 do 3 wygląd skóry (0 – brak cellulitu, 1 – grudki widoczne tylko po ściśnięciu ręką, 2 – widoczne grudki w pozycji stojącej, 3 – uwypuklenia i zagłębienie widoczne także w pozycji leżącej). Poznaj rodzaje cellulitu, by wiedzieć dokładnie co jest powodem jego powstania.

Postać twarda

 • WYGLĄD:
  Skóra elastyczna, ale sucha z rogowaceniem okołomieszkowym i rozstępami; tkanka tłuszczowa zwarta i mocno przylega do mięśni, więc wygląda podobnie na siedząco/stojąco.
 • GRUPA:
  Młode, szczupłe, także wysportowane kobiety, które nie miały wahań wagi.
 • PIELĘGNACJA PHLOV:
  GO! OMEGA! GO! - dla osób z tendencją do wahań wagi, aktywnych, młodzieży w okresie wzrostu, kobiet w ciąży i po porodzie.

Postać wiotka

 • WYGLĄD:
  Luźny, nieprzylegający do mięśni cellulitis, obejmujący często także ramiona, wygląda różnie wraz ze zmianą pozycji ciała.
 • GRUPA:
  Mało aktywne fizycznie kobiety z osłabionymi mięśniami i genetycznie uwarunkowaną tendencją do wiotczejącej szybko skóry; osoby przyjmujące leki odwadniające.
 • PIELĘGNACJA PHLOV:
  BURN, BURN NOW! - balsam należy wmasować w miejsca objęte cellulitem tuż przed treningiem, by jeszcze skuteczniej przyspieszyć mikrokrążenie krwi w skórze.

Postać wodna

 • WYGLĄD:
  Zmieniający się w zależności od cyklu miesięcznego, twardszy i bardziej przylegający do mięśni. 
 • GRUPA:
  Młode kobiety, także aktywne z dużą wrażliwością tych tkanek na zmiany hormonalne i retencję wody.
 • PIELĘGNACJA PHLOV:
  BRUSHING QUEEN - w szczególności postać wodna będzie doskonale reagować na szczotkowanie na sucho. Pomóż skórze w eksfoliacji jak i regulowaniu reakcji na comiesięczne zmiany hormonalne.

Postać tłuszczowa

 • WYGLĄD:
  Luźny, wiotki, osadzony w skórze pozbawionej już sporej ilości kolagenu, więc miękki w dotyku.
 • GRUPA:
  Kobiety dojrzałe, których skóra zmaga się z wahaniem wagi związanym z wiekiem.
 • PIELĘGNACJA PHLOV:
  YO-YO DE-ACTIVATOR - doskonały balsam do stosowania w przypadku osób, które doświadczyły efektu jojo.

Postać obrzękowa

 • WYGLĄD:
  Uczucie ciężkości nóg, zwiększona objętość dolnej partii ciała, tkliwość miejsc objętych cellulitem, przy ucisku pozostawia białe wgłębienie.
 • GRUPA:
  Kobiety z zaburzeniami krążenia, ze skłonnością do opuchlizny, przyjmujące antykoncepcję hormonalną.
 • PIELĘGNACJA PHLOV:
  SCRUB ME UP! - peeling doskonale sprawdzi się jako kolejny etap przywracania prawidłowego mikrokrążenia w skórze. Wykonaj go przed lub po masażu drenującym.

Postać rzekoma

 • WYGLĄD:
  Wiotkość skóry związana bardziej z wiekiem niż tkanką tłuszczową; cellulit widoczny zarówno na udach, pośladkach, jak i ramionach oraz brzuchu.
 • GRUPA:
  Kobiety starsze z bardzo ścieńczałą, nieelastyczną skórą.
 • PIELĘGNACJA PHLOV:
  ENERGY PUNCH! - żel do ciała z kwasami owocowymi już podczas mycia będzie złuszczał naskórek i ujędrniał go.

Postać mieszana

 • WYGLĄD:
  Łączy cechy twardej, wiotkiej i nieraz obrzękowej.
 • GRUPA:
  Najczęściej spotykana.
 • PIELĘGNACJA PHLOV:
  ZESTAW WZMACNIAJĄCY - większość kobiet doświadcza właśnie tej postaci cellulitu. Dlatego warto skorzystać z kompleksowego zabiegu szczotkowania, regeneracji i uelastyczniania z pomocą zestawu ujędrniającego ciało.

Jak pielęgnować skórę ze skórką pomarańczową? 4 skuteczne kroki

Przede wszystkim – regularnie i wielopoziomowo. Pamiętaj, że im dłużej zwlekasz z pielęgnacją ud i pośladków, tym większa szansa, że dojdzie do trwałego zwłóknienia (stwardnienia) tkanki łącznej, która ma już charakter blizny i bardzo trudno będzie ją poprawić! Znając już różne podłoże cellulitu możesz skutecznie ustalić plan działania, który wykonasz od początku do końca w domowym zaciszu. Taki schemat jest ukierunkowany na konkretną przyczynę Twojego problemu i składa się z 4 etapów.

1. Szczotkowanie

To podstawowy zabieg dla osób posiadających skórkę pomarańczową, który pokazuje, że domowe zabiegi antycellulitowe nie muszą być drogie, a przynoszą widoczne gołym okiem efekty. Poprawione funkcjonowanie układu limfatycznego może przyczynić się do zmniejszenia retencji płynów i obrzęków, co z kolei może wpływać na widoczność cellulitu. Rozpocznij zabieg od dolnych partii ciała i wykonuj długie, płynne ruchy skierowane ku górze. Zaleca się sesję szczotkowania od pięciu do dziesięciu minut, a można je powtarzać codziennie. Szczotkowanie na sucho doskonale peelinguje skórę (więc peeling ziarnisty stosuj w dni, kiedy nie szczotkujesz ciała), zapobiega wrastaniu włosków i nadaje jej gładkość oraz miękkość. W tym celu warto wybrać szczotkę Brushing Queen wykonaną z ekologicznego włosia roślinnego, takiego jak włókno agawy. Jednak należy pamiętać o omijaniu pieprzyków, ran i naczynek krwionośnych podczas wykonywania masażu. Po zabiegu zaleca się wziąć kąpiel, dokładnie nawilżyć skórę balsamem lub olejkiem, a szczoteczkę oczyścić mydłem i wysuszyć.

szczotkowanie na sucho po co

BRUSHING QUEEN

do szczotkowania ciała na sucho

Masaż ciała

2. Ujędrnianie skóry

Ten etap jest najważniejszy u posiadaczy cellulitu rodzaju rzekomego, tłuszczowego i wiotkiego, ponieważ najwidoczniej będzie wpływał na zwarcie luźnej i opadającej skóry. Ten zestaw powinny wykorzystać także kobiety w ciąży i karmiące piersią, które również mogą być narażone na pojawienie się cellulitu w wieku dorosłym. By rozpocząć działania ujędrniające, wykorzystaj mikrozłuszczający żel do mycia ciała Energy Punch. Doskonale ujędrnia skórę i dostarcza jej antyoksydantów. Zawarte w formule sole PCA stoją na straży nawilżenia naskórka. Kwasy AHA powinny być obecne w pielęgnacji skóry dojrzałej i z problemem cellulitu, a dzięki temu produktowi jesteś w stanie już podczas mycia ciała rozpocząć proces odmładzania i poprawy jędrności. W wieczornej rutynie pielęgnacyjnej nie zapominaj o ujędrniających olejkach lub balsamach, które będą dbały o przywrócenie utraconej elastyczności. Osoby z wahaniami wagi powinny wybrać balsam Take Control, Babe! imitujący działanie zabiegów z osoczem dzięki opatentowanemu fitokompleksowi. Nie zapominaj o fotoprotekcji, kiedy odsłaniasz ciało latem. Fotostarzenie objawia się właśnie wiotczeniem skóry, której włókna kolagenowe niszczone są przez promieniowanie. Balsam do ciała SPF 30 Sun Flow podkreśla koloryt skóry, chroni przed UV, HEV oraz IR i nie pozostawia lepkiej warstwy na skórze. Dodatkowo zawiera ekstrakt z zielonej kawy, która regeneruje skórę.

kosmetyki naturalne na cellulit

ENERGY PUNCH!

żel do mycia z efektem mikrozłuszczającym

BURN, BURN NOW!

modelujący balsam treningowy

3. Redukcja tkanki tłuszczowej

Nie jest możliwa w inny sposób, niż przy pomocy odpowiedniej diety i sportu, ale dzięki linii Active od Phlov możesz liczyć na wzmocnienie efektów treningów! Modelujący balsam Burn, Burn Now! to kuracja o właściwościach wyszczuplających, który usprawnia mikrokrążenie, dzięki kapsaicynie i ekstraktowi z gorczycy. Dodatek bioaktywnej wody z zielonej mandarynki odświeża i dostarcza oligoelementów. Balsam ma lekką, żelową konsystencję, co sprawia, że skóra nie poci się pod nim nieprzyjemnie podczas treningu. (Re)start, baby! także doskonale sprawdzi się dla osób aktywnych fizycznie, które są narażone na wysuszające skórę działanie potu. Żel zawiera pre- i probiotyki, które wspomagają odnowę bariery hydrolipidowej. Peeling Scrub Me Up! zawiera odżywczy olej kokosowy, z nasion chia oraz masło shea. Nie pozostawia tłustej warstwy, a wspaniałe napięcie i nawilżenie skóry. Złuszczające właściwości zawdzęcza nie tylko cukrowi, ale również różowej glince abisyńskiej, która dodatkowo remineralizuje skórę.

4. Masaż ciała

Powinny wykonywać go osoby z cellulitem obrzękowym i mieszanym, gdyż przyczyną ich problemu są zaburzenia krążenia obwodowego na tle hormonalnym. Do masażu możesz wykorzystać własne dłonie lub nasz kwarcowy roller - Rolling Buddy, który posiada głowicę zbudowaną z czterech kul kwarcowych - dzięki czemu szybko i wydajnie przemasujesz większe partie.

Masaż wykonujemy zgodnie z kierunkiem przedstawionym poniżej - na sucho albo przy pomocy ulubionego balsamu, olejku lub serum.Pamiętajmy tylko, aby wówczas dokładnie wytrzeć roller po użyciu.

Dla dodatkowego efektu możemy wcześniej schłodzić go też w lodówce.

Kierunek masażu ciała

Masaż rollerem czy szczotkowanie?

Masaż rollerem jest nieco mocniejszy, przez co może być bardziej odprężający dla mięśni, podczas gdy Brushing Queen działa głównie na skórę. Stosowanie jednego produktu nie wyklucza włączenie drugiego do rytuałów! Możecie bez problemu połączyć szczotkowanie i masaż rollerem, dodając go do swojego rytuału. Idealnie będzie wykonywać masaż rollerem 2-3 razy w tygodniu.

Profilaktyka antycellulitowa: ruch!

Czynniki wywołujące cellulit to zaburzenia hormonalne, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, używki i stres. W profilaktyce tej przypadłości najważniejsza jest więc właściwa pielęgnacja ciała, odżywcza dieta oraz zawsze aktywność fizyczna. To ona wielopoziomowo wpływa na stan skóry poprzez poprawienie krążenia krwi, a tym samym skuteczniejsze dostarczanie składników odżywczych do skóry oraz dotlenienie komórek.  Wzrost napięcia mięśni oraz uelastycznienie powięzi sprawia, że sylwetka prezentuje się lepiej, a tkanka tłuszczowa i skóra zyskują lepsze podparcie. Warto wybierać ćwiczenia aerobowe jako doskonałą aktywność prewencyjną dla cellulitu. Jest to między innymi pływanie, jogging czy jazda na rowerze. Warto również zwrócić uwagę na siłowe ćwiczenia powiększające i wzmacniające mięśnie, które podpierają konkretnie partie objęte cellulitem. 

 • Obecnie brak na stanie
BURN, BURN NOW!

Balsam wzmacniający efekty treningu

(34)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 
SCRUB ME UP!

Peeling botaniczny z różową glinką

(49)
119,00 zł
 
119
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
300 g (39,67 zł / 100 g)
BRUSHING QUEEN

Szczotka do masażu ciała

(24)
69,00 zł
 
69
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
GO! OMEGA GO!

Olejek przeciw rozstępom z omega 3-6-9

(43)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (66,00 zł / 100 ml)
YO-YO DE-ACTIVATOR

Balsam z technologią lipo-transformacji

(31)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -15%
ZESTAW WZMACNIAJĄCY

masaż na sucho, odżywienie

(1)
192,95 zł
227,00 zł
-15%
192
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -15%
 • Pakiet
 • Obecnie brak na stanie
ZESTAW UJĘDRNIAJĄCY DO CIAŁA

poprawa efektów treningu

(1)
243,95 zł
287,00 zł
-15%
243
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 
 • -15%
 • Pakiet
 • Obecnie brak na stanie
ZESTAW HEALTHY & ACTIVE

holistyczna pielęgnacja ciała i twarzy

 
420,75 zł
495,00 zł
-15%
420
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 

Add a comment

 (with http://)