Cera mieszana jak pielęgnować

Cera mieszana - jak powinna wyglądać pielęgnacja?

Pisaliśmy już o tym, czego wymaga cera sucha. A co zrobić, jeśli czoło zawsze mamy błyszczące, nos również, ale policzki zdecydowanie są suche? To sygnały cery mieszanej - i dziś to nią się zajmiemy!

Cera mieszana - charakterystyka

Według ogólnie przyjętej reguły, cera mieszana to połączenie cery suchej z cerą tłustą w różnych konfiguracjach. Mówiąc prościej, oznacza to, że na twarzy danej osoby można wyróżnić obszary cery suchej, jak i obszary cery tłustej obok siebie.

Miejsca, w których najczęściej można zlokalizować tłustą cerę, to tak zwana strefa T - czoło, nos i broda. To na nich zauważymy błyszczenie, rozszerzone pory i nadmiar sebum. Natomiast suchą cerę zwykle możemy zaobserwować na policzkach.

To oczywiście ogólna charakterystyka cery mieszanej - i są od niej wyjątki. Jest również możliwe, że przetłuszczać będą się policzki i nos, a czoło i broda będą suche. Podział na obszary zależy od wielu czynników - genów, hormonów, fazy cyklu u kobiet, także od wieku. Możliwe jest, że osoba z cerą tłustą w wieku poniżej 30 lat płynnie przejdzie do cery mieszanej, a po 50 roku życia do suchej. Dlatego tak ważne jest obserwowanie własnej skóry i właściwe reagowanie na jej zmieniające się potrzeby.

Podstawy pielęgnacji cery mieszanej

W przypadku posiadania wyłącznie cery tłustej albo suchej wiemy, intuicyjnie, że jeden typ pielęgnacji może objąć całą twarz. Czy w takim razie oznacza to, że potrzebujemy podwójnej pielęgnacji i dwa razy więcej rytuałów, żeby poradzić sobie z cerą mieszaną?

Nie! Pielęgnacja cery mieszanej wymaga nieco więcej uważności i ostrożności, ale to absolutnie nie oznacza to, że będziemy musieli szukać dodatkowej półki na kosmetyki! Ważne jest, żeby odpowiedzieć na wspólne potrzeby obu typów skóry.

Co ważne, nie należy używać żadnych gąbeczek, ściereczek czy szczoteczek do oczyszczania cery mieszanej. Cera sucha nie lubi takich zabiegów i może ulec podrażnieniu, natomiast dla cery tłustej będzie to sygnał do odpowiedzi w postaci produkcji większej ilości sebum. Zaszkodzimy obu typom jednocześnie.

Do oczyszczania cery mieszanej potrzebujemy produktów, które będą łagodne, ale skuteczne, bo musimy pogodzić wrażliwość suchej cery z potrzebami tłustej. Świetnym wyborem będą pianki, takie jak Absolute Pure(ness), która jest bardzo dobrze tolerowana przez suchą skórę i nie naraża jej na podrażnienia, ale także świetnie oczyszcza cerę tłustą.

Pielęgnację dobrze jest też podzielić na wieczorną i poranną. Wtedy możemy właściwie dobrać kosmetyki, tak, aby pielęgnować każdy obszar skóry bez konieczności nakładania różnych kremów na precyzyjnie określone miejsca.

Pielęgnacja cery mieszanej krok po kroku

Zacznijmy zatem od pielęgnacji porannej. Tu powinniśmy się skupić na delikatnym oczyszczeniu skóry po nocy, a potem zastosować nawilżenie. To podstawa! Ale równie ważne jest też używanie produktów o lekkiej konsystencji - te cięższe, tłustsze, niepotrzebnie obciążą skórę i mogą powodować nadmierne błyszczenie obszarów cery tłustej.

Jeśli chcemy sięgnąć też po pielęgnację anti-age lub ukoić zaczerwienienia, to właśnie będzie doskonały moment. Odrobina boostera Mood’Fluencer na oczyszczoną twarz (a więc przed kremem nawilżającym) zdecydowanie w tym pomoże.

Przy pielęgnacji wieczornej możemy pozwolić sobie na nieco więcej - to przede wszystkim tu będziemy działać seboregulująco i mikrozłuszczająco. Oczywiście, tu również pielęgnację zaczynamy od oczyszczenia twarzy.

W kolejnym kroku świetnie sprawdzi się esencja Overnight Beauty Trick - nie tylko zadziała mikrozłuszczająco, ale też pozytywnie wpłynie na regulację wydzielania sebum. Jest łagodna dla skóry wrażliwej, a tłusta cera zdecydowanie odczuje jej wsparcie. Dodatkowo, pomoże wyrównać koloryt skóry, który może się różnić między typami cery, i wzmocni przenikanie składników zawartych w dalszych krokach pielęgnacji.

Po esencji koniecznie pamiętaj o kremie! Ten krok będzie się nieco różnił w zależności od tego, jaki typ cery przeważa:

Jeśli masz cerę mieszaną, ale ze znaczną przewagą tłustej, sięgnij po Smart Splash - jest lekki, ale zapewni skórze właściwy poziom nawilżenia i ochrony.

maska do twarzy

PUMP UP THE BEAUTY!

błyskawiczna maska upiększająca

Jeśli zaś identyfikujesz u siebie zdecydowanie więcej u Ciebie obszarów suchych, sięgnij po Smart Splash i wymieszaj go na dłoni, przed aplikacją, z kilkoma kroplami jednego z olejków - Very Superberry lub Flower Yourself. Dodatkowa dawka substancji odżywczych w lekkim oleju wspomoże natłuszczenie skóry i jeszcze bardziej ją nawilży.

Teraz zajmijmy się jeszcze jednym ważnym krokiem, czyli dodatkową pielęgnacją cery mieszanej. Każda skóra ucieszy się z dobrze dobranego ekstra wsparcia! Dlatego raz w tygodniu, wykonaj domowe SPA w postaci:

Maski złuszczającej Skin Exposed, którą naniesiesz na oczyszczoną skórę, rozprowadź ją po niej i zostaw na 10 minut. Po tym czasie maskę należy zmyć, możesz delikatnie ją przemasować zanim to zrobisz. Osusz skórę twarzy i przejdź do kolejnego kroku.

Teraz nanieś na skórę maskę Pump up the beauty i pozostaw na około 10-20, a nawet 30 minut. Po tym czasie zmyj maskę, osusz skórę i zastosuj produkty do codziennej, wieczornej pielęgnacji, tak jak zwykle.

Zasady pielęgnacji skóry mieszanej

Pielęgnuj skórę mieszaną delikatnymi produktami o działaniu nawilżająco/regenerującym, a równocześnie dostarczaj składniki regulujące wydzielanie sebum i oczyszczające skórę.

Podziel pielęgnację na poranną i wieczorną, a w każdej z nich zadbaj o zawartość składników odpowiednich dla potrzeb Twojej skóry.

Nie zapominaj o pielęgnacji dodatkowej, a w niej postaw na delikatne, lecz skuteczne działanie złuszczające i regenerację. Tylko nie przesadź - nadmierne złuszczanie skóry może powodować podrażnienia i zaostrzenie “objawów” skóry suchej i tłustej, czyli efekty zupełnie odwrotne do tych, które chcemy osiągnąć!

Jakie kosmetyki polecamy do cery mieszanej?

Jak wspominaliśmy, kosmetyki do pielęgnacji cery mieszanej powinny spełniać kilka ról: nawilżenie, regenerację, mikrozłuszczenie i oczyszczenie. W ofercie Phlov znajdziecie doskonałe produkty na każdą potrzebę pielęgnacji cery mieszanej!

Do oczyszczania:

  • Pianka Absolute Pure(ness)
  • Żel Clean’em All - żel ma nieco mocniejsze działanie niż pianka, dlatego polecamy go przede wszystkim do cery mieszanej z przewagą tłustej. Żel nałóż najpierw na dłonie i spień go, a powstałą pianę nałóż na twarz. Zmyj ciepłą wodą.

Pielęgnacja codzienna:

  • Booster Mood’Fluencer - do pielęgnacji porannej - ukoi zaczerwienienia i odżywi skórę, ale obciąży jej
  • Esencja nocna Overnight Beauty Trick
  • Krem Smart Splash
  • Olejek Very Superberry lub Flower Yourself, który dodasz do Smart Splash do pielęgnacji cery mieszanej tłustej

Pielęgnacja dodatkowa:

  • Maska złuszczająca Skin Exposed
  • Maska pielęgnacyjna Pump up the beauty
esencja mikrozłuszczająca do twarzy

OVERNIGHT BEAUTY TRICK

mikrozłuszczająca esencja nocna

Pielęgnacja cery mieszanej - o czym jeszcze pamiętać?

Pamiętaj - cera mieszana tylko wygląda na skomplikowaną w pielęgnacji. Jest wiele produktów, które nadają się do każdego typu cery, więc szukaj takich, które odpowiadają na konkretne potrzeby skóry.

Unikaj kosmetyków obciążających skórę, w tym natłuszczających - tłuste obszary Twojej cery nie będą z nich zadowolone, bo tylko spotęgują one błyszczenie.

Zachowaj też ostrożność w przypadku mocniejszych peelingów - ich też nie lubi żaden typ cery. Sucha skóra może okazać się na nie nadwrażliwa, a dla tłustej może to być bodziec do nadprodukcji sebum. Postaw raczej na mikrozłuszczanie łagodnymi produktami.

Nie zapominaj o nawilżeniu! Jak pisaliśmy wcześniej, sucha skóra i przesuszona skóra to dwie różne rzeczy, a nawet tłusta cera może okazać się przesuszona przez nadmierną utratę wody. Zadbaj o ochronę przed przeznaskórkową utratą wody i uzupełnienie wilgoci w skórze kremami takimi jak Smart Splash.

Jeśli będziesz pamiętać o naszych podstawowych zasadach, pielęgnacja cery mieszanej nie będzie miała przed Tobą tajemnic. Wiele osób ma cerę mieszaną, bądź będzie taką miało na którymś etapie życia, dlatego też wiele kosmetyków Phlov stworzyliśmy z myślą o potrzebach skóry, a nie tylko o jej typie!

OVERNIGHT BEAUTY TRICK

Mikrozłuszczająca esencja nocna

(49)
155,00 zł
 
155
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (103,33 zł / 100 ml)
MOOD’FLUENCER

Liposomalny booster odmładzający

(60)
179,00 zł
 
179
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (596,67 zł / 100 ml)
SMART SPLASH

Nawilżający krem adaptogenny

(163)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (398,00 zł / 100 ml)
FLOWER YOURSELF

Odmładzające serum kwiatowe

(100)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (993,33 zł / 100 ml)
VERY SUPERBERRY

Koncentrat biorewitalizujący

(68)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (993,33 zł / 100 ml)
SKIN-EXPOSED

10-minutowa terapia złuszczająca

(64)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
60 ml (181,67 zł / 100 ml)
PUMP UP THE BEAUTY!

Maska błyskawicznie upiększająca

(62)
139,00 zł
 
139
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
60 ml (231,67 zł / 100 ml)
  • -15%
  • Pakiet
DUET DO BŁYSKAWICZNEJ ODNOWY CERY

do szybkiego odświeżenia i regeneracji

 
210,80 zł
248,00 zł
-15%
210
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)