Jak pozbyć się cieni pod oczami

Cienie pod oczami - jak się ich pozbyć?

Na kształt oczu nie mamy wpływu, ale na ich oprawę już zdecydowanie tak. Najlepiej wyglądamy, gdy spojrzenie jest świeże, naturalne. Wszelkiego rodzaju zaburzenia kolorytu skóry optycznie zaburzają naszą prezencję. Przez cienie pod oczami twarz wygląda na zmęczoną, oczy sprawiają wrażenie mniejszych, niewłaściwie zagłębionych. Jest to spory defekt estetyczny. Sińce pod oczami mogą być objawem niezdrowego stylu życia lub cery naczyniowej. Zdarza się też, że wskazują na poważniejsze choroby. Poznaj możliwe przyczyny i sprawdź, jak pozbyć się cieni pod oczami! 

Czym właściwie są cienie pod oczami? Jak odróżnić zasinienia od worków pod oczami?

Niedoskonałości, takie jak worki i cienie pod oczami bywają błędnie uznawane za tę samą przypadłość. Tak naprawdę mianem worków określa się obrzęki i opadające tkanki, natomiast cienie to nic innego, jak specyficzne przebarwienia pod oczami. Chociaż fioletowe zasinienie bardzo często występuje wspólnie z zastojami płynów limfatycznych i wiotką skórą, może też być oddzielną przypadłością. 

Fioletowe lub różowe zabarwienie skóry wokół oczu jest ściśle związane z jej budową. Na tej partii twarzy tkanki są wyjątkowo cienkie - mają zaledwie pół milimetra grubości, czyli nawet dziesięć razy mniej w porównaniu do innych obszarów. W konsekwencji kapilary, czyli drobne, płytko zlokalizowane naczynia krwionośne są bardziej widoczne - po prostu prześwitują przez cienką skórę, zwłaszcza, jeśli uległy nadmiernemu rozszerzeniu. Ponieważ naczynka te występują gęsto, wspólnie mogą dawać efekt cienia. 

Najczęstsze przyczyny sińców - cera naczyniowa, nieodpowiedni styl życia, oznaka mijającego czasu i geny

Problem cieni pod oczami dotyczy ludzi na całym świecie. Częściej jednak przebarwienia wynikające z nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych dotyczą osób o jasnej karnacji. Może mieć to związek z genetycznymi predyspozycjami do ich osłabienia, np. w wyniku nieprawidłowości w obrębie budowy zastawek żylnych, a także z naturalnie cienką i wrażliwą skórą. Z kolei u osób z cerą naczyniową kapilary są płytko zlokalizowane. 

Uwarunkowania genetyczne do wystąpienia cery naczyniowej odgrywają ważną rolę. Niemniej jednak istnieje również szereg czynników, które sprzyjają osłabieniu ścian naczyń krwionośnych. Jako przyczyny cieni pod oczami wymienia się głównie niezdrową dietę, brak odpoczynku i narażenie skóry na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. 

Ponadto sińce pod oczami często pojawiają się u osób, które nie mają problemu z układem krwionośnym, ale osłabieniu uległa kondycja ich skóry wokół oczu. Normalne jest, że wraz z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza. Ma to związek m.in. ze spowolnienia syntezy kolagenu i elastyny, a także spadkiem objętości podskórnej tkanki tłuszczowej, która i tak jest znikoma na tej partii twarzy. Naturalna utrata jędrności i gęstości skóry sprawia, że nawet kapilary o prawidłowej objętości mogą spod niej prześwitywać. Przy oznakach starzenia oprócz cieni pod oczami zwykle pojawiają się również drobne zmarszczki. 

Za prześwitywanie naczyń krwionośnych przez cienką skórę mogą odpowiadać również czynniki zewnętrzne, które osłabiają układ krążeniowy i/lub strukturę tkanek. Do takich należą m.in.:

 • nadmierna ekspozycja na promienie UV - słońce wysusza i podrażnia skórę, sprawia, że staje się ona odwodniona i cieńsza;
 • zanieczyszczenia, które drażnią skórę i błony śluzowe oczu - dotyczy to również dymu wydzielanego podczas palenia papierosów;
 • niewłaściwa pielęgnacja, zwłaszcza niedostateczne nawilżanie skóry pod oczami i pocieranie jej;
 • długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera, telefonu lub telewizora - światło emitowane przez ekrany działa podobnie do promieni słonecznych;
 • niezdrowa dieta - zarówno skóra, tkanka podskórna jak i naczynia krwionośne do prawidłowego funkcjonowania potrzebują rozmaitych składników odżywczych, a wszelkie niedobory mineralno-witaminowe mogą odpowiadać za fioletowe zabarwienie skóry pod oczami. 
Domowe sposoby na cienie pod oczami

Cienie wokół oczu jako objaw chorób ogólnoustrojowych

Za cienie pod oczami najczęściej odpowiadają wyżej wymienione czynniki. Zdarza się jednak, że jest to objaw schorzeń, takich jak np.:

 • zaburzenia krążenia, nadciśnienie;
 • zapalenie lub niedoczynność tarczycy;
 • choroby nerek;
 • choroby wątroby - wówczas mogą występować żółte cienie pod oczami;
 • nieprawidłowa praca śledziony;
 • osłabienie organizmu;
 • anemia;
 • choroby oczu, np. zapalenie spojówek;
 • alergia - jeśli sińce pojawiły się nagle, mogą wskazywać na alergię;
 • choroby skóry, m.in. atopowe zapalenie skóry.

Podejrzewając, że cienie pod oczami stanowią objaw chorobowy należy skonsultować się z lekarzem. 

Jak pozbyć się cieni pod oczami za pomocą domowych sposobów?

Cienie najczęściej pojawiają się wspólnie z lekką opuchlizną i zwykle są wynikiem niedostatecznej pielęgnacji delikatnej okolicy oka. Aby zlikwidować cienie pod oczami i przy okazji spowolnić proces starzenia się skóry, warto systematycznie wykonywać masaż. Prosty, domowy zabieg usprawnia krążenie i jednocześnie odżywienie tkanek wokół oczu. Wspomaga też usuwanie limfy w tej okolicy, stymuluje produkcję kolagenu w skórze i redukuje zmarszczki. Masaż można robić opuszkami palców lub specjalnymi przyrządami. Powieki górne masuje się zaczynając od wewnętrznych kącików oczu, natomiast dolne w kierunku odwrotnym. W przypadku zabiegu palcami należy wykonywać delikatne, okrężne ruchy. 

Ukojenie zmęczonej skórze w okolicy oczu przyniosą również okłady. Sprawdzi się np. KWARCOWA MASKA NA OCZY BEAUTY & THE MASK. Możesz ją chłodzić, traktując jako kompres na obrzęki oraz sposób na rozluźnienie mięśni i redukcję zmarszczek. Z kolei po ogrzaniu maska usprawni krążenie i ułatwi oczyszczanie skóry w tej okolicy, na którą ją założysz - jej kształt sprawdza się na oczy, ale także na inne obszary twarzy i ciała. 

Jak zlikwidować fioletowe cienie pod oczami? Kosmetyki do skóry wokół oczu

Jeśli pod oczami pojawiają się zasinienia, wskazuje to na osłabienie delikatnej skóry. Przede wszystkim należy więc unikać preparatów, które mogą dodatkowo podrażniać tę okolicę. Łagodne dla wrażliwych tkanek są naturalne kosmetyki do twarzy, pozbawione sztucznych dodatków. 

Wypróbuj np. KREM PEPTYDOWY EYE-DEAL LOOK przeznaczony do okolicy oczu, idealny dla osób z oznakami przemęczenia i utraty kolagenu w skórze. Kosmetyk ujędrnia powieki, napina i wygładza skórę, a także pozwala zniwelować worki pod oczami. Dzięki lekkiej, żelowej konsystencji krem ten szybko się wchłania i doskonale przygotowuje skórę do nałożenia makijażu. Możesz więc stosować go zarówno wieczorem, jak i rano.  

Pamiętaj też, aby dobrze się wyspać i chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi!

Bardzo często cienie pod oczami pojawiają się po zmęczeniu i niewyspaniu. Już jedna nieprzespana noc wystarcza, aby pod oczami wystąpiła opuchlizna. Gdy jednak to się powtarza, systematycznie rozciągana skóra ulega osłabieniu, a co za tym idzie naczynka zaczynają być widoczne. Staraj się więc traktować sen nie jak stratę czasu, a potężną dawkę regeneracji dla ciała, umysłu i urody. Jeśli masz problemy ze snem i limfa często gromadzi się pod oczami, poszukaj sposobów na poprawę jakości swojego snu. 

Skóra wokół oczu jest nie tylko cienka, ale też praktycznie pozbawiona gruczołów łojowych. Sprawia to, że obszar ten jest szczególnie podatny na odwodnienie i powstawanie przebarwień, a do tego przyczynia się głównie nadmiar promieni słonecznych. Z tego powodu wychodząc na zewnątrz warto stosować odpowiednie kosmetyki ochronne, nie zapominając o smarowaniu skóry wokół oczu. 

 • Obecnie brak na stanie
BEAUTY & MASK

Kwarcowa maska chłodząca na oczy

(3)
249,00 zł
 
249
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 
EYE-DEAL LOOK

Peptydowy krem na okolice oczu

(83)
179,00 zł
 
179
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (1193,33 zł / 100 ml)
 • -20%
ALL EYES ON ME

Zestaw Pielęgnujący Twoje Spojrzenie

(3)
278,40 zł
348,00 zł
-20%
278
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)