Problem cieni pod oczami dotyczy ludzi na całym świecie. Częściej jednak przebarwienia wynikające z nadmiernego rozszerzenia naczyń krwionośnych dotyczą osób o jasnej karnacji. Może mieć to związek z genetycznymi predyspozycjami do ich osłabienia, np. w wyniku nieprawidłowości w obrębie budowy zastawek żylnych, a także z naturalnie cienką i wrażliwą skórą. Z kolei u osób z cerą naczyniową kapilary są płytko zlokalizowane.
Uwarunkowania genetyczne do wystąpienia cery naczyniowej odgrywają ważną rolę. Niemniej jednak istnieje również szereg czynników, które sprzyjają osłabieniu ścian naczyń krwionośnych. Jako przyczyny cieni pod oczami wymienia się głównie niezdrową dietę, brak odpoczynku i narażenie skóry na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.
Ponadto sińce pod oczami często pojawiają się u osób, które nie mają problemu z układem krwionośnym, ale osłabieniu uległa kondycja ich skóry wokół oczu. Normalne jest, że wraz z wiekiem skóra staje się coraz cieńsza. Ma to związek m.in. ze spowolnienia syntezy kolagenu i elastyny, a także spadkiem objętości podskórnej tkanki tłuszczowej, która i tak jest znikoma na tej partii twarzy. Naturalna utrata jędrności i gęstości skóry sprawia, że nawet kapilary o prawidłowej objętości mogą spod niej prześwitywać. Przy oznakach starzenia oprócz cieni pod oczami zwykle pojawiają się również drobne zmarszczki.
Za prześwitywanie naczyń krwionośnych przez cienką skórę mogą odpowiadać również czynniki zewnętrzne, które osłabiają układ krążeniowy i/lub strukturę tkanek. Do takich należą m.in.:
- nadmierna ekspozycja na promienie UV - słońce wysusza i podrażnia skórę, sprawia, że staje się ona odwodniona i cieńsza;
- zanieczyszczenia, które drażnią skórę i błony śluzowe oczu - dotyczy to również dymu wydzielanego podczas palenia papierosów;
- niewłaściwa pielęgnacja, zwłaszcza niedostateczne nawilżanie skóry pod oczami i pocieranie jej;
- długotrwałe wpatrywanie się w monitor komputera, telefonu lub telewizora - światło emitowane przez ekrany działa podobnie do promieni słonecznych;
- niezdrowa dieta - zarówno skóra, tkanka podskórna jak i naczynia krwionośne do prawidłowego funkcjonowania potrzebują rozmaitych składników odżywczych, a wszelkie niedobory mineralno-witaminowe mogą odpowiadać za fioletowe zabarwienie skóry pod oczami.