retinal co to

Czym jest retinal i jak go wprowadzić do codziennej pielęgnacji?

Retinoidy to grupa związków chemicznych - pochodnych witaminy A -  które są szeroko wykorzystywane są w kosmetologii oraz dermatologii. Badania potwierdzają, że retinoidy należą do najbardziej skutecznych substancji, opóźniających proces starzenia. Nie tylko przyspieszają odnowę naskórka, zmniejszają jego rogowacenie, stymulują odbudowę włókien kolagenowych, ale także wygładzają zmarszczki oraz rozjaśniają zmiany pigmentacyjne – przebarwienia.

Aktywną biologicznie formą retinoidów jest kwas retinowy, który w głównej mierze odpowiada za widoczne efekty stosowania retinoidów. Jego działanie jest jednak drażniące, dlatego umieszczany jest wyłącznie w lekach na receptę. W kosmetykach stosuje się jego prekursory, tj. retinol i retinal, które w skórze przekształcają się do aktywnie działającej formy - kwas retinowy.

Jednym z najpopularniejszych w pielęgnacji retinoidów jest retinal, czyli aldehyd retinowy. Jest on pośrednią formą między retinolem, a kwasem retinowym - potrzebuje tylko jednego przekształcenia do kwasu retinowego. Dzięki temu  wykazuje bardzo skuteczne działanie, nawet przy mniejszych stężeniach.

Jest również formą delikatniejszą, która ma niższy potencjał drażniący, co pozytywnie wpływa na możliwość przyzwyczajenia się skóry do działania retinalu oraz sprawia, że nadaje się on dla skór bardziej delikatnych. Nie znaczy to jednak, że skóra  nie potrzebuje odpowiedniego przygotowania do jego stosowania, ale o tym w dalszej części wpisu.

Retinal w pielęgnacji cery dojrzałej

Retinal świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery dojrzałej, z oznakami starzenia, zmarszczkami, wiotkością oraz utratą elastyczności. Stosowanie retinalu hamuje proces degradacji kolagenu oraz elastyny, wpływa pobudzająco na fibroblasty, które odpowiedzialne są za produkcję tych białek, co skutkuje większą elastycznością i pogrubieniem skóry. Retinal wykazuje również działanie antyoksydacyjne - neutralizuje wolne rodniki, które są odpowiedzialne za przyspieszanie procesów starzenia. 

Jak działa retinal?

 •  spłyca zmarszczki oraz redukuje oznaki starzenia,
 •  poprawia elastyczność skóry,
 •  wygładza skórę, zmniejszając  szorstkość naskórka,
 •  zmniejsza widoczność przebarwień,
 •  ujednolica koloryt skóry,
 •  ma właściwości antybakteryjne oraz regulujące wydzielanie sebum.

Zasady wprowadzania

1. Zacznij od regeneracji skóry - dobrze przygotowana i zregenerowana skóra będzie lepiej przyjmowała mocniejsze działanie retinalu, w ten sposób zminimalizujesz także ryzyko wystąpienia podrażnień po jego wprowadzeniu. Postaw na składniki odbudowujące oraz nawilżające, tj. ceramidy, aminokwasy, skwalan, kwas hialuronowy czy mocznik. Znajdziesz je w Ceramide Serum z linii Renew PRO, kremie Anti-Gravity lub masce całonocnej Kisses From The Moon. Okres przygotowawczy powinien trwać minimum 2-3 tygodnie przed wprowadzeniem retinalu.

2. Metoda kanapkowa – metoda aplikacji produktów, która jest  szczególnie polecana w przypadku cer delikatnych i skłonnych do podrażnień. Dodatkowa warstwa aplikowana przed kremem z retinalem będzie działać jak amortyzator. Taki sposób stosowania sprawdzi się również bardzo dobrze na początku przygody z retinalem. Schemat pielęgnacji znajdziesz poniżej.

3. Budowanie tolerancji – retinal jest składnikiem aktywnym, do którego skóra musi się stopniowo przyzwyczaić. Zacznij od stosowania produktu z retinalem w pielęgnacji wieczornej, co 4-5 dni, co dwa tygodnie zmniejszaj przerwę o jeden dzień (jeśli nie masz negatywnych odczuć tj. pieczenie, ściągnięcie skóry, łuszczenie, zwiększenie delikatności). Polecam dojście do częstotliwości co drugi dzień: jeden dzień aktywny, jeden dzień regeneracyjny -  na zmianę.

4. Małe ilości – więcej nie znaczy lepiej. W przypadku stosowania produktów o aktywnym działaniu wystarczy mała ilość preparatu. Na szpatułkę dołączoną do Retinal Cream nabierz ilość wielkości  małej borówki amerykańskiej - to wystarczająca ilość preparatu by pokryć skórę całej twarzy cienką warstwą. Na szyję i dekolt zaaplikuj drugą taką porcję.

PRO TIP! Zwracaj uwagę na okolicę oczu, skrzydełek nosa oraz ust. W tych miejscach skóra jest cieńsza i delikatniejsza. Na okolicę oka stosuj dedykowany krem, a usta i cienką skórę okolicy nosa możesz dodatkowo zabezpieczyć ulubionym serum.

5. Aplikowanie na suchą skórę i odczekanie między warstwami – retinal należy aplikować na czystą i osuszoną skórę w pielęgnacji wieczornej. Ważne, by skóra była bardzo dobrze osuszona. Mokra skóra to większe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień - woda jest promotorem przenikania. Należy też pilnować czasu pomiędzy kolejnymi etapami, by dać czas na zadziałanie każdemu z aplikowanych produktów.

6. Ochrona przeciwsłoneczna – jest to bardzo ważny etap codziennej pielęgnacji porannej. Krem z filtrem zapobiega powstawaniu przebarwień, opóźnia proces fotostarzenia oraz chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca. W przypadku cer dojrzałych dobrze sprawdzi się krem SPF z linii Renew PRO, który oprócz ochrony przeciwsłonecznej bardzo intensywnie nawilża i wygładza skórę.

7. Bądź cierpliwy/cierpliwa – na efekty działania retinalu trzeba poczekać. Pierwszych zauważalnych efektów możesz spodziewać się po minimum 4-8 tygodniach, na niektóre efekty trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Ale nie zrażaj się, cierpliwość popłaca, a efekty retinoidów są długotrwałe i bardzo skuteczne.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja z wykorzystaniem produktów z linii Renew PRO?

Pielęgnacja poranna:

 1. Mycie Face Cleansing Cloud Renew PRO, 
 2. Na osuszoną skórę wokół oczu wklep delikatnie Eye Cream Renew PRO,
 3. Aplikacja kremu z filtrem Renew PRO - SPF50.

PRO TIP! Jeśli Twoja skóra wymaga dodatkowego nawilżenia przed kremem z filtrem możesz zaaplikować cienką warstwę serum Ceramide Serum Renew PRO.

Pielęgnacja wieczorna:

 1. regenerująca skórę: mycie Face Cleansing Cloud Renew PRO, osuszenie skóry, aplikacja Ceramide Serum Renew PRO, aplikacja Eve Cream Renew PRO na okolicę oka, aplikacja kremu Anti- Gravity Renew PRO
 2. aktywna:
 • Wersja nr  1 - metoda kanapkowa: mycie Face Cleansing Cloud Renew PRO, osuszenie skóry, aplikacja Eye Cream Renew PRO na okolicę oka, aplikacja Ceramide Serum Renew PRO, odczekanie 15 minut, aplikacja kremu z retinalem Renew PRO.
 • Wersja nr 2 - metoda klasyczna: mycie Face Cleansing Cloud Renew PRO, osuszenie skóry, aplikacja Eye Cream Renew Pro na okolicę oka, odczekanie 15 minut, aplikacja kremu z retinalem Renew PRO.

Artykuł przygotowała kosmetolog Agnieszka Senderowska-Jarząbek, @kosmetolog_senderowska

RENEW PRO RETINAL CREAM

Krem odmładzający z retinalem

 
429,00 zł
 
429
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (858,00 zł / 100 ml)
RENEW PRO CERAMIDE SERUM

Kuracja łagodząco - przeciwzmarszczkowa

 
399,00 zł
 
399
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (798,00 zł / 100 ml)
RENEW PRO ANTI-GRAVITY CREAM

Krem remodelujący

 
359,00 zł
 
359
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (718,00 zł / 100 ml)
RENEW PRO CLEANSING CLOUD

Emusja do mycia twarzy

 
179,00 zł
 
179
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (119,33 zł / 100 ml)
RENEW PRO EYE CREAM

Pielęgnacja okolic oczu

 
249,00 zł
 
249
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (1660,00 zł / 100 ml)
RENEW PRO SPF50 CREAM

Krem przeciwzmarszczkowy z filtrem SPF50

 
359,00 zł
 
359
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (718,00 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)