Czym są parabeny w kosmetykach

Czym są parabeny w kosmetykach? Czy są szkodliwe?

Kosmetyki niezależnie od postaci są narażone na wpływ drobnoustrojów i zanieczyszczeń. Aby zwiększyć ich trwałość i bezpieczeństwo stosowania, wykorzystuje się różnego rodzaju środki konserwujące - parabeny to jedne z nich. Na temat związków z tej grupy pojawiają się sprzeczne informacje. Jakie są fakty? Czy parabeny są szkodliwe i na czym właściwie polega ich działanie? Lepiej ich unikać w kosmetykach, czy przeciwnie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Czym są parabeny i w jakim celu się ich używa?

Pod względem chemicznym parabeny należą do związków organicznych, a dokładniej są estrami kwasu p-hydroksybenzoesowego. Otrzymuje się je poprzez estryfikację wspomnianego kwasu, przy użyciu katalizatora. Niektóre parabeny występują naturalnie w przyrodzie. Związki te są obecne np. w borówkach amerykańskich, jagodach, soi, ogórkach, winie, czy sokach owocowych.

Są one powszechnie stosowane jako w pełni legalne substancje konserwujące, wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym.

Funkcje parabenów - konserwanty o szerokim zastosowaniu

Kosmetyki pozbawione parabenów lub innych konserwantów mają bardzo krótką zdatność do użytku. Są też narażone na negatywny wpływ pleśni i innych drobnoustrojów. Bez zakonserwowania mogą więc być nieefektywne, a nawet szkodliwe. Parabeny wykazują następujące działanie:

 • przeciw grzybom - działają grzybostatycznie, hamują rozwój grzybów i pleśni;
 • przeciw bakteriom - mają wyższe powinowactwo wobec bakterii gram-dodatnich niż gram-ujemnych, jednak w porównaniu do aktywności przeciwgrzybiczej działanie takie jest stosunkowo niewielkie.

Wyjaśniając w uproszczeniu, parabeny usuwają grzyby i bakterie, które mogą namnażać się w kosmetykach. Ich skuteczność zależy jednak od rodzaju parabenu, jego stężenia, a także kosmetyku - zwykle występują w produktach emulsyjnych, ponieważ ich rozpuszczalność w wodzie jest niewielka. Stosuje się je także w postaci soli, co zwiększa ich rozpuszczalność. Parabeny większą aktywność wykazują wspólnie, dlatego niekiedy stosuje się połączenie kilku związków z tej grupy lub wspiera się ich działanie innymi środkami konserwującymi.

Czy wszystkie kosmetyki zawierają konserwanty?

Dzięki świadomości, jak ważne jest holistyczne podejście do życia, staramy się szukać produktów możliwie najbardziej zgodnych z naturą. Mając to na uwadze być może zdziwi Cię fakt, że wszystkie kosmetyki dopuszczane do sprzedaży w Europie, w tym kosmetyki naturalne, muszą zawierać konserwanty. Wyjątkiem są jedynie preparaty olejowe oraz takie, których wyłącznymi składnikami są masła roślinne. Bez konserwantów nie masz żadnej gwarancji czystości mikrobiologicznej. Wieloskładnikowe preparaty zawsze muszą być zakonserwowane. Dotyczy to zwłaszcza kosmetyków zawierających wodę, a jej cząsteczki obecne są praktycznie we wszystkich złożonych preparatach do higieny i pielęgnacji. 

Dodatek konserwantu przedłuża trwałość kosmetyku, chroni go przed utlenianiem i neutralizacją jego właściwości. Dzięki konserwantom kosmetyki zachowują swoje właściwości przez długi czas po otworzeniu opakowania, a jak wiadomo, kremu, emulsji, szamponu, czy każdego innego preparatu nie zużywamy w ciągu kilku dni. Wiele kosmetyków dobrze służy nam nawet przez kilka miesięcy, co zapewniają właśnie konserwanty. Jednak nie takie działanie jest najważniejsze. 

Pamiętaj też, że np. podczas nakładania kremu palcem, produkt ma kontakt z Twoją skórą. Nawet jeśli dokładnie umyjesz dłonie, składniki kosmetyku są narażone na kontakt z zarazkami. Przy aplikacji tuszu szczoteczka styka się z rzęsami, a tym samym osiadają się na niej mikrodrobinki zanieczyszczeń. Balsam i żel pod prysznic wielokrotnie ma kontakt z wodą z kranu. Takich przykładów można podawać wiele. Zawsze jednak skutek jest ten sam - kontakt z zanieczyszczeniami i drobnoustrojami (wirusami, bakteriami, grzybami). Te z kolei, jeśli się namnożą, stanowią poważne zagrożenie dla Twojego ciała.

Wiesz już, że konserwanty nie bez powodu występują w kosmetykach. Ale jak to zawsze bywa, liczą się szczegóły. Nie zawsze w składzie kosmetyków znajdziesz parabeny. Produkty kosmetyczne mogą być zabezpieczane za pomocą wielu innych związków. Istnieją naturalne środki konserwujące, które w możliwie najbezpieczniejszy sposób dbają o kosmetyki. Liczy się rodzaj, ale też stężenie stosowanych substancji.

Parabeny w kosmetykach zgodnie z normami prawnymi

Od dekad w produktach przeznaczonych do pielęgnacji ciała stosowane są parabeny. Związki te zostały obecnie bardzo dobrze poznane. Ich wykorzystanie regulowane jest prawnie. Parabeny widnieją na liście środków konserwujących dopuszczonych do użytku zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dn. 30 listopada 2009 roku dotyczącego produktów kosmetycznych. Zarówno kwas 4-hydroksybenzoesowy, jak i jego estry i sole, mogą być legalnie wykorzystywane w produktach kosmetycznych. Regulacji podlega jednak również ich stężenie, które ma się następująco w kontekście substancji kwasowej:

 • dopuszczalne stężenie może wynosić do 0,4 proc. całego produktu przy jednej substancji;
 • dopuszczalne stężenie może wynosić do 0,8 proc. przy mieszaninie parabenów.

Regulacjom prawnym podlega nie tylko stężenie parabenów, ale także możliwość ich stosowania w zależności od rodzaju i przeznaczenia kosmetyków. Dopuszczone do użytku parabeny mogą być stosowane we wszystkich kosmetykach, z wyjątkiem tych przeznaczonych do pielęgnacji okolic podpieluszkowych u dzieci poniżej 3 lat. Ich stosowanie u najmłodszych zostało ograniczone zgodnie z Rozporządzeniem Komisji nr 358/2014.

Pod jakimi nazwami substancje te oznaczane są w INCI? Lista popularnych parabenów

Zawsze obecność parabenów w kosmetyku musi być zamieszczona na opakowaniu bądź etykiecie produktu. Znajdziesz je w składzie INCI. Do tej grupy związków zalicza się substancje o nazwach, takich jak np.:

 • 4-hydroxybenzoic acid, 
 • methylparaben, 
 • butylparaben, 
 • potassium ethylparaben, 
 • potassium paraben, 
 • propylparaben, 
 • isobutylparaben, 
 • sodium methylparaben, 
 • sodium ethylparaben, 
 • sodium propylparaben, 
 • sodium butylparaben, 
 • sodium isobutylparaben, 
 • ethylparaben, 
 • sodium paraben, 
 • isopropylparaben, 
 • passium methylparaben, 
 • potassiumbutylparaben, 
 • potassium propylparaben, 
 • sodium propylparaben, 
 • calcium paraben, 
 • phenylparaben.

Czy parabeny w kosmetykach są szkodliwe? Potencjalna szkodliwość parabenów

Zdania na temat parabenów są podzielone. Faktem jest jednak, że nie istnieją dowody, że związki takie wykazują działanie toksyczne. Są to skrupulatnie przebadane substancje, głównie ze względu na ich użycie od wielu lat. Parabeny stosowane w dopuszczalnych stężeniach są całkowicie bezpieczne, a przynajmniej tak się zakłada. Oczywiście mowa o tych, które zostały dokładnie przebadane i dopuszczone do użytku. Niektóre substancje z tej grupy wycofano z obrotu. 

Warto jednak mieć na uwadze, że istnieje wiele przypuszczeń dotyczących konsekwencji stosowania parabenów. Niektórzy uważają, że użyte w kosmetykach są szkodliwe dla zdrowia. Niektórzy przypuszczają, że mogą wpływać na gospodarkę hormonalną. Rozważany jest również ich wpływ teratogenny i kancerogenny. Jednak jedyne, co zostało potwierdzone, to zwiększone ryzyko wywoływania reakcji alergicznej. Wrażliwość kontaktowa dotyczy jednak skóry wyjątkowo delikatnej, a niepożądane reakcje zdarzają się bardzo rzadko.

Alternatywa dla parabenów w kosmetykach Phlov

PUMP UP THE BEAUTY!

PUMP UP THE BEAUTY!

Błyskawiczna maska upiększająca

Alternatywa dla parabenów - inne konserwanty stosowane w kosmetykach

Istnieje wiele powszechnie stosowanych konserwantów. Poza parabenami wykorzystuje się także te bardziej naturalne, np. ekstrakty z grejpfruta, witaminy (głównie C i E), a także naturalne olejki eteryczne. Kosmetyki naturalne zwykle zawierają konserwanty bezpieczniejsze w porównaniu z parabenami, np. benzoesan sodu, cytrynian trietylu, czy sorbinian potasu - zawiera je np. DIAMOND LOOK rozświetlający krem z efektem Soft Focus. Kosmetyk ten ma aż 97,01% składników naturalnego pochodzenia.

Niemal całkowicie naturalny skład, z niezbędnym dodatkiem nieszkodliwych substancji, które dbają o bezpieczeństwo w trakcie stosowania kosmetyków, zawierają wszystkie produkty Phlov - zarówno te do ciała, jak i do włosów, czy delikatnych obszarów twarzy, takie jak np. VERY SUPERBERRY koncentrat biorewitalizujący.

Parabeny - lepiej unikać, czy zaprzyjaźnić się z tymi związkami?

Niewielka obecność parabenów w kosmetykach, w dopuszczalnych stężeniach, jest całkowicie bezpieczna. Aby były szkodliwe, ich ilość musiałaby być kilkaset razy wyższa od tej, z jaką mamy kontakt na co dzień. O stopniu szkodliwości każdej substancji decyduje jej ilość i częstotliwość stosowania. Mając jednak bezpieczniejszą alternatywę, być może warto szukać produktów ”paraben free". Oczywiście to, czy wybierzesz kosmetyki z parabenami zależy tylko od Ciebie. Nie unikaj jednak minimalnej zawartości konserwantów, które wydłużają termin przydatności kosmetyków i zwiększają Twoje bezpieczeństwo.

DIAMOND LOOK

Rozświetlający krem z efektem Soft Focus

(152)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
60 ml (331,67 zł / 100 ml)
VERY SUPERBERRY

Koncentrat biorewitalizujący

(71)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (993,33 zł / 100 ml)
 • -15%
 • Pakiet
ZESTAW BESTSELLERÓW

poznaj nasze największe gwiazdy

 
447,95 zł
527,00 zł
-15%
447
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)