Czym są rozstępy i jak powstają?

Czym są rozstępy i jak powstają?

Opublikowany : - Kategorie : Nowości od Phlov

Rozstępy to powszechny problem. Według szacunków zmaga się z nim aż 70% nastolatek i od 50 do nawet 90% dorosłych kobiet, gdzie górna granica najczęściej odnosi się do kobiet w ciąży i po porodzie. Podpowiadamy, skąd tak naprawdę się biorą i jak można sobie skutecznie z nimi poradzić.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy to nic innego jak blizny, które pojawiają się na skutek nadmiernego rozciągnięcia się skóry w krótkim czasie. Zbyt szybko narastające na jej owierzchni napięcie znacznie osłabia, tworzące jej strukturę, włókna elastynowe i kolagenowe. Ich całkowite przerwanie skutkuje rozstępami, czyli równoległymi i nieregularnymi liniami na ciele. W zależności od momentu powstania, możemy podzielić je na dwa typy:

Czerwone rozstępy– charakterystyczne dla pierwszej, zapalnej fazy uszkodzenia skóry. Najczęściej mają one fioletowy i zarumieniony wygląd, a ich występowaniu towarzyszy obrzęk, swędzenie i pieczenie. Etap ten może trwać nawet do pół roku.

Białe rozstępy– właściwe dla procesu gojenia i bliznowacenia skóry. Mają one postać chropowatych, perłowo-białych linii, które są łatwo wyczuwalne pod palcami. W tej fazie opisywane zmiany przybierają charakter permanentny.

Badania wykazały, że skóra dotknięta rozstępami ma swoją specyficzną strukturę, której głównymi cechami są:

 • bardzo cienka warstwa naskórka,
 • znacznie obniżona zawartość kolagenu, elastyny i fibryliny, które odpowiadają za jędrność i napięcie skóry,
 • utrata brodawek skóry właściwej, odpowiedzialnych m.in. za transport tlenu i substancji odżywczych w głąb naskórka,
 • spłaszczenie złącza skórno-naskórkowego, co powoduje ograniczenie powierzchni kontaktu między naskórkiem a skórą właściwą i zaburza wymianę składników odżywczych między nimi.

U kogo najczęściej występują rozstępy?

Wbrew powszechnej opinii, rozstępy nie są jedynie problemem dotyczącym kobiet w ciąży. Doświadczyć ich mogą także:

 • nastolatkowie w okresie intensywnego wzrostu,
 • osoby aktywne fizyczne, sportowcy u których doszło do szybkiego przyrostu masy mięśniowej,
 • osoby zmagające się z dużymi wahaniami wagi.

Obszarami, które są najbardziej narażone na występowanie rozstępów są brzuch, uda, pośladki, ramiona, klatka piersiowa oraz plecy.

Przyczyny powstawania rozstępów

Mimo że problem rozstępów jest powszechny, to dokładny mechanizm ich powstawania nie jest dokładnie znany. Naukowcy wciąż badają przyczyny, dla których niektóre osoby muszą zmagać się z opisywanym problemem, a inne mogą cieszyć się gładką skórą bez względu na okoliczności. Przypuszcza się, że wpływ mogą mieć tu m.in.:

 • Czynniki genetyczne – w tym obniżona synteza włókien kolagenowych i elastynowych w skórze, co przekłada się na jej mniejszą elastyczność i większą podatność na uszkodzenia.
 • Zmiany hormonalne – przede wszystkim te związane z nadmierną produkcją kortyzolu. Hormon stresu negatywnie odbija się bowiem na jakości i wytrzymałości skóry, zakłócając pracę tworzących ją fibroblastów.
 • Niedobory w diecie– chodzi tu zwłaszcza o witaminy A, E i C, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz pierwiastki: cynk, magnez i krzem.

Jak radzić sobie z rozstępami

Walkę z rozstępami najlepiej zacząć… zanim się one pojawią. Dlatego w pierwszej kolejności warto zadbać o stan skóry w newralgicznych miejscach. Pomóc w tym mogą domowe sposoby m.in.:

 • codzienne i wielopoziomowe nawilżanie skóry
 • regularne szczotkowanie ciała na sucho
 • peeling wykonywany 1–2 razy w tygodniu
 • zdrowa i zbilansowana dieta
 • odpowiednie nawadnianie organizmu
 • odpowiednie nawadnianie organizmu

Jednak kiedy rozstępy się już pojawiły, to warto rozważyć profesjonalne wsparcie. Jednym z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych zabiegów jest mikrodermabrazja połączona z zabiegami ostrzykiwania z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego (PRP). Sekret skuteczności tej kuracji tkwi w zawartych w PRP tak zwanych autologicznych czynnikach wzrostu, które stymulują komórki skóry (m.in. fibroblasty) do intensywnej produkcji kolagenu i elastyny. To z kolei skutkuje szybszą i bardziej efektywną regeneracją skóry, poprawą jej jakości i redukcją widoczności rozstępów.

Naturalne wsparcie skóry z rozstępami od PHLOV

To właśnie kuracja PRP była dla nas ogromną inspiracją podczas tworzenia nowej serii produktów od PHLOV. Dlatego w naszych nowych kosmetykach wykorzystaliśmy STRIOVER – innowacyjny fitokompleks, który wykazuje działanie zbliżone do zabiegów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. W jego skład wchodzą ekstrakty z dwóch roślin stosowanych w tradycyjnej medycynie chińskiej: traganka błoniastego i dzwonkowca kosmatego. Takie połączenie pomaga znacząco zmniejszyć widoczność białych i czerwonych rozstępów i fantastycznie wpływa na kondycję skóry. Efekty działania tych składników aktywnych są widoczne już po 28 dniach stosowania! Badania pokazały, że ten składnik aktywny STRIOVERTM

 • zmniejsza obwód rozstępów i redukuje obszar ich chropowatości
 • zwiększa grubość naskórka i wzmacnia jego strukturę
 • poprawia elastyczność i jędrność skóry
 • powoduje duży wzrost syntezy kolagenu
 • redukuje zaczerwienienia.

STRIOVER™ znajdziesz w:

Całą kuracje dopełnisz olejkiem GO! OMEGA GO!, który został stworzony do pielęgnacji skóry podatnej na powstawanie rozstępów. Bogata w cenne kwasy omega mieszanka olejów wspomaga skórę w walce z pojawianiem się nowych rozstępów i zmniejsza widoczność już istniejących.

Udostępnij

Add a comment

 (with http://)