Dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne? Domowe sposoby

Dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne? Domowe sposoby

Na co dzień dbamy o skórę na różne sposoby, często zapominając, że podstawą pielęgnacji jest oczyszczanie twarzy. Mowa nie o zwykłym myciu wodą i usuwaniu tylko powierzchownych zanieczyszczeń, ale o kompleksowym, prawidłowo wykonywanym oczyszczaniu rano i wieczorem, a także dodatkowych zabiegach złuszczających. Wyjaśniamy, dlaczego ten element dbałości o cerę jest tak ważny i jak odpowiednio oczyścić skórę twarzy w domu!

Podstawowy krok pielęgnacyjny - oczyszczanie twarzy

Chyba nikt nie wątpi, że mycie jest podstawą codziennej higieny. Jednak prawidłowe oczyszczanie skóry to coś więcej. Jest to pierwszy i podstawowy krok świadomej dbałości o ciało, do którego warto podchodzić ze szczególnym zaangażowaniem. Niezależnie od rodzaju skóry, odpowiednio wykonywane zabiegi oczyszczające powinny rozpoczynać poranny i wieczorny rytuał pielęgnacyjny.

Skóra na twarzy odznacza się wyjątkową budową. Przede wszystkim jej grubość jest niewielka, wynosi ok. 0,5 mm - dla porównania na innych partiach ciała jest to nawet 8 mm i więcej. Szczególnie cienka jest tkanka wokół oczu. Ponadto na twarzy mamy stosunkowo niewiele tkanki tłuszczowej, przez co skórze brakuje naturalnej podpory i wszelkie zaburzenia w postaci spadku nawilżenia i napięcia szybko się uwidaczniają.

Naturalnym zabezpieczeniem dla skóry jest sebum, czyli wydzielina gruczołów łojowych i potowych. Jego zadaniem jest m.in. nawilżanie i natłuszczanie. Na naszej twarzy gruczołów tych jest bardzo dużo. Często też, zwłaszcza w następstwie czynników zewnętrznych i braku odpowiedniej pielęgnacji, dochodzi do ich nadreaktywności, zwłaszcza w strefie T. Przy nadmiarze sebum gromadzącego się w porach skórnych wraz z brudem, resztkami kosmetyków i martwymi komórkami naskórka nietrudno o zaskórniki, podrażnienia, a nawet trądzik.

Jednocześnie cera ma praktycznie nieustanny kontakt z czynnikami zewnętrznymi. Osiadają się na niej zanieczyszczenia atmosferyczne, alergeny i zarazki. Negatywnie na jakość skóry oddziałuje również promieniowanie słoneczne, pod wpływem którego powstają wolne rodniki działające destrukcyjnie na komórki skóry. Także niewłaściwie dobrane kosmetyki do makijażu mogą podrażniać delikatną cerę. Przy wrażliwej skórze już niewielka ilość zanieczyszczeń oraz innych czynników drażniących przyczynia się do pogorszenia jej kondycji.

Korzyści, jakie daje systematyczna pielęgnacja twarzy

Podstawową funkcją skóry jest ochrona. Jeśli odpowiednio zadbasz o cerę i zachowasz ją czystą oraz idealnie gładką, znacznie efektywniej będzie ona pełniła swoje zadania. Świeża, czysta cera jest też odporniejsza na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Mowa nie tylko o wykwitach czy podrażnieniach. Wzmocniona skóra jest mniej podatna na powstawanie przebarwień czy zmarszczek.

Systematyczne oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka działa na skórę stymulująco. Odpowiednie zabiegi w sposób bezpieczny i naturalny pobudzają syntezę kolagenu i elastyny. Dzięki temu cera staje się promienna, jędrna, gęsta i wygładzona. Właśnie z tego powodu zabiegi oczyszczające są kluczowym elementem profilaktyki anti-age. 

Etapowe oczyszczenie twarzy zawsze powinno być pierwszym krokiem pielęgnacji. Tylko czysta, pobudzona skóra w pełni skorzysta ze składników aktywnych zawartych w innych kosmetykach (kremach, emulsjach). Pomijając ten etap możesz nie tylko nie osiągnąć efektów oczekiwanych od kremu, ale nadmiernie obciążyć cerę i doprowadzić do pogorszenia jej kondycji.

Regularne oczyszczanie twarzy wpłynie pozytywnie również na Twój komfort i samopoczucie. O wiele łatwiej dbać o cerę czystą, pozbawioną nadmiernej warstwy rogowej. Na gładkiej skórze wszelkie kolorowe kosmetyki prezentują się najlepiej. Nawet jeśli na co dzień nie robisz make-upu, to właśnie dzięki zadbanej twarzy zyskasz promienny, młodzieńczy, naturalnie piękny wygląd.

Czym kierować wybór właściwych kosmetyków do mycia?

Aby prawidłowo wykonywać oczyszczanie twarzy w domu, trzeba w pierwszej kolejności wybrać odpowiednie kosmetyki. Sama woda z kranu nie wystarczy, ponieważ mogą znajdować się w niej osady i kamień. Ponadto niezwykle ważna na etapie oczyszczanie jest dbałość o naturalną barierę ochronną skóry i prawidłowe pH, które na jej powierzchni powinno wynosić ok. 4,5-5,5. Twarda woda natomiast ma odczyn w przedziale 8-9,5 pH. W konsekwencji po myciu może towarzyszyć Ci nieprzyjemne uczucie ściągnięcia.

Wszystkie kosmetyki, w tym preparaty do oczyszczania, warto wybierać w zależności od rodzaju skóry. Zawsze jednak mamy prawo podarować naszej skórze najlepszą opiekę. Przy wyborze żelu do mycia twarzy zwracaj więc uwagę przede wszystkim na właściwości, takie jak nawilżanie, łagodzenie podrażnień, czy przyspieszanie regeneracji naskórka. Unikaj silnych detergentów, które mogą zaburzać naturalny mikrobiom skóry. Kosmetyki do oczyszczania twarzy powinny nie tylko usuwać wszelkie zanieczyszczenia, ale też działać zgodnie z potrzebami cery i pielęgnować ją. Do mycia całej twarzy, a także delikatnej szyi i dekoltu, najlepiej sprawdzają się kosmetyki naturalne, które zapewniają skórze wielowymiarowe wsparcie.

Jak prawidłowo przygotować skórę do oczyszczania? Demakijaż

Intensywne oczyszczanie warto wykonywać wieczorem, tak aby odpowiednio przygotowana skóra mogła czerpać korzyści z naturalnych procesów regeneracyjnych, które odbywają się najefektywniej w trakcie odpoczynku. Jeśli wcześniej nakładałaś make-up, wieczorny rytuał powinien rozpoczynać się od demakijażu.

Zastosuj płyn micelarny lub kosmetyk do mycia o właściwościach usuwających resztki kolorowych kosmetyków, np. CLEANEM ALL żel do mycia twarzy z technologią mikropiany. Żel wystarczy nałożyć na zwilżoną twarz i przez chwilę masować delikatnymi ruchami. Preparat ten świetnie nadaje się do każdego rodzaju cery. Pozostawia skórę świeżą, idealnie czystą i pełną witalności. Chroni też przed nadmiarem wolnych rodników, dotlenia skórę i dba o barierę hydrolipidową.

Podczas wieczornego demakijażu pamiętaj, aby nie pocierać nadmiernie skóry. Jeśli nakładałaś dużo kolorowych kosmetyków, zastosuj bardziej treściwy, ale łagodny środek. Zwracaj też uwagę, czy wybrany kosmetyk nadaje się do delikatnej skóry wokół oczu. Aby usunąć cienie do powiek i tusz do rzęs warto w pierwszej kolejności przyłożyć do zamkniętych oczu wacik kosmetyczny nasączony odpowiednim preparatem do demakijażu. Po kilku sekundach kosmetyki powinny się rozpuścić. Wówczas przetrzyj łagodnie powieki (nie pocieraj!).

Wieczorne oczyszczanie twarzy krok po kroku

Pamiętaj, że nawet najdokładniejszy demakijaż to jeszcze nie koniec zabiegu, a właściwie dopiero początek. Wieczorne, codzienne oczyszczanie powinno składać się z trzech kroków. Poza usuwaniem make-upu jest to kolejno dwukrotne umycie twarzy. Dzięki powtórzeniu mycia będziesz miała pewność, że Twoja skóra jest idealnie czysta.

Aby odpowiednio oczyścić cerę wystarczy zapamiętać kilka podstawowych zasad:

  • przed nałożeniem żelu lub pianki oczyszczającej zwilż twarz wodą;
  • do mycia używaj wody o temperaturze pokojowej - zbyt zimna nadmiernie zamknie pory i trudniej będzie Ci oczyścić skórę, natomiast zbyt gorąca za bardzo je otworzy;
  • w przypadku skóry wrażliwej możesz korzystać z wody mineralnej lub zwykłej po wcześniejszym przegotowaniu i ostudzeniu;
  • środek myjący rozprowadzaj po skórze wykonując koliste ruchy masujące;
  • delikatny masaż w trakcie mycia pobudzi krążenie, a tym samym ułatwi odżywienie i dotlenienie tkanek;
  • oczyszczanie twarzy zaczynaj od jej środkowej części, po czym umyj boki;
  • dokładnie spłukuj kosmetyk myjący;
  • wycieraj cerę delikatnie przykładając do niej miękki ręcznik;
  • wieczorem czynność warto powtórzyć.

Pamiętaj o codziennym myciu twarzy rano!

Nawet jeśli wieczorem dwukrotnie, bardzo dokładnie oczyścisz twarz, musisz pamiętać o tym kroku także rano. Oczywiście skóra po przebudzeniu nie jest tak brudna, jak po całym dniu, jednak nie na tyle czysta, abyś mogła śmiało nałożyć krem na dzień oraz inne kosmetyki.

Nocą gruczoły łojowe i potowe pracują najintensywniej, produkując dużą ilość wydzieliny, Na twarzy osiada się też kurz z poduszki i komórki martwego naskórka. Poranne mycie twarzy pomoże Ci usunąć nadmiar sebum, drobinki zanieczyszczeń, a także resztki kremów stosowanych na noc.

Kompleksowa pielęgnacja skóry - o tym pamiętaj po myciu!

Dokładne mycie to jeden z najważniejszych etapów pielęgnacji cery, ale nie należy na nim poprzestawać. Po nawet najdelikatniejszej ingerencji w barierę hydrolipidową, pH na powierzchni skóry może wzrosnąć nawet o 3 punkty. Zbyt zasadowe środowisko niekiedy utrzymuje się nawet ponad godzinę po myciu i naraża cerę na podrażnienia. Warto więc zawsze po oczyszczaniu tonizować skórę. Dzięki temu można przywrócić jej prawidłowy odczyn pH, wstępnie nawilżyć i wesprzeć pracę gruczołów łojowych i potowych.

Nasącz tonikiem płatek kosmetyczny i dokładnie, ale delikatnie przetrzyj skórę. Skuteczna i bardzo wygodna w użyciu jest też MINERAL SHOT witalizująca mgiełka tonizująca. Kosmetyk ten nie tylko przywraca naturalne pH, ale też odświeża, odżywia i energetyzuje cerę. Możesz korzystać z niego jak z tradycyjnego toniku, jak również spryskiwać nim twarz w ciągu dnia.

Po skrupulatnym myciu i tonizacji skóra jest najlepiej przygotowana do przyjęcia składników bioaktywnych - to idealny moment, aby nałożyć serum lub koncentrat odżywczy. Kosmetyki tego typu dzięki płynnej konsystencji i wysokiemu stężeniu składników odżywczych świetnie kondycjonują skórę. Po ich wchłonięciu zastosuj jednak również krem, który dodatkowo zabezpieczy i nawilży cerę.

Peelingi oczyszczające i złuszczające naskórek

Wiesz już, że mycie twarzy warto wykonywać dwa razy dziennie. Jeśli jednak chcesz przyłożyć się do oczyszczania cery, 1-2 razy w tygodniu wykonuj też peelingi. Raczej nie rób tego częściej, ponieważ zbyt intensywna ingerencja w ciągłość naskórka może dać efekt odwrotny i zamiast wygładzić cerę, nabawisz się nadmiernego gromadzenia warstwy rogowej naskórka. Systematyczne złuszczanie sprawdzi się w przypadku osób o każdym typie cery, ale podstawą jest wybór odpowiedniego preparatu. Peelingi gruboziarniste nie są odpowiednie dla skóry delikatnej, wrażliwej i naczynkowej. W takich przypadkach warto stawiać na te posiadające mikrocząsteczki złuszczające. Świetnie działają także peelingi enzymatyczne, które są znacznie łagodniejsze i wpływają tylko na powierzchnię skóry. Działanie takich preparatów opiera się na rozpuszczaniu warstwy rogowej naskórka pod wpływem enzymów. 

Metodą pośrednią są peelingi za pomocą kwasów, które w zależności od ich rodzaju wykazują nieco inne właściwości, ale zawsze pozwalają na głębokie oczyszczenie skóry. Jeśli jednak nie masz wprawy w tej kwestii, bezpieczniej, żeby aplikacją złuszczającego preparatu kwasowego zajęła się doświadczona kosmetyczka. Przy niewłaściwym użyciu i wyborze takich preparatów można przyczynić się do powstania przebarwień, a nawet uszkodzić skórę.

Zabiegi dodatkowe - manualne oczyszczanie twarzy

Przy dużej ilości martwych komórek naskórka i wągrów świetne efekty daje manualne oczyszczanie twarzy. Taki zabieg zaczyna się od mycia i tonizacji. Kolejno polega na złuszczeniu warstwy rogowej i ręcznym usunięciu ewentualnych zaskórników. Najlepiej, jeśli zabieg taki przeprowadza kosmetyczka lub kosmetolog, ale opcjonalnie wykonuje się go również samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o wysokiej higienie i stosowaniu środków antybakteryjnych. Do oczyszczania manualnego trzeba podchodzić z rozsądkiem. W przeciwnym razie można pogorszyć stan skóry, a nawet doprowadzić do nadkażenia, wykwitów i rozwoju stanu zapalnego.

Popularne zabiegi oczyszczania twarzy u kosmetyczki

Jeśli systematyczne mycie i bezpieczne peelingi, odpowiednio dobrane do potrzeb skóry, nie są dla Ciebie wystarczające, do dyspozycji masz również zabiegi oczyszczające na twarz oferowane w gabinetach kosmetycznych. Do najpopularniejszych metod oczyszczania zalicza się zabiegi, takie jak np.:

  • Peeling kawitacyjny - jest to zabieg bezbolesny, w trakcie którego wykorzystuje się ultradźwięki. Rozbijają one niechciane komórki martwego naskórka, usuwają nadmiar sebum i zanieczyszczenia. Po zabiegu skóra jest gładka i wolna od niedoskonałości, takich jak wykwity czy zaskórniki.
  • Mikrodermabrazja - zabieg polega na złuszczaniu naskórka przy użyciu specjalnego urządzenia wyposażonego w głowicę diamentową o różnym gradiencie, który dobiera się do potrzeb skóry. Dodatkowo generowane ciśnienie zasysa złuszczone komórki i zanieczyszczenia.
ABSOLUTE PURE(NESS)

Synbiotyczna pianka oczyszczająca

(85)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (72,67 zł / 100 ml)
MINERAL SHOT

Witalizująca mgiełka tonizująca

(64)
89,00 zł
 
89
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (59,33 zł / 100 ml)
SKIN-EXPOSED

10-minutowa terapia złuszczająca

(60)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
60 ml (181,67 zł / 100 ml)
OVERNIGHT BEAUTY TRICK

Mikrozłuszczająca esencja nocna

(48)
155,00 zł
 
155
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (103,33 zł / 100 ml)
  • -15%
  • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY

długotrwała ochrona

 
337,45 zł
397,00 zł
-15%
337
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)