Dlaczego tak ważne jest złuszczanie twarzy

Dlaczego tak ważne jest złuszczanie skóry?

Codzienna pielęgnacja jest podstawą, ale jeśli chcesz zachować zdrowy, promienny wygląd, warto uzupełnić schemat działania o systematyczne złuszczanie skóry, a dokładniej jej warstwy rogowej. Odpowiednio wybrany i prawidłowo wykonywany peeling twarzy i ciała daje wiele korzyści, które szybko zauważysz i poczujesz. Dowiedz się, dlaczego zabiegi złuszczające są tak istotne!

Kierunek działania zabiegów złuszczającch skórę

Aby wyjaśnić, dlaczego złuszczanie jest ważnym elementem pielęgnacji skóry, warto w pierwszej kolejności nieco przybliżyć jej budowę. Najbardziej zewnętrzną warstwą skóry jest naskórek. On również składa się z kilku, a dokładniej pięciu warstw zbudowanych z przylegających do siebie komórek (keranocytów). Zaczynając od najbardziej zewnętrznej, są to następujące warstwy:

  • rogowa - warstwa zrogowaciała w połowie składa się z keratyny, pozostałą część tworzą aminokwasy, lipidy (tłuszcze) i woda;
  • jasna - jest to cienka smuga składająca się z białek;
  • ziarnista - jej komórki układają się w formie rzędów;
  • kolczysta - nazywa się ją również żywymi warstwami Malpighiego, jest to najgrubsza warstwa, składająca się nawet z dwunastu rzędów, dzięki czemu pełni funkcje amortyzujące;
  • podstawna - składa się z jednego, bardzo zwartego rzędu komórek, jest określana jako część rozrodcza naskórka, to w niej znajdują się melanocyty (komórki produkujące barwnik skóry). 

Komórki skóry ulegają stałej wymianie. Stare obumierają, po czym zostają zastąpione przez nowe i łuszczą się. Każdego dnia na naszym ciele powstaje bardzo cienka, niewidoczna gołym okiem warstwa martwego naskórka. Wymiana komórek to naturalny proces regeneracyjny. Celem domowych peelingów nie jest oczywiście złuszczanie wszystkich warstw skóry, a jedynie jej zewnętrznych, martwych elementów. Na głębszą ingerencję pozwalają zabiegi kosmetyczne wykonywane przez specjalistów.

W jakim celu wykonuje się peeling? Czy to potrzebne?

Niestety wraz z wiekiem, jak również pod wpływem czynników zewnętrznych, zdolność organizmu do odnowy spowalnia - ilość martwych komórek naskórka przekracza ilość tych nowych. W konsekwencji nowe komórki nie są w stanie efektywnie ,,wypychać" starych, przez co dochodzi do nadmiernego gromadzenia się martwych komórek naskórka na powierzchni ciała. W przypadku młodej, zdrowej skóry keratynizacja (proces wymiany naskórka) trwa ok. 28 dni. Z czasem jednak może wydłużyć się nawet dwukrotnie. Warto więc systematycznie wykonywać złuszczanie skóry, aby wesprzeć i przyspieszyć naturalne procesy regeneracyjne. 

Po peelingu skóra zostaje pozbawiona warstwy rogowej naskórka. Dzięki temu odsłonięciu ulega świeża, pobudzona do odnowy skóry. Dodatkowo, w trakcie złuszczania naskórka twarzy usuwane są wydzieliny gruczołów potowych i łojowych (sebum), które w nadmiarze mogą zatykać pory, obciążać cerę i powodować podrażnienia. W warstwie rogowej każdego dnia gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń - kurzu, smogu, metali ciężkich, czy resztek kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Prawidłowo wykonany peeling pozwala więc także na głębokie oczyszczenie skóry.

Phlov GO OMEGA GO

GO! OMEGA! GO!

GO! OMEGA! GO!

Olejek do ciała przeciw rozstępom

Jakie efekty daje regularne złuszczanie naskórka?

Już po pierwszym złuszczeniu warstwy rogowej Twoja skóra będzie gładka. Poczujesz też przyjemne uczucie miękkości przy dotyku. Uszkodzony, poszarzały naskórek odejdzie w zapomnienie i zastąpi go pełna promienności skóra. Na tym jednak nie koniec.

Intensywne oczyszczanie

Dzięki peelingowi wraz z obumarłym naskórkiem usuwane są także zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Żadna inna technika mycia nie przynosi tak spektakularnych efektów, jak złuszczanie skóry. Jest to niezwykle ważny etap pielęgnacji zwłaszcza w przypadku skóry narażonej na negatywny wpływ zanieczyszczeń atmosferycznych. Jeśli na co dzień nakładasz make-up, również powinnaś pamiętać o peelingu.

Poprawa mikrokrążenia

Usuwając warstwę zrogowaciałego naskórka w domu zwykle wykonujemy jednoczesny masaż opuszkami palców. Dzięki temu skóra otrzymuje potężną dawkę wartości odżywczych. Z jednej strony zostaje oczyszczona, z drugiej dotleniona. Stymulacja mikrokrążenia przekłada się na poprawę transportu tlenu i składników odżywczych. Dzięki regularnemu złuszczaniu w dobrej kondycji pozostanie nie tylko powierzchnia skóry. Systematyczne złuszczanie naskórka na ciele i twarzy powoduje także poprawę kolorytu skóry, co ma związek m.in. właśnie ze stymulacją mikrokrążenia.

Stymulacja skóry do odnowy

Poprzez usunięcie martwej materii organicznej dochodzi do stymulacji naturalnej przebudowy naskórka. Organizm otrzymuje sygnał, że przyszła pora na produkcję nowych, zdrowych keranocytów. Jeśli jednocześnie wykonasz odpowiedni masaż, pobudzisz również układ krwionośny i limfatyczny i pobudzisz swoją skórę do produkcji składników budulcowych.

Redukcja niedoskonałości

Dokładnie tak! Warto złuszczać naskórek w przypadku wielu niedoskonałości, takich jak zmiany trądzikowe, przebarwienia, zmarszczki, a nawet blizny. Wszelkie nierówności na skórze po złuszczeniu jej wierzchniej warstwy ulegają spłyceniu. Ponadto ogólna poprawa stanu skóry, jaką można osiągnąć dzięki regularnemu złuszczaniu sprawia, że niedoskonałości są mniej widoczne. Zauważysz napływ energii, poprawę gęstości i jędrności skóry oraz jej wygładzenie. Widząc zdrową i pełną blasku cerę przestaniesz przywiązywać wagę do drobnych mankamentów.

Sukcesywne oczyszczanie twarzy dzięki głębszej ingerencji działa wielowymiarowo. Mogąc się pozbyć nadmiaru martwych komórek, sebum i zanieczyszczeń odblokujesz ujścia gruczołów łojowych. To właśnie nagromadzenie materii w gruczołach jest główną przyczyną wykwitów skórnych i zaskórników. Trądzik wymaga szczególnej, codziennej pielęgnacji. Musisz jedynie dobrać rodzaj peelingu odpowiedni do tego typu cery.

Lepsza dostępność dla składników bioaktywnych

Skóra czysta, zmiękczona pod wpływem substancji peelingujących jest najlepiej dostępna. Pory zostają odblokowane, a żadne obce drobinki nie pokrywają skóry. Dzięki temu wszelkie stosowane kosmetyki - emulsje, koncentraty, kremy - mogą się intensywnie wchłaniać bez żadnych przeszkód. Warto traktować złuszczanie twarzy oraz innych partii ciała jak klucz do skóry dla składników aktywnych. Co więcej, pobudzone tkanki o wiele bardziej skorzystają z opieki, jaką zapewnią im kosmetyki naturalne, które są doskonałym źródłem substancji odżywczych.

Przyjemność i odprężenie

Decydując się na peeling, który wykonujemy samodzielnie w domu, mamy dowolność w wyborze stosowanych środków. Złuszczanie ma nie tylko wspomóc naturalne procesy i oczyszczanie skóry, ale także dać Ci widoczną poprawę wyglądu. Jeśli chcesz zadbać o ciało, warto sięgnąć np. po SCRUB ME UP! peeling botaniczny z różową glinką. Ten mineralno-cukrowy kosmetyk zachwyci Cię brzoskwiniowym zapachem. Preparat zaopiekuje się Twoją skórą, ochroni ją przed oksydantami, nawilży i wygładzi. Dzięki niemu zwykły prysznic stanie się chwilą efektywnej i pachnącej przyjemności.

Łatwiejsza aplikacja kosmetyków do makijażu

Już jednorazowy peeling do twarzy sprawi, że Twoja cera będzie wygładzona. Jest to więc świetny krok pielęgnacyjny poprzedzający aplikację kolorowych kosmetyków. Suche skórki chłoną nadmiar płynnych i sypkich podkładów, przez co po ich aplikacji mogą powstawać nierówności, smugi i ciemniejsze plamy. Z kolei na odpowiednio przygotowanej skórze makijaż prezentuje się idealnie.

Negatywne skutki nadmiaru warstwy rogowej

Jak widzisz, systematyczne stosowanie peelingów to same korzyści. Miej też na uwadze, że jeśli nie uwzględnisz tego działania w schemacie pielęgnacji twarzy i ciała możesz pogorszyć kondycję skóry. Zbyt gruba warstwa naskórka gromadzi dużą ilość zanieczyszczeń i sebum. Materia taka zatyka pory i jest doskonałą pożywką dla bakterii, które przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego i zaczerwienienia na powierzchni skóry. Brak codziennej pielęgnacji i wsparcia w postaci złuszczania skóry to najprostsza droga do wągrów, zaskórników, podrażnień i poważniejszych problemów ze skórą. 

Delikatny peeling w przypadku skóry trądzikowej jest bardzo ważny. Niemniej istotne jest takie postępowanie przy innych typach skóry. 

Dzięki peelingowi można pozbywać się nagromadzonej warstwy rogowej. Ta z kolei powstaje nie tylko na twarzy, ale także na innych partiach ciała, głównie na zgięciach kolan i łokci, czy stopach. Regularnie należy wykonywać złuszczanie naskórka, aby uniknąć powikłań w postaci pęknięć i odcisków.

Jak wybrać peeling w zależności od rodzaju cery?

To, czym złuszczać naskórek, zależy od indywidualnych potrzeb. Każda skóra jest inna. Jeśli jest stosunkowo mocna, ale bardzo zrogowaciała, świetnie sprawdzą się peelingi grubo- i średnioziarniste. Do delikatnego rodzaju skóry sprawdzić mogą się łagodne peelingi drobnoziarniste. Jednak cera szczególnie problematyczna - wrażliwa, atopowa, naczynkowa - może wymagać większej troski. Poza peelingami mechanicznymi masz do dyspozycji również peelingi enzymatyczne. Ich działanie opiera się na właściwościach zmiękczających i rozpuszczających przestrzenie między martwymi komórkami. Takie działanie wykazują niektóre enzymy roślinne. 

Z kolei do głębszych warstw skóry może dotrzeć peeling chemiczny. Tak zwana chemabrazja wykonywana jest raczej w salonach kosmetycznych i klinikach medycyny estetycznej. Jednak niektóre kwasy nadają się do skóry wrażliwej i przy niskim stężeniu mogą być stosowane w ramach domowej pielęgnacji. Podczas ich stosowania ważne jest jednak zachowanie szczególnej ostrożności. 

Do delikatniejszych tkanek bezpieczniej wybierać kosmetyki, które działają w oparciu o zmiękczające działanie naturalnych kwasów i mikrodrobinki złuszczające, takie jak np. SKIN-EXPOSED 10-minutowa terapia złuszczająca. Działanie tego kosmetyku jest trzyetapowe. Preparat zawiera naturalne i organiczne kwasy AHA, a także złuszczające drobinki bambusa i żurawiny. Kosmetyk wystarczy stosować 2 razy w tygodniu, aby osiągnąć efekty, takie jak mechaniczne złuszczenie skóry, stymulacja odnowy komórkowej, wygładzenie powierzchni skóry, poprawa elastyczności i wyraźnie młodszy wygląd.

Phlov SCRUB ME UP peeling botaniczny

SCRUB ME UP!

SCRUB ME UP!

Peeling botaniczny z różową glinką

Jak często wykonywać złuszczanie skóry twarzy i ciała?

Złuszczanie skóry to wyjątkowo skuteczny, wielozadaniowy sposób dbałości o ciało. Nie jest to jednak element codziennej pielęgnacji skóry. Częstotliwość złuszczania naskórka zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb, jednak peelingi nigdy nie powinny być wykonywane częściej niż 1-2 razy w tygodniu. 

Jeśli będziesz złuszczać skórę zbyt często, organizm potraktuje takie działanie jak zagrożenie. W odpowiedni zaczną powstawać keranocyty w ilości znacznie większej niż prawidłowa. Zbyt częste złuszczanie nie przyniesie pożądanych efektów, dlatego warto podchodzić do tej kwestii z rozwagą. Wiedz też, że naskórek pokryty jest naturalną barierą hydrolipidową. Zbyt częste i intensywne złuszczanie skóry może ją zaburzyć.

Pamiętaj o pielęgnacji i ochronie skóry po peelingu

Jeśli stwierdzisz, że Twoja skóra wymaga złuszczania, pamiętaj też o wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych i protekcyjnych. Prawidłowe złuszczanie powinno być wykonywane przy użyciu odpowiednich środków. Podczas codziennej pielęgnacji skóry twarzy nie zapominaj o stosowaniu koncentratów i masek odżywczych, a także kremów nawilżających. Czas po peelingu jest idealny na ich aplikację. 

Ponadto skóra po peelingu potrzebuje nawilżenia i ochrony. Sięgaj po kosmetyki z filtrem UV. W przeciwnym razie możesz zwiększyć ryzyko przebarwień. Nie martw się jednak, ponieważ kosmetyki złuszczające mają na celu poprawę kondycji skóry. Przy odpowiedniej ochronie zabieg taki będzie dla Ciebie wyłącznie źródłem korzyści i przyjemności.

SCRUB ME UP!

Peeling botaniczny z różową glinką

(49)
119,00 zł
 
119
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
300 g (39,67 zł / 100 g)
SKIN-EXPOSED

10-minutowa terapia złuszczająca

(58)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
60 ml (181,67 zł / 100 ml)
GO! OMEGA GO!

Olejek przeciw rozstępom z omega 3-6-9

(42)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (66,00 zł / 100 ml)
  • -15%
ZESTAW WZMACNIAJĄCY

masaż na sucho, odżywienie

(1)
192,95 zł
227,00 zł
-15%
192
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -15%
ZESTAW WYGŁADZAJĄCY

ujędrnienie ciała

 
277,95 zł
327,00 zł
-15%
277
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -15%
ZESTAW HEALTHY & ACTIVE

holistyczna pielęgnacja ciała i twarzy

 
420,75 zł
495,00 zł
-15%
420
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)