Zadbaj też o to, aby temperatura, jaką działasz na włosy podczas wykonywania różnych zabiegów (nawet mycia), była optymalna dla danego etapu pielęgnacji. Ciepła woda otwiera łuski, przez co włosy stają się bardziej podatne na czynniki zewnętrzne. To dobry moment na zastosowanie odżywki lub wcierki ze składnikami aktywnymi. Dobroczynne substancje zawarte w tego typu kosmetykach skuteczniej przenikają do struktury włosów, gdy są one w ten sposób przygotowane.
Nie należy jednak kończyć zabiegów na włosy, używając ciepłej wody lub ciepłego powietrza z suszarki. Pozostawienie otwartych łusek sprawia, że łodygi są zauważalnie bardziej szorstkie i napuszone. Dlatego też ostatni etap pielęgnacji powinien być zakończony wystawieniem kosmyków na działanie chłodniejszej temperatury.
Innym niekorzystnym czynnikiem jest nadmierna stylizacja włosów. Grozi ona zarówno mechanicznymi uszkodzeniami pasemek (np. na skutek częstego tapirowania), jak i problemami ze skórą głowy. Nadużywanie środków chemicznych, takich jak pasty, pudry czy lakiery do włosów, może skutkować m.in. wystąpieniem łupieżu lub alergii kontaktowej. Najlepiej więc pozostaw takie środki wyłącznie na specjalne okazje, a na co dzień używaj łagodnych produktów o naturalnym składzie.