Dlaczego włosy wypadają

Dlaczego włosy wypadają? Jak temu zapobiec?

Wypadanie włosów dotyka nie tylko mężczyzn, ale również dużej części kobiet. Zmiany w gęstości owłosienia mogą się ujawniać już w okresie dojrzewania, choć najczęściej są zauważalne dopiero w wieku dorosłym. Obszarami szczególnie narażonymi na łysienie są skalp (środek głowy) oraz czoło (gdzie tworzą się tzw. zakola). Jakie są przyczyny wypadania włosów i jak powstrzymać ten proces?

Wypadanie włosów u mężczyzn - przyczyny

Każdy człowiek traci od 50 do ok. 200 włosów dziennie. Jest to zdrowy objaw związany z naturalnym cyklem funkcjonowania skóry i jej przydatków. Nie powinno to więc stanowić powodu do niepokoju, o ile nie zauważysz nadmiernej ilości wypadających włosów, a nowe włosy będą wciąż rosły.

Najczęstszą przyczyną nadmiernej utraty włosów przez mężczyzn jest łysienie androgenowe. Jest to rodzaj choroby uwarunkowanej genetycznie, która może być spowodowana różnymi czynnikami. Jedną z nich jest nadwrażliwość na pochodne testosteronu, w wyniku której mieszki włosowe karłowacieją i zaczynają zanikać. Inną możliwą przyczyną występowania łysienia androgenowego są zaburzenia hormonalne. Choroba może mieć również podłoże środowiskowe i być związana np. z nadmiarem stresu.

Inne przyczyny problemu wypadania i osłabienia włosów to m.in.:

 • anemia (choroba spowodowana niedoborem żelaza),
 • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków,
 • łojotokowe zapalenie skóry,
 • łysienie plackowate,
 • inne choroby owłosionej skóry głowy.

U osób, u których problem łysienia nie występuje, 90% włosów znajduje się w fazie wzrostu. Gdy proporcja ta zostaje zaburzona, włosy nadmiernie wypadają.

Wypadanie włosów u kobiet - przyczyny

Wymienione wyżej przyczyny wzmożonego wypadania włosów u mężczyzn mogą występować również u kobiet. Wbrew powtarzanemu często mitowi, łysienie androgenowe dotyka obu płci, choć u Panów pojawia się częściej i zwykle w młodszym wieku. To samo schorzenie u Pań ma nieco inne przyczyny i przebieg. Przede wszystkim rzadko dochodzi tu do całkowitego wyłysienia. Włosy mogą się jednak znacznie przerzedzić, co ma niemały wpływ na wygląd zewnętrzny, a przy tym również na samopoczucie danej osoby.

W przypadku kobiet nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane problemami natury hormonalnej. Może wskazywać m.in. na choroby tarczycy czy zespół policystycznych jajników. Wzmożone wypadanie włosów jest także typowym objawem menopauzy. 

Spadek gęstości włosów występuje również u młodych matek. Ten efekt jest jednak całkowicie naturalny i nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Jego przyczyną jest obniżenie stężenia estrogenu, czyli hormonu, który w czasie ciąży jest produkowany przez organizm w większych niż dotąd ilościach. Wyższy poziom estrogenu skutkuje przedłużeniem fazy wzrostu włosa (anagenu). Dotyczy to wszystkich kosmyków – także tych, które w innych okolicznościach naturalnie wypadłyby w ciągu 9 miesięcy oczekiwania na dziecko. Gdy poziom hormonu spada w czasie połogu, włosy te zaczynają masowo wypadać.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Zapobieganie wypadaniu włosów w wielu przypadkach jest możliwe na jego wczesnym etapie. Dużo zależy od odpowiedniej diety oraz suplementacji takich składników odżywczych jak cynk, selen czy witaminy z grupy B (m.in. biotyna). Wzmacniają one kondycję włosów oraz wspomagają ich porost. Są także niezbędne dla zdrowego wyglądu skóry i paznokci.

Niezwykle ważnym elementem dbania o kondycję skóry i jej przydatków jest odpowiednia pielęgnacja. Prawidłowo dobrane, najlepiej naturalne kosmetyki do włosów stanowią pierwszy krok do sukcesu. Podstawą jest tu znajomość aktualnej kondycji kosmyków oraz tendencji, jakie wykazuje skóra.

Jeżeli masz włosy normalne, zadbaj o to, aby ich stan nie uległ pogorszeniu. Twoim celem powinna być przede wszystkim ochrona kosmyków przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Wiatr, deszcz i mróz, ale także obecne w powietrzu zanieczyszczenia (smog, spaliny) nie wpływają pozytywnie na kondycję skóry i jej przydatków. Włosy normalne nie potrzebują wiele uwagi, aby wyglądać doskonale. Łagodny szampon i delikatna odżywka nawilżająco-wygładzająca sprawią, że Twoja fryzura będzie zawsze wyglądała zdrowo i lśniąco!

Farbowanie włosów jest jednym z czynników, który może je wysuszać i niszczyć. Odpowiednia pielęgnacja pozwala jednak zapobiec niepożądanym efektom koloryzacji. Używaj szamponu regenerującego, który dodatkowo wzmocni pigment i przedłuży jego trwałość. Doskonałą propozycją dla Ciebie będzie HAIR DO YOU DO! – naturalny szampon do włosów farbowanych. Stosuj też odżywkę lub maskę z zawartością humektantów (np. wyciąg z liści aloesu). Pozwoli Ci to uzyskać optymalne nawilżenie i uelastycznienie kosmyków. Tego typu kuracja jest idealna również dla włosów suchych i zniszczonych np. poprzez częste prostowanie.

Pielęgnacja skóry głowy i włosów przetłuszczających się powinna być oparta na kontroli wydzielania sebum. Odpowiednio dobrane kosmetyki pomagają również ograniczać mikrozłuszczanie się skóry głowy. Dzięki temu jej mikrobiom powraca do równowagi, co ogranicza ryzyko powstawania stanów zapalnych. Włosy są czyste, lśniące i pozostają świeże przez długi czas po umyciu.

Włosy cienkie i łamliwe wymagają delikatnej pielęgnacji. Stosowane na nich produkty powinny wzmacniać kosmyki, otulając je warstwą ochronną, a jednocześnie ich nie obciążając. Warto szukać kosmetyków z zawartością peptydów, które pomagają wypełniać mikrouszkodzenia łodyg. Idealną propozycją jest tu WHENEVER, HAIR-EVER – maska do włosów cienkich. Stosując ją regularnie, uzyskasz efekt odżywionych i pełnych blasku pasemek, które będą bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia.

HAIR DO YOU DO!

HAIR DO YOU DO!

Naturalny szampon do włosów farbowanych

Ważnym elementem walki z nadmierną utratą włosów jest także wykonywanie zabiegów złuszczających martwy naskórek i poprawiających ukrwienie skóry głowy. Regularne usuwanie zanieczyszczeń z tego obszaru pozwala odblokować zatkane mieszki włosowe, co ma pozytywny wpływ na porost włosów. Jeżeli używasz peelingów enzymatycznych, zawarte w nich składniki mogą dodatkowo działać antybakteryjnie i przeciwłupieżowo.

Duże znaczenie ma również sposób mycia i płukania włosów, a także metoda ich suszenia. Wychodząc spod prysznica pamiętaj, aby nie trzeć swoich kosmyków ręcznikiem ani ich nie wyciskać. Może to doprowadzić do pojawienia się mikrouszkodzeń, które wpłyną niekorzystnie na kondycję łodyg i sprawią, że pasma przestaną być miłe w dotyku.

Anna Lewandowska włosy

Zadbaj też o to, aby temperatura, jaką działasz na włosy podczas wykonywania różnych zabiegów (nawet mycia), była optymalna dla danego etapu pielęgnacji. Ciepła woda otwiera łuski, przez co włosy stają się bardziej podatne na czynniki zewnętrzne. To dobry moment na zastosowanie odżywki lub wcierki ze składnikami aktywnymi. Dobroczynne substancje zawarte w tego typu kosmetykach skuteczniej przenikają do struktury włosów, gdy są one w ten sposób przygotowane.

Nie należy jednak kończyć zabiegów na włosy, używając ciepłej wody lub ciepłego powietrza z suszarki. Pozostawienie otwartych łusek sprawia, że łodygi są zauważalnie bardziej szorstkie i napuszone. Dlatego też ostatni etap pielęgnacji powinien być zakończony wystawieniem kosmyków na działanie chłodniejszej temperatury.

Innym niekorzystnym czynnikiem jest nadmierna stylizacja włosów. Grozi ona zarówno mechanicznymi uszkodzeniami pasemek (np. na skutek częstego tapirowania), jak i problemami ze skórą głowy. Nadużywanie środków chemicznych, takich jak pasty, pudry czy lakiery do włosów, może skutkować m.in. wystąpieniem łupieżu lub alergii kontaktowej. Najlepiej więc pozostaw takie środki wyłącznie na specjalne okazje, a na co dzień używaj łagodnych produktów o naturalnym składzie.

Nie bez znaczenia jest także używanie odpowiednich narzędzi do pielęgnacji włosów. Kupując szczotkę, postaraj się wybrać taką, która jest wykonana z naturalnego włosia i ma ergonomiczny kształt. W przeciwnym razie możesz narazić swoje kosmyki na uszkodzenia mechaniczne, które naruszą ich strukturę i sprawią, że łodygi włosów będą się łamać, a ich końcówki – rozdwajać. W podobny sposób działa m.in., zbyt ciasne związywanie pasemek oraz uderzanie włosami o różne powierzchnie podczas gwałtownego poruszania głową.

Inne sposoby na powstrzymanie wypadania włosów

Jeżeli problem wypadania włosów nie ustępuje po zmianie diety i pielęgnacji, udaj się na konsultację do lekarza dermatologa lub trychologa. Ten ostatni specjalizuje się wyłącznie w schorzeniach dotykających mieszków i cebulek włosowych, a także skóry głowy. Profesjonalna diagnostyka umożliwia określenie podłoża problemu oraz wdrożenie odpowiedniej terapii.

W zależności od tego, jaka jest przyczyna przerzedzenia włosów, lekarz może zaproponować różne sposoby leczenia. Istnieją zabiegi medycyny estetycznej, które pomagają wzmocnić włosy oraz poprawić ukrwienie skóry głowy. Należą do nich przede wszystkim mezoterapia osoczem bogatopłytkowym i terapia peptydowa. W przypadkach, gdy łysienie szybko postępuje lub jest już bardzo zaawansowane, warto rozważyć przeprowadzenie przeszczepu włosów.

HAIR DO YOU DO!

Naturalny szampon do włosów farbowanych

(38)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
LISTEN TO YOUR HAIR

Naturalna maska do włosów farbowanych

(22)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -10%
ZESTAW REGENERUJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów farbowanych i zniszczonych

(5)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
HAIR DON’T LIE

Szampon do włosów cienkich

(28)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WHENEVER, HAIR-EVER

Maska do włosów cienkich

(17)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW WZMACNIAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów cienkich i osłabionych

(1)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

(19)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -10%
ZESTAW OCZYSZCZAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów przetłuszczających się

 
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów normalnych

(6)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)