sposoby na elektryzujące się włosy

Elektryzowanie włosów - najczęstsze przyczyny

Elektryzowanie się włosów jest efektem nagromadzenia ładunków elektrostatycznych na ich powierzchni. Najczęściej wynika ono ze zbytniego tarcia włosów podczas czesania, niskiej wilgotności powietrza oraz reakcji na stosowanie niewłaściwych produktów do pielęgnacji. Problem ten może wpływać zarówno na kondycję, jak i na wygląd naszych włosów. Jak sobie z nim poradzić? Jaką rutynę pielęgnacyjną zastosować, by poradzić sobie z nadmiernym elektryzowaniem włosów? Co zrobić, gdy włosy się elektryzują?

Elektryzowanie się włosów – na czym polega ten problem?

Elektryzowanie się włosów polega na gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych na ich powierzchni, prowadząc do odstających, nieposkromionych pasm, które trudno jest ujarzmić. Kiedy włosy tracą swoją naturalną wilgotność lub są narażone na tarcie, na przykład podczas czesania, ładunki te gromadzą się, powodując ich „stanie dęba”. Dla wielu osób jest to powszechny problem, zwłaszcza w miesiącach zimowych, kiedy powietrze staje się bardziej suche, lub w sytuacjach, gdy włosy są narażone na częste stylizacje za pomocą urządzeń grzewczych. Pomimo iż może to wydawać się błahe, dla wielu jest to istotny problem, który może nawet prowadzić nawet do obniżonej samooceny.

Najczęstsze przyczyny elektryzowania się włosów

Elektryzowanie się włosów to problem, z którym boryka się wiele osób, niezależnie od typu i długości włosów. Chcąc mu skutecznie przeciwdziałać, warto zrozumieć jego główne przyczyny. Istnieje kilka kluczowych czynników, które mogą wpływać na skłonność włosów do elektryzowania się, a zrozumienie tego mechanizmu pozwoli na skuteczniejsze działanie w kierunku ich eliminacji. Wśród częstych przyczyn można wymienić:

 • tarcie podczas czesania i stylizacji - włosy podczas czesania i szczotkowania gromadzą ładunki elektrostatyczne. W efekcie pasma włosów odpychają się od siebie,
 • niska wilgotność powietrza – problem nasilający się w miesiącach zimowych i w klimatyzowanych pomieszczeniach,
 • skład chemiczny wody do mycia głowy - woda "twarda" o wysokiej zawartości minerałów może pozostawiać osady, które sprawiają, że włosy stają się szorstkie i bardziej podatne na elektryzowanie,
 • reakcje z produktami do pielęgnacji - nieodpowiednie kosmetyki mogą wpływać na zdolność włosów do gromadzenia ładunków. Produkty o silnym działaniu chemicznym zmieniają naturalne pH skóry głowy i włosów. Mowa tu również o produktach do stylizacji włosów.

Jaka jest rola kosmetyków w walce z elektryzowaniem włosów?

Właściwie dobrane produkty do pielęgnacji włosów mogą skutecznie przeciwdziałać gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych na powierzchni włosów i przywrócić im zdrowy, lśniący wygląd, a co za tym idzie – wyeliminować problem elektryzujących się włosów. Odpowiednio dobrany szampon i odżywka są najważniejszym elementem pielęgnacji włosów. Szampony przeznaczone do włosów skłonnych do elektryzowania się zazwyczaj charakteryzują się łagodnym działaniem oraz zawierają składniki nawilżające, które pomagają utrzymać naturalną wilgotność włosa. Rekomendujemy stosowanie naturalnych kosmetyków do włosów, które świetnie sprawdzą się do codziennego stosowania. Odżywki, z kolei, działają na zewnątrz włosa, pokrywając go warstwą ochronną, co zapobiega nadmiernemu tarciu pasm i ich elektryzowaniu się. Dodatkowo dla tych, którzy borykają się z silnym elektryzowaniem włosów, maski do włosów mogą okazać się zbawieniem. Działają intensywniej niż tradycyjne odżywki do włosów, głęboko nawilżając włosy i regenerując ich uszkodzone części. Regularne stosowanie maski pozwala na długotrwałe zabezpieczenie włosów przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Chcąc poradzić sobie z problemem elektryzujących się włosów, warto stosować szampon do włosów normalnych HAIR IN THE GAME, który skutecznie, ale łagodnie oczyszcza, a także długotrwale nawilża i przywraca włosom blask. W jego składzie znajdziemy m.in. witaminę C, ekstrakt z czerwonych alg, alantoinę, a także kompleks cukrów i kwas hialuronowy. Pielęgnację szamponem warto uzupełnić stosując naturalną maską do włosów WIN-HAIR TAKES IT ALL, która wygładza włosy i nadaje im blask, a także intensywnie i długotrwałe nawilża.

naturalne kosmetyki do włosów

Warto też wyposażyć swoją kosmetyczkę w produkty tzw. antystatyczne, które najczęściej przyjmują postać sprayów lub pianek. Warto używać ich szczególnie wtedy, gdy włosy są bardziej narażone na czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr czy suche powietrze w pomieszczeniach, a także zimą - gdy nosimy czapki, szaliki i ciepłe swetry, które mogą nasilać problem elektryzujących się włosów. Ważną rolę w nawilżaniu i zabezpieczeniu włosów przed nimi odgrywają olejki i serum do włosów. Wnikają one w strukturę włosa, dostarczając mu niezbędnych składników odżywczych, a także zostawiają na nim warstwę ochronną.

Co zrobić, by włosy się nie elektryzowały?

Prawidłowa pielęgnacja włosów odgrywa kluczową rolę w eliminacji problemu ich elektryzowania się. Właściwe zachowania i nawyki w codziennej rutynie pielęgnacyjnej mogą znacząco zmniejszyć skłonność włosów do gromadzenia ładunków elektrostatycznych, a także poprawić ich ogólny wygląd i kondycję.

Pierwszym krokiem w zapobieganiu elektryzowaniu się włosów jest prawidłowe suszenie. Intensywne tarcie kosmyków ręcznikiem może prowadzić do ich uszkodzeń i zwiększonej podatności na elektryzowanie się. Dlatego zaleca się delikatne wyciskanie wody z włosów rękami. Natomiast podczas suszenia włosów ważne jest, aby trzymać ją w pewnej odległości od głowy oraz korzystać z chłodniejszego ustawienia. Najlepiej używać suszarki z funkcją jonizacji, która pomaga neutralizować ładunki elektrostatyczne, co jest szczególne istotne z punktu widzenia problemu elektryzowania się włosów.

Nie można także zapomnieć o potencjalnie szkodliwym wpływie urządzeń do stylizacji na gorąco. Częste używanie prostownic, lokówek czy suszarek na wysokich temperaturach może osłabiać strukturę włosa, czyniąc go bardziej podatnym na uszkodzenia i elektryzowanie się. Warto stosować preparaty termoochronne przed użyciem takich urządzeń oraz dawać włosom regularne przerwy od stylizacji na gorąco, aby miały czas na regenerację.

Inwestując w odpowiednią pielęgnację włosów oraz przyjmując odpowiednie nawyki pielęgnacyjne, można skutecznie przeciwdziałać problemowi elektryzowania się włosów i cieszyć się ich zdrowym, lśniącym wyglądem.

 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów normalnych

(6)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW REGENERUJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów farbowanych i zniszczonych

(5)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW OCZYSZCZAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów przetłuszczających się

 
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW WZMACNIAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów cienkich i osłabionych

(1)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)