Emolienty dlaczego warto je stosować?

Emolienty do włosów – dlaczego warto je stosować?

Emolienty to składniki, które odgrywają ważną rolę w pielęgnacji skóry i jej przydatków – w tym przede wszystkim włosów. Pomagają hydrolizować łodygi włosowe, co pozytywnie wpływa na ich kondycję w wielu aspektach. Nie zawsze jednak są zalecane do stosowania codziennego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym są emolienty, jak ich używać oraz jakie kosmetyki z ich zawartością warto wybrać, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Spis treści

 1. Czym są emolienty do włosów i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?
 2. Dlaczego pielęgnacja włosów emolientami jest ważna?
 3. Równowaga PEH – czy odżywki emolientowe wystarczą?
 4. Jak pielęgnować włosy na co dzień?
 5. Czy emolienty do włosów mogą szkodzić?

Czym są emolienty do włosów i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Emolienty to grupa składników odżywczych, które posiadają właściwości natłuszczające i chronią skórę przed niekontrolowaną utratą wody. Znajdują zastosowanie nie tylko w kosmetykach do ciała, ale również w produktach do pielęgnacji włosów, takich jak szampony i odżywki. Substancje emoliencyjne są obecne m.in. w alkoholach tłuszczowych, naturalnych olejach roślinnych, masłach roślinnych i woskach.

Wśród najpopularniejszych emolientów do włosów, które mają pochodzenie roślinne, znajdują się m.in. masło shea, masło kakaowe oraz masło mango, a także oleje: kokosowy, arganowy, jojoba, awokado, olej rycynowy oraz olej z pestek winogron. Substancje te zawierają duże ilości kwasów tłuszczowych oraz witamin (głównie A i E), przez co dogłębnie nawilżają włosy i zapobiegają traceniu przez nie wilgoci. Dzięki temu przeciwdziałają łamaniu się kosmyków i rozdwajaniu się ich końcówek. Poprawiają też ich elastyczność i chronią je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Emolienty stosowane w kosmetykach do włosów to nie tylko wymienione powyżej (lub podobne w swoim działaniu) substancje, ale również ich pochodne. Na opakowaniach produktów często występują pod swoją łacińską nazwą, taką jak cetyl alcohol czy hydroxydecenoic acid. Warto przed zakupem zapoznawać się ze składnikami kosmetyków i w razie potrzeby sprawdzać ich definicje. Pozwala to na dobranie odpowiedniej pielęgnacji i stosowanie jej w sposób świadomy.

Dlaczego pielęgnacja włosów emolientami jest ważna?

Regularne stosowanie kosmetyków nawilżających, takich jak odżywki lub maski emolientowe, przyczynia się do poprawy kondycji i wyglądu włosów. Kosmyki stają się gładkie i lejące, dzięki czemu wyglądają na zdrowsze i są przyjemniejsze w dotyku. Nabierają również elastyczności i naturalnego, dziewczęcego blasku. Używanie emolientów jest szczególnie istotne przy włosach suchych, łamliwych i zniszczonych, a także farbowanych lub kręconych.

Warto podkreślić, że emolienty do włosów nie są jedynymi substancjami niezbędnymi w codziennej rutynie. Skóra wraz z jej przydatkami stanowi złożony organ, którego różnorodne potrzeby muszą być regularnie zaspokajane. Wpływ na porost i kondycję pasm ma wiele czynników. Niektóre z nich to dieta, klimat oraz stosowany sposób koloryzacji. Codzienna pielęgnacja ma jednak największe znaczenie dla Jeżeli chcesz mieć piękne i lśniące kosmyki, zadbaj o ich dobrostan w sposób świadomy i zrównoważony.

Anna Lewandowska naturalne kosmetyki

WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

Równowaga PEH – czy odżywki emolientowe wystarczą?

Równowaga PEH to podstawa świadomej pielęgnacji włosów. Polega ona na odpowiedzialnym wzmacnianiu kosmyków trzema typami substancji. Są nimi proteiny (stojące w akronimie pod P), emolienty (E) i humektanty (H). 

Proteiny, czyli białka proste, wchodzą w skład budowy łodyg włosowych. Są niezbędne nie tylko do ich wzrostu, ale także do odbudowy pasm, które uległy mikrouszkodzeniom. Cząsteczki protein uzupełniają ubytki powstałe np. na skutek urazów mechanicznych. W ten sposób wzmacniają ich strukturę, ale również zwiększają odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Wśród popularnych substancji tego typu stosowanych w kosmetykach znajdują się np.:

 • kolagen,
 • proteiny ryżu,
 • proteiny pszenicy,
 • proteiny mleka,
 • proteiny owsa.

Humektantami nazywamy substancje o właściwościach nawilżających. Ich wyjątkową cechą jest zdolność zatrzymywania cząsteczek wody we wnętrzu włosa. Do najpopularniejszych, obecnych w kosmetykach humektantów należą:

 • gliceryna,
 • kwas hialuronowy,
 • sok z aloesu,
 • mocznik,
 • niacynamid,
 • d-panthenol,
 • wyciąg z siemienia lnianego.

Humektanty i proteiny równoważą wzajemnie swoje działanie. Stosowanie samych protein może powodować efekt sztywnych, kruchych i przesuszonych włosów. Z kolei używanie wyłącznie humektantów (bez dodatkowej ilości protein) może sprawić, że kosmyki staną się miękkie i delikatne, ale jednocześnie bardziej łamliwe podatne i uszkodzenia. Emolienty uzupełniają pielęgnację proteinowo-humektantową. Działają jak niewidzialna osłonka, przez jakiś czas po aplikacji izolując włosy od szkodliwych czynników pochodzących z zewnątrz.  Nie oznacza to jednak, że dobrą praktyką jest codzienne stosowanie wszystkich substancji PEH w takich samych ilościach. Świadoma pielęgnacja wymaga reagowania na aktualne potrzeby kosmyków.

Jak pielęgnować włosy na co dzień?

Aby osiągnąć równowagę PEH, należy przede wszystkim przyjrzeć się porowatości włosów. Można ją określić w gabinecie trychologa, który przeprowadzi profesjonalne badanie za pomocą specjalistycznego urządzenia. Alternatywą jest samodzielne określenie swojego typu włosów poprzez analizę ich właściwości.

Włosy wysokoporowate mają szorstką i sztywną strukturę, co wynika z mocno rozchylonych łusek. Często są kręcone lub falowane i suche w odczuciu. Intensywnie pochłaniają wilgoć, która dostaje się do głębokich warstw łodyg i sprawia, że długo schną one po umyciu. Włosy wysokoporowate łatwo się puszą i elektryzują, często są również matowe. Stosowanie pielęgnacji emolientami jest szczególnie istotne dla ich zdrowia i pięknego wyglądu, dlatego warto używać na nich sprawdzonych odżywek i masek. Warto tu polecić naturalne kosmetyki do włosów Phlov, które są łagodne, a jednocześnie skuteczne. Odpowiedni poziom nawilżenia Twoich pasm może zapewnić np. WHENEVER, HAIR-EVER – maska do włosów cienkich

O włosach niskoporowatych można powiedzieć, że stanowią idealne przeciwieństwo włosów wysokoporowatych. Są one gładkie i miłe w dotyku, najczęściej proste i niedające się łatwo stylizować. Zatrzymują niewielkie ilości wody, dzięki czemu bardzo szybko schną po umyciu.

Charakterystyczne dla włosów średnioporowatych jest łączenie w sobie cech dwóch pozostałych rodzajów włosów. Kosmyki o takich właściwościach nie są ani bardzo sztywne, ani wyjątkowo miękkie i gładkie. Schną w średnim tempie, ponieważ magazynują w sobie umiarkowane ilości wody. Doskonałym wyborem dla takich pasm jest  WIN-HAIR TAKES IT ALL – naturalna odżywka nawilżająca.

Porowatość jest tym większa, im bardziej rozchylone są łuski włosów. Nie jest też dana raz na zawsze – ulega zmianom, w zależności od różnych czynników. Mogą mieć na nią wpływ np. stosowana dieta, uszkodzenia mechaniczne, stopień codziennego narażenia na promieniowanie UV, a także sposób codziennej pielęgnacji i stylizacji włosów. Oznacza to, że Twoje kosmyki mogą mieć inne potrzeby w czasie mroźnej zimy, a inne podczas upalnego lata. Ich obserwacja i bieżące reagowanie na wszelkie zmiany są kluczowe do utrzymywania włosów w doskonałym stanie przez cały rok.

Czy emolienty do włosów mogą szkodzić?

Codzienna troska o dobrą kondycję włosów powinna objawiać się nie tylko poprzez używanie odpowiednich kosmetyków, ale również stosowanie ich we właściwych ilościach i proporcjach. 

Niedobór emolientów może skutkować zmatowieniem i zwiększeniem łamliwości włosów oraz ich puszeniem i elektryzowaniem, co jest szczególnie prawdopodobne przy włosach szorstkich, wysokoporowatych. Jednak nadmierny kontakt z substancjami natłuszczającymi również nie jest zalecany. Może bowiem przyczyniać się do zbyt dużego obciążenia kosmyków, czego efektem wizualnym jest strączkowanie się pasm, zaś efektem fizjologicznym – ich przyspieszone przetłuszczanie się. Takie ryzyko dotyczy zwłaszcza włosów cienkich i prostych, które nie poddają się łatwo stylizacji. Z tego powodu ważnym aspektem codziennej rutyny jest dbanie o równowagę zawartych w kosmetykach pielęgnacyjnych składników PEH.

Warto pamiętać, że większość produktów do włosów zawiera emolienty w większej lub mniejszej dawce, przez co łatwo jest przesadzić z ich stosowaniem. Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie aplikowanie tego typu substancji może prowadzić do pogorszenia się stanu kosmyków. 

WHENEVER, HAIR-EVER

Maska do włosów cienkich

(17)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

(19)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
LISTEN TO YOUR HAIR

Naturalna maska do włosów farbowanych

(22)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
HAIR DON’T LIE

Szampon do włosów cienkich

(28)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
HAIR IN THE GAME

Szampon do włosów normalnych

(22)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
HAIR DO YOU DO!

Naturalny szampon do włosów farbowanych

(38)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)