Fotostarzenie co to jest

Fotostarzenie - czym jest i jak mu zapobiegać?

Chociaż wielu z nas uwielbia lato i słoneczne dni, to powszechnie wiadomo, iż opalanie i wystawianie skóry na słońce nie odbywa się bez przykrych konsekwencji. Piękna opalenizna na twarzy często może wiązać się z procesem starzenia skóry w znacznie szybszym tempie - promienie UV mają powiem negatywny wpływ na naszą cerę. Staje się ona mniej sprężysta i elastyczna, włókna kolagenowe i elastynowe zostają uszkodzone, a my możemy zaobserwować np. napięcie skóry, rogowacenie naskórka, przesuszenie, powstawanie zmarszczek na czole, w okolicach oczu czy ust. Jeśli te i inne objawy brzmią jak charakterystyka naszej cery, a w dodatku mamy świadomość, iż narażona jest ona na nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, prawdopodobnie mamy do czynienia z fotostarzeniem się skóry. Czym dokładnie jest ten proces? Jakie są skutki fotostarzenia? Jak zapobiegać jego objawom lub redukować już obecne oznaki fotostarzenia?

Czym jest fotostarzenie skóry?

Fotostarzenie skóry w języku angielskim określane jest również jako „photoaging”. To proces rozumiany jako przedwczesne starzenie się skóry na skutek działania czynników zewnętrznych, a konkretnie na skutek długotrwałej i częstej ekspozycji naszej skóry na szkodliwe działanie promieniowania UV. Może to dotyczyć zarówno ekspozycji na słońce, jak i częstych wizyt w solarium, gdzie lampy UV generują intensywne promieniowanie.

Pod wpływem promieniowania ultrafioletowego nasza skóra doznaje uszkodzeń tkanki łącznej -  gromadzi się w niej wówczas wiele niewłaściwych włókien elastynowych, a to w konsekwencji prowadzi do degradacji włókien kolagenowych. Na naszej skórze powstają „blizny posłoneczne”, które jednak szybko przekształcają się w zmarszczki.

Objawy fotostarzenia się skóry

Proces fotostarzenia stosunkowo łatwo zauważyć, szczególnie jeśli wiemy, że nasza skóra narażona jest na promieniowanie słoneczne lub sztuczne. Na skutek uszkodzeń obserwujemy znaczne pogrubienie naskórka, będące wynikiem uwalniania większej ilości wolnych rodników (choć niekiedy może być na odwrót - naskórek będzie dużo cieńszy). Na granicy naskórka ze skórą właściwą pojawia się tzw. Włó  knienie słoneczne - nadmiar elastyny. Charakterystyczne objawy, po których można poznać fotostarzenie się skóry, to m.in:

  • utrata jędrności,
  • zaburzenia pigmentacji skóry (np. przebarwienia, szczególnie we wrażliwych strefach cery),
  • zmarszczki,
  • głębokie bruzdy,
  • przesuszenie i zwiotczenie skóry,
  • teleangiektazje (tzw. czerwone pajączki, powstające najczęściej na skutek uszkodzenia naczyń krwionośnych).

Jak zapobiegać fotostarzeniu?

Jak powszechnie wiadomo - dużo lepiej zapobiegać niż zmagać się z już istniejącymi objawami, dlatego profilaktyka jest szczególnie istotna. Przewlekła ekspozycja na słońce powoduje zmiany, a żeby skutecznie zapobiegać fotostarzeniu, należy:

  • stosować kremy z filtrem UV - najlepiej SPF 50, co najmniej SPF 30 - nie tylko latem, ale przez cały rok, również pod makijaż;
  • w miarę możliwości unikać ekspozycji na słońce w godzinach najsilniejszego promieniowania słońca, czyli między 10:00 a 15:00 (głównie latem),
  • unikać korzystania z solarium,
  • wprowadzić właściwą dietę, szczególnie bogatą w witaminę E oraz C.

Fotostarzenie się skóry - jak zniwelować jego skutki?

Gdy dostrzeżemy na naszej skórze objawy fotostarzenia, warto zareagować szybko, stosując właściwą pielęgnację i terapię antystarzeniową. Warto jednak nadmienić, iż długotrwałe uszkodzenia skóry związane z tym procesem niełatwo skorygować. Dlatego tak ważna jest regularność i wytrwałość w odpowiednich nawykach.

W terapii fosotarzenia zaleca się używanie kosmetyków z pochodnymi witaminy A, (tzw. retinoidy). Ich przyjmowanie przyczynia się do produkcji kolagenu oraz syntezy nowych naczyń krwionośnych. Zwiększa się wówczas poziom melaniny, a skóra staje się jaśniejsza i znikają przebarwienia. Korzystnie działają również kosmetyki z witaminą C, które wspomogą usuwanie wolnych rodników i teleangiektazji. Do swojej pielęgnacji warto wprowadzić peeling wykonywany 2-3 razy w tygodniu, celem złuszczenia naskórka.

Kosmetyki pomocne w walce z fotostarzeniem

Chcąc zredukować objawy fotostarzenia, jak również zapobiegać ich powstawaniu, warto szczególną uwagę zwrócić na wybór naturalnych kosmetyków do twarzy, które zapewniają odpowiednią pielęgnację dzięki starannie opracowanym recepturom. Oprócz stosowania kremu SPF oraz dobrego kremu nawilżającego warto wprowadzić do codziennej rutyny serum z witaminą C, np. serum kwiatowego FLOWER YOURSELF,  a do złuszczania skóry kilka razy w tygodniu peeling. Dobrym wyborem jest naturalnie złuszczający peeling SKIN-EXPOSED, który zmiękcza naskórek poprzez absorpcję cząsteczek wody, rozpuszcza wiązania między martwymi komórkami naskórka oraz przyspiesza proces odnowy komórkowej.

SUNFLOW Serum SPF 30

Odmładzające serum do twarzy

(29)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (496,67 zł / 100 ml)
SUNFLOW Serum SPF 50

Odmładzające serum do twarzy

(38)
169,00 zł
 
169
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (563,33 zł / 100 ml)
SUNFLOW Krem do twarzy SPF 50

Intensywnie odżywczy krem SPF 50

(33)
169,00 zł
 
169
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (338,00 zł / 100 ml)
SUNFLOW Balsam do ciała SPF 30

Intensywnie odżywczy balsam do ciała

(12)
129,00 zł
 
129
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (86,00 zł / 100 ml)
FLOWER YOURSELF

Odmładzające serum kwiatowe

(100)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (993,33 zł / 100 ml)
SKIN-EXPOSED

10-minutowa terapia złuszczająca

(64)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
60 ml (181,67 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)