INCI jak czytać składy kosmetyków

INCI, czyli jak czytać skład kosmetyków i czego w nim unikać?

Kupując nowy krem do twarzy czy balsam do ciała, zapewne sprawdzasz informacje znajdujące się na jego opakowaniu. Często są one dość enigmatyczne i niewiele mówią o właściwościach danego produktu. Polegając wyłącznie na deklaracjach producenta (np. o tym, że dany kosmetyk jest nawilżający), możesz dokonać zakupu, który nie będzie optymalny dla Twoich potrzeb. Jak rozszyfrować nazwy substancji, które znajdują się na etykietach? Co to jest INCI i z jakiego powodu zostało stworzone? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Spis treści:

 1. Co oznacza INCI?
 2. Jak czytać skład kosmetyków zgodnie z INCI?
 3. 10 porad dla czytającego skład kosmetyczny

Co oznacza INCI?

INCI to skrót od International Nomenclature of Cosmetic Ingredients, czyli Międzynarodowe Nazewnictwo Składników Kosmetyków. Jest to standardowy system nomenklatury składników używanych w kosmetykach, który umożliwia jednoznaczne określenie każdego składnika kosmetyku na całym świecie. INCI jest regulowany przez międzynarodową organizację kosmetyczną - International Federation of Societies of Cosmetic Chemists (IFSCC), a składa się z listy składników, które są uważane za bezpieczne do stosowania w kosmetykach. 

Obecnie norma INCI jest powszechnie stosowana przez producentów kosmetyków na całym świecie i jest wymagana przez większość agencji regulacyjnych, w tym również przez Unię Europejską. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia konsumentów. Aby w pełni skorzystać z przywilejów, jakie dają te regulacje i prawo Unii Europejskiej, warto nabyć umiejętność czytania składów.

pielęgnacja rano

MINERAL SHOT

żel do mycia twarzy z technologią mikropiany

SMART SPLASH

Ultra-nawilżający krem adaptogenny

FLOWER YOURSELF

odmładzające serum kwiatowe

Jak czytać skład kosmetyków zgodnie z INCI?

Skład INCI jest podawany według ustalonego wzoru. Każda substancja kosmetyczna w momencie wprowadzenia jej na rynek otrzymuje jednoznaczną nomenklaturę, która składa się z międzynarodowej nazwy (ang. International Nomenclature) oraz nazwy handlowej (ang. Cosmetic Ingredient). Substancje wymienione na opakowaniu kosmetyku mogą być podane w języku angielskim lub po łacinie. Te pierwsze zwykle odnoszą się do Związków chemicznych, natomiast te drugie – do nazw roślin. Przy podawaniu danych w systemie INCI wymagane jest użycie odpowiedniego prefiksu, np. INCI: Retinol. Jeżeli substancja jest organiczna, powinna mieć dodatkowy dopisek o treści „pochodzi z upraw ekologicznych”.

Składniki, które znajdują się w kosmetykach pielęgnacyjnych, można podzielić na 3 kategorie:

 • substancje bazowe –  stanowią podstawę produktu i tworzą jego strukturę. Najczęściej są to emulsje, czyli mieszaniny wody i olejów, które zapewniają kosmetykowi konsystencję kremu lub lotionu. Przykłady: woda, gliceryna;
 • substancje aktywne – mają wpływ na skórę lub włosy i wprowadzają zamierzony efekt pielęgnacyjny. Mogą to być składniki nawilżające, przeciwzmarszczkowe, rozjaśniające, przeciwtrądzikowe, kojące itp. Przykłady: kwas hialuronowy, masło shea;
 • substancje pomocnicze – mają na celu poprawę konsystencji, stabilizację, wygląd, zapach itp. Nie mają bezpośredniego wpływu na skórę lub włosy, ale ułatwiają stosowanie kosmetyku i poprawiają jego wygląd. Dzielą się na barwniki (np. tlenki żelaza), konserwanty (np. parabeny) oraz substancje zapachowe (np. olejki eteryczne).

Zgodnie z normą INCI stężenie danego składnika jest określane poprzez oszacowanie procentowej zawartości tego składnika w całości formuły produktu. Ingrediencje są wymienione w kolejności malejącej – na pierwszym miejscu w składzie znajduje się ten, którego jest najwięcej, a na ostatnim ten, którego jest najmniej. Substancje, których zawartość w produkcie wynosi mniej niż 1 % mogą być wymienione w dowolnej kolejności, na końcu listy.

Na przykład, jeśli składniki na etykiecie danego kosmetyku są wymienione w następującej kolejności: Glycerin (gliceryna), Benzyl Cinnamate (cynamonian benzylu), Sodium Hyaluronate (hialuronian sodu), oznacza to, że gliceryna jest substancją o najwyższym udziale procentowym w recepturze produktu, a hialuronianu sodu jest w nim najmniej.

Warto zauważyć, że norma INCI nie określa dokładnego procentowego stężenia składników, a jedynie ich relatywne proporcje w stosunku do innych składników w produkcie.

10 porad dla czytającego skład kosmetyczny

Przed zakupem kosmetyku warto przeanalizować dokładnie jego zawartość. Równie ważne jest poznanie potrzeb swojej skóry i dopasowanie pielęgnacji w taki sposób, aby przynosiła jak najlepsze rezultaty. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych i uniwersalnych porad.

 1. Postaw na prosty skład – kosmetyki z krótką listą ingrediencji są zazwyczaj lepsze dla skóry, ponieważ wiążą się z mniejszym ryzykiem podrażnień, alergii i innych reakcji skórnych. Wybierając produkty, które zawierają tylko kilka substancji, łatwiej jest zidentyfikować, które z nich działają korzystnie na skórę.
 2. Zwróć uwagę na kolejność składników na liście – im wyżej, tym większa ilość danego składnika w produkcie.
 3. Zwróć uwagę na rodzaje zawartych w produkcie substancji aktywnych – szukaj kosmetyków zawierających zestaw ingrediencji, które są dopasowane do potrzeb Twojej skóry. Przykładowo, jeżeli masz cerę dojrzałą, wypróbuj Booster odmładzający NEWBORN STAR z witaminą C i bakuchiolem.
 4. Unikaj produktów z zawartością preparatów potencjalnie drażniących – niektóre składniki kosmetyczne (np. alkohole lub SLES) mogą powodować podrażnienia skóry i wywoływać alergie. Jeśli masz wrażliwą skórę, lepiej unikać takich produktów lub szukać łagodniejszych kosmetyków.
 5. Szukaj naturalnych kosmetyków do ciała i twarzy, zawierających olejki roślinne, ekstrakty ziołowe czy wyciągi z owoców – takie produkty najczęściej są łagodniejsze dla skóry i wiążą się z mniejszym ryzykiem wywołania reakcji alergicznych.
 6. Zwróć uwagę na składniki o działaniu ochronnym – jeśli chcesz zabezpieczyć swoją skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, szukaj kosmetyków z filtrami UV. Chronią one powierzchnię ciała nie tylko przed poparzeniami, ale również przez przyspieszonym starzeniem się skóry. Zwróć uwagę na rodzaj i liczbę filtrów UV, które znajdują się w danym produkcie.
 7. Zwróć uwagę na właściwości nawilżające produktu – warto podkreślić, że odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie powierzchni ciała jest niezwykle istotne przy każdym rodzaju skóry (szczególnie, ale nie tylko, przy skórze suchej lub odwodnionej). Pozwala utrzymywać, a w razie potrzeby odbudowywać naturalną barierę hydrolipidową, która chroni organizm przed wnikaniem szkodliwych czynnikami zewnętrznych. Doskonałym wyborem dla każdego typu cery jest Ultra-nawilżający krem adaptogenny SMART SPLASH.
 8. Wybieraj produkty o pH zbliżonym do pH skóry – naturalny odczyn skóry jest nieco kwaśny i zwykle wynosi około 5,5. Wybierając produkty o pH zbliżonym do pH skóry, zminimalizujesz ryzyko podrażnień i uszkodzenia jej naturalnej bariery ochronnej. Jest to szczególnie istotne przy skórze wrażliwej.
 9. Zawsze przeprowadzaj test alergiczny przed użyciem nowego kosmetyku – nawet jeśli skład danego produktu wydaje się bezpieczny, warto upewnić się, że nie ma w nim alergenów lub innych odczynników drażniących. Wybierz mało widoczne miejsce na swoim ciele i nanieś na nie niewielką ilość preparatu. Jeżeli po 24 godzinach nie wystąpi niepożądana reakcja (np. swędzenie, zaczerwienienie), kosmetyk może być bezpiecznie stosowany.
 10. Czytaj uważnie etykiety wszystkich produktów – dotyczy to także (a może szczególnie) tych kosmetyków, których regularnie używasz. Ich zawartość może ulegać zmianom, dlatego warto przeanalizować informacje na opakowaniu każdorazowo przed dokonaniem zakupu.

Kosmetyki wegańskie

KREM DO RĄK

intensywnie regenerujący krem

GREAT-FULL LIPS!

regenerujące serum do ust 2w1

MINERAL SHOT

Witalizująca mgiełka tonizująca

(74)
89,00 zł
 
89
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (59,33 zł / 100 ml)
SMART SPLASH

Nawilżający krem adaptogenny

(181)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (398,00 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)