Jak często myć włosy

Jak często myć włosy? Prawidłowe oczyszczanie skóry głowy

Włosy mogą być kręcone, proste albo pofalowane. Niezależnie od tego, czy są one ciemne, blond czy też rude stanowią, szczególnie u kobiet, niezaprzeczalną ozdobę. Piękne i zadbane są na ogół powodem dumy i wpływają na osobistą atrakcyjność. Aby mieć ładne włosy, trzeba o nie dbać. Jak wobec tego je pielęgnować i jak często myć, aby były zdrowe, lśniące i efektowne?

Fakty o skórze głowy i wypadaniu włosów

Większość osób nie ma pojęcia, że na ludzkim ciele posiadamy ok. 5 milionów mieszków włosowych, z czego 100-150 tysięcy wyrasta na głowie. Rosną one przeciętnie ponad 1 cm miesięcznie, co daje około 14 cm na rok. Każdy z włosów żyje około 3-4 lat.

Jednej osobie przeciętnie wypada około 50-100 włosów, co powoduje około 25-30 cykli życiowych mieszków włosowych podczas całego życia każdego człowieka.

Męskie włosy rosną szybciej niż kobiece, są grubsze i mocniejsze. Jednak cykl wegetacyjny włosów u pań jest znacznie dłuższy i może on trwać do 7 lat.

Zapewne może zaskoczyć, że najwięcej włosów, choć najcieńszych, mają blondynki, a najgrubsze włosy są u osób naturalnie rudych. Te ostatnie mają jednak ilościowo włosów na głowie najmniej, bo przeciętnie tylko ok. 90 tysięcy.

Jak często myć głowę - od czego zależy przetłuszczanie włosów?

Im dłużej nie myjemy włosów, tym bardziej przetłuszczają się one i stają się cięższe, co powoduje ich nieatrakcyjne przyleganie do głowy. Na to, jak szybko się to dzieje, największy wpływ ma rodzaj skóry głowy i samych włosów. Przetłuszczają się one bowiem z powodu znajdującego się na skórze sebum wytwarzanego przez gruczoły, a każdy człowiek produkuje inną ilość sebum.

Od czego zależy częstotliwość mycia włosów? Otóż jest to kwestia indywidualna. Włosy należy myć bowiem tak często, jak tego wymagają. Na szybkość przetłuszczania wpływa przede wszystkim tekstura włosa, to od niej zależy, jak sebum się rozchodzi. Grube i kręcone włosy utrudniają mu pokrywanie włosa, natomiast cienkie i proste przetłuszczają się o wiele szybciej, co powoduje, że wymagają one częstszego mycia.

Problem przetłuszczania może się też nasilić, jeśli zastosujemy nieodpowiednie produkty do pielęgnacji włosów, niewłaściwe szampony z dużą ilością silikonów lub zbyt ciężkie maski i odżywki. 

Oprócz szybszego przetłuszczania źle dobrane kosmetyki mogą pozbawić włosy sprężystości, osłabić ich cebulki i doprowadzić do ich nadmiernego wypadania.

Codzienne mycie włosów czy rzadkie mycie włosów - jak lepiej myć włosy?

Kiedyś uważano, że włosy można myć tylko co 2-3 dni, gdyż zbytnia częstotliwość mycia głowy sprawia, że gruczoły produkują większą ilość sebum, przez co włosy szybciej się przetłuszczają. Ponieważ obecnie szampony do włosów nie zawierają już agresywnych, składników wypłukujących ochronną warstwę lipidową, lekarze nie odradzają obecnie zbyt częstego mycia włosów. Istnieje nawet opinia, że codzienne ich mycie jest wskazane, ze względu na zanieczyszczenie środowiska.

Jeśli włosy szybko się przetłuszczają, można myć je bardzo często, ale zawsze należy używać do tego delikatnego szamponu. Wówczas codzienne mycie włosów z pewnością nie zaszkodzi. Nie należy natomiast robić tego zbyt rzadko. Zbyt duża warstwa sebum przetrzymywana na włosach, oprócz tego, że wygląda nieestetycznie, dodatkowo obciąża je, osłabia, powoduje swędzenie, podrażnienia oraz źle wpływa na kondycję mieszków włosowych.

Metody mycia włosów

Prawidłowe mycie włosów powinno odbywać się zawsze w odpowiedniej temperaturze wody. Dla włosów i skóry głowy nie są wskazane zbyt wysokie ani zbyt niskie temperatury, ponieważ doprowadzają one do łuszczenia się naskórka. Zimną wodą nie da się prawidłowo umyć włosów, może też ona bardzo je wysuszyć. Z kolei ciepła lepiej rozpuści cząsteczki sebum i kurz, jednak jej temperatura nie może być zbyt wysoka i powinna być zbliżona do temperatury ciała człowieka. Woda zbyt gorąca może z kolei pobudzać gruczoły łojowe i wpływać na szybsze przetłuszczanie się włosów.

Jaką metodą należy myć włosy? Aby zapewnić im skuteczną pielęgnację, należy bardzo delikatnie wmasować szampon każdorazowo w skórę głowy. Najdokładniej trzeba oczyścić włosy u nasady. Podczas mycia nie powinno się zbierać włosów na czubku głowy ani pienić zbyt mocno szamponu, natomiast należy delikatnie rozprowadzić dłonią pianę na całej długości włosów, nie plącząc ich i nie zgniatając, a na koniec zawsze dobrze je spłukać.

Do suszenia włosów powinno się używać ręcznika z miękkich materiałów. Należy pamiętać, że mokre włosy są niezwykle delikatne oraz podatne na łamanie i odkształcenia. Jeżeli będą zbyt mocno pocierane, mogą tworzyć się w nich kołtuny, a włosy będą się osłabiać. Dlatego umyte wieczorem włosy zawsze suszymy przed snem.

Codzienne używanie suszarek, lokówek, prostownic powoduje, że włosy są narażone na uszkodzenia. Nie lubią one wysokich temperatur, dlatego warto ograniczyć stosowanie takich zabiegów. Jeśli codziennie w tygodniu przy myciu włosów rano używamy suszarki, dobrym rozwiązaniem jest ustawianie jej na niższą temperaturę. Ponadto, czasami warto dać odpocząć włosom od wysokich temperatur i pozwolić im wyschnąć samoistnie.

Naturalne kosmetyki nawilżające do włosów

SZAMPON DO WŁOSÓW NORMALNYCH

łagodnie oczyszcza, pielęgnuje, długotrwale nawilża

MASKA NAWILŻAJĄCA

wygładza, długotrwale nawilża i odświeża

Szampon, odżywka i maska - jak używać kosmetyków do włosów?

Obecnie dostępnych jest dużo środków do pielęgnacji włosów. Aby dokonać wyboru odpowiednich kosmetyków do mycia, powinno się znać swój typ skóry na głowie oraz rodzaj włosów. Ich wybór bowiem zależy od indywidualnych ich cech i stanu skóry głowy.

Włosy mocno kręcone, czy też pofalowane z tendencją do wysuszania wymagają zupełnie innej pielęgnacji od całkowicie prostych i szybko się przetłuszczających. Z kolei włosy poddawane często intensywnym zabiegom upiększającym potrzebują jeszcze innych kosmetyków – o wiele mocniej nawilżających i odbudowujących zniszczoną strukturę włosa.

Naturalne kosmetyki do włosów - sprawdź Phlov!

Aby prawidłowo dobrać produkty do pielęgnacji, najbezpieczniej jest korzystać ze specjalnych linii przeznaczonych do szczególnego rodzaju włosów. Taką możliwość dają nam naturalne kosmetyki do włosów. Wśród nich znajdują się cztery linie, a w każdej szampon i specjalnie dopasowana do niego maska, która może też pełnić funkcję odżywki.

Wszystkie linie mają na celu przede wszystkim przyczynianie się do polepszenia stanu zarówno skóry głowy, jak i włosów. Posiadają one wegańskie, naturalne oraz roślinne substancje myjące, a także starannie wyselekcjonowane składniki aktywne.

HAIR IN THE GAME naturalny szampon jest łagodnym środkiem przeznaczonym do pielęgnacji włosów normalnych, który chroni mikrobiom skóry głowy i przywraca jego równowagę. Chroni włosy przed uszkodzeniami i zwiększa ich odporność na czynniki zewnętrzne i przywraca właściwe nawilżenie skóry. Dopasowana do niego została WIN-HAIR TAKES IT ALL - nawilżająca maska do każdego typu włosów.

HAIR DO YOU DO! naturalny szampon to szampon przeznaczony do włosów zniszczonych i farbowanych. Chroni on włosy przed fotoutlenianiem białka, co powoduje, że stają się zdrowsze, a kolor nabiera blasku. Natomiast specjalnie dostosowana do niego maska LISTEN TO YOUR HAIR zapewnia regenerację włosom.

Z kolei szampon MY HAIR WILL GO ON nadaje się do suchej, jak i tłustej oraz skłonnej do łupieżu skóry głowy. Preparat ten skutecznie przywraca też równowagę jej mikrobiomu. Korespondująca z nim maska ALL BY MY HAIR pochłania nadmiar sebum i redukuje ilość obecnych na skórze szkodliwych bakterii, zapewniając włosom dłuższą świeżość i czystość.

Innym innowacyjnym preparatem przeznaczonym do włosów cienkich i łamliwych jest wzmacniający szampon HAIR DON’T LIE. Zmniejsza on podatność na uszkodzenia, zwiększa elastyczność i redukuje łamliwość włosów. Dopasowana do niego maska WHENEVER, HAIR EVER wzmacnia mieszki włosowe i ogranicza ich wypadanie.

Dlatego najważniejsze w pielęgnacji włosów jest dobranie odpowiednich kosmetyków do ich potrzeb i to zawsze pierwszy krok w kierunku posiadania pięknej fryzury. 

HAIR IN THE GAME

Szampon do włosów normalnych

(22)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

(19)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
ALL BY MYHAIR

Maska oczyszczająca

(18)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
  • -10%
ZESTAW REGENERUJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów farbowanych i zniszczonych

(5)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -10%
  • Pakiet
ZESTAW WZMACNIAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów cienkich i osłabionych

(1)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)