Jak i czym należy myć twarz

Jak i czym należy myć twarz?

Twarz to szczególnie wrażliwy obszar. Jej skóra ma specyficzną, bardzo wrażliwą budowę. Jest też narażona na negatywny wpływ zanieczyszczeń, nadmiar sebum, powstawanie zaskórników, trądzik, czy odwodnienie. Wszelkie zaburzenia pH i kontakt z czynnikami zewnętrznymi mogą przesuszać i podrażniać cerę. Podpowiadamy, czym myć twarz rano i wieczorem. Dzięki kilku podstawowym wskazówkom przekonasz się, że codzienna rutyna oczyszczająca skórę może być nie tylko źródłem szeregu korzyści w kwestii poprawy wyglądu, ale też pachnącą, motywującą do działań przyjemnością!

Dlaczego mycie twarzy jest tak ważne?

Mycie twarzy i ciała to podstawa codziennej pielęgnacji. Zwykle zalecany jest krótki, około 15-minutowy prysznic. Dzięki temu można skutecznie oczyścić ciało, jednocześnie dbając o prawidłowy mikrobiom skóry. Jednak w przypadku cery warto podchodzić do tej kwestii ze szczególną uwagą. Obszar ten nie jest zasłaniany w ciągu dnia. Ma więc stały kontakt z czynnikami zewnętrznymi.

Negatywny wpływ na kondycję skóry mają zanieczyszczenia, w tym smog, kurz, dym, czy nawet resztki kosmetyków. Obce cząsteczki osiadają na skórze, przez co mogą zatykać pory, zaburzać równowagę mikrobiomu i powodować stany zapalne. Zanieczyszczenia środowiskowe są też jednym z głównych czynników prowadzących do stanów zapalnych, które przyspieszających starzenie się tkanek, zwiększających ryzyko powstawania zmian pigmentacyjnych, podrażnień i zaczerwienień. Z tego powodu skrupulatne mycie cery dwa razy dziennie oraz wykonywanie systematycznych zabiegów złuszczających jest niezwykle ważnym elementem kompleksowej pielęgnacji cery i głównym elementem profilaktyki anti-age.

Ponadto, skóra twarzy znacznie różni się od innych obszarów ciała. Jest cienka - zwłaszcza w okolicy oczu i ust, a także podparta stosunkowo niewielką ilością tkanki tłuszczowej. Jej powierzchnia, zwłaszcza w strefie T, pokryta jest bardzo dużą ilością gruczołów łojowych i potowych. Bez codziennego oczyszczania nietrudno o nadmiar sebum, zatykanie porów martwymi komórkami naskórka i zabrudzeniami. To z kolei prowadzi do ogólnego pogorszenia kondycji skóry, często też do powstawania wyprysków oraz innych niedoskonałości. 

Aby zapewnić naszej skórze odpowiednią opiekę, bardzo ważna jest nie tylko systematyczność, ale też prawidłowa technika. Istotne jest również to, czym myć twarz. Kosmetyki myjące powinny nie tylko usuwać zabrudzenia. Masz prawo oczekiwać od nich o wiele więcej!

Pierwszy krok codziennej rutyny pielęgnacyjnej - oczyszczanie twarzy

Dokładne mycie twarzy to pierwszy i kluczowy krok codziennej pielęgnacji, bez którego żaden następny nie ma sensu. Tylko idealnie czysta skóra będzie przygotowana do przyjęcia składników aktywnych zawartych w kremach, czy skoncentrowanych emulsjach.

Czym najlepiej myć twarz? Najważniejsze cechy żeli, pianek i emulsji?

Mycie twarzy samą wodą nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ również w wodzie mogą znajdować się czynniki prowadzące do wysuszenia skóry, m.in. kamień i osady. Ponadto na powierzchni zdrowej skóry panuje kwaśne pH, w przedziale 4,5-5,5. Z kolei twarda woda z kranu zwykle ma pH od 7 do 8. Jednak według regulacji, w Polsce, średnia twardość wody wynosi między 6,5-9,5 pH.Bez dodatku kosmetyku do mycia twarzy nie usuniemy sebum. Jednak musimy pamiętać, że zbyt agresywne kosmetyki do mycia, np. na bazie mydła, które jest mocno zasadowe, mogą wywołać uszkodzenia warstwy hydrolipidowej powodując  podrażnienia, wysuszenie i nieprzyjemne uczucie ściągania. 

Zwykłe mydło nie jest odpowiednie i może nadmiernie wysuszyć skórę. Silne detergenty i substancje myjące zaburzają naturalną mikroflorę skóry i jej pH, mogą ją podrażniać i pogłębiać niedoskonałości. Sprawdzaj więc skład preparatów i unikaj dużej ilości sztucznych dodatków, barwników i substancji zapachowych. Czym prawidłowo myć twarz? Najlepiej sprawdzają się kosmetyki naturalne, za pomocą których można skutecznie i jednocześnie bezpiecznie oczyszczać cerę. 

Warto wybierać kosmetyki do oczyszczania twarzy w zależności od typu cery i indywidualnych potrzeb skóry. Do cery tłustej i mieszanej, a także trądzikowej wybieraj środki, które przyspieszają regenerację uszkodzeń, hamują namnażanie szkodliwych bakteriii hamują powstawanie nowych wykwitów poprzez normalizację pracy gruczołów łojowych. W przypadku cery suchej stawiaj na właściwości nawilżające i kojące podrażnienia. Do cery wrażliwej możesz do mycia stosować wodę mineralną lub wodę z kranu po wcześniejszym przegotowaniu i ostudzeniu. Z kolei w kwestii wyboru kosmetyków oczyszczających cerę delikatną i skłonną do podrażnień stawiaj na hipoalergiczność i naturalny skład, który nie podrażnia skóry. 

Zawsze jednak żele do mycia twarzy oraz inne tego typu kosmetyki, niezależnie od rodzaju skóry powinny nie tylko dogłębnie oczyszczać, ale też:

  • łagodzić skórę,
  • nawilżać, 
  • wygładzać,
  • chronić,
  • odżywiać i regenerować,
  • zmiękczać i przygotowywać do dalszych etapów pielęgnacji.

Jak i czym myć twarz rano? Nie pomijaj tego kroku!

Po przebudzeniu twarz tylko pozornie wydaje się czysta. W rzeczywistości w trakcie snu osiadają się na niej drobinki kurzu obecne na pościeli. Obciążeniem dla skóry są też resztki kosmetyków stosowanych na noc. Co więcej, w trakcie snu organizm pracuje intensywnie, aby móc zregenerować uszkodzenia powstałe w ciągu dnia. Tym samym gruczoły łojowe produkują większą ilość sebum. Również proces keratynizacji przebiega sprawniej nocą. Łój skórny, martwe komórki naskórka, ewentualne zabrudzenia i cząsteczki kosmetyków trzeba usunąć.

Poranne mycie twarzy nie musi być tak dokładne, jak wieczorne. Zwykle wystarcza jednorazowe umycie cery za pomocą łagodnego środka myjącego na bazie naturalnych składników. Preparat taki powinien nawilżać skórę już na etapie mycia. Dzięki temu zminimalizujesz uczucie ściągania i odpowiednio przygotujesz cerę do aplikacji pozostałych kosmetyków. 

Wypróbuj np. CLEANEM ALL żel do mycia twarzy z technologią mikropiany. Kosmetykiem tym możesz oczyścić skórę, zapewniając jej naturalny detoks. Usuwa on nadmiar łoju i zanieczyszczenia środowiskowe. Dodatkowo rewitalizuje skórę, ułatwia jej dotlenienie i odświeża. Chroni też przed stresem oksydacyjnym. Rano wystarczy umyć twarz żelem i spłukać letnią wodą.

Anna Lewandowska i pianka Phlov

Dwuetapowe działanie wieczorem - demakijaż i podwójne mycie

Wieczorem na oczyszczanie skóry warto poświęcić nieco więcej czasu. Staraj się nie traktować tej czynności jak obowiązku, a okazję na relaks. 

Jeśli na co dzień stosujesz kosmetyki do makijażu, pierwszym krokiem powinien być dokładny demakijaż. Nasącz wacik kosmetyczny środkiem do demakijażu i delikatnie przetrzyj skórę. Do zmywania makijażu świetnie sprawdza się też ABSOLUTE PURE(NESS) synbiotyczna pianka oczyszczająca. Pianka ta przyspiesza naturalny proces odnowy komórkowej, dlatego warto stosować ją zwłaszcza podczas wieczornego mycia twarzy. Możesz korzystać z niej niezależnie od typu Twojej cery - nadaje się zarówno do skóry tłustej, suchej, czy wrażliwej i problematycznej. Wystarczy niewielką ilość preparatu rozprowadzić na zwilżonej skórze, pozostawić na chwilę, po czym dokładnie spłukać. 

Wieczorem po usunięciu makijażu warto umyć twarz dwukrotnie. Po dokładnym oczyszczeniu nie zapomnij przetrzeć skóry tonikiem lub płynem micelarnym. W następnym kroku zaaplikuj serum lub inny koncentrat odżywczy, ulubiony krem lub maskę.

ABSOLUTE PURE(NESS)

Synbiotyczna pianka oczyszczająca

(83)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (72,67 zł / 100 ml)

Dodaj komentarz

 (z http://)