sposoby na zaskórniki

Jak pozbyć się zaskórników? Sprawdzone sposoby pielęgnacji skóry z problemami!

Zaskórniki przyjmują postać charakterystycznych czarnych lub białych kropek, szczególnie widocznych na nosie, czole i brodzie. Występują powszechnie u wielu osób, niezależnie od wieku czy typu cery i są wynikiem blokady ujść mieszków włosowych przez nadmierną produkcję sebum oraz martwe komórki skóry. Chociaż przyczyny powstawania zaskórników są zróżnicowane i mogą obejmować czynniki hormonalne, dietetyczne oraz środowiskowe, odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy odgrywa kluczową rolę w ich zapobieganiu i leczeniu. Jak pielęgnować skórę z zaskórnikami, aby pomóc w zachowaniu jej zdrowego i świeżego wyglądu? Jak skutecznie pozbyć się zaskórników?

Czym są zaskórniki? Rodzaje zaskórników

Zaskórniki są jednym z najpowszechniejszych estetycznych problemów skórnych. Te charakterystyczne zmiany skórne przyjmują postać małych plamek, które mogą być czarne (zaskórniki otwarte, nazwane również wągrami) lub białe (zaskórniki zamknięte) w zależności od tego, czy mieszki włosowe blokujące kanalik są otwarte, czy zamknięte. Powstają one na skutek nadmiernej produkcji sebum (oleju skórnego), które łączy się z martwymi komórkami skóry i prowadzi do zablokowania ujść gruczołów łojowych. Gdy zatkanie to jest eksponowane na działanie powietrza, dochodzi do procesu utleniania, co sprawia, że zaskórniki otwarte mają charakterystyczny, ciemny odcień. W przeciwieństwie do nich zaskórniki zamknięte lokalizują się głębiej pod powierzchnią skóry i przyjmują białawy kolor z racji braku kontaktu z powietrzem.

Występowanie zaskórników otwartych i zamkniętych może różnić się w zależności od populacji, środowiska, diety i wielu innych czynników. Niemniej jednak, według wielu badań dermatologicznych, większość ludzi doświadcza problemu z zaskórnikami w okresie dojrzewania. W niektórych badaniach szacuje się, że nawet 85% ludzi w wieku 12-24 lat zmaga się z cerą trądzikową, której głównym objawem są zaskórniki otwarte (wągry) i zamknięte.

Przyczyny zaskórników

Zaskórniki na twarzy są rezultatem szeregu procesów zachodzących w skórze, a ich przyczyny mogą być zróżnicowane. Wśród głównych przyczyn można wymienić:

  • nadmierną produkcję sebum - gruczoły łojowe w skórze produkują sebum, naturalny olej, który pomaga nawilżać skórę. W pewnych okolicznościach, takich jak zmiany hormonalne, mogą one produkować nadmiar sebum, co prowadzi do blokowania porów,
  • nagromadzenie martwych komórek skóry - naturalny proces złuszczania może czasem nie działać optymalnie, co prowadzi do nagromadzenia się martwych komórek na powierzchni skóry, które mogą blokować pory skóry,
  • zmiany hormonalne w organizmie - okresy takie jak dojrzewanie, ciąża czy menstruacja mogą prowadzić do zwiększonej produkcji sebum z powodu zmian poziomu hormonów,
  • czynniki środowiskowe - zanieczyszczenie powietrza, wilgoć i pot mogą również przyczyniać się do powstawania zaskórników.

Pielęgnacja skóry skuteczny sposób na zaskórniki

Chcąc efektywnie przeciwdziałać zaskórnikom, niezwykle ważne jest zrozumienie ich przyczyn oraz zastosowanie odpowiednio dobranych metod pielęgnacyjnych i kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej. Właściwe oczyszczanie, tonizacja, peeling, nawilżanie oraz ochrona przed słońcem - każdy z tych kroków odgrywa istotną rolę w utrzymaniu skóry w zdrowiu i zapobieganiu powstawaniu zaskórników.

1. Oczyszczanie twarzy:

Znalezienie właściwego produktu oczyszczającego jest kluczem do skutecznego usunięcia nadmiaru sebum i zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Aby zminimalizować ryzyko podrażnień, warto wybierać produkty bez alkoholu, substancji zapachowych i innych potencjalnie drażniących składników. Częstotliwość mycia twarzy powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, choć zaleca się mycie rano i wieczorem. Ważne jest również zastosowanie delikatnej techniki mycia, unikając tarcia i nacisku. Do codziennego oczyszczania skóry twarzy sprawdzi się symbiotyczna pianka oczyszczająca AbsulutePure(Ness). Charakteryzuje się dokładnym, a przy tym łagodnym oczyszczeniem, a także delikatnym złuszczaniem martwego naskórka. Pianka ta sprawdzi się świetnie również do demakijażu.

2. Tonizacja:

Toniki pełnią ważną funkcję w przywracaniu naturalnego pH skóry po myciu. Mogą także pomóc w usunięciu pozostałości makijażu czy zanieczyszczeń. Wybierając tonik, warto zwrócić uwagę na jego skład, w którym nie powinno być alkoholu. Z powodzeniem można postawić na mgiełkę tonizującą Mineral Shot, która charakteryzuje się wielowymiarowym działaniem – odświeża i tonizuje skórę, a także przywraca jej naturalne pH.

3. Peelingowanie:

Regularny peeling jest niezbędny do usuwania martwych komórek skóry i zapobiegania zapychaniu porów. Ważne jest wybranie odpowiedniego typu peelingu (enzymatyczny, chemiczny czy mechaniczny) oraz dostosowanie częstotliwości jego wykonywania do indywidualnych potrzeb skóry. Warto pamiętać o delikatności podczas stosowania peelingu, aby nie podrażnić skóry.

4. Nawilżanie:

Nawilżanie to kluczowy krok w pielęgnacji skóry. Wybór odpowiedniego produktu nawilżającego, dostosowanego do typu skóry, może pomóc w zachowaniu jej elastyczności i bariery ochronnej. Warto przy tym pamiętać, że nawet skóra tłusta potrzebuje nawilżenia, jednak w jej przypadku najlepiej stosować lekkie formuły, które nie zatykają porów. Świetnie sprawdzą się naturalne kosmetyki do twarzy, które w ostatnich czasach zyskują na popularności. W ich składzie nie znajdziemy sztucznych barwników i innych chemicznych składników, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Ponadto tego typu kosmetyki charakteryzują się łagodnym działaniem, a także są eko-friendly.

5. Użycie kremów z retinoidami:

Retinoidy, pochodne witaminy A, są cenione w dermatologii za ich zdolność do stymulowania odnowy komórkowej i zmniejszania produkcji sebum. Są skuteczne w leczeniu zaskórników i innych form trądziku. Jednak mogą powodować podrażnienia, dlatego ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza lub kosmetologa oraz stopniowe wprowadzanie produktu do rutyny pielęgnacyjnej.

6. Ochrona przed słońcem:

Słońce może pogorszyć stan skóry z zaskórnikami i zwiększyć ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Używanie kremów z filtrem UV jest niezbędne do ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV. Warto wybierać produkty o szerokim spektrum ochrony, które chronią zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.

7. Maseczki oczyszczajce:

Do swojej codziennej pielęgnacji warto włączyć maseczki o działaniu antybakteryjnym, oczyszczającym i kojącym. Świetnie sprawdzą się np. maseczki z zielonej glinki, która świetne łagodzi podrażnienia, a przy tym również wyrównuje koloryt skóry i chroni przed zanieczyszczeniami środowiskowymi.

Domowe sposoby na zaskórniki - tak czy nie?

Domowe sposoby na zaskórniki często są promowane jako tanie i naturalne metody walki z problemami skóry. Jednak nie zawsze są one skuteczne, a niektóre z nich mogą wręcz szkodzić skórze. Na przykład, wyciskanie wągów może prowadzić do podrażnień, blizn i nawet infekcji, zwłaszcza jeśli nie jest robione prawidłowo. Często ludzie polegają też na domowych peelingach na bazie cukru lub soli, które mogą być zbyt agresywne dla skóry, powodując mikrouszkodzenia naskórka. Innym popularnym domowym sposobem jest tworzenie maseczek z żelatyny i mleka, mających działać jak plastry na wągry. Choć taki plaster może czasem usunąć powierzchniowe zanieczyszczenia, często nie radzi sobie z głęboko osadzonymi zaskórnikami i może powodować podrażnienia skóry. Również stosowanie alkoholu lub pasty do zębów w nadziei na wysuszenie zaskórników często kończy się podrażnieniem i przesuszeniem skóry. Dlatego tak ważne jest, aby podchodzić z ostrożnością do domowych sposobów i pamiętać, że nie zawsze są one bezpieczne czy skuteczne.

Jak pozbyć się zaskórników? Znaczenie diety i stylu życia

Zarówno dieta, jak i styl życia odgrywają niezwykle ważną rolę w zachowaniu pięknej, gładkiej i bezproblemowej skóry. To właśnie na niej najczęściej widoczne są skutki diety ubogiej w składniki odżywcze, a za to bogatej w cukry proste, przetworzone produkty i tłuszcze nasycone. Wówczas, gdy nie dostarczamy organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i odpowiednie kwasy tłuszczowe, może on reagować poprzez szorstkość, suchą skórę, trądzik (którego jednym z objawów jest problem zaskórników), a nawet przedwczesne starzenie się. Jakie są kluczowe składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na kondycję naszej skóry?

  • Witaminy – witamina C, znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, wspomaga produkcję kolagenu, czyli jednego z najważniejszych białek strukturalnych skóry. Witamina E chroni komórki skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, natomiast witamina A, obecna w wielu produktach do pielęgnacji skóry, pomaga w regeneracji komórek skóry.
  • Minerały – cynk jest niezbędny dla funkcji błony komórkowej i produkcji kolagenu. Selen działa antyoksydacyjnie, chroniąc skórę przed uszkodzeniami UV.
  • Kwasy tłuszczowe - Omega-3, obecne w tłustych rybach, orzechach i nasionach lnu, mają działanie przeciwzapalne, które może pomóc w redukcji objawów trądziku i innych stanów zapalnych skóry.

Choć istnieje wiele badań na temat wpływu diety na skórę, jedno z najbardziej znanych, opublikowane w Journal of the American Academy of Dermatology, wykazało, że dieta bogata w produkty o niskim indeksie glikemicznym może przyczynić się do redukcji objawów trądziku. Inne badania wskazują na potencjalny związek między spożyciem mleka a występowaniem trądziku, choć temat ten wciąż jest przedmiotem debaty.

Podsumowanie

Zaskórniki to charakterystyczne czarne lub białe kropki, które pojawiają się najczęściej na nosie, czole i brodzie. Są one wynikiem blokady ujść mieszków włosowych przez sebum i martwe komórki skóry. Mogą wystąpić u każdego, niezależnie od wieku czy typu skóry, a ich przyczyny są różnorodne, a wśród najważniejszych można wymienić czynniki hormonalne, dietetyczne i środowiskowe. Ważnym elementem w zapobieganiu i leczeniu zaskórników jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Dlatego też należy pamiętać o oczyszczeniu, tonizacji, peelingowaniu i nawilżaniu, a także ochronie przed promieniowaniem UV. Nie bez znaczenia jest także dieta i styl życia, które również wpływają na kondycję skóry. 

ABSOLUTE PURE(NESS)

Synbiotyczna pianka oczyszczająca

(89)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (72,67 zł / 100 ml)
MINERAL SHOT

Witalizująca mgiełka tonizująca

(65)
89,00 zł
 
89
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (59,33 zł / 100 ml)
SMART SPLASH

Nawilżający krem adaptogenny

(163)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (398,00 zł / 100 ml)
SKIN-EXPOSED

10-minutowa terapia złuszczająca

(64)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
60 ml (181,67 zł / 100 ml)
OVERNIGHT BEAUTY TRICK

Mikrozłuszczająca esencja nocna

(49)
155,00 zł
 
155
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (103,33 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)