Jak prawidłowo zrobić maseczkę z glinki?

Jak prawidłowo zrobić maseczkę z glinki do twarzy?

Są bogate w minerały, pozytywnie wpływają na kondycję skóry i doskonale nadają się do zastosowania w formie maseczki. Naturalne glinki wydobywane z różnych części świata z głębokości 20-70 metrów od wieków znane są jako remedium na wiele niedoskonałości. Chcesz w pełni wykorzystać ich potencjał? W takim razie sprawdź, jak przygotować i stosować maseczkę z glinki. Podpowiadamy również, jak wybrać odpowiedni produkt w zależności od potrzeb skóry.

Czym są glinki i jak się je pozyskuje?

Glinki występują w postaci płynnej lub sypkiej, przeznaczonej do samodzielnego przygotowania. Zwykle kojarzymy je jako kolorowe błoto. Jest to jak najbardziej trafne, ponieważ pozyskuje się je z peloidów, a greckie słowo „pelos" oznacza  „błoto". Surowce takie wydobywa się z głębokości od 20 do nawet 70 metrów, dzięki czemu są one wolne od zanieczyszczeń.  

Pierwotnie pozyskiwane glinki są krzemionkowo-aluminiowymi skałami osadowymi. W naturze powstają na drodze złożonych procesów geologicznych, chemicznych i biologicznych. Występują w różnych częściach świata, gdzie dochodziło do tzw. wietrzenia skał, czyli ich kontaktu ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Gdy naturalne minerały skalne wchodzą w reakcje z cząsteczkami wody i powietrza, powstają związki o właściwościach cennych dla naszego ciała. Tego rodzaju utwory geologiczne określa się właśnie jako peloidy. 

Niezwykłe właściwości glinek, jakie obecnie wykorzystujemy, zawdzięczamy procesom, które zostały zapoczątkowane nawet setki milionów lat temu. Po wydobyciu peloidy są poddawane różnym formom przygotowania. Jeśli w dużym stopniu naruszają one ich właściwości fizyczne i/lub chemiczne, końcowy produkt określa się jako sztuczny. Z kolei przygotowanie w sposób pozwalający na zachowanie pierwotnych cech wyjściowego surowca skutkuje uzyskaniem wyrobu naturalnego, którym jest m.in. glinka. Po spreparowaniu, skruszeniu i wysuszeniu wydobytego materiału uzyskuje się kosmetyki naturalne do pielęgnacji twarzy i ciała.

Podstawowe rodzaje i właściwości glinek kosmetycznych

Każda glinka składa się z kombinacji podstawowych rodzajów, takich jak:

  • kaolin - jest najdelikatniejsza, sprawdza się do pielęgnacji skóry wrażliwej i bardzo suchej;
  • montmorylonit - wykazuje intensywne właściwości oczyszczające, nadaje się do pielęgnacji cery tłustej i problematycznej, co doceniają zwłaszcza osoby zmagające się z trądzikiem; 
  • illit - siłę jej działania można określić jako pośrednią w porównaniu do pozostałych rodzajów glinek.

Wszystkie glinki zawierają przeszło kilkadziesiąt związków i pierwiastków. Do najważniejszych makro i mikroelementów w kwestii potrzeb ciała należą: żelazo, potas, krzem, mangan, wapń, selen, kobalt, magnez, fosforany, miedź, tritlenek diglinu, tytan, cynk, sód. Sole mineralne warunkują kolor surowca. Jednak poszczególne glinki wykazują własne cechy, o których decyduje także miejsce ich wydobycia. Każda glinka ma takie same właściwości, ale przewaga któregoś związku lub jonu sprawia, że część z nich jest słabsza lub silniejsza.

Jak zrobić maseczkę z glinki

Glinek jest wiele, a do tych najpopularniejszych należą:

  • Zielona glinka do twarzy - prawdopodobnie najstarsza, bo powstała już w okresie kambru, czyli przeszło 542 miliony lat temu. Za barwę glinki zielonej odpowiada duża ilość żelaza. Maseczka z niej usuwa nadmiar sebum, zwęża pory i intensywnie oczyszcza skórę. Nadaje się świetnie do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. 
  • Glinka biała - łagodna, polecana do cery wrażliwej. Biała glinka działa wyjątkowo delikatnie, dlatego może być stosowana do każdego rodzaju skóry. 
  • Glinka różowa - jest to typ glinki zbliżonej do białej. Delikatna, łagodzi stan zapalny i koi podrażnienia, wyrównuje koloryt i wpływa pozytywnie na naczynia krwionośne. SMOOTH MY SKIN maska antystresowa zawiera m.in. francuską glinkę różową. 
  • Glinka czerwona - wykazuje właściwości silnie matujące i ściągające, które idą w parze z bardzo łagodnym działaniem. Nadaje się do pielęgnacji cery naczyniowej, skłonnej do powstawania podrażnień i zaczerwienienia. Czerwona glinka pobudza mikrokrążenie i stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Jest więc polecana także do cery suchej i dojrzałej. 
  • Glinka żółta - działa oczyszczająco, a także zmiękcza i wygładza powierzchnię skóry. Dodatkowo wyrównuje koloryt, nadając cerze brzoskwiniowy odcień. 
  • Glinka błękitna - bywa określana jako niebieska, jednak im jest jaśniejsza, tym lepiej. Dokładnie oczyszcza skórę z toksyn i zanieczyszczeń, pochłania nadmiar sebum i martwe komórki naskórka, przy czym jest delikatna. Nadaje się więc do każdego typu cery - suchej, tłustej i mieszanej. Nie tylko łagodzi podrażnienia, ale też odżywia skórę.

Przygotowanie maseczki z glinki krok po kroku

Po wybraniu glinki, której właściwości odpowiadają potrzebom Twojej cery, możesz przystąpić do przygotowania maseczki do twarzy. Samo jej wykonanie jest bardzo proste, o ile zapamiętasz kilka podstawowych zasad. Maseczkę można zrobić łącząc glinkę z wodą lub hydrolatem. Oto co należy zrobić:

  1. Przygotuj niezbędne akcesoria - przydadzą Ci się niewielka miseczka i szpatułka do mieszania, wykonane z plastiku lub drewna. Unikaj metalowych przyrządów, ponieważ mogą one wpływać na właściwości glinki. 
  2. Odmierz odpowiednią ilość sypkiego produktu i przełóż do miseczki - do pokrycia twarzy powinna wystarczyć jedna łyżka stołowa. Maseczkę warto jednak nałożyć także na szyję i dekolt. Wówczas podwój ilość produktu. 
  3. Ostrożnie dodaj wodę lub hydrolat w proporcji 1:1, czyli tyle samo płynu i sypkiej glinki - najlepiej wybieraj wodę mineralną lub destylowaną, ewentualnie kranową po wcześniejszym ugotowaniu i ostudzeniu. Woda dodawana do glinki powinna mieć temperaturę pokojową lub nieco chłodniejszą. Jeśli wybierasz hydrolat, stawiaj na ten, który odpowiada potrzebom Twojej skóry. 
  4. Opcjonalnie dodaj kilka kropel ulubionego olejku - dodatek oleju roślinnego potęguje działanie maseczki, a także sprawia, że wolniej zasycha na twarzy. 
  5. Całość dokładnie mieszaj do uzyskania konsystencji gęstej pasty.

Jak prawidłowo stosować naturalne glinki?

Po zrobieniu maseczki możesz na chwilę odstawić ją w szczelnie zamkniętym pojemniku. Wykorzystaj ten czas na odpowiednie przygotowanie skóry. Przed aplikacją kosmetyku cerę należy dokładnie oczyścić - wykonaj demakijaż oraz umyj twarz i szyje dwukrotnie łagodną pianką lub żelem. Następnie za pomocą czystej dłoni, szpatułki lub pędzla rozprowadź maseczkę omijając wargi i powieki. 

Pozostaw kosmetyk na ok. 15-20 minut. Pasta nie powinna całkowicie wyschnąć, ponieważ może to podrażnić cerę. Jeśli czujesz, że maska zaczyna wysychać wcześniej, spryskuj twarz wodą lub hydrolatem. Spłucz maseczkę pod bieżącą, letnią wodą. Na koniec użyj do pielęgnacji skóry ulubione serum i krem. Glinki do twarzy to kosmetyki naturalne, ale nie stosuj ich zbyt często. W zupełności wystarczy nakładanie masek raz w tygodniu.

Glinka do twarzy w gotowych kosmetykach

Różne glinki są chętnie wykorzystywane jako główny lub dodatkowy składnik kosmetyków do twarzy, ciała i włosów. Poza sypkim produktem do pielęgnacji cery możesz wykorzystać również gotowe maski z glinek, które nie wymagają łączenia z wodą czy hydrolatem. Te pełne minerałów składniki znajdziesz w maskach Phlov, takich jak np. SMOOTH MY SKIN maska detoksykująca z glinką zieloną i maseczkach zawierających francuskie glinki fioletową i różową. Wykorzystaj te produkty w trakcie rytuału domowego SPA. Wybierz kosmetyk odpowiedni dla potrzeb swojej skóry i ciesz się mocą pochodzącą z natury!

SPA w domu
  • -15%
  • Pakiet
LINIA SMOOTH MY SKIN

idealna do multimaskingu

 
252,45 zł
297,00 zł
-15%
252
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -15%
  • Pakiet
Zestaw SMOOTH MY SKIN + Alice in Wonder-band

Zestaw 3 glinek z opaską i 2 gumkami

 
362,10 zł
426,00 zł
-15%
362
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
Alice in Wonder-band

Opaska do włosów i gumki

(3)
129,00 zł
 
129
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)