Jak naturalnie przyspieszyć porost włosów

Jak przyspieszyć porost włosów? Które składniki naturalne mogą przynieść efekty?

Marzysz o pięknych, lśniących i długich włosach, ale Twoje pasma wciąż nie rosną tak szybko, jakbyś tego chciała? Tempo wzrostu włosów zależy od predyspozycji genetycznych, ale największe znaczenie ma sposób pielęgnacji kosmyków, skóry głowy i dbałość o ciało. Mieszki włosowe możesz wspierać na wiele sposobów, a tym samym stymulować szybszy porost włosów. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak szybko rosną włosy? Od czego to zależy?

Praktycznie cała powierzchnia ciała pokryta jest krótszymi lub dłuższymi włosami. Są one wytworami naskórka - wyrastają z mieszków włosowych zlokalizowanych w zagłębieniach skóry. Ich pierwotną funkcją jest ochrona ciała przed zimnem, ciepłem i zanieczyszczeniami. Od dawna jednak owłosienie na poszczególnych partiach ciała ma dla nas zupełnie inne znacznie. Pewne obszary wolimy zachować gładkie, a na innych oczekujemy długich i gęstych włosów. 

Kosmyki, które dla większości z nas są podstawowym atutem urody, czyli głównie te na skórze głowy, rosną średnio 0,3 mm w ciągu doby. Na każdy kolejny milimetr musimy więc czekać ok. 3-4 dni. Wydaje się to niewiele, ale w przeliczeniu na miesiące czy lata przyrost włosów możesz już liczyć w dziesiątkach centymetrów. Jest to oczywiście wartość średnia, co oznacza, że u części z nas włosy będą rosły szybciej, a u innych znacznie wolniej. 

Tempo wzrostu włosów, jak również ich gęstość to cechy dziedziczne. Już w życiu płodowym wiadomo, jak będą wyglądały nasze włosy i jak szybko będzie ich przybywało. Predyspozycji genetycznych nie możemy zmienić. Jednak ogromne znaczenie dla kondycji włosów ma styl życia, stan zdrowia organizmu i czynniki środowiskowe, na co mamy duży wpływ. Z tego powodu osoby dorosłe bardzo rzadko cieszą się miękkimi i szybko rosnącymi pasmami, które pamiętają z dzieciństwa. W rzeczywistości celem różnych metod czy domowych sposobów na porost włosów jest dążenie do utrzymania prawidłowego tempa tego procesu - poprzez zapewnienie sprzyjających temu warunków.

Szampon do włosów cienkich od Phlov

Tempo wzrostu włosów a fazy ich cyklu życia

Na skórze głowy znajduje się ok. 150 tysięcy włosów. Liczba ta wydaje się duża, ale w porównaniu do reszty ciała jest skromna - skórę człowieka pokrywa nawet 5 milionów mieszków włosowych, a z każdego z nich wyrasta zwykle od 1 do 3 włosków. Każdy mieszek jest genetycznie zaprogramowany do wytworzenia określonej liczby cebulek i połączonych z nimi łodyg. Zwykle w ciągu życia aktywność ta daje 20-30 nowych włosów na jeden mieszek. 

Każdy włos ma ograniczoną żywotność, warunkowaną przez poszczególne fazy cyklu, takie jak:

 • Anagen - w czasie jej trwania włos żyje i rośnie. Na skórze głowy faza ta trwa od 3 do 6 lat, co w przeliczeniu na oczekiwany przyrost daje średnio ok. 12 cm rocznie. Oczywiście często włosy rosną szybciej, co potwierdzają znane rekordy dłuższych fryzur. Jest to dowód indywidualności tego zagadnienia. Dla porównania faza ta w przypadku brwi czy rzęs wynosi od kilku dni do kilku tygodni - tylko dlatego nie osiągają one imponujących rozmiarów, co nie oznacza, że nie rosną szybko. 
 • Katagen - w tzw. fazie przejściowej, która trwa ok. 1-2 tygodnie (w przypadku włosów na głowie) łodygi przechodzą w spoczynek. W tym czasie mieszek włosowy staje się mniejszy (ulega skurczeniu).
 • Telogen - jest to czas obumierania, po którym następuje wypadanie włosów. W przypadku skóry głowy faza ta trwa stosunkowo długo, bo nawet 2-4 miesiące. Jednocześnie w trakcie jej trwania powstaje nowy włos, który stopniowo wypycha swojego poprzednika. 

Zwykle poszczególne fazy przechodzą płynnie - nie zauważamy, kiedy na miejscu utraconych włosów pojawiają się nowe. Jeśli jednak z danego obszaru głowy duża ilość włosów zostanie jednocześnie zastąpiona przez kolejne, możesz zauważyć na głowie tzw. baby hair. Krótkie, cienkie, gęste, niekiedy kłopotliwe przy codziennej stylizacji - tak można określić nowe włoski. Jest to jednak stan, do którego dążymy! Włosy będą rosły w zaskakującym tempie wówczas, gdy Twój organizm znajdzie się w optymalnym stanie. Sytuacją przeciwną jest nadmierna utrata włosów, o której mowa wówczas, gdy tracimy ponad 150 łodyg dziennie.

Co może spowalniać porost włosów?

Nie wszystkie włosy człowieka przechodzą przez poszczególne fazy wzrostu jednocześnie. Dzięki temu nie tracimy ich tyle, aby mogłoby to być szczególnie widoczne. Jeśli jednak fazy wzrostu zostaną zaburzone, a dokładniej, gdy dochodzi do skrócenia czasu wzrostu nowych włosów i wydłużenia momentu przejściowego, możemy zauważyć przerzedzenie fryzury, a w części przypadków objawy łysienia. 

Czynnikami, które mogą spowolnić wzrost włosów są:

 • Zaburzenia hormonalne - włosy są szczególnie wrażliwe na działanie estrogenów (hormonów płciowych). Ich nadmiar prowadzi do miniaturyzacji mieszków włosowych. Jest to jedna z głównych przyczyn utraty włosów u mężczyzn, ale także kobiet. Do zaburzeń prawidłowego wzrostu włosów może dochodzić więc po ciąży, w okresie przekwitania, czy w następstwie schorzeń oddziałujących na układ hormonalny, np. chorób tarczycy.
 • Tytoń i alkohol - utrudniają dotlenienie tkanek, zaburzają gospodarkę hormonalną, generują powstawanie wolnych rodników. To z kolei ma negatywny wpływ na porost włosów i stan skóry głowy. 
 • Niedobory żywieniowe - włosy nie pojawiają się znikąd, a rosną dzięki składnikom odżywczym dostarczanym do organizmu wraz z codziennymi posiłkami. Poszczególne witaminy i minerały mają nieco inny wpływ na wygląd włosów, ale zawsze niedobór któregoś z nich oddziałuje negatywnie na ich tempo wzrostu i ogólną kondycję. 
 • Stres i przemęczenie - długotrwały stres i brak snu przyczyniają się m.in. do zaburzeń hormonalnych. Z kolei nadmiar niektórych hormonów, głównie estrogenów może powodować miniaturyzację mieszków włosowych.

Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Prawidłowa pielęgnacja włosów cienkich, łamliwych i suchych

Maska nawilżająca do włosów Phlov

WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

Bardzo często jako myśl przewodnią pielęgnacji stawiamy sobie przyspieszenie wzrostu włosów. Niekiedy jednak nie zauważamy, że włosów przybywa w prawidłowym tempie, ale problemem jest utrata ich osłabionych, kruchych i łamliwych końcówek. 

Aby przyśpieszyć porost włosów, w pierwszej kolejności warto unikać tego, co może powodować ich osłabienie. Są to przede wszystkim inwazyjne zabiegi stylistyczne (farbowanie) i stylizacyjne z użyciem wysokiej temperatury, która powoduje nadmierne rozchylenie łusek i odwodnienie korony łodygi. Unikaj więc suszenia włosów przy pomocy mocnego strumienia gorącego powietrza, prostowania, czy kręcenia na ciepło. Jeśli lubisz taką stylizację włosów, postaw na dobre preparaty termoochronne. 

Jeśli Twoim celem jest szybszy wzrost włosów, staraj się dobierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Pasma wolnorosnące to zwykle te cienkie i kruche, ale też suche. Ten typ włosów zwykle nie toleruje nadmiernego obciążenia. Wybieraj więc produkty na bazie lekkich, naturalnych składników, takie jak szampon i maska WHENEVER, HAIR-EVER do włosów cienkich. Unikaj konserwantów, innych chemicznych dodatków i ciężkich olejów. Przede wszystkim stawiaj na naturalne kosmetyki, których skład w pełni odpowiada potrzebom Twoich włosów.

Które witaminy i minerały przyspieszają wzrost włosów?

Naturalne sposoby na szybszy porost włosów to głównie zasady zdrowego odżywiania. Podstawą jest pięć dobrze zbilansowanych posiłków i duża ilość wody mineralnej każdego dnia. Istnieją też konkretne witaminy, minerały i związki aktywne, które wzmacniają cebulki włosa i stymulują ich porost. Do takich należą zwłaszcza:

 • niektóre witaminy z grupy B, m.in. biotyna;
 • witaminy A, E i C;
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe;
 • minerały: cynk, miedź, żelazo.

Prawidłowo zblinasowana dieta na porost włosów

Naturalne sposoby na szybki porost włosów to przede wszystkim odpowiednia dieta! Jeśli chcesz mieć gęste i długie włosy, powinnaś dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne substancje, ale też unikać tych, które mogą szkodzić. Aby zadbać o skórę głowy i włosy, a także własne samopoczucie zrezygnuj z:

 • pokarmów ciężkostrawnych, tłustych, smażonych;
 • produktów wysokoprzetworzonych, zawierających sól i cukier, fast foodów;
 • metali ciężkich;
 • nadmiaru kofeiny.

Jak jeszcze pobudzić wzrost włosów? Masaż poprawiający mikrokrążenie

Ochrona łodyg przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych i zdrowa dieta to już spora część sukcesu na drodze do osiągnięcia włosów długich, mocnych i lśniących. Warto jednak ułatwić transport składników aktywnych i tlenu do mieszków włosowych, a to można zrobić poprzez systematycznie wykonywany masaż skóry głowy.

Wystarczy, że podczas każdego mycia włosów będziesz nakładać szampon na głowę jednocześnie wykonując delikatne ruchy koliste opuszkami palców. Możesz też wykorzystać specjalne przyrządy do masażu. W przypadku pasm, które wolno rosną niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego szamponu. Powinien on jednocześnie oczyszczać, ale też nawilżać i odżywiać skórę głowy, nie powodując przy tym podrażnień. Najlepiej w tym celu sprawdzają się naturalne kosmetyki do włosów

Warto też od czasu do czasu zastosować peeling oczyszczający. Dzięki tak prostym sposobom możesz usunąć martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia, a także pobudzić porost włosów. Problemy skóry głowy, takie jak nadmierne przetłuszczanie czy łupież mogą odpowiadać za nadmierne wypadanie włosów. Mikrozłuszczanie możesz regulować również stosując szampon MY HAIR WILL GO ON do włosów przetłuszczających się.

Zestaw oczyszczający do włosów i skóry głowy

ZESTAW OCZYSZCZAJĄCY

ZESTAW OCZYSZCZAJĄCY DO WŁOSÓW

szampon + maska

Jak przyspieszyć porost włosów? Systematyczne stosowanie wcierek i olejków

Wśród sposobów na długie, zdrowe włosy można wymienić także wcierki do skóry głowy. Są to preparaty o płynnej konsystencji, zawierające różne składniki odżywcze, zwykle na bazie wyciągów roślinnych. Dobiera się je w zależności od potrzeb skóry. Niektóre z nich mogą tylko nawilżać, inne regulują pracę gruczołów łojowych i wspomagają usuwanie łupieżu. Podobnie działają naturalne oleje na porost włosów - można stosować je w celu nawilżenia, natłuszczenia i ochrony pasm, ale także w celu odżywienia łodyg i skóry głowy. 

Regularne stosowanie olejów i wcierek na porost włosów może być bardzo skuteczne, ale tylko jeśli potraktujesz je jako dodatek. Zwiększyć porost włosów można tylko podchodząc do tego zadania kompleksowo. W pierwszej kolejności określ więc, co może być przyczyną ich wolnego przyrostu, wypadania lub kruszenia. Kolejno wybierz kosmetyki na porost włosów odpowiadające Twoim potrzebom. Jednocześnie zadbaj o zdrową dietę, unikaj stresu i chroń włosy. Jeśli pielęgnacja i domowe sposoby zawodzą, być może wskazana będzie wizyta u trychologa, który pomoże dobrać odpowiednią kurację.

HAIR IN THE GAME

Szampon do włosów normalnych

(21)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

(18)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • Obecnie brak na stanie
HER BRUSH

Biodegradowalna szczotka do włosów

(33)
39,00 zł
 
39
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 
HAIR DON’T LIE

Szampon do włosów cienkich

(28)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WHENEVER, HAIR-EVER

Maska do włosów cienkich

(17)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
ALL BY MYHAIR

Maska oczyszczająca

(18)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -10%
ZESTAW REGENERUJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów farbowanych i zniszczonych

(5)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)