Jak pozbyć się cellulitu

Jak rozpoznać cellulit tłuszczowy? Jak się go pozbyć?

Jednym z najbardziej niechcianych, a jednocześnie najczęściej występujących problemów skórnych, które mają negatywny wpływ na urodę i samopoczucie, jest pomarańczowa skórka. Dotyka większości kobiet i dużej liczby mężczyzn, a dodatkowo nie zawsze stanowi wyłącznie defekt estetyczny. Jak rozpoznać cellulit i określić jego rodzaj? Czy istnieją skuteczne sposoby na jego zwalczanie? Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Spis treści:

 1. Czym jest cellulit?
 2. Cellulit wodny a tłuszczowy – czym się różnią?
 3. Jak rozwija się cellulit tłuszczowy?
 4. Jak pozbyć się cellulitu tłuszczowego?

Czym jest cellulit?

Cellulit (inaczej skórka pomarańczowa) to termin, którym w medycynie określa się zwyrodnienie podskórnej tkanki łącznej objawiające się zmianami struktury ciała, a niekiedy także bólem. Występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, choć u pań pojawia się zdecydowanie częściej. Według różnych szacunków może dotykać od 85% do nawet 98% damskiej populacji.

Cellulitu nie należy mylić z cellulitisem. Ten drugi termin jest stosowany w dermatologii na określenie zapalenia tkanki łącznej. W rozwoju cellulitu stan zapalny nie występuje.

Cellulit może przybierać różne formy i stopnie nasilenia. Może być również spowodowany różnymi czynnikami. Choroba ta dzieli się na dwa podstawowe rodzaje.

Cellulit wodny a tłuszczowy – czym się różnią?

Cellulit wodny i tłuszczowy to dwa różne rodzaje tego samego problemu, które charakteryzują się innymi przyczynami i objawami. Choć oba te problemy są równie niepożądane, warto nauczyć się je rozróżniać, aby móc skutecznie z nimi walczyć.

Cellulit wodny jest zwykle związany z zaburzeniami krążenia krwi i limfy, które prowadzą do zatrzymania wody w organizmie. Objawy cellulitu wodnego to obrzęk, ciężkość nóg, uczucie mrowienia i pieczenia. Czynnikami ryzyka są tu nieprawidłowa dieta (zwłaszcza bogata w cukier i sól), siedzący tryb życia oraz problemy medyczne związane z układem krążenia.

Cellulit wodny charakteryzuje się nagromadzeniem płynów między komórkami tkanek, co powoduje lekką opuchliznę i nierównomierny wygląd skóry po ściśnięciu w fałd. Problem pojawia się często u osób szczupłych, niezależnie od wieku (nierzadko zaczyna się w okresie dojrzewania). Przy tym rodzaju cellulitu Twoja skóra może być napięta i błyszcząca.

Cellulit tłuszczowy związany jest ze zbyt dużą ilością tkanki tłuszczowej w organizmie. Przyczyną pośrednią mogą być m.in. zła dieta, siedzący tryb życia i stosowanie antykoncepcji hormonalnej (lub zaburzenia endokrynologiczne zachodzące w organizmie), a także skłonności genetyczne. Czynnikami ryzyka są również duży spadek wagi w krótkim czasie i przyjmowanie leków odwadniających. Wpływ na wystąpienie tego rodzaju problemu ze skórą i tkanką podskórną może mieć także przewlekły stres.

Nadmiar komórek tłuszczowych powoduje osłabienie siateczki kolagenowej. Sprzyja to tworzeniu się charakterystycznych zmian na powierzchni ciała. Objawy cellulitu tłuszczowego to głównie zmiany w strukturze skóry, takie jak guzki, wgłębienia i wypukłości. Problem zazwyczaj ujawnia się u osób z nadwagą lub otyłością, ale może również dotyczyć osób o prawidłowej wadze. Przy tym rodzaju cellulitu Twoja skóra może być twarda i szorstka w dotyku. 

Cellulit tłuszczowy występuje zazwyczaj na brzuchu, ramionach, udach czy pośladkach. Są to miejsca z największą zawartością tłuszczu, co jest widoczne szczególnie u kobiet.

Naturalne kosmetyki do ciała

PEELING CARAMELOVE SPA

Peeling cukrowy do ciała

Jak rozwija się cellulit tłuszczowy?

Jak większość niekorzystnych zmian skórnych, również problem cellulitu może się cofać lub pogłębiać. W skali mikroskopowej cellulit tłuszczowy ma cztery stadia, które różnią się przede wszystkim stopniem nasilena objawów.

Pierwszy stopień cellulitu

Najłagodniejsza forma cellulitu. Charakteryzuje się niewielkimi zmianami, które ujawniają się dopiero po ściśnięciu skóry. W tym stadium widoczne są tylko niewielkie grudki, niekiedy pojawiają się też delikatne marszczenia i pofałdowania.

Drugi stopień cellulitu

Skóra dotknięta cellulitem w tym stadium staje się bardziej twarda i szorstka w dotyku.  Ucisk tkanki podskórnej powoduje pojawienie się zgrubień, zagłębień i fałd.

Trzeci stopień cellulitu

Charakteryzuje się nierównościami skórnymi z wyraźnymi wgłębieniami i guzkami. Zmiany są widoczne w różnych pozycjach ciała, np. przy napinaniu mięśni.

Czwarty stopień cellulitu

Najbardziej zaawansowana forma cellulitu, charakteryzująca się głębokimi wgłębieniami i wyraźnymi grudkami na skórze. W tej fazie cellulitu skóra jest bardzo zniekształcona, z rowkami i zagłębieniami, co powoduje, że wygląda na „falistą” nawet w spoczynku. Nacisk na tkanki może powodować dolegliwości bólowe. Ten stopień cellulitu jest bardzo trudny w redukcji, ponieważ zwłóknienia tkanek są już utrwalone.

Jak pozbyć się cellulitu tłuszczowego?

W zależności od rodzaju problemu i jego nasilenia, terapia antycellulitowa może mieć różny przebieg. Redukcja cellulitu wodnego wymaga przede wszystkim przywrócenia tkankom prawidłowego ukrwienia. Zalecane jest stosowania metod zwiększających przepływ limfy i krwi, takich jak drenaż limfatyczny lub terapia polegająca na odpowiednim uciskaniu tkanek.

Aby pozbyć się cellulitu tłuszczowego, konieczne może okazać się zmniejszenie ilości tłuszczu w organizmie. Można to osiągnąć poprzez wprowadzenie zmian w diecie i zwiększenie aktywności fizycznej. Aby skutecznie walczyć z chorobą, niekiedy wskazane jest także stosowanie ujędrniających zabiegów z zakresu medycyny estetycznej lub kosmetologii. Skuteczność w walce ze skórką pomarańczową wykazuje in. masaż bańkami chińskimi.

W obu przypadkach warto przyjrzeć się swoim codziennym praktykom pielęgnacyjnym i w razie potrzeby wprowadzić w nich modyfikacje. Zalecane jest stosowanie produktów, które mają w składzie jak najwięcej substancji pochodzenia naturalnego. Doskonałym wyborem będą tu naturalne kosmetyki do ciała Phlov.

Potwierdzone w badaniach działanie antycellulitowe mają m.in.  takie składniki naturalnego pochodzenia, jak

 • kofeina,
 • wyciąg z kasztanowca,
 • wyciąg z kakaowca,
 • L-karnityna,
 • naturalne olejki eteryczne,
 • ekstrakt z bluszczu zwyczajnego,
 • witaminy A, E i C.

W pozbyciu się pomarańczowej skórki może pomóc regularne (wykonywane dwa lub trzy razy w tygodniu) złuszczanie martwego naskórka. W tej roli doskonale sprawdza się Cukrowy peeling do ciała Caramelove SPA, który zawiera ponad 99% substancji pochodzenia naturalnego, w tym olej kokosowy, masło shea oraz kompleks witamin i minerałów. Przeprowadzanie zabiegów złuszczających ma wiele zalet. Pomaga pozbyć się fragmentów naskórka, które blokują dopływ tlenu w głąb skóry i ułatwia jej oddychanie. Mechaniczne pocieranie ciała drobinkami peelingującymi usprawnia również przepływ krwi i limfy, poprawiając ukrwienie i wykonując łagodny drenaż limfatyczny.

Wiemy, że brak ruchu i nadmiar tkanki tłuszczowej sprzyjają powstawaniu cellulitu. Aby regulować ilość komórek tłuszczowych w organizmie należy zadbać o codzienną aktywność i odpowiednią dietę, ale także o właściwą pielęgnację. Warto zainteresować się, zaprojektowanym przy zastosowaniu technologii lipo-transformacji Balsamem do ciała YO-YO DE-ACTIVATOR. Jest to produkt o działaniu antycellulitowym i modelującym, zawierający ekstrakty z liści stewii, herbaty matcha i yerba mate o potwierdzonej skuteczności działania. Regularne stosowanie świadomej pielęgnacji skóry przyczynia się do szybkiego i trwałego usunięcia problemu cellulitu.

Peeling carameLOVE SPA

Peeling cukrowy do ciała

(18)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 g (54,50 zł / 100 g)
YO-YO DE-ACTIVATOR

Balsam z technologią lipo-transformacji

(31)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
BRUSHING QUEEN

Szczotka do masażu ciała

(24)
69,00 zł
 
69
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)