Jak skutecznie walczyć z zaskórnikami?

Jak skutecznie walczyć z zaskórnikami?

Jeśli na Twojej twarzy pojawiły się nieestetyczne objawy w postaci licznych czarnych albo jaśniejszych wykwitów, a w okolicach nosa masz wiele czarnych kropek, oznacza to, że Twoim problemem są zaskórniki. Podpowiadamy, jak można poradzić sobie z nimi poradzić.

Czym są zaskórniki i jak powstają?

Zaskórniki, nazywane inaczej wągrami, to ciemne lub białe grudki, które powstają z obumarłych komórek naskórka oraz wydzieliny gruczołów łojowych na twarzy i ciele. Są one typową zmianą, występującą w przebiegu jednej z najczęściej diagnozowanych chorób skóry - trądziku. Mogą wystąpić w każdym wieku, choć najczęściej pojawiają się w okresie pokwitania. 

Rozszerzone pory i zaskórniki stanowią charakterystyczne cechy skóry przetłuszczającej się. Te nieestetyczne pojawiające się na skórze wykwity powstają przeważnie w tzw. okolicach łojotokowych, czyli na twarzy, klatce piersiowej oraz plecach.

Na twarzy zaskórniki pojawiają się głównie w trzech miejscach: na brodzie, czole i nosie, czyli fragmentach skóry twarzy nazywanych strefą T. Jednakże w rzadszych przypadkach powstają one również na policzkach, dekolcie, ramionach i plecach, a nawet w uszach.

Jedną z przyczyn powstawania zaskórników jest skłonność do niewłaściwej keratynizacji, inaczej zwanej nadmiernym rogowaceniem naskórka. Cecha ta związana jest z migracją komórek skóry. Przesuwają się one bowiem od jej najgłębszej warstwy w stronę powierzchni, wypychając martwą tkankę, tworzącą zrogowaciałą warstwę nieprzepuszczającą wody, a z czasem ulegają złuszczeniu, zastępując stare komórki skóry nowymi.

 

Proces ten ma charakter stały. Jego pełny cykl trwa około dwudziestu ośmiu dni. Kiedy następują w nim zaburzenia, skóra robi się szorstka i skłonna do pojawiania się krostek. Dodatkowo poprzez zaburzone rogowacenie ściany mieszki mają zwiększoną przepuszczalność, co umożliwia szybsze namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes, odpowiedzialnych za powstawanie trądziku młodzieńczego.

Czym jest trądzik zaskórnikowy? Sposoby na zaskórniki

Trądzik zaskórnikowy to najłagodniejsza forma trądziku, pozbawiona zmian ropnych i bolesnych grudek czy też wykwitów. Charakteryzuje się on licznym występowaniem zaskórników na powierzchni skóry twarzy, szczególnie na nosie, brodzie i czole, plecach i na klatce piersiowej oraz łojotokiem i nasilonym przetłuszczaniem się skóry w strefie T. Schorzenie to powoduje, że skóra wygląda na mocno zanieczyszczoną i jest powodem dyskomfortu psychicznego u wielu osób.

Trądzik zaskórnikowy najczęściej pojawia się podczas okresu dojrzewania i na ogół ustępuje bez widocznych blizn i śladów pozostałych na twarzy. Brak odpowiedniej pielęgnacji często powoduje przekształceniem się tego rodzaju trądziku w cięższe postaci tej choroby. Może stać się bowiem powodem stanów zapalnych albo przejść w formę trądziku krostkowo-grudkowego lub ropowiczego. 

Jak wspominaliśmy, obecność otwartych zaskórników wpływa na rozwój bakterii Propionibacterium acnes. Ich powstawanie nasilają także zanieczyszczenia wnikające w otwarte ujścia gruczołów łojowych oraz stres, gdyż kortyzol jest odpowiedzialny za nasilenie wydzielanie łoju. Wpływać może na nie również nieodpowiednia dieta, szczególnie spożywanie dużej ilości cukru, węglowodanów prostych, czy mleka, dlatego też na regulację procesu rogowacenia naskórka dobry wpływ ma unikanie tych produktów i stosowanie diety zawierającej dużą ilość witaminy A, witamin z grupy B oraz cynku. W tym celu dobrze jest spożywać ryby, jajka, produkty pełnoziarniste oraz kasze.

Czym jest trądzik zaskórnikowy?

Pomimo iż zaskórniki są problemem charakterystycznym dla okresu dojrzewania, skłonność do ich tworzenia może też pojawiać się u osób dorosłych ze skórą tłustą lub mieszaną. Ponadto na tworzenie się zaskórników mogą wpływać zmiany hormonalne oraz niektóre leki, zwłaszcza te wpływające na gospodarkę hormonalną. Często skłonność do ich powstawania jest uwarunkowana genetycznie. U wielu kobiet na skutek hormonalnych zmian obecność wągrów nasila się np. przed menstruacją lub po odstawieniu tabletek hormonalnych.

Jak powstają zaskórniki na twarzy? Przyczyny występowania zaskórników

Przyczynami procesu powstawania zaskórników jest zbyt duża produkcja tłuszczu przez gruczoły łojowe i wspomniane już niewłaściwe złuszczanie naskórka. Nadmierne wydzielanie łoju skórnego, czyli produkcja sebum powoduje zaleganie go w ujściach mieszków włosowych, a jego zrogowaciała warstwa ulega ciągłemu samoistnemu złuszczaniu. Wówczas u osób posiadających cerę mieszaną i tłustą martwe komórki naskórka sklejają się z pozostałościami sebum i zatykają ujścia mieszków włosowo-łojowych, tworząc właśnie wągry.

Zaskórniki nie są jednak jedynie konsekwencją przebiegu trądziku, ale również często powstają na skutek niewłaściwej pielęgnacji skóry w wyniku zapchania jej porów przez źle dobrane kosmetyki. Substancje komedogenne, znajdujące się w kosmetykach, łączą się bowiem z łojem i martwymi komórkami naskórka, i w ten oto sposób stają się przyczyną powstawania tzw. wągrów.

Rodzaje zaskórników - zaskórniki otwarte i zamknięte

Wśród zaskórników rozróżniamy zaskórniki otwarte i zamknięte. Czym różnią się te dwa rodzaje? Zaskórniki otwarte to wągry o ciemnym zabarwieniu, które na skutek utleniania się keratyny w martwych komórkach naskórka, zapychających pory, potrafią stać się niemal czarne. Przyczyną ich powstawania jest zebranie się nadmiaru łoju i połączonego z tkankami naskórka, które powoduje rozwój zakażenia i utlenienia masy rogowo-łojowej. Takie zaskórniki powinno się usuwać w celu zapobiegania wykwitom grudkowo-krostkowym i torbielom ropnym.

Natomiast zaskórniki zamknięte znajdują się pod skórą i mają jasne zabarwienie. Za ich powstawanie odpowiada zatkanie i nieprawidłowa praca gruczołów łojowych.

Jak się pozbyć zaskórników na nosie i rozszerzonych porów?

Aby szybko pozbyć się zaskórników, należy przede wszystkim stosować toniki wpływające na właściwe pH skóry oraz żele oczyszczające, a także peelingi złuszczające, skutecznie usuwające martwy naskórek. Pomocne są również maseczki oczyszczające produkowane na bazie aktywnego węgla i naturalnych glinek.

Aby zapobiegać powstawaniu wągrów, należy natomiast unikać kosmetyków kolorowych silnie zatykających pory, kremów mocno wysuszających oraz bardzo natłuszczających, a także gruboziarnistych peelingów. Istotne jest również to, aby pamiętać o codziennym demakijażu, po którym powinno nastąpić dokładne oczyszczenie skóry, a później tonizacja przywracająca jej odpowiednie pH. Należy też systematyczne złuszczać naskórek, używając peelingów i produktów z enzymami oraz kwasami AHA i BHA. Zaskórników nie należy samodzielnie wyciskać ze względu na ryzyko rozniesienia ich po całej twarzy.

Jak usunąć zaskórniki w gabinecie kosmetycznym?

Zabiegi przeciwdziałające zaskórnikom wykonywane w gabinecie kosmetycznym powinny być dobierane indywidualnie – w zależności od problemów, a najlepiej, aby zdecydował o nich dermatolog.

Najczęściej, aby zapobiegać i usunąć skutecznie wągry, po nałożeniu na skórę preparatów rozpulchniających stosuje się odpowiednie peelingi. Istotnym zabiegiem, który wykonuje się, aby zwalczyć głębokie zaskórniki, jest manualne oczyszczanie. W ramach walki z zaskórnikami przeprowadzać można również mikrodermabrazję, czyli złuszczanie martwych komórek naskórka głowicą diamentową. Leczenie cery zaskórnikowej zawiera również często peelingi kawitacyjne złuszczające martwe komórki naskórka ultradźwiękami.

Równie skuteczną metodą są preparaty przeciwtrądzikowe stosowane miejscowo. 

Wegańska pielęgnacja twarzy

Smart Splash

Ultra-Nawilżający Krem Adaptogenny

Overnight Beauty Trick

Mikrozłuszczająca Esencja Nocna

Pump Up The Beauty

Maska Błyskawicznie Upiększająca

Domowe sposoby na wągry i kremy na zaskórniki

Dokładne oczyszczanie twarzy przy skórze trądzikowej powinno polegać na starannym jej myciu co najmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Pomaga ono pozbyć się zanieczyszczeń i makijażu oraz czopów łojowo-rogowych tworzących zaskórniki. Natomiast należy zdecydowanie stronić od agresywnych środków do mycia wysuszających skórę i nasilających w ten sposób łojotok.

Do mycia skóry zaskórnikowej wybierać należy łagodne preparaty myjące w postaci żeli, pianek, i płynów głęboko oczyszczających. Sprawdzają się również szczoteczki soniczne służące do oczyszczania skóry.

Walcząc z cerą trądzikową, nie możemy zapominać też o stosowaniu regularnych peelingów przyspieszających złuszczanie martwych komórek naskórka. Zapobiegają one gromadzeniu się masy rogowej w gruczołach łojowych. Natomiast w domu stosować można peelingi enzymatyczne, mechaniczne lub chemiczne na bazie kwasów.

Dodatkowymi środkami przeciwdziałającymi tworzeniu się zaskórników będą maseczki oczyszczające na bazie aktywnego węgla oraz naturalnych glinek, czyszczące zapchane gruczoły łojowe i usuwające wągry. Oczyszczają one również skórę z zanieczyszczeń, przyczyniających się do powstawania zaskórników.

Do pielęgnacji skóry z zaskórnikami warto wybierać kosmetyki o lekkiej, wodno-żelowej konsystencji, które nie zatykają skóry, a zrezygnować należy z ciężkich podkładów i gęstych kremów. Dobrym wyborem będą specjalne preparaty przeznaczone do skóry mieszanej i tłustej, działające antybakteryjne, matująco i nawilżająco.

Najlepsze kosmetyki na zaskórniki – czym można pielęgnować cerę tłustą i mieszaną?

Jednymi z ciekawszych kosmetyków na rynku, wskazanych do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej są wegańskie i naturalne kosmetyki do twarzyOVERNIGHT BEAUTY TRICK esencja nocna posiada zarówno zalety nawilżającego serum, jak i złuszczającego toniku. Zastosowany w niej owocowy kompleks eksfoliujący wraz z organicznymi kwasami AHA pobudza i przyspiesza odnowę komórek skóry. Ponadto preparat wygładza i poprawia napięcie skóry wraz z jej kolorytem, wpływa na zachowanie równowagi mikrobiomu oraz skutecznie nawilża. 

OVERNIGHT BEAUTY TRICK esencja nocna dostępna jest również w ZESTAWIE OCZYSZCZAJĄCYM dla cery problematycznej, w którym wraz z nią znajduje się PUMP UP THE BEAUTY! - maska oczyszczająca i SMART SPLASH – krem adaptogenny.

OVERNIGHT BEAUTY TRICK

Mikrozłuszczająca esencja nocna

(47)
155,00 zł
 
155
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (103,33 zł / 100 ml)
PUMP UP THE BEAUTY!

Maska błyskawicznie upiększająca

(62)
139,00 zł
 
139
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
60 ml (231,67 zł / 100 ml)
SMART SPLASH

Nawilżający krem adaptogenny

(157)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (398,00 zł / 100 ml)
  • -15%
ZESTAW OCZYSZCZAJĄCY

dla cery problematycznej

(3)
419,05 zł
493,00 zł
-15%
419
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -15%
ZESTAW NIGHT SHIFT

kompleksowa pielęgnacja cery w nocy

 
427,55 zł
503,00 zł
-15%
427
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -15%
  • Pakiet
Zestaw DO PORANNEGO RYTUAŁU

nawilżenie, odświeżenie, ochrona

 
379,95 zł
447,00 zł
-15%
379
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)