Sposoby na porost włosów

Jak szybko rosną włosy? Sposoby na szybszy porost włosów

Szybkość wzrostu włosów zależy od długości poszczególnych faz cyklu ich życia, a na to wpływa wiele czynników. Pasma rosną też w różnym tempie w zależności od partii ciała i predyspozycji genetycznych. Ogromny wpływ na kondycję włosów ma sposób ich pielęgnacji i styl życia. Przybliżamy, jak szybko rosną włosy i podpowiadamy, jak przyspieszyć ten proces! 

Jak długo rosną włosy i od czego to zależy?

Zdecydowanie większa powierzchnia ciała pokryta jest włoskami. Żaden z nich nie rośnie przez całe nasze życie. Każda łodyga po pewnym czasie obumiera i wypada, po czym zostaje zastąpiona przez nową. Na cykl życia włosa wchodzą jego 3 fazy rozwoju, takie jak:

 • Anagen - jest to najbardziej interesujący nas etap, czyli czynna faza wzrostu. W czasie anagenu łodyga połączona jest z mieszkiem włosowym i stale rośnie.
 • Katagen - etap ten jest przejściowy. W jego trakcie widoczna część włosa stopniowo obumiera i oddziela się od macierzy mieszka, który jednocześnie ulega obkurczeniu.
 • Telogen - jest to etap spoczynku włosa, kończący się jego naturalnym wypadnięciem. Wcześniej jednak zostaje on wypchnięty ze skóry przez nowego włosa. 

Czas wzrostu włosa zależy od danej partii ciała. Właśnie dlatego, że jest on różny, włosy na głowie mogą osiągnąć imponującą długość, ale już te na nogach, brwiach, czy rzęsy nigdy nie mają kilku cm w ciągu swojego życia - po prostu znacznie szybciej wypadają, zanim urosną. 

Ponadto cykliczność wzrostu jest bardzo zróżnicowana dla każdego mieszka włosowego, z którego zwykle wyrastają jednocześnie 2-4 włoski. Oznacza to, że włosy nie rosną w tym samym tempie - tylko część włosów jednocześnie obumiera, a inne pozostają albo w fazie przejściowej, albo intensywnie rosną. Dzięki temu, np. w przypadku skóry głowy, tracimy tylko ok. 150 włosów dziennie, a ok. 90% pozostaje w fazie wzrostu, co zwykle jest niezauważalne w kwestii gęstości fryzury. 

Ile trwa faza wzrostu włosa na różnych partiach ciała?

Faza przejściowa zwykle trwa nie dłużej niż dwa tygodnie. Z kolei obumieranie włosa trwa od 2 do 4 miesięcy. Natomiast orientacyjna długość czynnego wzrostu łodygi na poszczególnych partiach ciała to:

 • skóra owłosiona głowy: 2-7 lat;
 • nogi: 12 tygodni;
 • twarz, np. brwi i broda: 6 tygodni - zależy to również od płci;
 • rzęsy - ok. 3 miesiące.

Jak szybko rosną włosy na głowie - ile milimetrów w ciągu miesiąca?

Pora na konkrety. Jak szybko rosną włosy? Na jaki przyrost można liczyć? Otóż:

 • średnio włos rośnie 0,3 mm na dobę;
 • daje to ok. 1 mm po 3-4 dniach;
 • czyli ok. 1 cm miesięcznie;
 • a w ciągu roku 12 cm.   

Podane wartości są jedynie orientacyjne, średnie. Zakładając, że włosy rosną 12 cm na rok, a żyją np. 7 lat, oznaczałoby to, że ich maksymalna długość może wynieść 84 cm, a jak wiadomo, niektórzy osiągają znacznie dłuższe pasma, inni natomiast mają problem z zapuszczeniem nawet kilku dodatkowych centymetrów.  

Jakie czynniki wpływają na tempo wzrostu włosa?

Wygląd włosów uwarunkowany jest genetycznie, podobnie jak tempo ich wzrostu. Ponadto każdy mieszek włosowy w ciągu życia wytwarza określoną ilość cebulek i łodyg włosowych - zwykle jest ich od 20 do 30 - po czym obumiera. Już w momencie narodzin wiadomo więc, ile włosów będziemy posiadać. Żywotności mieszków nie można przedłużyć, ale można wyeliminować czynniki, które przyczyniają się do ich przedwczesnego obkurczania i utraty zdolności do produkcji włosów.  

Oczywiście mamy więc wpływ na poszczególne fazy wzrostu włosa, który może ulegać zaburzeniu pod wpływem wielu czynników. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu można poprawić kondycję fryzury oraz zachować genetycznie uwarunkowane, zdrowe i piękne włosy. 

Naturalne kosmetyki do pielęgnacji włosów

Czy można sprawić, żeby włosy szybciej rosły? Od czego zależy stan włosów?

Kondycja fryzury zależy przede wszystkim od ogólnego stanu zdrowia. Mieszki włosowe do prawidłowego funkcjonowania, a tym samym wytwarzania mocnych i długich łodyg potrzebują wielu witamin i minerałów. Negatywnie na cebulki włosów działają również m.in. zaburzenia hormonalne, niektóre choroby, a także przewlekły stres i deficyt snu. 

Nie bez znaczenia pozostaje również sposób pielęgnacji fryzury. Bardzo często mamy szybki cykl wzrostu włosa, ale nie zauważamy tego przez stale łamiące się końcówki. Do wypadania włosów może przyczyniać się również ich niewłaściwe traktowanie, np. nieodpowiedni sposób mycia i szarpanie podczas czesania.  

Aby przyspieszyć wzrost włosów, zadbaj o dietę

Niedobory żywieniowe i stan odwodnienia organizmu może skracać etap wzrostu włosa i wydłużać fazę wytwarzania nowego, przez co pasma rosną wolniej i nadmiernie wypadają. Dbając o zdrową, zbilansowaną dietę można przyspieszyć ich wzrost. Składnikami szczególnie potrzebnymi dla kondycji skóry i włosów są:

 • witaminy z grupy B;
 • witaminy A, C i E;
 • substancje antyoksydacyjne;
 • cynk, jod, żelazo, miedź, mangan. 

Regularna stymulacja skóry pozwalająca przyspieszyć porost włosów

Aby składniki aktywne bez problemu docierały do mieszków włosowych, bardzo ważne jest prawidłowe ukrwienie skóry głowy. Ważnym etapem pielęgnacji włosów jest więc masaż. Wystarczy w trakcie mycia głowy wykonywać okrężne ruchy opuszkami palców, zaczynając od skalpu i stopniowo kierując się na boki. 

Prosty zabieg stymulujący transport składników odżywczych i tlenu można wykonywać również za pomocą specjalnych akcesoriów, takich jak np. GRZEBIEŃ KWARCOWY THE CRYSTAL COMB. Przyjemny, relaksacyjny masaż nie tylko pobudza wzrost włosów, ale także oczyszcza skórę głowy z zanieczyszczeń, resztek kosmetyków i zrogowaciałego naskórka. 

Wegańskie kosmetyki do włosów

Naturalne kosmetyki, dzięki którym można odżywić włosy

Na stan włosów wpływa również sposób ich pielęgnacji od zewnątrz. Preparaty zawierające dużą ilość konserwantów i barwników mogą uszkadzać łodygi, powodować rozdwajanie i kruszenie się włosów. Bezpieczne dla delikatnych pasm są naturalne kosmetyki do włosów, dobrane odpowiednio do ich potrzeb. 

Jeśli chcesz zapuścić włosy, ale są one cienkie i łamliwe, możesz poprawić ich kondycję stosując regularnie np. odżywki i maski, takie jak np. NATURALNA MASKA WHENEVER, HAIR-EVER i szampon z tej samej linii. Maska ta zawiera naturalne składniki, które stymulują wzrost włosów m.in. poprzez aktywację komórek macierzystych. 

Jak dbać o włosy żeby szybko rosły? Prawidłowa pielęgnacja i ochrona pasm

Podczas codziennej pielęgnacji i stylizacji włosów należy dbać również o ich ochronę. Stan fryzury w dużej mierze zależy od warunków środowiskowych, na które nie zawsze mamy wpływ. Warto jednak starać się ograniczyć przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, dokładnie oczyszczać pasma i zabezpieczać je kosmetykami tworzącymi na ich powierzchni warstwę ochronną, a także chronić pasma przed nadmiarem słońca, które wysusza łodygi. 

Włosy, zwłaszcza jeśli są cienkie i wolno rosną, szczególnie źle znoszą zabiegi z użyciem wysokiej temperatury. Staraj się więc ograniczyć suszenie, prostowanie czy kręcenie. Jeśli decydujesz się na inwazyjną stylizację, używaj kosmetyków termoochronnych i intensywnie odżywiaj włosy po każdym kolejnym myciu. 

HAIR DON’T LIE

Szampon do włosów cienkich

(28)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WHENEVER, HAIR-EVER

Maska do włosów cienkich

(17)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW WZMACNIAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów cienkich i osłabionych

(1)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
HAIR IN THE GAME

Szampon do włosów normalnych

(22)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

(19)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów normalnych

(6)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)