Jak szybko zapuścić włosy

Jak szybko zapuścić włosy? Sprawdzone sposoby na przyspieszenie wzrostu włosa

Gęstość, elastyczność i blask włosów, to cechy najbardziej pożądane przez posiadaczy różnych fryzur. Często jednak zależy nam także na zapuszczeniu imponujących pasm, ale zauważamy, że łodygi nie przybierają na długości w oczekiwanym tempie. Co wtedy zrobić? Jak szybko zapuścić włosy i czy jest to w ogóle możliwe? Jak najbardziej! Dowiedz się więcej na temat wzrostu włosów i poznaj najlepsze sposoby na przyspieszenie tego procesu!    

Spis treści: 

 1. Jak szybko rosną pasma na głowie i czy każdy może zapuścić włosy do pasa?
 2. Od czego zależy tempo wzrostu włosów i wygląd fryzury? 
 3. Poznaj najczęstsze czynniki spowalniające porost włosów 
 4. Czy można sprawić, żeby włosy rosły szybciej? Tak!
 5. Jak zapuścić długie włosy? Rola diety i suplementacji 
 6. Jak prawidłowo pielęgnować włosy i zadbać o ich ochronę? Podstawowe wskazówki 
 7. Pielęgnacja włosów przy użyciu odpowiednich kosmetyków 
 8. Stymulacja skóry głowy pomagająca szybko zapuścić włosy - regularne masaże i peelingi 
 9. Domowe sposoby ułatwiające szybkie zapuszczanie włosów - proste zabiegi uzupełniające 
 10. Korzyści z częstego podcinania końcówek włosów - prawda czy mit?
 11. Co zrobić, jeśli pomimo starań włosy nie rosną? 

Jak szybko rosną pasma na głowie i czy każdy może zapuścić włosy do pasa?

Szacunkowo włosy rosną średnio 1 centymetr miesięcznie, co przy zwróceniu uwagi na szczegóły daje:

 • 0,3 milimetry dziennie;
 • 1 milimetr na 3-4 dni;
 • 12 centymetrów rocznie. 

W tym tempie rosną włosy na głowie, ale oczywiście jest to wartość średnia, z dużym marginesem różnicy. Przypuszczalnie, przy wzroście ciała ok. 160-170 cm i wyjściowej, krótkiej fryzurze, każdy z nas powinien więc mieć włosy do pasa już po 4-7 latach, a po ponad 10 latach pasma mogłyby sięgać kostek. W praktyce jednak rzadko udaje się osiągnąć taki efekt. Dlaczego? Ponieważ żaden włos nie rośnie bez końca! Każdy przechodzi przez cykl poszczególnych faz, takich jak:

 • anagen - etap czynnego wzrostu, który na skórze głowy trwa od dwóch do siedmiu lat, czyli po tym czasie włos najczęściej naturalnie przestaje rosnąć i przechodzi w kolejne fazy;
 • katagen - faza przejściowa, która charakteryzuje się stopniowym obkurczaniem mieszka i oddzielaniem łodygi od macierzy;
 • telogen - moment spoczynku, zakończony zupełnie naturalnym wypadnięciem włosa. 

Od czego zależy tempo wzrostu włosów i wygląd fryzury?

Łodygi zwykle rosną w grupach - wyrastają po 2-4 sztuki z mieszków włosowych znajdujących się w skórze. Mieszki te wraz z macierzą i cebulką stanowią podskórne elementy włosa i odpowiadają za produkcję jego widocznej części, czyli właśnie łodygi, na której długości i prezencji zależy nam najbardziej. 

Żywotność i funkcjonalność mieszków włosowych jest ograniczona i uwarunkowana genetycznie. Wyjaśniając - od momentu narodzin wiadomo, ile łodyg powstanie z każdego mieszka, jaki będą miały kolor, grubość, czy omawiane tempo wzrostu. 

Dlaczego więc włosy nie zawsze wyglądają tak pięknie jak w młodości i nie rosną wystarczająco szybko? Odpowiedź na pytanie jest prosta: ponieważ w trakcie życia w organizmie zachodzi wiele zmian. Mamy też nieustanny kontakt z czynnikami zewnętrznymi, które w różny sposób, często negatywnie, oddziałują na kondycję fryzury.  

Poznaj najczęstsze czynniki spowalniające porost włosów

Najczęściej na drodze do osiągnięcia wymarzonej długości włosów stoją:

 • niedobory witamin i minerałów;
 • zaburzenia hormonalne;
 • przewlekły stres;
 • przemęczenie, brak snu;
 • czynniki środowiskowe, zwłaszcza promieniowanie UV uszkadzające łuski, zanieczyszczenia, wiatr, niska wilgotność powietrza;
 • niewłaściwa pielęgnacja - źle dobrana do potrzeb włosów i skóry głowy;
 • stylizacja na gorąco - prostowanie, kręcenie, suszenie;
 • częste zabiegi fryzjerskie, zwłaszcza farbowanie i rozjaśnianie;
 • schorzenia dermatologiczne;
 • niektóre choroby ogólnoustrojowe i przyjmowane leki. 

Czy można sprawić, żeby włosy rosły szybciej? Tak!

W prawidłowym tempie będą rosły zdrowe włosy. Aby cieszyć się dłuższą fryzurą, musisz więc zadbać o świadomą pielęgnację. Chcesz zapuścić włosy? Uwzględnij więc:

 • dbałość o łodygi - ich ochronę, a także stosowanie naturalnych kosmetyków do włosów;
 • odżywianie, oczyszczanie i stymulację skóry głowy;  
 • wspieranie organizmu od środka - nawadnianie, zdrową dietę;
 • relaks - dla dobrej kondycji każdego elementu ciała niezbędny jest spokój emocjonalny i unikanie stresu, który w dużym stopniu generuje zaburzenia hormonalne oddziałujące negatywnie na porost włosów.

Jak zapuścić długie włosy? Rola diety i suplementacji

Bez odpowiedniej ilości składników odżywczych włosy nie będą ani ładne, ani tym bardziej długie. Włosy do wzrostu potrzebują przede wszystkim witamin i minerałów, a także wielu innych substancji. Są to głównie:

 • witamin z grupy B, a także A, E i C;
 • minerały: cynk, żelazo, jod, selen, krzem, miedź, mangan;
 • antyoksydanty (przeciwutleniacze) chroniące przed działaniem wolnych rodników - część wspomnianych witamin, a także fitosterole roślinne;
 • wielonienasycone kwasy tłuszczowe, bogate m.in. w witaminę D. 
sposoby na zapuszczanie włosów

Jak prawidłowo pielęgnować włosy i zadbać o ich ochronę? Podstawowe wskazówki

O pasma należy zadbać kompleksowo. Jeśli chcesz wzmocnić strukturę włosa, zrezygnuj lub przynajmniej ogranicz używanie prostownicy, lokówki czy suszarki. Nie kładź się jednak spać z mokrymi włosami, ponieważ zwiększa to ryzyko rozwoju drożdżaków i pogarsza stan skalpu. 

Aby wzmocnić pasma, zabezpieczaj je również przed słońcem, które podobnie jak stylizacja na gorąco, prowadzi do rozchylenia łusek i odwodnienia korzenia łodygi. Pomocne w tym celu będą odżywki zawierające substancje o właściwościach ochronnych. W upalne dni zakładaj kapelusz, a przy wietrze wiąż luźno włosy.   

Zaleca się, aby myć głowę dwukrotnie - w pierwszej kolejności skupiaj się na skórze, kolejno spłukuj pianę i ponownie rozprowadzaj szampon, tym razem na długości kosmyków. Niektórzy myją włosy codziennie, inni starają się robić to co kilka dni. Jaka częstotliwość jest odpowiednia? Otóż myj głowę tak często, aby czuć się komfortowo. Zawsze po myciu stosuj odżywki i maski ochronne. 

Pielęgnacja włosów przy użyciu odpowiednich kosmetyków

Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto ocenić kondycję włosów i dobrać kosmetyki odpowiednie do ich potrzeb. Niekiedy włosy na różnej długości potrzebują innego traktowania - zwykle to końcówki są najbardziej zniszczone, mogą się rozdwajać i kruszyć, dlatego potrzebują intensywnego nawilżania. Ponadto niekiedy pasma rosną szybko, ale to właśnie przez łamliwe, rozdwojone końcówki nie widzimy przyrostu.

Do włosów cienkich i osłabionych wypróbuj naturalne kosmetyki, takie jak np. szampon i NATURALNA MASKA WHENEVER, HAIR-EVER. Znajdziesz u nas również preparaty bazujące na składnikach naturalnego pochodzenia, odpowiednie do suchych włosów, farbowanych, przetłuszczających się i normalnych. 

Stymulacja skóry głowy pomagająca szybko zapuścić włosy - regularne masaże i peelingi

Do wzrostu włosy potrzebują wspomnianych składników aktywnych, które docierają do nich wraz z tlenem przez drobne naczynia krwionośne znajdujące się tkankach. Pomocne przy zachowaniu zdrowej skóry głowy i poprawie krążenia są proste, domowe sposoby na zapuszczanie włosów, takie jak regularne masaże i peelingi do skóry głowy. 

Wystarczy, że podczas mycia włosów będziesz wykonywać delikatne, okrężne ruchy opuszkami palców. Zaczynaj od skalpu, kolejno kieruj się na boki i tył głowy. Warto stymulować cebulki do pracy również za pomocą specjalnego masażera do skóry głowy. Wypróbuj np. GRZEBIEŃ KWARCOWY THE CRYSTAL COMB do masażu skóry głowy. Po takim zabiegu na wilgotne włosy nałóż odżywkę. Możesz też zastosować wcierkę lub olejek, który pomoże odżywić skórę głowy. 

Domowe sposoby ułatwiające szybkie zapuszczanie włosów - proste zabiegi uzupełniające

Poza peelingami do swojej pielęgnacji możesz wprowadzić również łatwy zabieg polegający na natłuszczaniu i nawilżaniu pasm za pomocą olejków roślinnych. Tak zwane olejowanie działa odżywczo i ochronnie. Już po pierwszym zabiegu pozostawia lśniące włosy. Wystarczy olejek (koniecznie odpowiednio dobrany do porowatości łodyg!) rozprowadzić na całej długości kosmyków i pozostawić na ok. godzinę, po czym dokładnie spłukać i umyć włosy.  

Korzyści z częstego podcinania końcówek włosów - prawda czy mit?

Niestety włosy nie zaczną szybciej rosnąć, jeśli będziesz je często podcinać. Warto to jednak robić, ponieważ dzięki temu fryzura zyskuje objętość. Poza tym, bardzo zniszczone końcówki raczej się nie zregenerują, dlatego nie bój się ich podciąć - o wiele lepiej prezentują się nieco krótsze pasma, ale bez nieestetycznych, rozdwojonych końców. 

Co zrobić, jeśli pomimo starań włosy nie rosną?

Jeśli włosy zaczynają wypadać w nadmiarze, czyli ponad 150 łodyg dziennie (garść ze szczotki) lub gdy zauważasz wyraźne przerzedzenie fryzury i wolny przyrost pomimo właściwej pielęgnacji i zdrowego trybu życia, skorzystaj z pomocy dermatologa lub trychologa, który pomoże Ci ustalić przyczynę. 

 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów normalnych

(6)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW WZMACNIAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów cienkich i osłabionych

(1)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW REGENERUJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów farbowanych i zniszczonych

(5)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW OCZYSZCZAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów przetłuszczających się

 
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)