Jak usunąć przebarwienia na twarzy

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na skórze to problem estetyczny, który dotyka niemal 50 procent osób po 30 roku życia. Zaburzenia barwnikowe występują przeważnie na skutek nadmiernej produkcji melaniny, ale ich przyczyną jest również proces starzenia, różnego rodzaju choroby wewnętrzne oraz zaburzenia hormonalne. 

Przebarwienia najczęściej pojawiają się na twarzy, szyi, dekolcie, rękach oraz plecach. Jest to grupa defektów estetycznych o bardzo różnym przebiegu, najczęściej mamy jednak do czynienia z przebarwieniami posłonecznymi.

Przebarwienie - skórny defekt estetyczny

Przebarwienia są różnej wielkości plamkami odznaczającymi się kolorem nieco ciemniejszym niż naturalna barwa skóry. Pojawiają się one w miejscach na skórze narażonych na promieniowanie słoneczne i mają różną wielkość. Powstają na skutek nagromadzenia nadmiaru barwnika skóry, broniącej się przed szkodliwymi bodźcami takimi jak promieniowanie UV i najczęściej są efektem działania słońca.

Najczęściej spotykany rodzaj przebarwień to plamki soczewicowate i ostuda, które występują przeważnie w okolicach brody, czoła, policzków lub ust.

Genetyczne i hormonalne przyczyny powstawania przebarwień i plam na twarzy

Problem skóry z przebarwieniami dotyczy dużej grupy ludzi. Dotykają one ponad 90 procent osób rasy białej w wieku powyżej 50 lat i nie ma na nie wpływu rodzaj cery. Wyróżniamy:

 • przebarwienia pourazowe,
 • przebarwienia potrądzikowe,
 • przebarwienia pozapalne,
 • przebarwienia powstające na skutek chorób,
 • przebarwienia spowodowane zażywaniem leków,
 • przebarwienia wrodzone,
 • przebarwienia hormonalne obserwowane u kobiet w ciąży albo w trakcie antykoncepcji hormonalnej.

Jednak do najczęstszych przebarwień należą przebarwienia posłoneczne, zwane inaczej plamami starczymi, które powstają stopniowo z wiekiem, wskutek regularnego oddziaływania słońca na skórę. Częste są również czerwone przebarwienia na twarzy po trądziku.

Jak powstają przebarwienia na twarzy - przyczyny

Kolor naszej skóry, włosów i oczu zależy od ilości melaniny, pigmentu, chroniącego przed działaniem promieni UV. Osoby z jasną karnacją posiadają melaninę tylko w najgłębszych pokładach skóry, a osoby o ciemnej karnacji mają ją we wszystkich jej warstwach. Powoduje to, że ich skóra jest ciemniejsza.

Warto wiedzieć, iż melanina powstaje dzięki komórkom zwanym melanocytami za pomocą procesu melanogenezy. Składa się on z szeregu skomplikowanych reakcji biochemicznych. Zaburzenia zachodzące podczas tego procesu powodują powstawanie brązowych przebarwień skóry.

Zbytnia ekspozycja na promienie słoneczne może wpłynąć na pojawienie się nadmiaru melaniny, co prowadzi z czasem do powstawania plam na skórze. Predyspozycje do nich uzależnione są od wrażliwości skóry na słońce u konkretnej osoby. Niektórzy bowiem mogą opalać się równomiernie, a u innych melanina będzie rozkładać się nierówno i tworzyć brązowe przebarwienia na twarzy. 

Wraz ze starzeniem się naszych komórek ryzyko zbyt silnej pigmentacji wzrasta i przebarwienia mogą pojawić się na skórze w miejscach najbardziej narażonych na kontakt ze słońcem, takich jak twarz, szyja, czy dłonie.

Do powstawania przebarwień, oprócz nadmiernej ekspozycji na słońce, przyczyniają się również czynniki genetyczne: stany zapalne, trądzik, choroby tarczycy i wątroby, zmiany hormonalne, leki, niektóre zioła oraz niedobór witamin.

przebarwienia na twarzy co robić

Posłoneczne przebarwienia na twarzy, rodzaje przebarwień na twarzy - ostuda i plamy

Plamy słoneczne mogą pojawiać się w postaci:

 • piegów,
 • melasmy – zwanej także ostudą, czyli brązowych plam pigmentacyjnych pojawiających się zazwyczaj na czole oraz wokół ust, sprawiających, że twarz zaczyna przypominać maskę. Pojawia się ona u kobiet w ciąży oraz stosujących tabletki hormonalne, często jednak powodem jej występowania jest przebywanie na słońcu,
 • plamek soczewicowatych większych i bardziej widocznych od piegów, posiadających średnicę od 2 do 20mm - ciemnych plam pokrywających często skórę twarzy i dłoni osób starszych. Do ich powstawania przyczynia się głównie słońce, ale pojawiają się też one w miejscach nienarażonych na ekspozycję.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy i plam? Jak zapobiegać przebarwieniom?

Niezależnie od przyczyny przebarwień, ich zahamowanie jest trudne, ale można je usunąć różnymi metodami. Podstawową ochroną przed przebarwieniami jest unikanie długiej ekspozycji na słońce, ale w wypadku ich wystąpienia, należy podjąć właściwe leczenie. Odbywa się ono za pomocą zastosowanie inhibitorów tyrozynazy, czyli enzymu katalizującego pierwszy etap syntezy melaniny.

Skuteczne są również peelingi chemiczne powodujące dogłębne złuszczanie naskórka, zabiegi z użyciem kwasów owocowych, a także zabiegi dermabrazji, czyli głębokiego mechanicznego złuszczania oraz mezoterapii igłowej i laseroterapii. Właściwą metodę leczenia dobiera dermatolog. Istnieją również domowe sposoby na przebarwienia skórne. Są nimi samodzielnie przygotowywane i nakładane maseczki z ogórka, soku z cytryny czy sody oczyszczonej.

Skuteczne kosmetyki na przebarwienia skóry - pielęgnacja, rozjaśnianie i usuwanie przebarwień na twarzy

Z przebarwieniami pojawiającymi się na twarzy można walczyć również z pomocą kosmetyków w postaci kremów i olejków. Skuteczne środki zwalczające przebarwienia, często zawierające kwas azelainowy. 

Jednym z naturalnych kosmetyków do twarzy, które mogą zniwelować ten defekt jest VERY SUPERBERRY biorewitalizujący koncentrat olejowy. Jest to aktywny, suchy olejek przeznaczony do skóry zmęczonej i pozbawionej blasku. Kosmetyk ten dzięki zastosowaniu ultralekkich emolientów, takich jak skwalan z trzciny cukrowej, jest wydajny, świetnie się wchłania i nie obciąża skóry. Użycie w nim naturalnych roślinnych składników, do których należy: acerola, rokitnik, żurawina, guarana i camu camu pomaga niwelować stres cywilizacyjny i usunąć oznaki zmęczenia. 

Dzięki nowoczesnej formie witaminy C VERY SUPERBERRY Koncentrat Olejowy wnika w głąb skóry, spowalnia procesy starzenia, pomaga rozjaśnić przebarwienia i rewitalizuje cerę. Jest on dostępny również w zestawie ROLLER + VERY SUPERBERRY roller kwarcowy i VERY SUPERBERRY oraz ZESTAW REWITALIZUJĄCY — oczyszczenie, wygładzenie.

Należy pamiętać, że żeby uchronić się przed przebarwieniami, przede wszystkim musimy zadbać o codzienną ochronę przeciwsłoneczną - jak linia SUN FLOW. Natomiast w przypadku pojawienia się nieestetycznych plam, sięgnąć po odpowiednie dla naszego rodzaju skóry kosmetyki, lub jeśli to koniecznie – zabiegi.

VERY SUPERBERRY

Koncentrat biorewitalizujący

(76)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (993,33 zł / 100 ml)
 • -15%
 • Pakiet
ZESTAW REWITALIZUJĄCY

delikatne złuszczenie + odżywienie

 
303,45 zł
357,00 zł
-15%
303
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
SUNFLOW Serum SPF 30

Odmładzające serum do twarzy

(39)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (496,67 zł / 100 ml)
SUNFLOW Serum SPF 50

Odmładzające serum do twarzy

(51)
169,00 zł
 
169
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (563,33 zł / 100 ml)
SUNFLOW Krem do twarzy SPF 50

Intensywnie odżywczy krem SPF 50

(40)
169,00 zł
 
169
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (338,00 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)