Kolor naszej skóry, włosów i oczu zależy od ilości melaniny, pigmentu, chroniącego przed działaniem promieni UV. Osoby z jasną karnacją posiadają melaninę tylko w najgłębszych pokładach skóry, a osoby o ciemnej karnacji mają ją we wszystkich jej warstwach. Powoduje to, że ich skóra jest ciemniejsza.
Warto wiedzieć, iż melanina powstaje dzięki komórkom zwanym melanocytami za pomocą procesu melanogenezy. Składa się on z szeregu skomplikowanych reakcji biochemicznych. Zaburzenia zachodzące podczas tego procesu powodują powstawanie brązowych przebarwień skóry.
Zbytnia ekspozycja na promienie słoneczne może wpłynąć na pojawienie się nadmiaru melaniny, co prowadzi z czasem do powstawania plam na skórze. Predyspozycje do nich uzależnione są od wrażliwości skóry na słońce u konkretnej osoby. Niektórzy bowiem mogą opalać się równomiernie, a u innych melanina będzie rozkładać się nierówno i tworzyć brązowe przebarwienia na twarzy.
Wraz ze starzeniem się naszych komórek ryzyko zbyt silnej pigmentacji wzrasta i przebarwienia mogą pojawić się na skórze w miejscach najbardziej narażonych na kontakt ze słońcem, takich jak twarz, szyja, czy dłonie.
Do powstawania przebarwień, oprócz nadmiernej ekspozycji na słońce, przyczyniają się również czynniki genetyczne: stany zapalne, trądzik, choroby tarczycy i wątroby, zmiany hormonalne, leki, niektóre zioła oraz niedobór witamin.