Jak utrzymać głębokie nawilżenie włosów

Jak utrzymać głębokie nawilżenie włosów?

Świetnie, jeśli włosy są gładkie, lśniące, mocne i sprężyste. Wówczas fryzura prezentuje się niemal idealnie. Pasma włosów mogą się jednak przesuszać pod wpływem wielu czynników. Nadmierna suchość wpływa także na kondycję skóry głowy. W odpowiedzi na niski stopień nawilżenia często dochodzi do nadreaktywności gruczołów łojowych, przez co włosy zaczynają się przetłuszczać. Głębokie nawilżenie włosów to podstawa pielęgnacji. Poznaj sprawdzone sposoby, które umożliwią intensywne nawilżenie włosów i skóry głowy!

Prawidłowa pielęgnacja cienkich, suchych i zniszczonych włosów

Szczególnie niekorzystna jest stylizacja na gorąco. Suche pasma potrzebują odpoczynku i troskliwej opieki. Jeśli więc chcesz poprawić kondycję włosów, w pierwszej kolejności postaraj się wykluczyć lub ograniczyć używanie prostownicy czy lokówki, a przynajmniej stosuj preparaty termoochronne. W przypadku osób, które często stylizują włosy, warto zdecydować się na sprzęt wysokiej jakości, który dodatkowo pielęgnuje kosmyki i zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Również promienie słoneczne i zanieczyszczenia mogą wysuszać pasma. Dobrze więc, jeśli stosowane kosmetyki do ich pielęgnacji będą gwarantowały im protekcję, poprzez pozostawianie niewidocznej warstwy ochronnej.

Skłonność do utraty wody a porowatość włosów i równowaga PEH

Jeśli włosy są matowe, suche, zaczynają się puszyć i elektryzować, najprawdopodobniej brakuje im składników odżywczych, a ich łuski są nadmiernie rozchylone, przez co tracą wilgoć i stają się podatne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Celem prawidłowej pielęgnacji powinno być domknięcie łusek, czyli obniżenie stopnia porowatości włosów.

Utrzymanie nawilżenia we włosie zapewniają przede wszystkim emolienty i humektanty. Są to główne grupy składników, na których najczęściej bazują naturalne kosmetyki do włosów. Humektanty pozwalają na głębokie nawilżenie włosów. Są to m.in.:

  • kwas hialuronowy,
  • aloes,
  • mocznik,
  • gliceryna,
  • d-panthenol,
  • niacynamid.

Z kolei do popularnych emolientów zalicza się np.:

  • oleje roślinne i mineralne,
  • oleje mineralne,
  • masła roślinne (np. masło shea),
  • alkohole tłuszczowe.

Włosy stają się jednak suche zarówno przez niedobór, jak i nadmiar humektantów. W przypadku włosów wysokoporowatych polecane jest stosowanie kosmetyków zawierających proteiny wielkocząsteczkowe. Jednak przesadzając z ilością takich białek, przy jednoczesnym braku humektantów, można doprowadzić do przeproteinowania włosów, co również objawia się ich nadmierną suchością. Proteiny to m.in.:

  • elastyna,
  • białka mleka, soi, pszenicy.

Posiadają one zdolność do wnikania w strukturę włosa, wzmacniając i odbudowują je. Jednak nie zabezpieczają ich przed utratą wody. W tym celu stosuje się właśnie humektanty i emolienty, które domykają łuski i gwarantują zabezpieczenie włosów. Prawidłowa pielęgnacja włosów powinna więc uwzględniać równowagę PEH, czyli odpowiednie proporcje pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami.

Jak nawilżyć włosy? Zacznij od oczyszczania

Jeśli Twoje włosy zaczynają się przesuszać, najprawdopodobniej mają nadmiernie rozchylone łuski, przez co tracą wilgoć. Pamiętaj, że włosy suche mają też tendencję do pochłaniania zanieczyszczeń wielkocząsteczkowych. Drobinki kurzu, osadów i pozostałości stosowanych kosmyków mogą w nich osiadać i stanowić dla nich ogromne obciążenie. Zanim więc zastosujesz odżywki i maski, musisz odpowiednio oczyścić pasma i skórę głowy. 

W przypadku przesuszenia włosów wybieraj szampony, które już na etapie mycia zadbają o ich nawilżenie, np. HAIR DON’T LIE szampon do włosów cienkich, łamliwych i przesuszonych. Zawiera on m.in. naturalny probiotyk z cykorii, dzięki któremu włosy odzyskają blask i będzie Ci je znacznie łatwiej rozczesywać. Za intensywne nawilżenie odpowiada dodatek kwasu hialuronowego, naturalnych cukrów i ekstrakt z czerwonej algi. Szampon ten nie tylko dokładnie oczyszcza, ale też dba o zachowanie prawidłowego mikrobiomu skóry głowy zwiększa odporność kosmyków.

Pamiętaj, że mycie włosów warto wykonywać dwukrotnie. W pierwszej kolejności wmasuj niewielką ilość szamponu w skórę głowy i nasadę włosów. Po kilku minutach spłucz letnią wodą. Powtórz czynność, tym razem skupiając się na pasmach na całej długości. Jeśli chcesz odzyskać blask i zdrowy wygląd kosmyków, do ich mycia stosuj wyłącznie letnią wodę. Wysoka, jak i zbyt niska temperatura może prowadzić do nadmiernego rozchylania łusek i potęgować suchość.

Naturalne kosmetyki do włosów Phlov

LISTEN TO YOUR HAIR

LISTEN TO YOUR HAIR

Naturalna maska do włosów farbowanych

WIN-HAIR TAKES IT ALL

WIN-HAIR TAKES IT ALL

Nawilżająca naturalna odżywka

HAIR IN THE GAME

HAIR IN THE GAME

Naturalny szampon do włosów normalnych

Odżywka do suchych włosów po każdym myciu!

Bezpośrednio po umyciu włosów zastosuj odżywkę lub maskę. Jeszcze wilgotne włosy, delikatnie osuszone ręcznikiem, najlepiej przyjmą składniki aktywne zawarte w preparatach nawilżających. Głębokie nawilżenie włosów zapewniają substancje naturalnego pochodzenia, które docierają do struktury włosa, wspomagają jej odbudowę i tworzą okluzyjną ochronę zabezpieczającą przed odparowywaniem cząsteczek wody. Do takich należą przede wszystkim:

  • olejki roślinne, np. olej kokosowy, lniany, masło shea;
  • ekstrakty roślinne, np. z kiełków pszenicy;
  • sok z aloesu;
  • kwas hialuronowy;
  • gliceryna;
  • silikony.

Aby skutecznie nawilżyć włosy, stosuj maseczkę przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Rozprowadzaj preparaty zaczynając od włosów u nasady aż po same końce. Maskę do włosów pozostaw na nich na ok. 15 minut. Dzięki temu składniki aktywne będą miały szansę wniknąć do głębokich struktur włosa. 

Pamiętaj, że każdy preparat powinien być wybierany z uwagą na indywidualne potrzeby włosów. Te suche zwykle są jednocześnie cienkie i łamliwe, mogą wypadać i nadmiernie się puszyć. Często też są podatne na wnikanie wilgoci, a tym samym skręcanie w zależności od pogody. Szorstkość i suchość to częsty problem również włosów zniszczonych przez farbowanie i zabiegi na gorąco. Wybieraj więc kosmetyki do włosów cienkich, lub te, które nie tylko nawilżą pasma, ale też dodatkowo zabezpieczą kolor, np. HAIR DO YOU DO! naturalny szampon do włosów farbowanych i maskę z tej samej linii.

Głębokie nawilżenie włosów - dodatkowe zabiegi nawilżające

Przy bardzo zniszczonych pasmach pomocne są również domowe sposoby na suche włosy. Jeśli lubisz takie działania, możesz wykonywać np. płukanki ziołowe. Właściwości nawilżające i odżywcze wykazują m.in. rumianek, pokrzywa, siemię lniane, skrzyp polny, czy kwiaty lipy. 

Do najlepszych domowych sposobów kondycjonujących i nawilżających pasma zalicza się również tzw. olejowanie. Metoda ta polega na pokrywaniu włosów (suchych lub mokrych) olejem roślinnym, np. oliwą z oliwek, olejem arganowym, kokosowym, czy innym. Musi on być jednak odpowiednio dobrany do potrzeb włosów. Chodzi głównie o masę cząsteczkową substancji. Wybrany olej możesz nałożyć na kilka godzin, a nawet na całą noc. Jeśli suche są tylko końcówki, aplikuj olej tylko na nie. Niektórych lekkich olejów nie musisz spłukiwać. Możesz kilka kropli dodawać do wody i stosować w formie mgiełki.

Pamiętaj o nawilżaniu włosów od wewnątrz!

Masz cienkie, suche i łamliwe włosy? Aby kompleksowo o nie zadbać, musisz odżywiać je i nawilżać także od wewnątrz. Odpowiednia dieta pomoże odżywić mieszki włosowe, może też wspomagać prawidłową produkcję sebum, które pomoże utrzymać wilgoć we włosach. W Twojej diecie nie powinno też zabraknąć świeżych warzyw i owoców zawierających witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa. Są to głównie:

  • witaminy z grupy B,
  • witaminy A, E i C;
  • minerały: cynk, selen, krzem, miedź, jod, mangan.

Dodaj komentarz

Musisz być zarejestrowany