Jak używać odżywki do włosów

Jak używać odżywki do włosów?

Odżywka do włosów to produkt, który przeznaczony jest do codziennego stosowania. Wydawałoby się, że jej aplikacja to nic prostszego – należy nałożyć ją na włosy, a po upływie określonego przez producenta czasu spłukać. Okazuje się jednak, że podczas wykonywania tej rutynowej i prostej czynności można popełniać wiele błędów. Te pozornie niewinne niedopatrzenia mogą mieć kluczowe znaczenie dla działania produktu. Na szczęście ich wyeliminowanie jest bardzo proste! Czemu odżywki do włosów nie działają? Czy to zawsze wina niedopatrzeń marki kosmetycznej? Jak prawidłowo używać odżywki do włosów? Na te pytania odpowiedzi przynosi poniższy artykuł.

Rodzaje odżywek do włosów

Na sklepowych półkach coraz częściej obserwujemy pewien podział odżywek do włosów, mianowicie:

 • odżywka humektantowa,
 • odżywka emolientowa,
 • odżywka proteinowa,
 • odżywka PEH.

Można zatem zastanawiać się, jakie to właściwie są odżywki i dla jakich włosów są przeznaczone. Równowaga PEH – czyli równowaga między proteinami, humektantami i emolientami w pielęgnacji włosów to sprawa nieco złożona, jednak w dużym uproszczeniu warto wiedzieć, że:

 • humektanty nawilżają włosy, zatem odżywka humektantowa idealnie sprawdzi się do włosów suchych;
 • emolienty odpowiadają za domknięcie łuski włosa i wygładzenie, zatem to świetny wybór dla włosów puszących się i pozbawionych blasku,
 • proteiny odbudowują strukturę włosa, zatem to coś dla włosów zniszczonych.

Z kolei odżywki "PEH" niewiele mają wspólnego z nieszczęśliwym wydarzeniem - to produkty zawierające wszystkie wyżej wymienione składniki.

Można również iść prostszą drogą i do włosów zniszczonych po prostu kupić produkt regenerujący. Warto jednak wiedzieć, co oznaczają wyżej wymienione nazwy.

Jak wybrać odżywkę do włosów?

Spośród wielu dostępnych na rynku produktów do pielęgnacji, ciężko wybrać taki, który okaże się najlepszy dla danego typu włosa. Szczególnie, że włosy bywają wyjątkowo kapryśne – u niektórych dana linia kosmetyków przyniesie niezwykłe efekty, zaś u innych okaże się kompletnie nieskuteczna. Jak zatem szukać?

Warto przede wszystkim stawiać na naturalne kosmetyki do włosów - nie tylko są one przyjazne dla środowiska, ale również dla naszej skóry głowy i włosów.

Wybierając produkt dla siebie, jesteśmy kuszeni kolorowymi opakowaniami i obietnicami pięknej fryzury, jednak nawet najbardziej niezwykły, najdroższy produkt nie będzie skuteczny, jeśli nie zostanie właściwie użyty. Właściwie – czyli jak? Otóż – zgodnie z przeznaczeniem. Odżywka do włosów niskoporowatych wywoła katastrofę na włosach o wyższej porowatości. Z kolei taka do suchych niewiele zdziała na włosach, które wcale nawilżenia nie potrzebują, a szampon przeciwłupieżowy nie pomoże na przetłuszczające się włosy. Po prostu. Przed zakupami produktów do pielęgnacji, warto określić porowatość (odchylenie łuski włosa) włosów oraz ich aktualne potrzeby (plączą się, są przesuszone itp.)

Dobra i skuteczna pielęgnacja to bowiem odpowiedź na potrzeby naszych włosów.

Podstawa pielęgnacji włosów - metoda prób i błędów

Fundamentalną, a jednocześnie stosunkowo trudną do zrealizowania zasadą właściwej pielęgnacji włosów, jest obserwacja tego, jak nasze włosy reagują na poszczególne składniki. Jeśli odżywka humektantowa spowodowała absolutną katastrofę, to wcale nie oznacza, że włosy nie potrzebują nawilżenia. Prawdopodobnie akurat ten produkt zawierał jeden lub kilka nieodpowiednich składników dla naszego typu włosów. Jeśli to już druga odżywka humektantowa, która nie przyniosła obiecanych efektów - dobrze jest porównać składy. Gdy w obu produktach znajduje się sam składnik (np. gliceryna), w dodatku w obu produktach wypisany jako jeden z pierwszych, to warto następnym razem wybrać taki kosmetyk nawilżający, który nie zawiera tego składnika lub jest on na samym końcu składu. Możesz również spróbować dać drugą szansę produktowi, który wcześniej się nie sprawdził, tym razem próbując trzymać go na włosach nieco krócej lub nieco dłużej niż to, co zostało zalecone przed producenta. Niestety - w takim przypadku nie ma innej metody jak metoda prób i błędów.

Naturalna odżywka do włosów

WIN-HAIR TAKES IT ALL

WIN-HAIR TAKES IT ALL

Nawilżająca odżywka naturalna

Jak używać odżywki do włosów?

Na opakowaniu każdego produktu znajduje się "sposób użycia". Zwykle określa on jedynie czas, jaki powinniśmy trzymać produkt na włosach. Nie są to instrukcje precyzyjne, ponieważ wydawać by się mogło, że tak prozaiczna czynność, jak nałożenie odżywki, nie wymaga żadnych instrukcji. Wiele osób popełnia jednak błędy, na przykład aplikując odżywkę na bardzo mokre włosy lub nakłada ją aż po skórę głowy, co może jedynie zaszkodzić. Kluczem do odpowiedniego działania produktu pielęgnującego jest umiejętne zastosowanie

Jak używać odżywki do włosów?

 1. Odsączenie włosów z nadmiaru wody. Nałożenie odżywki na bardzo mokre włosy jest kompletnie bezcelowe - większość tego, co ma przeniknąć w głąb włosów, po prostu spłynie wraz z ociekającą wodą.
 2. Aplikacja odżywki na długość "od ucha w dół". Produkt należy nakładać dopiero na wysokości ucha, a nie tuż przy skórze głowy - lub co gorsza - na skórę głowy. Odżywki nie są do niej przeznaczone - nawet świetna odżywka dedykowana włosom może podrażnić skórę głowy lub spowodować wypadanie włosów. Jeśli zaś zamierzamy myć włosy odżywką, należy dobrać do tego stosowny produkt.
 3. Wczesywanie produktu w mokre włosy. To rada istotna szczególnie dla posiadaczek i posiadaczy włosów długich. Nakładając włosy ręką nie jesteśmy tak dokładni, jak ząbki grzebienia. Delikatnie wczesanie produktu we włosy może znacząco poprawić jakość działania produktu - odżywka będzie wówczas dokładniejsza.
 4. Dokładne spłukiwanie. Jeśli niedokładnie spłuczesz odżywkę, może ona obciążyć włosy i przynieść więcej szkód niż pożytku. Można wybrać odżywkę bez spłukiwania, jednak tego rodzaju produkt nakłada się w znacznie mniejszych ilościach. Alternatywą, gdy brakuje czasu, może być również mgiełka do włosów.
 5. Odpowiednia ilość produktu. Im dłuższe włosy, tym więcej powinniśmy na nie nałożyć, jednak nie należy przesadzać - większa ilość nie oznacza większej skuteczności, a może jedynie powodować kłopot z dokładnym spłukaniem. Zamiast tego, jak już zostało wspomniane, warto dokładnie wczesać odżywkę we włosy.

Idealna odżywka do Twoich włosów

Idealna odżywka do włosów to taka, która odpowie na potrzeby włosów. W okresie zimowym zwykle jest to nawilżenie i natłuszczanie. Noszenie włosów pod czapką również może przyczyniać się do pogorszenia ich stanu. Warto zatem postawić na coś, co intensywnie nawilży włosy, na przykład naturalna odżywka WIN-HAIR TAKES IT ALL. Równie ważne jest zadbanie jednocześnie o skórę głowy - wtedy pielęgnacja jest kompletna i przynosi najlepsze efekty. Wzmacniający, naturalny szampon HAIR DONT LIE będzie stanowił doskonałe uzupełnienie.

WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

(18)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
LISTEN TO YOUR HAIR

Naturalna maska do włosów farbowanych

(22)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
ALL BY MYHAIR

Maska oczyszczająca

(18)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
WHENEVER, HAIR-EVER

Maska do włosów cienkich

(17)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów normalnych

(6)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW WZMACNIAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów cienkich i osłabionych

(1)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)