Jak wygląda skóra odwodniona i jaka jest najlepsza pielęgnacja dla tego typu cery?

Nasza skóra składa się z warstw: skóry właściwej, tkanki podskórnej i naskórka. Na co dzień zachodzi w niej proces o nazwie – hydroregulacji, który polega na przemieszczaniu się  wody z naskórka do głębszych warstw skóry.

Hydroregulacja pozwala na utrzymanie równowagi między wodą statyczną a wodą dynamiczną, która odpowiada za nawilżanie naskórka. Skóra pełni znaczącą rolę w ochronie i funkcjonowaniu naszego organizmu, dlatego tak ważne jest, aby zadbać o jej nawilżenie. 

Jeśli zauważymy suchość i uczucie ściągnięcia skóry, może być to oznaka, że jest ona odwodniona. Problem ten dotyczy zarówno twarzy, jak i całego ciała. Najczęściej objawia się zaczerwienieniem i podrażnieniem skóry po kąpieli lub prysznicu. Taka reakcja może oznaczać, iż jej płaszcz hydrolipidowy został naruszony.

Na co dzień, skóra musi mierzyć się z wieloma, szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, zmiany temperatur, czy też promieniowanie UV. 

Prz wyborze odpowiedniej pielęgnacji, należy zwrócić szczególną uwagę na to, z jakimi problemami boryka się aktualnie nasza skóra, ponieważ „skóra odwodniona” nie jest tym samym co „skóra sucha”.

Jak wygląda skóra odwodniona? Objawy odwodnienia skóry.

Problem odwodnienia może dotyczyć każdego typu cery: tłustej, mieszanej, trądzikowej oraz suchej. Objawy, to najczęściej:

 • uczucie ściągnięcia, 
 • szorstkość,
 • zaczerwienienie,
 • suchość, pomimo stosowania kremów nawilżających. 

Nieprzyjemny w dotyku, szorstki naskórek świadczy o naruszeniu płaszcza hydrolipidowego skóry. Na twarzy pojawiają się odstające, suche skórki, pajączki, często także zaczerwienienia. 

Odwodniona skóra to nie tylko problem wizualny. Może powodować dolegliwości takie jak: 

 • swędzenie, 
 • pękanie, 
 • uczucie pieczenia. 

Kiedy płaszcz hydrolipidowy skóry zostanie naruszony, staje się ona bardzo delikatna. Łatwo ulega podrażnieniom, jest mniej elastyczna i cieńsza, ponieważ procesy regeneracyjne są ulegają spowolnieniu. W konsekwencji, oprócz nieprzyjemnych objawów, może to prowadzić także do szybszego pojawiania się zmarszczek na naszej twarzy. 

Z pomocą w walce o poprawę kondycji naszej ochronnej powłoki, przychodzi odpowiednia pielęgnacja. Powinna opierać się na delikatnych preparatach, które pomogą przywrócić jej równowagę. Warto sięgnąć po naturalne kosmetyki do twarzy. Dzięki bogatym, roślinnym składom, są pożytecznie nie tylko dla nas, ale także - dla środowiska.

Jakie są objawy odwodnionej skóry

Skóra sucha a odwodniona - czym się różnią?

Termin „skóra sucha” odnosi się do niskiego poziomu natłuszczenia skóry (brak jej wody i lipidów), natomiast „skóra odwodniona”  określa niski poziom jej nawilżenia. 

Zarówno skóra sucha, jak i odwodniona charakteryzuje się ściągnięciem, ale w przypadku tej drugiej, jest to stan przejściowy i odwracalny. Należy pamiętać, iż odwodnienie może dotyczyć wszystkich typów, zarówno skóry tłustej, jak i suchej.

Przyczyny odwodnienia skóry i jak je wyeliminować

Odświeżający żel pod prysznic Water Flow

ŻEL POD PRYSZNIC WATER FLOW

Odświeżający żel pod prysznic Water Flow

Często zapominamy, jak ważna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, jest woda. Odgrywa ona fundamentalną rolę. Picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe dla utrzymania kondycji skóry i nie tylko. Jeśli chcemy cieszyć się piękną, ale i zdrową skórą, to nie możemy zapominać o codziennym nawadnianiu. 

Zdrowa skóra jest chroniona na powierzchni przez tzw. płaszcz hydrolipidowy składający się w większości z lipidów i wody. Uszczelniony, stanowi ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, a także zapobiega utracie wody.

Gdy w wierzchniej warstwie naskórka, równowaga hydrolipidowa zostaje zaburzona, wówczas nie pełni on już skutecznie swojej funkcji - bariery ochronnej, co objawia się uczuciem dyskomfortu w postaci pieczenia czy zaczerwienienia. 

Istnieje także szereg czynników zewnętrznych  sprzyjających odwodnieniu. Wśród nich można wymienić: 

 • alkohol,
 • dym papierosowy,
 • silne detergenty,
 • drażniące środki czystości,
 • wiatr,
 • mróz,
 • zanieczyszczenia środowiskowe,
 • promieniowanie UV,
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, (przeznaczonych do innego typu skóry),
 • wyroby medyczne, stosowane np. w kuracjach przeciwtrądzikowych,
 • wypijanie zbyt małej ilości wody,
 • zła dieta (np. brak nienasyconych tłuszczów).

Pielęgnacja skóry odwodnionej, czyli kosmetyki nawilżające jako klucz do nawodnienia i pięknej cery

Odwodniona skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia i odpowiedniej pielęgnacji. Gdy brakuje jej wody, w pierwszej kolejności, powinniśmy zastanowić się, czy dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednią ilość płynów. Aby dojść do właściwego poziomu nawodnienia, należy wypijać minimum 2 litry wody dziennie. 

O odpowiednią pielęgnację ciała z zewnątrz, warto zadbać poprzez wprowadzenie kosmetyków nawilżających do codziennej rutyny - rano i wieczorem. Świetnie sprawdzi się tutaj KOJĄCO - NAWILŻAJĄCY BALSAM DO CIAŁA WATER FLOW. Ten naturalny, wegański kosmetyk jest dokładnie tym, czego potrzebuje każda odwodniona skóra. Zawiera szereg starannie dobranych składników, które działają kompleksowo i prowadzą do zniwelowania i usunięcia oznak odwodnienia. 

Zastosowanie kwasu hialuronowego,  w postaci wysoko i niskocząsteczkowej, zapewnia, intensywne nawilżenie, a dodatek pantenolu łagodzi podrażnienia i przyspiesza gojenie. 

Balsam ma także niesamowite właściwości regeneracyjne - odbudowuje płaszcz hydrolipidowy i zapobiega nadmiernej utracie wody przez naskórek. Dlatego świetnie sprawdzi się również w pielęgnacji odwodnionych dłoni. 

Pamiętajmy także, aby używać kosmetyku nawilżającego każdorazowo po kąpieli, np. po wizycie na basenie. W takich miejscach, gdzie ciało ma styczność z wodą chlorowaną, jest narażone na dodatkowe, szkodliwe czynniki chemiczne. 

Co więcej, nie zapominajmy o ochronie wrażliwej skóry przed drażniącymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak mróz i promieniowanie UV.

Balsam kojąco nawilżający do ciała

BALSAM DO CIAŁA WATER FLOW

Kojąco-nawilżający balsam do ciała Water Flow

Higienia skóry odwodnionej - jak powinno wyglądać prawidłowe oczyszczanie twarzy i ciała?

Skóra odwodniona jest szczególnie podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Osadza się na niej mnóstwo zanieczyszczeń i szkodliwych substancji. Dlatego warto zadbać o jej prawidłową higienę. W pierwszej kolejności powinniśmy wyeliminować z codziennej pielęgnacji mydło i zastąpić je delikatnym kosmetykiem myjącym, który nie zawiera szkodliwych substancji drażniących jak alkohol lub SLS. Doskonałym wyborem będzie ODŚWIEŻAJĄCY ŻEL POD PRYSZNIC WATER FLOW, który zapewni nam delikatne mycie i odświeżenie, a przy tym, dzięki zawartości hydrolizowanych protein ryżowych i pantenolu, nawilży skórę i pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia.

MGIEŁKA WATER FLOW

Mgiełka nawilżająca do twarzy i ciała

(25)
79,00 zł
 
79
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (52,67 zł / 100 ml)
ŻEL WATER FLOW

Odświeżający żel pod prysznic

(18)
49,00 zł
 
49
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (24,50 zł / 100 ml)
BALSAM WATER FLOW

Kojąco-nawilżający balsam do ciała

(23)
89,00 zł
 
89
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (59,33 zł / 100 ml)
 • -15%
 • Pakiet
LINIA WATER FLOW

ochrona przed temperaturą

(2)
184,45 zł
217,00 zł
-15%
184
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -15%
 • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY

długotrwała ochrona

 
337,45 zł
397,00 zł
-15%
337
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -15%
ZESTAW DAY SHIFT

na intensywny, pełen wrażeń dzień

 
379,95 zł
447,00 zł
-15%
379
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
SMART SPLASH

Nawilżający krem adaptogenny

(170)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (398,00 zł / 100 ml)
 • -15%
DUET MULTIZADANIOWY

wielofunkcyjne nawilżenie i ochrona

 
295,80 zł
348,00 zł
-15%
295
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -15%
 • Pakiet
ZESTAW PIELĘGNUJĄCY

dla cery wrażliwej

(2)
413,95 zł
487,00 zł
-15%
413
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)