Jakie są zalety olejowania włosów

Jakie są zalety olejowania włosów?

Lśniące, sprężyste i zdrowo wyglądające włosy to niepodważalny plus kobiecej urody. Wszystkie chcemy, żeby nasza fryzura dominowała i podkreślała nasze zalety. Czasem jednak szampon i odżywka to odrobinę za mało. Ogromny wpływ na wygląd mają czynniki zewnętrzne - zanieczyszczenia, promienie UV. Włosy i skóra głowy potrzebują też wsparcia od wewnątrz. Jeśli zauważasz niedoskonałości w postaci suchych i zniszczonych kosmyków lub dokucza Ci skłonność do przetłuszczania, warto wesprzeć pielęgnację wykonując systematyczne olejowanie włosów. Składniki zawarte w naturalnych olejach to potężna dawka energii dla włosów. Wyjaśniamy, jakie benefity możesz czerpać z tak prostego, a jednak wysoce efektywnego zabiegu!

Na czym polega olejowanie włosów?

Olejowanie włosów to prosty, ale bardzo efektywny zabieg, który z łatwością można wykonywać samodzielnie. Ten sposób pielęgnacji polega na nałożeniu olejku roślinnego na pasma - na całej długości, na same końcówki i/lub wraz z wtarciem w skórę głowy. Po określonym czasie (zależnie od potrzeb i kondycji włosów) olej trzeba odpowiednio zmyć i gotowe. Jest to jednak wyjaśnienie uproszczone, ponieważ w rzeczywistości istnieje wiele metod olejowania włosów, które przedstawimy w dalszej części. 

Jest to bezpieczna metoda dbałości o pasma i w razie potrzeby skórę głowy, o ile wybierzesz odpowiedni olejek, który nie obciąży nadmiernie łodyg. Jednak bez obaw, wyjaśnimy, jak zrobić to prawidłowo. Z zabiegu olejowania włosów może skorzystać każdy, kto chce w naturalny sposób poprawić kondycję pasm i skóry głowy.

Jakie efekty można uzyskać dzięki tej metodzie?

Podstawowe efekty olejowania włosów wynikają z możliwości ich dogłębnego odżywienia. Oleje roślinne to substancje naturalne, bezpieczne dla pasm i skóry głowy. Ich kluczową zaletą jest skład bogaty w witaminy, minerały, fitosterole, antyoksydanty, związki nawilżające i natłuszczające. Proporcje pomiędzy składnikami zależą od rodzaju wybranego preparatu. Dzięki pozostawieniu oleju na długo, jego składniki mają szansę wchłonąć do głębokich struktur włosa.

Dogłębne nawilżenie

Intensywne nawilżenie to główna korzyść z olejowania włosów. Utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci w łodygach jest niezbędne niezależnie od typu włosów. Nie tylko suche i zniszczone, ale także tłuste pasma potrzebują cząsteczek wody, bez której szybko tracą swoją witalność. Suche włosy puszą się, elektryzują, są też podatne na uszkodzenia, mogą się łamać, kruszyć i wypadać. Dzięki właściwościom nawilżającym olejków można pozbyć się takich problemów.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Substancje pochodzące z natury to doskonałe źródło składników o działaniu natłuszczającym, które tworzą okluzyjną warstwę ochronną, domykającą łuski włosów. Zawierają też związki antyoksydacyjne, które neutralizują reaktywne formy tlenu powstające m.in. pod wpływem zanieczyszczeń atmosferycznych i promieniowania UV. Dzięki temu olejowanie włosów to jednak z metod protekcji. Zabieg taki wzmacnia włosy. Pasma stają się mocne, sprężyste, odporniejsze na zabiegi stylizacyjne i negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Pamiętaj, że jaśniejsze pasemka uwydatniające się latem nie są zaletą kąpieli słonecznych, a sygnałem, że doszło do poważnych uszkodzeń ich struktury. Zabieg olejowania ochroni też naturalny kolor włosów. Jeśli masz włosy farbowane, dzięki tej metodzie możesz liczyć na przedłużenie trwałości farby.

Odżywienie i regeneracja

Co jeszcze daje olejowanie włosów? Potężną dawkę składników odżywczych! To prosty, naturalny zastrzyk energii dla łodyg i skóry głowy. W ten sposób możesz szybko odżywić włosy na całej długości, zapobiec ich łamliwości, kruchości i rozdwajaniu końcówek. Jeśli Twoje pasma są zniszczone, dzięki olejowaniu przyspieszysz ich regenerację, ponieważ prawidłowo dobrane oleje działają jak odbudowujący wypełniacz uszkodzeń.

Ułatwienie codziennej stylizacji

Mocne, nawilżone i gładkie włosy będzie Ci o wiele łatwiej rozczesywać i układać. Twoje włosy staną się odporniejsze na termiczne zabiegi stylizacyjne, takie jak suszenie, kręcenie czy prostowanie. Przestaną się też puszyć pod wpływem wilgoci w powietrzu i nadmiernie elektryzować. Wszystkie te benefity osiągniesz dzięki prawidłowemu olejowaniu. Po zakończeniu pełnej kuracji swoich włosów powinnaś osiągnąć rezultaty w postaci domknięcia łusek łodygi, co przekłada się na wyrównanie i wzmocnienie wnętrza oraz powierzchni włosów.

Codzienna stylizacja włosów

Poprawa wyglądu

Włosy pełne blasku, naturalnie lśniące i jednocześnie lekkie to efekty, na jakie możesz liczyć. Zachwycać będzie Cię nie tylko blask, ale też przyjemna miękkość kosmyków. Dawka energii dostarczona do pasm i skóry głowy powinna wpłynąć korzystnie także na wzrost włosów, a tym samym zagęszczenie i wydłużenie fryzury. Ogólna poprawa kondycji Twoich włosów przełoży się na lepsze samopoczucie i całościową, pozytywną zmianę wyglądu.

Pamiętaj, że olejowanie nie zastąpi prawidłowej pielęgnacji włosów!

Metoda ta jest świetnym uzupełnieniem pielęgnacji, ale nie należy traktować jej jako remedium na wszystkie problemy. Świadoma pielęgnacja włosów powinna uwzględniać wielowymiarowe postępowanie. Jednoskładnikowe preparaty kondycjonują pasma, ale nie zastąpią szamponu, odżywki i maski. 

Jeśli chcesz cieszyć się piękną, gęstą fryzurą, musisz pamiętać o intensywnym oczyszczaniu skóry głowy i odżywianiu pasm za pomocą masek dedykowanych do potrzeb swoich pasm. Poza olejowaniem warto więc systematycznie stosować kosmetyki naturalne do włosów, które zapewnią im odpowiednie wsparcie. Olejowanie powinno być tylko dopełnieniem kompleksowej pielęgnacji obejmującej czynności, takie jak:

 • oczyszczanie skóry głowy i pasm; 
 • odżywianie za pomocą wieloskładnikowych kosmetyków dedykowanych konkretnym potrzebom;
 • dbałość o fundament włosów, czyli zdrowie skóry głowy;
 • ochrona - jeśli do stylizacji włosów wybierasz metody na ciepło, powinnaś stosować preparaty termoochronne i każdorazowo wynagradzać pasmom inwazyjne traktowanie.

Pasma do prawidłowego wzrostu potrzebują też wsparcia od wewnątrz. Duża ilość wody wypijanej każdego dnia, a także dieta bogata w witaminy i minerały poprawiające kondycję mieszków włosowych to kluczowe aspekty, o których warto pamiętać każdego dnia. Zdrowych włosów nie zachowasz bez wielowymiarowej dbałości o ciało.

Jak często wykonywać takie zabiegi i jak długo pozostawiać olej na włosach?

Olejowanie włosów to zabieg dodatkowy, nie wykonujemy go codziennie! Częstotliwość jego wykonywania zależy od stanu włosów. Jeśli potrzebują one intensywnego wsparcia, początkowo możesz olejowanie włosów warto wykonywać nawet 2-3 razy w tygodniu. Gdy zauważysz poprawę, ogranicz się do maksymalnie 1-2 serii tygodniowo. Najlepsze efekty osiągniesz dzięki systematyczności. 

To, jak długo trzymać olej na włosach zależy od ich stanu.  Na zabieg taki trzeba przeznaczyć stosunkowo sporo czasu, w zależności od wybranej metody, ale nie jest on skomplikowany. Po aplikacji preparatu możesz swobodnie zająć się pielęgnacją innych partii ciała lub przeznaczyć ten czas na dowolne czynności.

Jeśli Twoje włosy są w ogólnie dobrej kondycji, a olejowanie traktujesz raczej jako profilaktykę, powinno wystarczyć pozostawienie na nich preparatu przez kilkadziesiąt minut. Natomiast mając bardzo zniszczone i przesuszone włosy, rozważ olejowanie na noc. W ostatnim przypadku na głowę warto nałożyć specjalny czepek lub owinąć miękkim ręcznikiem, tak aby uniknąć zabrudzenia pościeli w trakcie snu. Olej trzeba zmyć dopiero po przebudzeniu. Warto olejować włosy na noc, jeśli potrzebują one szczególnej opieki.

Podstawowe metody olejowania - na mokro i na sucho

Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z olejkami, polecamy olejowanie włosów na sucho. Metoda ta polega oczywiście na rozprowadzaniu preparatu na suchych pasmach. Dzięki temu łatwo będzie Ci pokryć włosy na całej długości. Na tym jednak nie koniec, ponieważ musisz się odpowiednio przygotować, pamiętając o podstawowych zasadach. Prawidłowe olejowanie włosów wymaga odpowiedniego przygotowania:

 • na włosach nie mogą pozostawać jakiekolwiek pozostałości kosmetyków do stylizacji;
 • włosy muszą być czyste, ale też nie tuż po myciu;
 • staraj się umyć głowę dzień przed olejowaniem;
 • po umyciu włosów nie stosuj żadnych kosmetyków do stylizacji (lakierów, sprayów, mgiełek itp.).
Olejowanie włosów na sucho i na mokro

Po takim przygotowaniu możesz rozpocząć olejowanie włosów kr ok po kroku:

 • nałóż niewielką ilość oleju na dłonie i rozetrzyj;
 • rozprowadź preparat równomiernie;
 • możesz nałożyć olej na całą długość pasm lub tylko na końcówki;
 • zabezpiecz włosy czepkiem lub ręcznikiem;
 • odczekaj kilka godzin (1-3 h) lub całą noc;
 • spłucz ciepłą (nie zimną, ani nie gorącą!) wodą;
 • dokładnie umyj włosy szamponem;
 • powtórz mycie. 

W przypadku olejowania na mokro preparat nakładamy na włosy wilgotne, czyli wcześniej umyte i lekko osuszone ręcznikiem. Pod względem efektywności jest to lepsza metoda, ponieważ czyste włosy pod wpływem mycia stają się bardziej podatne na wnikanie składników aktywnych. Ich rozchylone łuski czerpią więc najwięcej korzyści z takiego zabiegu. Na początku problematyczne bywa jedynie równomierne pokrywanie pasm - olejowanie włosów na mokro jest proste, ale trudnością może okazać się dostrzeżenie, czy preparat pokrył całą długość włosów. 

Aby równomiernie pokryć całe włosy możesz też skorzystać z metody ,,na rosołek". W tym przypadku olej trzeba zmieszać z ciepłą wodą. Następnie zanurz włosy w takiej miksturze, odsącz i analogicznie do innych sposobów odczekaj pewien czas, po czym spłucz włosy ciepłą wodą i umyj szamponem. 

Decydując się na olejowanie na sucho może też być Ci nieco trudno zmyć olej z włosów. Przy wilgotnych włosach jest to łatwiejsze.

Olejowanie włosów z podkładem i w formie mgiełki

Do popularnych i wysoce skutecznych metod należy tzw. olejowanie na podkład. W tym przypadku olejowanie włosów należy połączyć z zastosowaniem odżywki lub maski. Dzięki temu pasma mogą czerpać podwójną korzyść. Świetnie jako podkład nawilżający sprawdzają się kosmetyki zawierające składniki roślinne, np. aloes, a także odżywki z kwasem hialuronowym. 

Aby zapewnić dawkę odżywczą dla skóry głowy i włosów, wystarczy:

 • nałożyć na włosy podkład, a kolejno olej;
 • zastosować olejek, a po nim podkład;
 • lub zmieszać olej z podkładem w proporcji 1:1. 

Kolejno po odczekaniu kilku godzin całość spłukujemy i myjemy włosy szamponem. 

Nie zawsze zmywanie oleju z włosów jest potrzebne. Naturalne substancje możesz też stosować w formie mgiełki. Wystarczy niewielką ilość olejku rozbić w wodzie i umieścić w buteleczce z atomizerem.

Zabieg olejowania a porowatość włosów

HER BRUSH

HER BRUSH

Biodegradowalna szczotka do włosów

Zabieg olejowania a porowatość włosów

Poszczególne oleje roślinne różnią się składem, a także wielkością cząsteczek, a tym samym zdolnością wnikania do głębszych struktur włosa. Włosy niskoporowate potrzebują olejków o małej masie cząsteczkowej - inne mogą nadmiernie obciążyć włosy. Z kolei włosy wysokoporowate potrzebują intensywniejszego wsparcia umożliwiającego domknięcie ich łusek (obniżenie porowatości). 

Aby osiągnąć pożądane efekty, trzeba więc wybierać preparaty odpowiednie do potrzeb włosów. Niektóre oleje są ,,uniwersalne" i zwykle sprawdzają się do różnych typów włosów. Poniższą listę traktuj tylko jako wskazówkę. Ostateczna skuteczność zależy od indywidualnej tolerancji włosów. Czeka Cię, niestety, metoda prób i błędów.

Odpowiedni olej do włosów niskoporowatych

Włosy takie to niemal marzenie. Są gładkie, lśniące i zdrowe. Aby utrzymać taki efekt, stosuj HAIR IN THE GAME szampon do włosów normalnych i nawilżającą odżywkę z tej samej linii pielęgnacyjnej. Raz w tygodniu na włosy nałóż jeden z tych olejków:

 • olej lniany, 
 • olej kokosowy,
 • olej rycynowy,
 • olejek palmowy,
 • masło shea,
 • masło kakaowe,
 • olejek mango, 
 • bacuri,
 • babassu.

Olejek do włosów średnioporowatych

Ten typ kosmyków łączy w sobie cechy łodyg nisko- i wysokoporowatych. Do ich pielęgnacji sprawdzą się oleje do włosów, takie jak np.: 

 • olej z pestek śliwek i dyni,
 • olej ze słodkich migdałów,
 • olej z oliwek,
 • olej rycynowy (może przyciemnić włosy)
 • lniany, 
 • słonecznikowych, 
 • arachidowy,
 • olej arganowy,
 • makadamia,
 • ryżowy,
 • rokitnikowy,
 • sezamowy,
 • z kiełków pszenicy.

Wielkocząsteczkowy olej do włosów wysokoporowatych

Posiadaczki włosów o mocno odchylonych łodygach mają przed sobą największe wyzwanie. Są to zniszczone włosy, zwykle farbowane i często poddawane zabiegom stylizacyjnym. Takie pasma wymagają szczególnej troski. Do ich pielęgnacji wypróbuj HAIR DO YOU DO! naturalny szampon do włosów farbowanych i maskę odżywczą. Warto też wykonywać olejowanie 2-3 razy w tygodniu, za pomocą olejków, takich jak:

 • z nasion jeżyny, truskawek i maku,
 • bawełniany,
 • lniany,
 • ogórecznikowy,
 • rycynowy,
 • z kiełków pszenicy,
 • z pestek moreli,
 • arbuzowy,
 • sojowy,
 • porzeczkowy,
 • brzoskwiniowy,
 • sojowy,
 • konopny,
 • z pestek dyni.
HAIR IN THE GAME

Szampon do włosów normalnych

(21)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
HAIR DO YOU DO!

Naturalny szampon do włosów farbowanych

(38)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

(18)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
LISTEN TO YOUR HAIR

Naturalna maska do włosów farbowanych

(22)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
ALL BY MYHAIR

Maska oczyszczająca

(18)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów normalnych

(6)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
ZESTAW REGENERUJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów farbowanych i zniszczonych

(5)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
ZESTAW OCZYSZCZAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów przetłuszczających się

 
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)