Kosmetyki cruelty free

Kosmetyki cruelty free - czym są i dlaczego warto je wybierać?

Cruelty free oznacza w tłumaczeniu na polski „wolny od okrucieństwa". Ten termin pojawił się w opisach kosmetyków i coraz wyraźniej funkcjonuje w procesie komunikacji medialnej. Co oznacza ten zwrot i co cechuje kosmetyki cruelty free?

Kosmetyki cruelty free – co to znaczy?

Termin cruelty free oznacza, że podczas produkcji danego środka, nie ucierpiało żadne zwierzę – czyli nie przeprowadzono na nim eksperymentów ani testów laboratoryjnych.

Jak się okazuje, co najmniej 115 milionów zwierząt rocznie wciąż jest wykorzystywanych w okrutnych eksperymentach przeprowadzanych przez różne branże przemysłu. Jednak na szczęście w Polsce, według badań konsumenckich, już ponad 3 miliony osób określa się jako weganie i wegetarianie i coraz większą wagę przywiązują do zagadnienia ochrony praw zwierząt oraz do ich właściwego traktowania.

Rosnąca świadomość co do okrutnych eksperymentów przeprowadzanych na zwierzętach sprawia, iż klienci sprzeciwiają się takim praktykom, rezygnując z zakupu artykułów, które powstały za ich udziałem. Konsumenci coraz częściej analizują też składy produktów, nie chcąc kupować kosmetyków testowanych na zwierzętach. Jest to przyczyną częstszej obecności kosmetyków typu cruelty free na półkach sklepowych i wzrastającego na nie popytu.

Obecnie coraz więcej firm zaczyna zwracać uwagę na zmiany w świadomości społecznej i z różnych przyczyn rezygnuje z testowania produktów kosmetycznych oraz innych praktyk, odznaczających się okrucieństwem wobec zwierząt.

Co wyróżnia kosmetyki cruelty free?

Oznaczenie cruelty free świadczy o tym, że przy jego powstaniu nie ucierpiało żadne zwierzę i daje pewność, że:

 • Na żadnym etapie, produkt nie był testowany na zwierzętach.
 • Producent weryfikuje i posiada potwierdzenie, że dostawcy lub podwykonawcy nie przeprowadzali, ani nie zlecali eksperymentów na zwierzętach.
 • Producent nie eksportuje wyrobów na rynek chiński (z wyjątkiem Hongkongu, dawnej kolonii brytyjskiej),
 • Producent posiada oznaczenie i certyfikat wiarygodnych organizacji.

Jak możemy poznać firmy cruelty free?

Listę firm, które testują oraz nie testują na zwierzętach, stworzyła i aktualizuje z dnia na dzień PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) - jedna z najbardziej znanych światowych organizacji walczących o prawa zwierząt. Zanim więc kupimy jakikolwiek kosmetyk, warto skorzystać listy znajdującej się na stronie https://crueltyfree.peta.org/ i dowiedzieć się szczegółów co do produktu, albowiem samo sformułowanie cruelty free może nie uwzględniać faktu, że produkt był testowany na zwierzętach na innych kontynentach.

Lista marek testujących i nietestujących kosmetyków na zwierzętach zmienia się dość szybko, dlatego warto aktualizować informacje.

Testy na zwierzętach laboratoryjnych w ujęciu prawnym

Od 1 stycznia 2013 roku wprowadzono ostateczny zakaz testowania na zwierzętach produktów kosmetycznych oraz importowanie składników testowanych. Jednak nowe prawo obowiązuje tylko w UE. Na świecie nadal istnieją kraje, w których testy takie są legalne, albo wręcz wymagane. Jest tak na przykład w Chinach. Wszystkie produkty kosmetyczne importowane do Chin muszą przejść takie badania na żywych organizmach. Oznacza to, iż każda firma rejestrująca swoje produkty na rynku chińskim wyraża również zgodę na testowanie swoich produktów na zwierzętach, tyle tylko, że odbywa się to w laboratoriach znajdujących się na terytorium Chin.

Działania aktywistów na rzecz ochrony zwierząt wpłynęły też minimalnie na regulacje prawne w Chinach. Od maja 2021 roku w branży kosmetycznej miały zajść zmiany dotyczące testowania na zwierzętach. Niestety, nie posunęły się one zbyt daleko, ale miejmy nadzieję, że staną się nadzieją na przyszłość. 

Choć UE zakazała firmom testowania wszelkich kosmetyków oraz substancji aktywnych, istnieją pewne luki prawne, które to umożliwiają. Dlatego też tak ważne jest sprawdzanie etyczności danego produktu na liście PETA.

Produkty cruelty free często posiadają na opakowaniu symbol królika, ponieważ najbardziej wiarygodnym światowym certyfikatem etyczności danego produktu jest Leaping Bunny, a polskim odpowiednikiem Happy Rabbit.

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach

Co różni kosmetyki cruelty free i kosmetyki wegańskie?

Kosmetyki typu cruelty free i kosmetyki wegańskie nie są tożsamym określeniem.

Cruelty free oznacza, że artykuły te nie były poddawane testom na zwierzętach i nie posiadają składników pochodzących od zwierząt, ale mogą znajdować się w nich produkty mleczne, miód lub lanolina.

Natomiast określenie „produkty wegańskie” jest bardziej restrykcyjne i oznacza wykluczenie wszelkich składników pochodzenia zwierzęcego, czyli również m.in. miodu, mleka, i lanoliny.

Oznaką, iż produkt jest wegański, jest certyfikat organizacji Vegan Society.

Jak testowane są kosmetyki cruelty free?

Standardowe testy, jakie wykonywane są na zwierzętach w celu zbadania właściwości danego produktu, od dawna uważane są przez organizacje działające na rzecz zwierząt za okrutne i niehumanitarne. Dlatego też producenci kosmetyków wolnych od okrucieństwa postawili na inne sposoby sprawdzania bezpieczeństwa swoich produktów.

Alternatywne metody testowania, jakie używane są do produkcji kosmetyków typu cruelty free, zwykle przeprowadza się na sztucznie wyhodowanych komórkach in vitro lub skórze syntetycznej.

Jednak na rynku medycznym i farmaceutycznym nadal odbywa się testowanie produktów na zwierzętach. Należy mieć nadzieję, że z czasem firmy te zaprzestaną drastycznych eksperymentów pełnych okrucieństwa i zaczną korzystać z alternatywnych metod sprawdzania bezpieczeństwa produktów. My - jako konsumenci - możemy przyspieszyć tę zmianę, wybierając artykuły wyprodukowane bez udziału cierpienia zwierząt.

Składy kosmetyków wolnych od cierpienia zwierząt

W kosmetykach wegańskich znajdziesz wyłącznie składniki roślinne, ziołowe i mineralne. Są one bardziej naturalne, przyjazne środowisku i stwarzają niższe ryzyko uczuleń. Nie zawierają one:

 • wosku pszczelego i miodu;
 • kolagenu,
 • lanoliny,
 • propolisu,
 • elastyny,
 • jedwabiu,
 • keratyny,
 • naturalnego włosia,
 • piżma,
 • prebiotyków z produktów mlecznych.

Kosmetyki prawdziwie wegańskie

Phlov posiada w swojej ofercie kosmetyki wyłącznie naturalne i wegańskie. Wśród wielu preparatów posiada również wegańskie perfumy. Są nimi: orzeźwiające Day’LightFull łączące nuty cytrusów z mchem leśnym i białym bzem, a także FullMoon’Light w egzotycznej tonacji z dodatkiem korzennych przypraw. Dostępne są również perfumy męskie Distant HoriZone o zapachu cytrusów, szałwii w połączeniu z drzewnymi aromatami

DAY’LIGHTFULL INTENSE 30ml

Perfumy dla niej

(34)
189,00 zł
 
189
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (630,00 zł / 100 ml)
FULLMOONLIGHT INTENSE 30ml

Perfumy dla niej

(10)
189,00 zł
 
189
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (630,00 zł / 100 ml)
Distant HoriZone

Spirit of Adventure

(16)
229,00 zł
 
229
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (458,00 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)