Jak pozbyć się kurzych łapek?

Kurze łapki - jak powstają? Jak zmniejszyć ich widoczność?

Miostarzenie, czyli pojawianie się zmarszczek mimicznych, w pierwszej kolejności widoczne jest na partiach twarzy, którymi poruszamy najczęściej. Tak zwane kurze łapki to właśnie ten typ nierówności - dotyczy okolic oczu, dodatkowo narażonych na powstawanie zmarszczek m.in. ze względu na specyficzną budowę skóry. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i prostym, domowym zabiegom można w dużym stopniu zredukować kurze łapki na twarzy. Dowiedz się więcej na ten temat! 

Czym właściwie są kurze łapki i jak wyglądają?

Mianem kurzych łapek określa się drobne zmarszczki wokół oczu. Zwykle występują one przy zewnętrznych kącikach oczu oraz pod nimi. Przyjmują postać cienkich, prostych linii początkowo połączonych ze sobą i układają się promieniście się w kierunku skroni. Układ takich nierówności przypomina łapki kury - stąd nazwa.  

Co odpowiada za zmarszczki mimiczne, czyli jak powstają kurze łapki?

Kurze łapki to charakterystyczne zmiany, wskazujące na postępy procesów starzenia się skóry. Normalne jest, że wraz z wiekiem spada synteza składników odpowiedzialnych za jędrność i napięcie - głównie elastyny i kolagenu w skórze, a także kwasu hialuronowego, który stanowi naturalną substancję nawilżającą. 

Synteza kolagenu i elastyny spowalnia już po 20. roku życia, jednak nie na tyle, aby był to jedyny powód powstawania pierwszych zmarszczek. Za kurze łapki pod oczami w młodym wieku odpowiada mimika twarzy. Każdy wyraz emocji generuje ruchy mięśni, które kolejno poruszają tkanką podskórną i wszystkimi warstwami skóry. Okolica oczu jest pod tym względem szczególna. Każdego dnia mięsień okrężny oka wykonuje nawet 20 tysięcy ruchów podczas mrugania. Do tego dochodzi ekspresja związana z wyrażaniem emocji - każdy uśmiech, okazanie złości, czy zdziwienia związany jest z aktywnością mięśnia okrężnego oka, a także mięśni na innych obszarach twarzy. 

Zwykle więc zmarszczki wokół oczu pojawiają się jako te pierwsze, a zaraz po nich nierówności na czole i przy ustach. Są one świadectwem naszych emocji i zdecydowanie warto je polubić. Jednak bez odpowiedniej pielęgnacji skóry szybko ulegają utrwaleniu i przyjmują postać zmarszczek statycznych, głębokich, dotyczących głębokich warstw skóry - a takich już o wiele trudniej się pozbyć. 

Inne czynniki przyczyniające się do powstawania zmarszczek na twarzy

Pierwsze zmarszczki mimiczne są nieuniknione. Często jednak pojawiają się zbyt wcześnie. Skóra staje się mniej podatna na ekspresję, jeśli jest napięta i jędrna, a tym samym dobrze odżywiona i nawilżona. Czynnikami, które powodują szybsze starzenie się skóry i pogłębiają widoczność zmarszczek są przede wszystkim:

  • nadmiar promieni UV;
  • nadmiar wolnych rodników;
  • niedobory żywieniowe i odwodnienie;
  • niewłaściwa pielęgnacja;
  • zanieczyszczenia środowiskowe;
  • przewlekły stres i brak snu.
Kosmetyki do pielęgnacji skóry wokół oczu

Jakiej pielęgnacji potrzebuje delikatna skóra wokół oczu?

Ekspresja naszej twarzy jest niezwykła i często wyraża więcej niż słowa. Nie można jej powstrzymać, poza małymi wyjątkami - noszenie okularów przeciwsłonecznych, czy zakładanie czapeczki z daszkiem lub kapelusza w upalne dni ogranicza mrużenie oczu bez potrzeby. Rozluźnienie mięśni zapewniają też niektóre zabiegi medycyny estetycznej, np. te z toksyną botulinową. Botoks na kurze łapki wstrzykiwany pod skórę stosuje się więc zarówno przy ich redukcji, jak i w celach profilaktycznych.  

O stan skóry można zadbać również naturalnie. W okolicy oczu jest ona znacznie cieńsza niż na innych obszarach twarzy i ciała. Ponadto jest też zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych wydzielających sebum - naturalną substancję nawilżającą, natłuszczającą i ochroną. Cechą charakterystyczną wrażliwego obszaru wokół oczu jest też minimalna ilość tkanki tłuszczowej, która stanowi podporę i źródło energii dla skóry właściwej. Konsekwencją specyficznej budowy skóry wokół oczu jest więc jej zwiększona podatność na utratę wilgoci i negatywne działanie czynników zewnętrznych. 

Wybierając kosmetyki do okolicy oka warto więc zwracać uwagę na ich działanie nawilżające i natłuszczające, a także ochronne. Preparaty do tak wrażliwej partii nie mogą działać drażniąco, dlatego najlepiej sprawdzają się naturalne kosmetyki do twarzy, pozbawione sztucznych konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Jest to bardzo ważne w przypadku kurzych łapek, które występują bardzo blisko gałki ocznej. 

Likwidacja kurzych łapek pod oczami za pomocą odpowiednich kosmetyków

Potężną dawkę energii mogą zapewnić naszej skórze właściwie dobrane kosmetyki. Głębszych nierówności nie zlikwidują całkowicie, ale systematycznie stosowane mogą je znacznie wygładzić i zmniejszyć ich widoczność. Z kolei naturalne usuwanie tych drobnych jest możliwe. 

Wypróbuj np. KREM PEPTYDOWY EYE-DEAL LOOK przeznaczony do okolicy oczu. Kosmetyk ułatwia pozbycie się kurzych łapek, natychmiastowo napina i ujędrnia skórę. Dzięki niemu nierówności stają się mniej widoczne, a skóra pozostaje mocno nawilżona i odżywiona. 

Prosty, domowy zabieg na kurze łapki - usuwanie kurzych łapek masażem

Do usuwania kurzych łapek, poza zabiegiem z użyciem toksyny botulinowej, stosuje się również różnego rodzaju peelingi i mezoterapię pobudzającą produkcję kolagenu - dzięki temu skóra staje się napięta, jędrna, odmłodzona. Jednak zanim zdecydujesz się na profesjonalne zabiegi, syntezę włókien kolagenowych możesz stymulować zupełnie naturalnie, bez jakiejkolwiek ingerencji w ciągłość tkanek. 

Efekty często porównywalne do małoinwazyjnych zabiegów można osiągnąć dzięki masażom. Na kurze zmarszczki świetnie sprawdza się masaż opuszkami palców, a także przy użyciu specjalnych gadżetów, takich jak np. PŁYTKA KWARCOWA GUA SHA. Za pomocą kilku prostych ruchów, oczywiście wykonywanych regularnie, możesz wygładzać kurze łapki i niedoskonałości na innych partiach twarzy czy ciała. Metoda ta stymuluje tkanki i pobudza krążenie, dzięki czemu staje się pomocna jednocześnie przy przebarwieniach i zmarszczkach. 

Dodaj komentarz

Musisz być zarejestrowany