Zwykle pamiętamy o pielęgnacji włosów, ale niekiedy zapominamy, że rzęsy również nimi są. Nie osiągają imponującej długości, ponieważ faza ich czynnego wzrostu (anagenu) trwa ok. 3 miesiące, a nie kilka lat, jak to ma miejsce w przypadku włosów na skórze głowy.
Na górnej powiece jednocześnie rośnie od 150 do 250 rzęs, na dolnej mniej - ok. 50-150 włosków. Każdego dnia naturalnie wypada kilka łodyg, które są wypychane i zastępowane przez kolejne. Długość faz cyklu wzrostu włosów na każdej partii ciała jest uwarunkowana genetycznie, podobnie jak ich kolor i struktura. Właśnie dlatego niektórzy mają jasne, cienkie i krótkie rzęsy, a inni ciemniejsze, grube i efektywnie podkręcone nawet bez użycia zalotki.
Stan włosków może ulegać osłabieniu także pod wpływem wielu czynników. Jeśli więc Twoje rzęsy są osłabione, cienkie i nadmiernie wypadają, rozważ możliwe przyczyny, takie jak np.:
- niewłaściwy sposób demakijażu - delikatna skóra powiek i tym samym wyrastające z niej rzęsy mogą być podrażniane przez pocieranie i używanie środków myjących, które zawierają dużo konserwantów;
- niskiej jakości kolorowe kosmetyki - zwłaszcza źle dobrany tusz do rzęs może je nadmiernie obciążać, ale szkodliwe bywają również cienie, korektory, czy kremy;
- zanieczyszczenia środowiskowe - drobinki kurzu i pyłu osiadają się zarówno na skórze, jak i na rzęsach;
- nadmiar promieni słonecznych - rzęsy, podobnie jak włosy na skórze głowy, tracą wilgoć pod wpływem energii UV;
- niedobory żywieniowe - ponieważ rzęsy to włosy, wyrastają z cebulek zlokalizowanych w mieszkach włosowych i do prawidłowego wzrostu potrzebują zbilansowanej diety.