Sposoby na opuchniętą twarz

Opuchnięta twarz – co ją powoduje?

Tkanki w obrębie twarzy są szczególne pod wieloma względami, dlatego obrzęki różnego pochodzenia często dotyczą właśnie tej partii. Przyczyn opuchnięcia twarzy jest mnóstwo, ale na szczęście większość z nich dotyczy stylu życia i sposobu pielęgnacji, a na to mamy wpływ i jak najbardziej możemy poprawić swój wygląd. Poznaj przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem!

Spis treści:

 1. Na jakich partiach twarzy najczęściej pojawiają się obrzęki? 
 2. Możliwe przyczyny opuchniętej twarzy rano – styl życia
 3. Rola zdrowej diety i aktywności fizycznej przy redukcji opuchlizny twarzy
 4. Obrzęk twarzy w wyniku intensywnych zmian hormonalnych 
 5. Co jeszcze odpowiada za opuchniętą twarz – przyczyny chorobowe
 6. Kiedy objaw taki sugeruje alergię i wymaga pomocy? 
 7. Kosmetyki energetyzujące, pomagające pozbyć się opuchlizny na twarzy
 8. Domowe sposoby na opuchniętą twarz - chłodne okłady i rollery do masażu

Na jakich partiach twarzy najczęściej pojawiają się obrzęki?

Obrzęk, opuchlizna, czy też puchnięcie, to terminy stosowane do określenia objawu, który polega na zwiększeniu objętości tkanek pod wpływem gromadzenia się w nich płynów ustrojowych. W zależności od przyczyn opuchlizna na twarzy może pojawiać się na całej jej powierzchni lub konkretnych obszarach - najczęściej w okolicy oczu i na policzkach. 

Możliwe przyczyny opuchniętej twarzy rano – styl życia

Jeśli za obrzęk odpowiadają czynniki zewnętrzne oraz te związane ze stylem życia, najczęściej niedoskonałości tego typu dotykają newralgicznych partii ciała, czyli głównie powiek górnych i dolnych. Niekiedy wystarcza już jedna nieprzespana noc, aby twarz i oczy wyglądały na zmęczone, nadmiernie nabrzmiałe. Sporadyczne noce z małą ilością snu zdarzają się każdemu. Jednak stan taki utrzymujący się dłużej może negatywnie odbijać się na urodzie i stanie zdrowia. 

Elementem niezdrowego trybu życia, który przyczynia się do zaburzeń krążenia krwi i limfy jest także stres. Sprawia on, że gorzej śpimy, ale oddziałuje również negatywnie na funkcjonowanie układu hormonalnego.

Rola zdrowej diety i aktywności fizycznej przy redukcji opuchlizny twarzy

Za zastoje limfy i gromadzenie się zbędnych produktów przemiany materii w tkance podskórnej może odpowiadać również niedostateczna aktywność fizyczna. Osoby szukające sposobów na pozbycie się opuchlizny powinny więc rozważyć większą ilość ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu. 

Jeśli chcesz pozbyć się opuchlizny z twarzy, przeanalizuj również swoją dietę. Przede wszystkim gromadzenie się wody w organizmie może być spowodowane niedostateczną ilością wypijanej wody. Wbrew pozorom im więcej pijemy, tym mniej płynów zostaje zatrzymanych w tkankach. Niekorzystnie na kondycję skóry i tkanki podskórnej działa też jedzenie wysokoprzetworzone, z dużą zawartością soli i tłuszczu. Opuchnięta twarz po nocy bywa też konsekwencją nadmiaru alkoholu spożytego poprzedniego wieczoru. 

Obrzęk twarzy w wyniku intensywnych zmian hormonalnych

Powodem gromadzenia się wody w organizmie, także w obrębie twarzy, mogą być zaburzenia układu hormonalnego. Stężenie estrogenów (hormonów płciowych) może się wahać w następstwie schorzeń tarczycy, trzustki lub przysadki mózgowej. Częściej jednak zauważamy opuchnięcie na swojej twarzy, dłoniach i kostkach w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego. Naturalne jest, że przed dniem spodziewanej miesiączki dochodzi do niewielkiego wzrostu wagi, za co odpowiada gromadzenie się wody w ciele. Skoki hormonalne są też charakterystyczne u kobiet w okresie menopauzy spodziewających się dziecka, dlatego obrzęki twarzy w czasie ciąży i klimakterium zdarzają się stosunkowo często. 

Maska chłodząca na oczy

Beauty & Mask

Kwarcowa maska chłodząca na oczy

Co jeszcze odpowiada za opuchniętą twarz – przyczyny chorobowe

W przypadku schorzeń oddziałujących negatywnie na przepływ krwi i limfy w większości przypadków obrzęki dotyczą nie tylko twarzy, ale także innych partii ciała, głównie dłoni i stóp, ale niekoniecznie. Jako możliwe przyczyny obrzęku wymienia się m.in.:

 • niedoczynność tarczycy, 
 • choroby nerek i wątroby,
 • schorzenia metaboliczne, np. cukrzyca,
 • stan zapalny tkanki łącznej twarzy (bardzo rzadko).

Znacznie rzadziej puchnie twarz z jednej strony. Wówczas przyczyną może być np. opuchlizna od zęba, ale także obrzęk limfatyczny występując, gdy długo śpisz na jednym boku.

Kiedy objaw taki sugeruje alergię i wymaga pomocy?

Niekiedy obrzęk na twarzy wynika z reakcji alergicznej. W takich sytuacjach opuchlizna spowodowana jest przez alergen, który zostaje niewłaściwie rozpoznany przez organizm i inicjuje napływ mediatorów zapalnych do różnych obszarów twarzy i ciała. Alergia może objawiać się obrzękiem powiek, obejmować całą twarz lub nawet błony śluzowe przewodu pokarmowego, co wymaga szybkiej interwencji lekarza. 

Ostre reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy (obrzęk quinckego), zwykle rozwijają się szybko. Może towarzyszyć im łzawienie oczu, zaczerwienienie skóry, pieczenie - ale niekoniecznie. Stan taki bywa spowodowany przez alergeny pokarmowe lub wziewne. Zdarza się też, że czynnikiem sprawczym są substancje zawarte w stosowanych preparatach, odpowiadające za alergię kontaktową. 

Jeśli podejrzewasz, że opuchnięta twarz może mieć podłoże chorobowe, koniecznie umów się na konsultację z lekarzem. W innych przypadkach prawdopodobnie wystarczy właściwa pielęgnacja cery i kilka zmian w stylu życia. 

Kosmetyki energetyzujące, pomagające pozbyć się opuchlizny na twarzy

Najbardziej narażona na puchnięcie jest skóra osłabiona, pozbawiona elastyczności. Ponadto częste epizody obrzęków powodują nadmierne rozciąganie tkanek, a to przyczynia się do przedwczesnego powstawania zmarszczek. Aby zmniejszyć obrzęk, warto więc regularnie dostarczać skórze twarzy składniki odżywcze, które ją wzmocnią i poprawią mikrokrążenie. Przy cerze podatnej na obrzęki i zaczerwienienie najlepiej sprawdzają się naturalne kosmetyki do twarzy, pozbawione składników drażniących. 

Wypróbuj np. KREM PEPTYDOWY EYE-DEAL LOOK na okolice oczu. Preparat działa liftingująco, intensywnie nawilża i dotlenia skórę, a także wygładza drobne zmarszczki. Kosmetyk doskonale nadaje się dla osób, które mają problem z obrzękami pod oczami, czyli tzw. „workami” oraz oznakami zmęczenia i niewyspania. 

Domowe sposoby na opuchniętą twarz - chłodne okłady i rollery do masażu

Przy skłonności do obrzęków warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji twarzy proste zabiegi poprawiające krążenie krwi i limfy. Do takich należy masaż twarzy, który możesz wykonywać dłońmi lub przy użyciu specjalnych rollerów, płytek Gua Sha, czy grzybków masujących. Za pomocą kilku odpowiednio wykonywanych ruchów można zredukować obrzęk limfatyczny twarzy, a przy okazji również poprawić koloryt cery i ujędrnić skórę. 

Obrzęk zazwyczaj pojawia się w okolicy oczu. Aby go złagodzić warto zastosować zimne okłady. Do twarzy świetnie sprawdzi się chłodząca KWARCOWA MASKA NA OCZY BEAUTY & THE MASK. Warto włożyć maskę na kilka minut do lodówki. Na twarzy lub innej partii ciała pozostaw ją na ok. 20 minut. Potraktuj ten czas jak chwilę wieczornego relaksu, a następnego dnia z pewnością obudzisz się bez obrzęku na twarzy. 

EYE-DEAL LOOK

Peptydowy krem na okolice oczu

(101)
179,00 zł
 
179
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
15 ml (1193,33 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)