Peeling skóry głowy

Peeling skóry głowy – czy warto go wykonywać?

Peeling można stosować nie tylko na skórę twarzy czy ciała. Zabieg ten doskonale sprawdza się również w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Czy jednak warto go wykonywać? Jakie korzyści przynosi złuszczanie naskórka ze skalpu? Czy jest to rzeczywista potrzeba czy też moda podsycana przez celebrytki i influencerki? Jak dobrać odpowiedni produkt dla siebie? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, przeczytaj poniższy artykuł.

Czym jest peeling trychologiczny?

Oczyszczający peeling trychologiczny (albo peeling do skóry głowy) to rodzaj zabiegu kosmetycznego, którego celem jest oczyszczenie skóry głowy i poprawa jej kondycji oraz kondycji włosów.

Istnieje kilka rodzajów peelingów do skóry głowy, w tym:

  • peeling chemiczny (kwasowy) – ten rodzaj peelingu opiera się na wykorzystaniu substancji chemicznych do złuszczania martwego naskórka. Peeling chemiczny jest polecany osobom z przetłuszczającą się skórą głowy lub problemami dermatologicznymi.
  • peeling mechaniczny – ten rodzaj zabiegu wymaga wykorzystania specjalnych produktów z drobinkami, takich jak glinki czy scruby cukrowe. Aby złuszczyć martwy naskórek i oczyścić pory, należy wykonać delikatny masaż skóry przy użyciu wybranego kosmetyku. Peeling mechaniczny sprawdzi się zwłaszcza u osób z suchą skórą głowy lub problemami dermatologicznymi.
  • peeling enzymatyczny – ten rodzaj peelingu wykorzystuje enzymy z owoców, takich jak ananasy czy papaje, aby złuszczać martwy naskórek i oczyszczać pory. Korzysta się z niego podobnie, jak z peelingów chemicznych. Ten rodzaj peelingu ma łagodne działanie, dlatego sprawdzi się u osób z wrażliwą skórą głowy.
  • peeling wodno-tlenowy – przy tym rodzaju peelingu używa się tlenu, aby pobudzić krążenie krwi i odżywić komórki skóry. Zabieg jest wykonywany w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Peeling tlenowy jest dobry dla osób z łojotokiem, łupieżem lub problemami z wypadaniem włosów.

Niektóre peelingi do skóry głowy można wykonywać w salonach kosmetycznych, a inne można kupić i wykonać w domu. Przed przystąpieniem do jakiegokolwiek rodzaju peelingów, warto skonsultować się z dermatologiem lub specjalistą od pielęgnacji skóry, aby dobrać odpowiedni rodzaj peelingu i uniknąć ewentualnych niepożądanych skutków.

Jakie są korzyści ze stosowania peelingu do skóry głowy?

Dobrze przemyślana pielęgnacja stanowi podstawę pięknego wyglądu i dobrego samopoczucia. Regularne korzystanie z peelingu przynosi wiele korzyści również dla zdrowia skóry i włosów. Niektóre z zalet włączenia tej procedury do swojej rutyny to:

  1. Usuwanie martwego naskórka – zabiegi  złuszczające pomagają usunąć martwe komórki naskórka, które mogą blokować pory.
  2. Redukowanie problemów dermatologicznych – regularne peelingowanie skóry głowy może pomóc m.in. w walce z łupieżem czy nadmiernym wypadaniem włosów. Umożliwia też regulowanie pracy gruczołów łojowych.
  3. Poprawa ukrwienia skóry – peeling skóry głowy pobudza mikrokrążenie krwi, co może przyczynić się do zwiększenia ilości składników odżywczych dostarczanych do ujścia mieszków włosowych. Sprzyja to przyspieszeniu porostu włosów.
  4. Oczyszczenie skóry – stosowanie peelingu do skóry głowy przyczynia się do usuwania z niej zanieczyszczeń, zrogowaciałego naskórka i nadmiaru sebum. Pomaga to zmniejszyć ryzyko powstawania łojotoku i zapobiec przedwczesnemu wypadaniu włosów.
  5. Zwiększenie objętości włosów – zabiegi złuszczające mogą wzmocnić włosy i wpłynąć pozytywnie na ich porost. Poprawa mikrokrążenia krwi i oczyszczenie porów z zanieczyszczeń przyczynia się do lepszego dotlenienia cebulek włosów. 
  6. Spowolnienie przetłuszczania się włosów – regularne stosowanie zabiegów peelingujących może pomóc w usunięciu problemu nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy. Taki efekt jest następstwem regulacji wydzielania sebum.
  7. Podniesienie skuteczności pielęgnacji – oczyszczenie i polepszenie ukrwienia skóry głowy przyczynia się do lepszego wchłaniania substancji aktywnych zawartych w szamponach i innych produktach pielęgnacyjnych.

Ważne! Nie zaleca się stosowania peelingu skóry głowy zbyt często. Nadmiernie intensywne złuszczanie skóry i pomijanie przerw na jej regenerację może prowadzić do wystąpienia podrażnień. Zaleca się przeprowadzanie takiego zabiegu raz lub dwa razy w tygodniu, a w przypadku delikatnej skóry głowy – nawet raz na dwa tygodnie.

Kiedy wykonywanie peelingu skóry głowy jest szczególnie zalecane, a kiedy warto zrezygnować z takiego zabiegu?

Regularne złuszczanie skóry na całym ciele (także na głowie) jest wskazane prawie w każdym przypadku. Zdarzają się jednak sytuacje, w których jest to szczególnie zalecane. Zadbaj o peelingowanie skóry głowy, jeżeli zauważasz u siebie jeden z poniższych problemów:

  • łupież – złuszczanie naskórka pomaga w poprawić kondycję skóry i przyczynia się do neutralizowania stanów zapalnych, które mogą być przyczyną łupieżu;
  • nadmierna utrata włosów – pobudzenie krążenia krwi w skórze głowy pomaga dostarczyć składników odżywczych do mieszków włosowych i pobudzić wzrost łodyg;
  • matowa skóra głowy – usunięcie zanieczyszczeń i martwych komórek skóry pomoże w przywróceniu jej blasku.

Wykonywanie peelingu skóry głowy może być też dla Ciebie szczególnie ważne, jeżeli często farbujesz lub stylizujesz swoje włosy. Wykonuj zabiegi złuszczające regularnie, aby pozbyć się pozostałości kosmetyków do stylizacji (takich jak lakiery czy żele do włosów) i zanieczyszczeń związanych z zabiegami fryzjerskimi.

Istnieją też sytuacje, w których zastosowanie peelingu może pogorszyć stan skóry głowy. Unikaj zabiegów peelingujących, gdy:

  • Twoja skóra głowy jest podrażniona, uszkodzona lub ma otwarte rany;
  • niedawno farbowałaś włosy lub poddawałaś je innym zabiegom chemicznym (np. trwałej ondulacji, keratynowemu prostowaniu),
  • masz uczulenie na którykolwiek składnik produktu,
  • cierpisz na łuszczycę, atopowe zapalenie skóry lub inną chorobę dermatologiczną, która jest w danym momencie w stanie zaostrzenia (skonsultuj zamiar przeprowadzenia peelingu ze swoim dermatologiem lub trychologiem).
Kiedy robić peeling głowy

Jak wybrać najlepszy peeling do skóry głowy?

Wybór najlepszego peelingu do skóry głowy zależy od indywidualnych potrzeb danej osoby i jej ewentualnych problemów dermatologicznych. Ważne jest, aby wybierać produkty o łagodnym składzie, dostosowane do rodzaju skóry oraz celu użytkowania. Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych porad, jak znaleźć odpowiedni kosmetyk dla siebie.

1. Przeczytaj skład

Zwracaj uwagę na składy produktów i unikaj tych, które zawierają agresywne substancje, takie jak SLS (sodium lauryl sulfate) czy SLES (sodium laureth sulfate). Mogą one podrażniać skórę i prowadzić do suchości oraz łuszczenia się. Szukaj naturalnych kosmetyków do włosów i skóry głowy, które zawierają takie składniki, jak olejki eteryczne czy wyciągi z ziół. Pomagają one w nawilżaniu i odżywianiu komórek, łagodząc podrażnienia i przyspieszając procesy regeneracyjne. Stosuj kosmetyki od producentów takich jak Phlov, którzy stosują etyczne i zrównoważone praktyki wytwarzania swoich produktów. Dzięki temu przyczynisz się do wspierania firm dbających o środowisko i nietestujących swoich produktów na zwierzętach.

2. Bierz pod uwagę swój rodzaj skóry

Wybierz peeling, który jest odpowiedni dla twojego rodzaju skóry. Jeżeli masz suchą skórę głowy, szukaj produktu, który jest delikatny i nie zawiera składników wysuszających. Peelingi z olejkami eterycznymi, wyciągami z ziół, aloesem, mocznikiem czy kwasem hialuronowym będą dla Ciebie odpowiednie. Składniki te pomogą nawilżyć i zmiękczyć skórę, a jednocześnie delikatnie złuszczyć jej powierzchnię.

Jeżeli masz problem z tłustą skórą głowy, postaw na peeling, który pomoże Ci zregulować produkcję sebum. Produkty z kwasem salicylowym, cynkiem, mleczkiem kokosowym albo wyciągiem z zielonej herbaty będą dla Ciebie odpowiednie.

Do wrażliwej skóry głowy najlepiej nadaje się peeling, który jest łagodny i jak najbardziej naturalny. Kosmetyki z wyciągami z rumianku, nagietka czy aloesu mają potrzebne Ci właściwości kojące.

W przypadku problemów z łupieżem warto postawić na peeling o właściwościach antybakteryjnych i łagodzących. Wybierz produkt z kwasem salicylowym, selenem, aloesem, wyciągiem z pokrzywy lub z drzewa herbacianego.

3. Przetestuj produkt

Przed pierwszym użyciem zawsze przetestuj swój peeling, aby upewnić się, że nie wywołuje on reakcji alergicznych czy podrażnień. Nałóż kosmetyk na mały obszar skóry i pozostaw go w tym miejscu przez czas, który normalnie zabrałoby Ci wykonanie pełnego zabiegu. Następnie zmyj produkt i odczekaj 24 godziny. Jeżeli w tym czasie nie wystąpią żadne niepożądane objawy (np. swędzenie, zaczerwienienie), peeling może zostać uznany za bezpieczny.

4. Skonsultuj się ze specjalistą

Jeżeli masz poważniejsze problemy ze skórą głowy, takie jak łupież czy łojotokowe zapalenie skóry, skonsultuj się z dermatologiem lub trychologiem. Specjalista przeprowadzi dokładną ocenę stanu Twojej skóry i włosów oraz zaleci odpowiedni peeling, który pomoże Ci w usunięciu problemu. Lekarz może również przepisać odpowiednie środki farmaceutyczne lub zlecić dalsze padania. W niektórych przypadkach może odradzić korzystanie ze środków peelingujących lub zasugerować lepszą alternatywę.

Jak wykonać peeling skóry głowy?

Oczyszczający peeling trychologiczny można wykonać na sucho (przed myciem głowy) lub na mokro (po pierwszym umyciu lub po prostu zmoczeniu włosów). Jeżeli jesteś na początku swojej przygody z peelingowaniem, możesz mieć wątpliwości, jak prawidłowo wykonać ten zabieg. Postępuj według poniższej instrukcji, dostosowując poszczególne kroki w zależności od tego, jaką formułę produktu wybierzesz.

  1. Zmocz lub umyj szamponem skórę głowy, a następnie odsącz nadmiar wody ręcznikiem. Jeżeli decydujesz się na peeling enzymatyczny lub chemiczny, możesz pominąć ten krok.
  2. Nałóż niewielką ilość peelingu na opuszki palców i wmasuj go delikatnie w skórę głowy. Unikaj nakładania produktu na włosy, ponieważ może to prowadzić do ich przesuszenia.
  3. Jeżeli używasz peelingu mechanicznego, pocieraj skórę jego drobinkami przez kilka minut, zgodnie z zaleceniami producenta, które znajdują się na ulotce lub opakowaniu. Unikaj masowania skóry zbyt intensywnie, aby uniknąć zadrapań i innych uszkodzeń. W przypadku peelingu enzymatycznego lub chemicznego pomiń ten krok.
  4. Pozostaw produkt na skórze przez kilka minut, według wskazówek producenta umieszczonych na ulotce lub opakowaniu produktu.
  5. Spłucz peeling dokładnie, używając letniej wody. Upewnij się, że temperatura nie jest zbyt wysoka, ponieważ rozszerza to pory i sprzyja podrażnieniom. Upewnij się, że resztki produktu nie pozostały na Twojej skórze. Możesz użyć dłoni lub miękkiej (np. silikonowej) szczoteczki, która pomoże Ci w dokładnym opłukaniu skóry.
  6. Umyj włosy i głowę w zwyczajny sposób. W zależności od rodzaju włosów i typu skóry, użyj kosmetyku, który będzie odpowiadał ich potrzebom. Przykładowo do włosów normalnych sprawdzi się naturalny szampon HAIR IN THE GAME z witaminą C i glukozą.
  7. Nałóż odżywkę na wolną część łodyg włosowych (od ucha w dół). Ponownie zastosuj produkt, który będzie spełniał potrzeby Twoich kosmyków. Do włosów normalnych użyj naturalnej odżywki WIN-HAIR TAKES IT ALL o działaniu nawilżającym.
  8. Powtarzaj powyższe czynności regularnie, aby uzyskać najlepsze efekty pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Ważne! Zawsze dokładnie czytaj informacje znajdujące się na opakowaniu peelingu. Pozwoli Ci to upewnić się, że dany produkt jest odpowiedni dla Twojego rodzaju skóry i włosów. Jeśli masz wątpliwości lub obawy, zawsze skonsultuj się z dermatologiem przed rozpoczęciem używania peelingu trychologicznego.

HAIR IN THE GAME

Szampon do włosów normalnych

(22)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

(19)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
  • -10%
  • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów normalnych

(6)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)