pianka i żel do mycia twarzy

Jaka jest przyczyna suchej skóry?

Zwykle chcemy znaleźć tę jedną, definitywną przyczynę naszych przypadłości mniejszych i większych. Nie inaczej jest z suchością skóry. Byłoby wspaniale, gdyby był jeden, oczywisty powód, dla którego nasza skóra jest sucha. Tymczasem zwykle jest to kombinacja wielu czynników - środowiska, naturalnych predyspozycji, hormonów, nawet kosmetyków, których używamy.

Cera sucha - charakterystyka

Podstawową cechą charakterystyczną suchej skóry są mało widoczne pory. W przeciwieństwie do osób z cerą tłustą, ci “obdarzeni” suchą nie muszą się obawiać nadmiernego błyszczenia, ale z drugiej strony - często ich skóra wygląda na matową, brak jej tego naturalnego “glow”.

Problem z niedostateczną produkcją łoju prowadzi również do nadmiernego rogowacenia skóry. Przez to staje się ona szorstka, czasem pojawiają się na niej widoczne obszary zrogowaciałego naskórka lub łuszczące się.

Skórze suchej brak jest odpowiedniego nawilżenia, co wynika z tego, że ma ona niedostateczną lipidową warstwę ochronną. Jest przez to narażona na zwiększoną przeznaskórkową utratę wody (TEWL).

Jak rozpoznać suchą cerę?

Najprościej - poprzez obserwację. Jeśli zauważasz, że:

Twoja skóra jest matowa, ale nie w sposób, który czasem próbujemy osiągnąć makijażem.

Po umyciu twarzy masz uczucie ściągnięcia, skóra się zaczerwienia, piecze lub szczypie.

Nie masz problemu z bardzo widocznymi porami i nie błyszczysz się w ciągu dnia.

Łatwo pojawiają się u Ciebie podrażnienia, alergie, niedoskonałości, wypryski.

To znaczy, że możesz mieć suchą skórę. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady kosmetologa lub dermatologa. Pamiętaj też, że stopnie “suchości” skóry mogą być różne i czasem jedne cechy będą bardziej widoczne niż inne.

Tak naprawdę nie ma żadnego wiarygodnego, domowego testu na “wykrycie” suchej skóry. Mówi się czasem, że jeśli uszczypnięta skóra na wierzchu dłoni wolno wraca do swojego “normalnego” ułożenia, to znaczy, że mamy skórę suchą lub odwodnioną (o niej za chwilę). Ale w rzeczywistości, ten test pokazuje tylko jej elastyczność.

pielęgnacja suchej skóry

Pielęgnacja cery suchej - nasze porady

O skórę suchą dbać należy przede wszystkim regularnie - najlepiej rano i wieczorem. Tu należy podkreślić, że również wrażliwość skóry ma znaczenie w kwestii tego, jaką pielęgnację skóry suchej powinniśmy wybrać.

Przede wszystkim, pielęgnację cery suchej powinniśmy zacząć od jej oczyszczenia. Powinno ono być delikatne i łagodne. W przeciwieństwie do skóry tłustej, sucha nie ma takiego problemu z nadmiarem sebum i nie produkuje go zbyt wiele, więc nie ma potrzeby używania silnie oczyszczających środków. Należy jednak pamiętać, że ani suchej ani tłustej skóry nie powinniśmy zbyt intensywnie oczyszczać. Dotyczy to zarówno porannej, jak i wieczornej pielęgnacji.

Każdy typ cery zdecydowanie skorzysta także na tonizowaniu. Dzięki temu przywrócimy właściwe pH skórze, a odpowiednio dobrany tonik pomoże ją także nawilżyć i odżywić. Nie bez znaczenia jest też to, że niektóre produkty tego typu przedłużają trwałość makijażu i mogą być stosowane jako odświeżające mgiełki w ciągu dnia!

Wreszcie, przychodzi pora na odżywienie i nawilżenie skóry. Rano wystarczy odpowiedni krem, który pomoże ją nawilżyć - dobrze, gdyby przy tym zapewniał jej również odpowiednią ochronę przed czynnikami środowiskowymi i promieniowaniem UV. Wieczorem zaś możemy zastosować dodatkowo olejek, serum lub booster.

Co warto stosować do pielęgnacji suchej skóry?

Skoro już wiemy, jak pielęgnować suchą skórę, sprawdźmy, jakimi kosmetykami najlepiej to zrobić. Oto nasze wybory:

PIELĘGNACJA CERY SUCHEJ RANO

Oczyszczanie skóry za pomocą pianki Absolute Pure(ness)

Aplikacja mgiełki Mineral Shot lub Crystal Magic

Aplikacja kremu adaptogennego Smart Splash

PIELĘGNACJA CERY SUCHEJ WIECZOREM

Oczyszczanie skóry - Absolute Pure(ness)

Aplikacja Mineral Shot

Aplikacja koncentratu-olejku Very Superberry lub serum Flower Yourself

Aplikacja Smart Splash

Booster odmładzający i olejki phlov

Jeśli mamy problem z suchą skórą, która dodatkowo jest szczególnie wrażliwa, to przy pomocy kilku modyfikacji możemy dostosować rytuały pielęgnacji do jej potrzeb:

PIELĘGNACJA PORANNA

Oczyszczanie skóry za pomocą pianki Absolute Pure(ness)

Aplikacja mgiełki Mineral Shot lub Crystal Magic

Aplikacja odmładzającego boostera Mood’Fluencer

Aplikacja Smart Splash

PIELĘGNACJA WIECZORNA:

Oczyszczanie skóry za pomocą pianki Absolute Pure(ness)

Aplikacja Mineral Shot

Aplikacja Mood’Fluencer

Aplikacja Smart Splash

Neuro-kojące, wyciszające działanie boostera Mood-Fluencer pomoże wyciszyć zaczerwienioną, podrażnioną skórę, a przy tym zredukuje uczucie ściągnięcia i napięcia, co szczególnie ważne przy wrażliwej skórze.

Dodatkowo, raz w tygodniu wykonaj rytuał złuszczający, nanosząc na skórę peeling Skin Exposed. Nie masuj skóry - delikatnie rozprowadź na niej kosmetyk i pozostaw na 10 minut. Po tym czasie zmyj go i osusz skórę. Następnie nałóż maskę Pump Up the Beauty i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie zmyj produkt i osusz twarz, następnie zastosuj pielęgnację wieczorną.

Jeśli zaś czujesz dużą suchość skóry, to w ciągu tygodnia stosuj maskę Pump Up the Beauty, na przykład co drugi dzień, nanosząc ją na oczyszczoną skórę twarzy i pozostawiając na 20 minut. Następnie zmyj produkt i zastosuj pielęgnację wieczorną.

krem adaptogenny smart splash phlov

Jak rozróżnić cerę suchą od odwodnionej?

Na wstępie musimy powiedzieć, że cera sucha i cera odwodniona to nie jest to samo! Cera sucha, jak wspomnieliśmy, to taka, która produkuje bardzo mało sebum. Natomiast cera odwodniona to taka, która straciła (lub traci) dużo wilgoci przez przeznaskórkową utratę wody (TEWL).

Jak najbardziej - cera sucha jest bardziej narażona na odwodnienie, ponieważ jej warstwa lipidowa naturalnie jest słabsza. Ale również cery tłusta i mieszana mogą być odwodnione, w szczególności, jeśli stosujemy zbyt silnie matujące kosmetyki lub zbyt często korzystamy z peelingu. 

O rozróżnienie jest dość trudno, ale cera sucha i odwodniona potrzebują bardzo podobnego traktowania - czyli w pierwszej kolejności przywrócenia wilgotności (nawilżenia) i wzmocnienia bariery lipidowej.

Prościej - w kontekście rozróżnienia - mają posiadacze cery tłustej i mieszanej. Wówczas charakterystycznym objawem odwodnienia skóry będzie uczucie ściągnięcia zaraz po umyciu, a także w ciągu dnia, przy jednoczesnym przetłuszczaniu się. Twarz wygląda wtedy jakby była nienaturalnie “napięta”.

Czego unikać przy suchej skórze?

Chyba nikt z nas nie chce celowo pogarszać stanu swojej skóry, dlatego na koniec sprawdźmy, na co uważać, jeśli mamy suchą cerę:

Niewłaściwe produkty do oczyszczania skóry - zbyt “agresywne” oczyszczanie niszczy barierę lipidową skóry

Zbyt częste oczyszczanie twarzy w ciągu dnia - sucha skóra, w przeciwieństwie do tłustej, nie ma problemu z błyszczeniem, więc nie ma potrzeby ściągania z niej nadmiaru sebum

Nadmierne złuszczanie

Ekspozycja na mróz lub na słońce - w tym drugim przypadku w szczególności bez odpowiedniej ochrony SPF

Klimatyzacja i ogrzewanie - wysuszają one powietrze, więc jeśli nie zadbamy o jego odpowiednią wilgotność, zwiększy się nasza przeznaskórkowa utrata wody

Zła dieta, niezdrowy tryb życia, stres, brak snu - chyba nie trzeba ich przedstawiać

Niektórych z tych elementów nie sposób uniknąć - na przykład klimatyzacji w biurze czy wyjścia na dwór w zimie. Dlatego tak ważne jest, aby nasza codzienna pielęgnacja skóry suchej dawała jej wszystkie niezbędne narzędzia do radzenia sobie ze stresem środowiskowym. I, oczywiście, zadbajmy też  o nasz wellbeing - czas dla siebie, wysypianie się i zdrowa dieta to również duże kroki na drodze do pięknej, zdrowej skóry!

Dodaj komentarz

Musisz być zarejestrowany