Pielęgnacja skóry twarzy latem

Pielęgnacja skóry twarzy w lecie - focus na regenerację

Czynniki, które szkodzą naszej skórze latem

Latem nasza skóra jest narażona na szereg czynników, które mogą wpływać na jej kondycję i wygląd. Niektóre z nich są bardzo korzystne: czas urlopów i redukcja stresu, zwiększona aktywność fizyczna podczas pięknej pogody, większa ilość świeżych owoców i warzyw w diecie. To doskonale wpływa na odżywienie wszystkich tkanek naszego ciała, w tym skóry. 

Jest jednak kilka czynników, które bardzo źle wpływają na wygląd cery. Dlatego ważne jest dostosowanie naszej dotychczasowej pielęgnacji do nowych, zmieniających się potrzeb. Niezależnie od rodzaju skóry każdy z nas zauważa znaczące różnice w jej wyglądzie, kiedy zmieniają się pory roku. Dlatego warto dbać o siebie w zgodzie z tym rytmem. 

Oto kilka czynników szkodliwych dla naskórka w sezonie letnim, które musisz znać:

Promieniowanie UV, HEV i IR

Promieniowanie słoneczne jest zwiększone i może prowadzić do uszkodzenia skóry, przyspieszenia procesu starzenia, powstawania przebarwień oraz wzrostu ryzyka wystąpienia nowotworów skóry. Mimo stosowania kremów z filtrem zdarza się, że skóra ulega poparzeniu, co nie jest stanem pożądanym.Unikaj sytuacji, kiedy z powodu zbyt długiej ekspozycji słonecznej pojawiają się na skórze czerwone plamy świadczące o toczącym się stanie zapalnym w skórze właściwej.

Wysoka temperatura

Ekstremalne temperatury i przeciągające się upały mogą prowadzić do przesuszenia skóry,, zaczerwienień i pogorszenia jej stanu. Szczególnie latem musimy dbać o dobre nawilżenie skóry oraz regenerację i unikanie tłustych kremów. Podczas wysokich temperatur pory wyglądają na większe i wydzielają więcej sebum. Żeby więc zachować odpowiedni balans nawilżenia i natłuszczenia, wybieramy kosmetyki o lekkiej konsystencji, które zawierają dużo składników nawilżających.

Nadmierna potliwość

W lecie nasza skóra może produkować więcej potu w celu regulacji temperatury ciała. Nadmierna potliwość może prowadzić do zatykania porów i powstawania zaskórników. Dlatego tak istotne jest, by podczas cieplejszego sezonu zmieniać kosmetyki na lekkie, niekomedogenne i bardzo dokładnie oczyszczać skórę dwa razy dziennie.

Chlor w basenie

Częste kąpiele w basenie, szczególnie w basenach z chlorowaną wodą, mogą prowadzić do wysuszenia skóry. Chlor może również wpływać negatywnie na jej naturalną florę bakteryjną, co powoduje powstawanie wyprysków oraz wysypek. W kosmetykach stosowanych latem należy szukać składników, które będą pomagały w odbudowaniu odpowiedniego składu płaszcza hydrolipidowego skóry, którego to dobra kondycja warunkuje jej zdrowy wygląd.

Zwiększona aktywność na świeżym powietrzu

Latem często spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, co oznacza większe narażenie skóry na zanieczyszczenia, pyłki roślinne i inne czynniki mogące prowadzić do pogorszenia jej stanu. Należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy dwa razy dziennie, ponieważ zwiększona produkcja potu i sebum powoduje przyklejanie się zanieczyszczeń do jej powierzchni i prowadzi do czopowania ujść gruczołów łojowych.

Nadmierna ekspozycja na wiatr

Wietrzne dni czy hiking na dużych wysokościach mogą prowadzić do przesuszenia skóry i jej uszkodzeń. Silny wiatr może usuwać naturalne nawilżenie skóry, co może prowadzić do jej odwodnienia. W składzie kosmetyków stosowanych latem należy szukać humektantów: składników wiążących wodę w naskórku.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry latem?

W związku z tym, że latem tak bardzo zmieniają się nasz styl życia oraz pogoda, powinniśmy dostosować do nich naszą dotychczasową pielęgnację skóry twarzy. Kluczowym jej elementem jest ochrona przed promieniowaniem i zanieczyszczeniami powietrza. Powinniśmy stosować kremy z wysokim filtrem SPF 30 lub 50, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UVB i UVA. Należy pamiętać o nawadnianiu skóry od wewnątrz i piciu dużych ilości wody oraz unikania zbyt długich, gorących pryszniców, które będą dodatkowo odwadniać naskórek.

Letnia rutyna pielęgnacyjna twarzy

W wyniku wzmożonego wydzielania sebum skóra może stać się bardziej tłusta, co może prowadzić do powstawania zaskórników. Dlatego ważne jest jej regularne oczyszczanie, stosowanie łagodnych toników oraz nawilżanie lekkimi kremami, które nie są zbyt okluzyjne. Skóra może również być bardziej wrażliwa przez wpływ czynników zewnętrznych. W takiej sytuacji warto sięgnąć po produkty o działaniu łagodzącym i regenerującym, które pomogą ukoić skórę np. po ekspozycji słonecznej i przywrócić jej równowagę.

Czas kosmetyków multifunkcyjnych

Jednym z nowych produktów na rynku kosmetycznym, który warto rozważyć w kontekście pielęgnacji skóry latem, jest nasza nowa maska jogurtowa. Została ona specjalnie opracowana, aby zapewnić intensywną regenerację i ukojenie w okresie letnim. To bomba humektantów, które mają za zadanie maksymalnie nawodnić skórę i wspomagać działanie regeneracyjne pozostałych składników aktywnych. Wegański jogurt z kokosa pomaga przywrócić równowagę mikrobiomu, a biofermenty sprawiają, że kosmetyk jest bardziej biodostępny. To istotnie, gdy musimy działać szybko, bo skóra np. uległa poparzeniu. Nawilżający kompleks cukrów natychmiastowo i długotrwale nawilża twarz, szyję i dekolt, a wysokocząsteczkowy kwas hialuronowy chroni skórę przed wolnymi rodnikami. W składzie znajdziemy również sok z aloesu. Liczne badania potwierdzają, że aloes jest doskonałym środkiem nawilżającym i ma właściwości przeciwzapalne (między innymi zawiera salicylany, polisacharydy, mleczan magnezu i C-glukozylochromon) oraz zawiera składniki przeciwbakteryjne. Pomaga również w gojeniu się ran i ogólnej regeneracji skóry. Tak skomponowany skład będzie się doskonale sprawdzał jako kojący okład na poparzoną słońcem skórę, kuracja przeciwstarzeniowa twarzy, szyi i dekoltu oraz nawilżająca maseczka na co dzień. Należy ją nakładać 2-3 razy w tygodniu na 15 minut.

Nawilżająca maska do twarzy

Autor tekstu: Kosmetolog Bogna Możdżeń, @bogna.skinology

Add a comment

 (with http://)