Oto kilka czynników szkodliwych dla naskórka w sezonie letnim, które musisz znać:
• Promieniowanie UV, HEV i IR
Promieniowanie słoneczne jest zwiększone i może prowadzić do uszkodzenia skóry, przyspieszenia procesu starzenia, powstawania przebarwień oraz wzrostu ryzyka wystąpienia nowotworów skóry. Mimo stosowania kremów z filtrem zdarza się, że skóra ulega poparzeniu, co nie jest stanem pożądanym.Unikaj sytuacji, kiedy z powodu zbyt długiej ekspozycji słonecznej pojawiają się na skórze czerwone plamy świadczące o toczącym się stanie zapalnym w skórze właściwej.
• Wysoka temperatura
Ekstremalne temperatury i przeciągające się upały mogą prowadzić do przesuszenia skóry,, zaczerwienień i pogorszenia jej stanu. Szczególnie latem musimy dbać o dobre nawilżenie skóry oraz regenerację i unikanie tłustych kremów. Podczas wysokich temperatur pory wyglądają na większe i wydzielają więcej sebum. Żeby więc zachować odpowiedni balans nawilżenia i natłuszczenia, wybieramy kosmetyki o lekkiej konsystencji, które zawierają dużo składników nawilżających.
• Nadmierna potliwość
W lecie nasza skóra może produkować więcej potu w celu regulacji temperatury ciała. Nadmierna potliwość może prowadzić do zatykania porów i powstawania zaskórników. Dlatego tak istotne jest, by podczas cieplejszego sezonu zmieniać kosmetyki na lekkie, niekomedogenne i bardzo dokładnie oczyszczać skórę dwa razy dziennie.
• Chlor w basenie
Częste kąpiele w basenie, szczególnie w basenach z chlorowaną wodą, mogą prowadzić do wysuszenia skóry. Chlor może również wpływać negatywnie na jej naturalną florę bakteryjną, co powoduje powstawanie wyprysków oraz wysypek. W kosmetykach stosowanych latem należy szukać składników, które będą pomagały w odbudowaniu odpowiedniego składu płaszcza hydrolipidowego skóry, którego to dobra kondycja warunkuje jej zdrowy wygląd.
• Zwiększona aktywność na świeżym powietrzu
Latem często spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu, co oznacza większe narażenie skóry na zanieczyszczenia, pyłki roślinne i inne czynniki mogące prowadzić do pogorszenia jej stanu. Należy pamiętać o dokładnym oczyszczaniu skóry twarzy dwa razy dziennie, ponieważ zwiększona produkcja potu i sebum powoduje przyklejanie się zanieczyszczeń do jej powierzchni i prowadzi do czopowania ujść gruczołów łojowych.
• Nadmierna ekspozycja na wiatr
Wietrzne dni czy hiking na dużych wysokościach mogą prowadzić do przesuszenia skóry i jej uszkodzeń. Silny wiatr może usuwać naturalne nawilżenie skóry, co może prowadzić do jej odwodnienia. W składzie kosmetyków stosowanych latem należy szukać humektantów: składników wiążących wodę w naskórku.