Pielęgnacja włosów - o czym należy pamiętać

Pielęgnacja włosów - o czym należy pamiętać?

Zależy Ci na poprawie kondycji swoich włosów, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zapamiętaj jedno - piękne włosy, to zdrowe włosy, dlatego ich pielęgnacja powinna być kompleksowa. Świadoma dbałość o kosmyki musi iść w parze z ich wysoką protekcją i zmianą złych nawyków w kwestii diety i stylizacji. Nie jest to trudne! Często wystarczy kilka drobnych zmian, aby sukcesywnie poprawić jakość skóry głowy i uzyskać lśniące, mocne kosmyki. Podpowiadamy, o czym pamiętać podczas codziennej pielęgnacji włosów.

Co najbardziej szkodzi włosom i rozchyla ich łuski?

Kolor, grubość, szybkość wzrostu czy nawet gęstość fryzury to cechy uwarunkowane genetycznie. Nie oznacza to oczywiście, że przez całe życie nasze włosy wyglądają tak samo. Wręcz przeciwnie, ich kondycja może ulec pogorszeniu praktycznie z dnia na dzień. Jednak już w kwestii odbudowy zniszczeń proces ten nie jest tak szybki. 

Stylizacja na gorąco szczególnie niszczy włosy. Częste zabiegi, takie jak suszenie, prostowanie i kręcenie powodują mechaniczne uszkodzenia łusek. W konsekwencji włosy szybko się odwadniają, stają się suche, szorstkie i matowe. Wbrew pozorom również z pozoru niegroźne czynności mogą przyczyniać się do osłabienia włosów. Do takich należy m.in. niewłaściwy sposób mycia i czesania, czy źle dobrane kosmetyki. Twoje włosy potrzebują również ochrony przed słońcem i zanieczyszczeniami atmosferycznymi. Promienie UV uszkadzają zewnętrzną część łodygi, powodują odparowanie wilgoci z włosa i zmieniają jego strukturę. Nadmiar słońca może rozjaśniać pasma, ale wiedz, że jest to sygnał wskazujący na wysoki stopień uszkodzenia włosa. Negatywnie na fryzurę działają także drobinki smogu, kurzu, chemikaliów, czy dymu. 

Dla zachowania zdrowych i pięknych włosów niezbędne jest także utrzymanie optymalnego poziomu witamin i minerałów w organizmie. Włosy są wytworami naskórka, dlatego wszelkie niedobory żywieniowe odbijają się na ich wyglądzie.

Na czym polega świadoma pielęgnacja włosów?

Wiedząc, jak wiele szkodzi włosom, warto podejść do ich opieki z rozwagą. Świadoma pielęgnacja włosów powinna uwzględniać nie tylko stosowanie szamponu, odżywki lub maski. Pod uwagę warto wziąć również potrzeby organizmu. Aby osiągnąć efekt gładkich, odżywionych pasm i zdrowej skóry głowy bez łupieżu i innych niedoskonałości, ważne będą:

 • zbilansowana dieta bogata w witaminy z grupy B, A, E, C, a także minerały (m.in. cynk, selen, mangan, miedź, jod, żelazo) i wielonienasycone kwasy tłuszczowe;
 • właściwa technika stylizacji włosów;
 • protekcja przed czynnikami zewnętrznymi;
 • pielęgnacja za pomocą odpowiednich kosmetyków;
 • dodatkowe zabiegi oczyszczające i stymulujące włosy.

Dbać o włosy zacznij od określenia ich potrzeb

Prawidłowa pielęgnacja włosów powinna skupiać się na ich indywidualnych potrzebach. Standardowo włosy dzieli się na nisko, średnio- i wysokoporowate. Porowatość, czyli szczelność łodygi, determinuje ich wygląd i podatność na wpływ czynników zewnętrznych. 

O porowatości włosów świadczy ich wygląd i reakcja na różne czynniki, w tym zabiegi stylizacyjne. Włosy zdrowe i mocne to te niskoporowate. Zwykle są gładkie, naturalnie lśniące i miękkie w dotyku - to niemal ideał, do którego dążymy poprzez świadomą pielęgnację. Bardzo szczelne włosy nieco trudno ułożyć, ponieważ pomimo kręcenia pozostają proste. 

Jeśli łuski włosa zaczynają się odchylać, na co zwykle wpływają uszkodzenia mechaniczne, stają się podatne na utratę wilgoci, słabną i matowieją. Te średnioporowate ma większość z nas. Raczej nie sprawiają dużego kłopotu, ale zwykle puszą się i elektryzują. Bez odpowiedniej opieki ich kondycja może ulec szybkiemu pogorszeniu. 

Wysoki stopień odchylenia łusek od łodygi oznacza, że masz pasma wysokoporowate. To cecha włosów suchych i zniszczonych. Wysoka porowatość często dotyczy też włosów rozjaśnianych lub farbowanych. Takie kosmyki mają tendencję do skrętu, zwłaszcza pod wpływem wilgoci. Wiedz jednak, że skoro cząsteczki wody z łatwością do nich wnikają, równie łatwą drogę mają zanieczyszczenia. 

Odpowiednia pielęgnacja włosów powinna prowadzić do zwiększenia szczelności łodygi. W pierwszej kolejności warto więc poznać rodzaj swoich włosów i ich potrzeby. Pamiętaj, że poza porowatością niezwykle ważny jest także stan skóry głowy oraz inne problemy, jakie mogą dotyczyć łodyg. Mowa głównie o tendencji do przetłuszczania, łupieżu, rozdwojonych końcówkach, łamliwości, czy skłonności do wypadania. Jeśli na podstawie obserwacji określisz potrzeby swoich włosów, o wiele łatwiej będzie Ci dobrać odpowiednie kosmetyki.

Wybór szamponu i prawidłowe mycie

Szampon do włosów to podstawowy kosmetyk, za pomocą którego można oczyścić włosy i skórę głowy. Jego wybór kieruje się przede wszystkim stanem skóry. Kosmetyk taki powinien nie tylko dokładnie oczyszczać, ale też nawilżać i pielęgnować włosy już na etapie mycia. Ponadto odpowiednio dobrany szampon może też zniwelować częste problemy z fryzurą, takie jak np. nadmierna suchość, łupież, czy skłonność do przetłuszczania. Środki do mycia w zależności od składu mogą też pobudzać porost włosów, zapewniać im wzmocnienie i ochronę. 

W przypadku przetłuszczania się włosów problem wynika właśnie ze złej kondycji skóry głowy. W takich przypadkach możesz wypróbować np. MY HAIR WILL GO ON szampon do włosów przetłuszczających się. Kosmetyk ten dostosowuje się do potrzeb skóry - jednocześnie nawilża i niweluje dyskomfort związany z nadreaktywnością gruczołów łojowych. Dzięki zawartości minerałów i ekstraktów pochodzących z natury, szampon dba naturalny mikrobiom skóry głowy, reguluje mikrozłuszczanie i dodatkowo chroni przed osadzaniem się cząsteczek zanieczyszczeń. 

Wśród preparatów Phlov znajdziesz również naturalne kosmetyki do włosów farbowanych i zniszczonych, cienkich i łamliwych oraz normalnych. Dzięki odpowiedniej selekcji składników i zastosowanych proporcjach pomiędzy nimi możesz wybrać szampon, który sprosta Twoim potrzebom i zaopiekuje się każdym rodzajem włosów.

Szampon Phlov do włosów farbowanych

Naturalny szampon do włosów farbowanych

Naturalny szampon do włosów farbowanych

HAIR DO YOU DO!

Maska i odżywka do włosów

Nawet najlepsze kosmetyki do mycia nie wystarczą. Aby włosy były zdrowe i piękne, po każdym myciu warto nakładać na nie preparaty odżywcze. Wybór masek i odżywek warto kierować raczej potrzebami łodyg niż skóry głowy. Działanie takich kosmetyków jest wielozadaniowe. 

Przede wszystkim dobra maska lub odżywka powinna zapewniać intensywne nawilżenie - to podstawa zachowania mocnych, gładkich i pełnych blasku włosów. W zależności od wybranych odżywek i masek mogą one też mniej lub bardziej natłuszczać włosy. Dobra odżywka lub maska wygładza pasma, dodaje blasku i ułatwia rozczesywanie. Powinna też chronić przed działaniem czynników zewnętrznych, tworząc na włosach niewidoczną warstwę ochronną. 

Kosmyki suche i szorstkie potrzebują składników wielkocząsteczkowych, które domkną ich łuski i uchronią przed utratą wody. Z kolei włosy bardzo cienkie i delikatne potrzebują potężnej dawki składników odżywczych, które je wzmocnią. Składniki potrzebne kruchym, łamliwym kosmykom zawiera np. WHENEVER, HAIR-EVER maska do włosów cienkich. Dzięki zawartości peptydu z amarantusa maska ta wbudowuje się w strukturę włosa, odżywia go i zwiększa objętość fryzury.

Jak często myć włosy i stosować kosmetyki odżywcze?

Wybór odpowiedniego szamponu, maski i/lub odżywki to już spory sukces. Ważne jest jednak również to, jak często stosować takie kosmetyki i jak ich prawidłowo używać. 

Zacznijmy od mycia. Niektórzy myją włosy codziennie, inni 1-2 razy w tygodniu. Jaka częstotliwość jest prawidłowa? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Włosy trzeba myć tak często, jak tego potrzebują. Zdarza się, że mając tendencję do nadprodukcji łoju myjemy głowę codziennie, często używając do tego celu silnych detergentów. To niestety często daje efekt odwrotny od zamierzonego. Skóra faktycznie zostaje dokładnie oczyszczona, ale przez tak agresywną ingerencję zostaje naruszony naturalny płaszcz hydrolipidowy. W odpowiedzi organizm wzmaga wydzielanie sebum. Niewłaściwe może jednak być również zbyt rzadkie oczyszczanie. Przy włosach bardzo suchych niekiedy nie odczuwamy potrzeby mycia. Nie oznacza to jednak, że pozostają one czyste. 

Jak często więc myć włosy i stosować kosmetyki odżywcze? Optymalnie zaleca się mycie co 2-3 dni. Tyle samo razy w tygodniu należy stosować maski i odżywki - nakłada się je po każdym myciu. Jeśli jednak odczuwasz dyskomfort, oczyszczaj włosy częściej. Pamiętaj jednak, aby wybierać naturalne, łagodne kosmetyki, które nie będą zaburzały naturalnej bariery ochronnej skóry i zadbają o pH na jej powierzchni. 

Mycie to prosty zabieg, ale już kilka drobnych błędów może zaszkodzić delikatny włosom. Oto, jak robić to prawidłowo:

 • dokładnie zmocz włosy letnią wodą;
 • nałóż niewielką ilość szamponu na zwilżone dłonie i rozetrzyj;
 • kolejno rozprowadź szampon na skórze głowy zaczynając od skalpu;
 • podczas mycia skupiaj się na skórze;
 • dokładnie masuj skórę wykonując koliste ruchy opuszkami palców przynajmniej przez 2-3 minuty;
 • spłucz obficie kosmetyk pamiętając, że włosów nie można spłukiwać zbyt zimną ani zbyt gorącą wodą;
 • powtórz mycie, tym razem rozprowadzając szampon na kosmyki. 

Odżywkę lub maskę rozprowadzaj dokładnie wzdłuż całych pasm, pomijając nasadę włosów. Pozostawiaj preparat na czas zalecany przez producenta. Przesada nie podniesie efektywności kosmetyku, za to może nadmiernie obciążyć włosy.

Bezpieczna stylizacja fryzury

Włosy trzeba pielęgnować i traktować delikatnie. Zapamiętanie kilku prostych zasad powinno ułatwić Ci dbałość o włosy:

 • staraj się ograniczyć używanie prostownicy i lokówki;
 • jeśli stylizujesz włosy na gorąco, poczekaj, aż dokładnie wyschną;
 • suszarka powinna być ustawiana na niską temperaturę;
 • staraj się ograniczać suszenie, ale nie kładź się spać z mokrymi włosami;
 • jeśli nie możesz zrezygnować ze stylizacji na ciepło, staraj się wybierać urządzenia z dodatkowymi funkcjami, np. jonizacji, a także stosuj środki termoochronne;
 • chroń włosy przed zanieczyszczeniami, słońcem i wiatrem - w gorące dni zakładaj kapelusz, związuj włosy;
 • podczas czesania grzebieniem zaczynaj od końców włosów, po czym stopniowo kieruj się wyżej;
 • przed myciem rozczesuj włosy, aby uniknąć ich szarpania;
 • wybieraj szczotki z miękkim włosiem, które nie skubią kosmyków;
 • jeśli końcówki włosów są bardzo zniszczone i zaczynają się rozdwajać, nie bój się ich podcinać;
 • jako zabieg dodatkowy możesz stosować również olejowanie włosów.
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów normalnych

(6)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
ZESTAW OCZYSZCZAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów przetłuszczających się

 
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
ZESTAW REGENERUJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów farbowanych i zniszczonych

(5)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 • -10%
 • Pakiet
ZESTAW WZMACNIAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów cienkich i osłabionych

(1)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
WHENEVER, HAIR-EVER

Maska do włosów cienkich

(17)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)