Prawidłowy poziom PH zdrowej skóry

Podstawa zdrowej i pięknej skóry – Prawidłowy poziom pH!

Dbasz o skórę twarzy, stosujesz regularną pielęgnację, a mimo to Twoja cera nadal jest w nieodpowiedniej kondycji? Bardzo możliwe, że źródłem Twojego problemu jest nieprawidłowe pH skóry. Taki stan skutkuje produkcją zbyt dużej ilości sebum, przez co pojawiają się liczne niedoskonałości i zaskórniki oraz – w zależności od tego, czy jest kwaśne, czy zasadowe – mogą dręczyć nas przesuszenia lub przetłuszczenia. Skóra jest narażona na działanie wielu czynników zewnętrznych, począwszy od smogu, a na wirusach i grzybach kończąc. Dlatego warto stosować kilka tricków w codziennej pielęgnacji, by skóra miała neutralne pH.

Czym jest pH skóry?

pH reguluje niemalże każdy proces biochemiczny, który ma miejsce w przyrodzie. A czym jest w przełożeniu na nieco prostszy język? Skala ta określa stosunek między kwasem a zasadą w danej substancji czy też na ciele. Największym zaś organem w ciele człowieka jest skóra. Właśnie dlatego stosunek ten jest tak ważny - pH rozkłada się w 14-stopniowej skali. pH od 0 do 7 to układy kwasowe, przy czym wartość ta musi być mniejsza niż siedem. Większe od tej liczby pH jest zasadowe, a mieści ono się w przedziale od 7 do 14, gdzie jego wartość musi być większa od siódemki. Na koniec zostało neutralne pH. Na tej skali 7 oznacza, że obiekt badany ma optymalne pH.

Jaki jest odczyn skóry człowieka?

Odczyn ludzkiej skóry nie wynosi pH 7, jak mogłoby się wydawać. Nasze ciało pokrywa bowiem powłoka, która jest lekko kwaśna. Jest to swoisty płaszcz ochronny, który osłania naskórek przed drobnoustrojami, bakteriami, wirusami i grzybami oraz wszelkiego rodzaju innymi zanieczyszczeniami. Wiele z nich nie przeżyje w niskim pH, dlatego jest to nasza naturalna tarcza, która składa się także z kilku innych elementów, jak m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas mlekowy i aminowy oraz flora bakteryjna. W różnych fragmentach ciała współczynnik pH może przyjmować wartości z zakresu między 4,5 a 6,5. Najwyższy z nich znajduje się w pachwinach oraz pod pachami. Wpływ na niego ma także płeć, wiek oraz karnacja skóry. Co ciekawe, to właśnie pH definiuje, jaki rodzaj cery mamy. Skóra sucha jest bliższa zasadzie i czasem dochodzi nawet do 6, skóry tłuste zaś wahają się między 4 a 5. Skóra normalna wyśrodkowuje te dwa rodzaje i wynosi około 5,5.

Zestaw nawilżających kosmetyków naturalnych

MINERAL SHOT

Witalizująca mgiełka tonizująca

ABSOLUTE PURE(NESS)

Synbiotyczna pianka oczyszczająca

SMART SPLASH

Ultra-nawilżający krem adaptogenny

Jakie skutki przynosi brak odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej?

Konsekwencje są naprawdę spore, choć wiele osób kompletnie nie zdaje sobie z tego sprawy. Nawet niewielkie zaburzenia optymalnej dla danej skóry wartości pH prowadzą do obniżenia jej odporności na wcześniej wspomniane czynniki. Do skutków zaburzenia tej równowagi należą:

 • szybsze oznaki starzenia się,
 • atopowe zapalenie skóry,
 • przetłuszczanie się skóry,
 • przesuszenie się skóry,
 • rozszerzenie porów,
 • zmiany grzybicze,
 • zaczerwienienia,
 • nadmiar sebum,
 • „rybia łuska”,
 •  zaskórniki,
 • trądzik.

W związku z tym naprawdę ważne jest, by utrzymać naturalną kwasowość, która nie może wzrosnąć powyżej 7. W konsekwencji zaniedbania mogą pojawić się niedoskonałości skórne, które często są jednymi z oznak różnych chorób. Natomiast zazwyczaj okazuje się, że to jedynie zaburzenie równowagi skóry i nie powinno być wielkich problemów, by je przywrócić.

Co wpływa na podwyższony odczyn pH skóry twarzy?

Czynników, które przyczyniają się do podwyższonego odczynu pH skóry, jest naprawdę sporo. Większości z nich trudno uniknąć, ponieważ wynikają z warunków, w których żyjemy - nasza skóra nieustannie narażona jest na różnego rodzaju zanieczyszczenia powietrza. Warto jednak wyeliminować chociaż te z nich, na które mamy jakikolwiek wpływ, by utrzymać naturalne pH skóry. Sprawdź, co wpływa na zaburzenia pH i czego unikać:

 • produkty o działaniu antybakteryjnym, zwłaszcza zawierające alkohol; są to np. mydła i żele,
 • zmiana wilgotności powietrza, często wynikająca z różnych pór roku,
 • woda z kranu, która często zawiera duże ilości kamienia i chloru,
 • nadmierna ekspozycja na słońce i wysoką temperaturę,
 • barwniki i substancje zapachowe,
 • nadmierne, mechaniczne złuszczanie naskórka,
 • zanieczyszczenie powietrza,
 • perfumy na bazie alkoholu,
 • brak odpowiedniego nawilżenia skóry,
 • zbyt częste mycie skóry,
 • przewlekłe schorzenia,
 • kosmetyki wątpliwej jakości lub niedobrane do naszego rodzaju skóry,
 • detergenty,
 • używki, 
 • smog,
 • niezdrowa dieta, 
 • stres.

Sposoby na utrzymanie odpowiedniego pH skóry

Codzienna pielęgnacja naszej skóry powinna opierać się na kilku zabiegach, dzięki którym nie będziemy musieli martwić się o podwyższenie pH. Odpowiednio zaplanowana pielęgnacja pozwoli również przywrócić właściwe pH skóry, jeśli jest ono zbyt wysokie. Istnieje kilka zasad, lecz najważniejszą z nich jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Umycie jej wyłącznie płynem do demakijażu nie dostarcza skórze potrzebnych wartości i nawilżenia. Ponadto płyny do demakijażu bywają na tyle silne, że zaburzają pH naszej skóry. Ponadto trzeba pamiętać, żeby pod żadnym pozorem nie myć twarzy mydłem! Co więc jest zalecane?

 • Zmywanie makijażu – pierwszym etapem przed myciem twarzy zawsze powinno być pozbycie się makijażu. By podczas demakijażu nie doszło do dużej zmiany pH, warto używać w tym celu olei lub płynów micelarnych, które nie powinny zaburzyć pH na powierzchni skóry.
 • Pianka myjąca – drugim etapem mycia twarzy powinno być sięgnięcie po specjalne żele oczyszczające lub pianki myjące, które pomogą nam pozbyć się resztek makijażu oraz zanieczyszczeń, jak na przykład metale ciężkie. Piankę należy dobrać oczywiście do typu naszej cery, choć są także uniwersalne jak pianka oczyszczająca ABSOLUTE PURE(NESS), która nadaje się nawet do cery wrażliwej.
 • Tonik – jest to płyn, którego celem jest właśnie przywrócenie poziomu pH skóry do normy, dlatego tonizacja stanowi bardzo ważny element dbania o kondycję cery. Toniku używa się po zmyciu makijażu i oczyszczeniu skóry. Przywraca on prawidłowe pH, które mogło ulec zmianie podczas zabiegów oczyszczających. Warto wybrać taki, który będzie dopasowany do rodzaju cery, a jego skład wzbogacony o witaminy i inne składniki pozwoli zwalczyć różne niedoskonałości cery. Tonik do suchej skóry lepiej ją nawilży, a do tłustej pozwoli zadbać o redukcję wydzielania sebum.
 • Nawilżenie – niezwykle ważne jest nawilżenie, gdyż utrzymanie odpowiednio niskiego pH skóry w dużej mierze zależy od jej wilgotności. Dla utrzymania prawidłowego pH skóry ważny będzie wybór kremu o jakościowym składzie. Najlepiej sprawdzi się krem nawilżający, jak na przykład krem adaptogenny SMART SPLASH, który sprosta nawet najbardziej odwodnionej skórze!
 • Nawodnienie – Na nawilżenie ma wpływ oczywiście ilość wypijanej przez nas wody. Powinno się wypijać około dwóch litrów wody dziennie, a w okresie letnim nawet czterech litrów.
 • Odpowiednie perfumy – typ naszej cery bardzo mocno wpływa na sposób, w który „osiądą” się na nas perfumy. Cera tłusta jest w stanie trzymać je znacznie dłużej i wzmacnia ich zapach, w związku z czym warto dobierać zapachy delikatniejsze. Z kolei sucha skóra działa w odmienny sposób. Nie toleruje alkoholi, które zaburzają jej pH. Perfumy zawierające alkohol w składzie mogą podrażnić skórę, a ponadto ich zapach jest mniej intensywny. W tym przypadku lepiej postawić na bezalkoholowe wody toaletowe, które nie wpływają na pH skóry.

Termin pH nikomu nie jest obcy, lecz mało osób wie, że pH skóry jest niezwykle ważne i należy dbać o tę barierę ochronną naszego ciała. Wbrew pozorom pH kwasowe jest tym właściwym dla człowieka i powinniśmy zadbać o jego utrzymanie, oczywiście pamiętając o tym, że nie może być ono też zbyt niskie (wówczas skóra jest narażona na nadmierne przesuszenie). Na szczęście dbanie o prawidłowe pH skóry nie jest trudnym zadaniem, wystarczy zaopatrzyć się w jakościowe kosmetyki oczyszczające skórę. Warto używać też produktów z jednej linii, co powinno wzmocnić pozytywne efekty pielęgnacji skóry. Najlepiej postawić na zestawy kosmetyków naturalnych o jakościowym składzie.

Zestaw kosmetyków oczyszczających do twarzy

SMART SPLASH

Ultra-nawilżający krem adaptogenny do twarzy

OVERNIGHT BEAUTY TRICK

Mikrozłuszczająca esencja nocna

PUMP UP THE BEAUTY!

Maska Błyskawicznie Upiększająca

SMART SPLASH

Nawilżający krem adaptogenny

(157)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (398,00 zł / 100 ml)
ABSOLUTE PURE(NESS)

Synbiotyczna pianka oczyszczająca

(84)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (72,67 zł / 100 ml)
 • -15%
 • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY

długotrwała ochrona

 
337,45 zł
397,00 zł
-15%
337
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
OVERNIGHT BEAUTY TRICK

Mikrozłuszczająca esencja nocna

(47)
155,00 zł
 
155
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (103,33 zł / 100 ml)
PUMP UP THE BEAUTY!

Maska błyskawicznie upiększająca

(62)
139,00 zł
 
139
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
60 ml (231,67 zł / 100 ml)
 • -15%
 • Pakiet
DUET DO BŁYSKAWICZNEJ ODNOWY CERY

do szybkiego odświeżenia i regeneracji

 
210,80 zł
248,00 zł
-15%
210
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
MINERAL SHOT

Witalizująca mgiełka tonizująca

(62)
89,00 zł
 
89
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (59,33 zł / 100 ml)
DAY’LIGHTFULL INTENSE 30ml

Perfumy dla niej

(34)
189,00 zł
 
189
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (630,00 zł / 100 ml)
FULLMOONLIGHT INTENSE 30ml

Perfumy dla niej

(10)
189,00 zł
 
189
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (630,00 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)