Porowatość włosów

Porowatość włosów - jak ją określić i na co ma wpływ?

Choć pielęgnacja włosów mogłaby się nam wydawać tematem dokładnie zbadanym,  kosmetologia dostarcza nam coraz to nowych niespodzianek. Jak się bowiem okazuje, na wygląd naszych włosów ma wpływ wiele czynników, o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. W świetle obecnej wiedzy, stosowane formy pielęgnacji takie jak mycie oraz stosowanie odżywek i masek, mogą okazać się niewystarczające. Istnieje wiele czynników dotyczących włosów, na które wcześniej nie zwracano uwagi. Jednym z nich jest porowatość.

Czym jest porowatość włosów?

Do odkrytych niedawno kryteriów dotyczących klasyfikacji włosów należy porowatość, wpływająca na określanie metod ich pielęgnacji. Otóż jak się okazuje dobór preparatów, którymi pielęgnujemy włosy, powinien w znacznym stopniu zależeć od tego, w jaki sposób rozmieszczone są na nich łuski i jaki jest stopień odchylenia ich od kory.

Warto wiedzieć, że porowatość włosów można określić na podstawie ich wyglądu, a także za pomocą różnego rodzaju testów. Aby dobrze zrozumieć, czym jest porowatość włosów, należy poznać tajemnicę ich budowy. Otóż włos dzielimy na korzeń osadzony w skórze i łodygę - widoczną część wyrastającą na jej powierzchni. Natomiast w przekroju poprzecznym włos składa się z: rdzenia, który leży w osi włosa, kory i obejmującej ją cienkiej osłonki. Te dwie ostatnie warstwy  zbudowane są z keratyny. Keratynowa osłonka pokrywa najbardziej zewnętrzną warstwę włosa i jest zbudowana z komórek przypominających łuski.

Jak określić porowatość włosów?

Stopień porowatości włosów określamy, badając kąt odchylenia łusek od kory włosa. Zależnie od poziomu tego odchylenia, rozróżniamy typ włosów:

  • niskoporowatych,
  • średnioporowatych,
  • wysokoporowatych.

W zależności od zdrowia włosa jego łuski są albo zwarte lub rozchylone na bok.

Po czym poznać rodzaj włosów? - włosy niskoporowate, włosy średnioporowate, włosy wysokoporowate

W przypadku włosów niskoporowatych ich łuski ciasno przylegają do łodygi włosa. Są one ułożone regularnie, cechują się miękkością i łatwo je obciążyć. Ponadto są odporne na uszkodzenia oraz zabiegi fryzjerskie. 

Niestety, włosy niskoporowate trudno poddają się jakiejkolwiek stylizacji – ciągle wracając do naturalnej formy. Za to są one zdrowe, gładkie i błyszczące oraz nie wymagają skomplikowanej, a jedynie ograniczonej do minimum pielęgnacji. 

Jeśli źle dobierzemy składniki kosmetyków, te, zamiast wnikać w głąb włosa, osiadają na nim, i powodują, że traci on swoją sprężystość, i blask. Warto więc pamiętać, że włosy niskoporowate lubią olejki do włosów o małych cząsteczkach, takie jak – olej kokosowy, babassu, arachidowy, lniany, rycynowy i słonecznikowy, masło shea, czy masło kakaowe lub mango.

Włosy średnioporowate występują najczęściej. Taki rodzaj włosów nie wykazuje cech włosów o porowatości wysokiej ani cech włosów o porowatości niskiej. Mają one zamknięte łuski ułożone regularnie i tylko nieznacznie odstają od kory włosa. Są dość łatwe w stylizacji i w miarę gładkie, ale nie tak idealnie śliskie, jak włosy niskoporowate. Pielęgnacja włosów średnioporowatych jest dość łatwa i dają sobie one radę z większością składników znajdujących się w kosmetykach, mogą mieć jedynie tendencję do puszenia. 

Do włosów średnioporowatych najlepsze będą oleje zawierające średnie cząsteczki, z dużą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 7 i 9. Należą do nich olej śliwkowy, oliwa z oliwek, olej winogronowy, arganowy, czy kameliowy albo pochodzący ze słodkich migdałów.

Włosy o wysokiej porowatości mogą być zniszczone źle dobranymi zabiegami oraz niewłaściwą ochroną lub pielęgnacją. Na ogół stają się one zbyt porowate, jeśli zbyt często poddajemy je inwazyjnym zabiegom fryzjerskim takim jak rozjaśnianie czy trwała ondulacja. Zostają wówczas uszkodzone a ich łuski trwale rozchylone lub wykruszone z uwagi na zasadowe pH produktów, które są wykorzystywane do takich zabiegów. Powstają w nich wówczas szczeliny z powodu uniesionych lub wykruszonych łusek, szybciej odparowuje z nich woda i wypłukuje się farba. Włosy wysokoporowate pobierają też mocniej wodę z otoczenia i dzięki temu bardziej się puszą. Podobny wpływ może mieć na nie wysoka temperatura w prostownicy lub suszarce. Trzeba jednak wiedzieć, że istnieją włosy wysokoporowate genetycznie.

Łuska włosa o wysokiej porowatości odstaje od kory włosa i mocno wpływają na nią zmiany temperatury i wilgotności powietrza. Ten rodzaj włosów jest bardzo wrażliwy i podatny na stylizację, ale i na zniszczenie. Farbowanie, jak i różnego rodzaju zabiegi fryzjerskie robione na włosach wysokoporowatych, trzeba wykonywać bardzo ostrożnie, by ich nie zniszczyć ze względu na to, że pozbawione ochronnej łuski będą łamliwe i rozdwojone na końcach. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy jednak zredukować porowatość włosów i spowodować, że będą wyglądały one lepiej.

We włosach wysokoporowatych łatwo wyczujesz nierówności pod palcami. Są one na ogół zniszczone, matowe, suche i mało błyszczące, ale szybko schną i łatwo je stylizować. Aby dodać im blasku i nawilżenia, ważne jest dostarczanie im olei o dużych cząsteczkach niezbędnych do pielęgnacji, uzupełniających luki pomiędzy łuskami. Dobrze poradzą sobie z tym oleje do włosów z grupy omega 3 i omega 6, takie jak olej awokado, lniany, jojoba, a także olej z pestek jabłka, czy kiełków pszenicy.

Jak określić porowatość włosów

Testy porowatości włosów

Porowatość swoich włosów można łatwo sprawdzić za pomocą testu ze szklanką. Na tafli szklanki napełnionej wodą połóż jeden swój włos i poczekaj około 5 minut. Jeżeli opadnie on na dno, to znaczy, że jego łuski są bardzo rozchylone, co powoduje, że woda wypełnia jego puste przestrzenie, a włos przesiąka nią i topi się. Wówczas możemy określić, że nasze włosy są wysokoporowate. Jeżeli włożony do szklanki włos opadnie do jej połowy, włosy są średnioporowate. Jeśli natomiast unosi się on na powierzchni wody, świadczy to o tym, że jego łuski mocno przylegają do kory, skutecznie pełniąc warstwę ochronną, a nasze włosy są niskoporowate.

Poznanie porowatości włosów pozwoli Ci na dobór odpowiednich składników w kosmetykach, co umożliwi Ci skuteczną i świadomą pielęgnację. Jeśli natomiast chcesz określić porowatość włosów bez testowania ich w wodzie, możesz skorzystać z testu porowatości online. Musisz w nim udzielić odpowiedzi na kilka prostych pytań związanych z wyglądem Twoich włosów, a otrzymany wynik poinformuje Cię o ich kondycji.

Stopień porowatości może zasugerować również skręt włosów. Włosy proste najczęściej są niskoporowate, a włosy falowane - średnioporowate. Z kolei włosy kręcone są przeważnie wysokoporowate.

Jak dobrać pielęgnację do kondycji włosów?

Zanim zdecydujemy się na zakup kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów, należy sprawdzić je pod kątem użytych w nich składników dostosowanych do potrzeb. Od właściwie dobranych kosmetyków i ich składników w dużej mierze zależy zarówno stan naszych włosów, jak i uzyskany efekt fryzury. Dlatego też sprawdź porowatość włosów, a potem przeczytaj dokładnie skład preparatów i wybierz najlepszy dla siebie. Korzystając z właściwych środków, można bowiem skutecznie poprawić kondycję włosów zniszczonych. Lubią one nawilżanie i natłuszczanie, maski z olejami, emolienty i humektanty.

Olejowanie włosów - jak je przeprowadzić?

Do regeneracji włosów doskonale sprawdza się także olejowanie. Polega ono na nałożeniu odpowiedniego oleju na włosy i pozostawieniu go tam przez około 2 godziny, a potem dokładnym umyciu głowy szamponem. Dzięki olejowaniu włosy staną się gładkie, błyszczące i elastyczne.

Do najpopularniejszych metod olejowania zaliczamy olejowanie na sucho i na mokro. Olejowanie włosów metodą na sucho zakłada nałożenie oleju na suche, nieumyte włosy. Z kolei zgodnie z metodą na mokro, przed aplikacją oleju włosy moczymy wodą lub nawilżającą mgiełką. Sprawdza się także nakładanie oleju na odżywkę do włosów.

Kosmetyki Phlov - najlepsze dla Twoich włosów!

Marka Phlov ma w swojej ofercie wegańskie naturalne kosmetyki do włosów, które doskonale redukują ich zbyt wysoką porowatość. HAIR DO YOU DO! - naturalny szampon przeznaczony jest do włosów zniszczonych i farbowanych. Niweluje on uszkodzenia, chroni włosy przed fotoutlenianiem białka, co powoduje, że stają się zdrowsze i bardziej błyszczące. Preparat zapobiega utracie koloru włosów, nawilża i zwiększa ich elastyczność.

LISTEN TO YOUR HAIR - naturalna maska regeneruje włosy po uszkodzeniach. Jej składniki, takie jak sok z liści aloesu oraz oleje: jojoba, z nasion melona Kalahari i z nasion baobabu, błyskawicznie wchłaniają się, nie obciążając włosów. Maska ta intensywnie nawilża, zmiękcza i wygładza włosy, a także zabezpiecza je przed utratą wody, domykając ich łuski. Ponadto wzmacnia włosy, chroni je przed uszkodzeniami i zwiększa ich elastyczność.

HAIR DO YOU DO!

Naturalny szampon do włosów farbowanych

(38)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
LISTEN TO YOUR HAIR

Naturalna maska do włosów farbowanych

(22)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
  • -10%
ZESTAW OCZYSZCZAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów przetłuszczających się

 
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
HAIR IN THE GAME

Szampon do włosów normalnych

(22)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

(19)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
  • -10%
  • Pakiet
ZESTAW WZMACNIAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów cienkich i osłabionych

(1)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Add a comment

 (with http://)