phlov

Problemy skóry XXI wieku

Czy masz czasem wrażenie, że nasze mamy i babcie miały tak niewiele kosmetyków, a mimo to ich cera wyglądała zdrowo i pięknie? Tymczasem my coraz częściej cierpimy na przeróżne problemy skórne. Kłopoty ze skórą w XXI wieku są bardzo powszechne. Wynikają z tempa zachodniego stylu życia, w którym przyszło nam funkcjonować. Żeby skutecznie przeciwdziałać jego konsekwencjom, jesteśmy zmuszone dostosować swoją pielęgnację do wyzwań, które przed nami stawia.

Cywilizacyjne starzenie się skóry

Skóra narażona jest na ciągłe działanie zanieczyszczeń powietrza. Smog, czyli mieszanina pyłów, toksycznych gazów i bifenyli, ze względu na niewielki rozmiar, przenika do najgłębszych warstw skóry. Kontakt z zanieczyszczonym powietrzem powoduje uwolnienie substancji prozapalnych, które atakują kolagen, elastynę, lipidy i kwas hialuronowy. Skutki tego mogą obejmować przedwczesne starzenie, przebarwienia, zaostrzenie alergii, nadprodukcję sebum i problemy z trądzikiem. Dlatego tak ważne jest, aby chronić skórę przed działaniem szkodliwych substancji w powietrzu, między innymi poprzez odpowiednie oczyszczanie skóry i dostarczanie jej składników aktywnych, które spowolnią lub nawet zniwelują negatywne konsekwencje zanieczyszczonego powietrza.

Mikrobiota a starzenie się skóry

Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, pogarsza się również jakość żywności, a styl życia często skupiony jest na wyczerpującej pracy wśród urządzeń elektronicznych, bez czasu na relaks i odpoczynek. Coraz więcej badań naukowych sugeruje, że wpływa to negatywnie na mikrobiotę jelit, która poprzez układ nerwowy komunikuje się ze skórą (oś jelito-mózg-skóra), powodując reakcje zapalne. By skóra funkcjonowała prawidłowo, jej płaszcz ochronny również musi posiadać zrównoważoną ilość bakterii, która z powodu czynników zewnętrznych i wewnętrznych może ulegać zaburzeniom i stanowić podłoże różnych chorób skóry.

Inflammaging

Stan zapalny to odpowiedź organizmu na różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Inflammaging oznacza starzenie się spowodowane długotrwałym stanem zapalnym. Naskórek staje się cieńszy i mniej odporny, co objawia się wiotkością, zaczerwienieniem, nadwrażliwością. Inflammaging może być nasilany przez czynniki takie jak przewlekłe choroby, złe nawyki żywieniowe, ekspozycja na promieniowanie UV, stres psychiczny.

Przewlekły stres a hormony

Stres jest jednym z głównych czynników wpływających na nadmierny wzrost androgenów. Szczególnie niebezpieczny jest dla kobiet, u których występują wówczas takie dolegliwości jak PCOS, choroby tarczycy czy insulinooporność. A te choroby z kolei przyspieszają rozwój chorób zapalnych skóry - zmiana stylu życia,  przede wszystkim odżywiania, jest wówczas kluczowa dla poprawy wyglądu skóry.

Składniki aktywne dla zestresowanej skóry

Dzięki wprowadzeniu zmian do codziennej pielęgnacji możesz znacząco poprawić wygląd zestresowanej skóry. Bardzo ważne, by sumiennie trzymać się zdrowej rutyny, ponieważ tylko dzięki systematyczności zobaczysz efekty.

  1. Adaptogeny: zarówno w suplementacji jak i pielęgnacji skóry wspierają systemy immunologiczne. Jeśli chcesz doprowadzić skórę do równowagi i odzyskać jej zdrowie, wypróbuj lekki, niekomedogenny krem adaptogenny Smart Splash, idealny dla skóry problematycznej, która wymaga nawilżenia. Zawiera ekstrakt z żeń-szenia niwelujący działanie stresu oraz grzyby reishi, które wyciszają stany zapalne i łagodzą skórę. 
  2. Filtry UV: krem z filtrem stanowi nie tylko ochronę przed promieniowaniem, ale i fizyczną ochronę przed zanieczyszczeniami środowiskowymi. W warunkach miejskich warto stosować go w codziennej pielęgnacji porannej, by niwelować negatywny wpływ smogu. Doskonałą propozycją do codziennego stosowania jest Sunflow Serum z SPF30 ponieważ ma niezwykle lekką konsystencję i nie będzie zapychał porów.
  3. Delikatne substancje myjące: sięgaj po produkty do demakijażu i oczyszczania rano i wieczorem. Usuwaj zebrane w ciągu dnia zanieczyszczenia szkodliwe dla zdrowia skóry. Dzięki Synbiotycznej piance oczyszczającej Absolute Pure(ness) jednocześnie oczyścisz skórę i zmyjesz makijaż metodą podwójnego oczyszczania. To wyjątkowo delikatny produkt nastawiony na skutecznie usuwanie ze skóry pyłów, metali ciężkich i zanieczyszczeń środowiskowych, nie naruszając równowagi hydrolipidowej.
phlov

KREM NAWILŻAJĄCY

4. Antyoksydanty: zarówno w porannej jak i wieczornej pielęgnacji powinien znaleźć się kosmetyk z antyoksydantami -  pełnią kluczową rolę w zwalczaniu szkodliwego działania wolnych rodników, które mogą powodować starzenie się skóry. Antyutleniacze, zapobiegają uszkodzeniom komórkowym i redukują stres oksydacyjny. Poprzez ochronę przed negatywnym wpływem czynników środowiskowych, antyoksydanty wspomagają utrzymanie zdrowego wyglądu skóry, redukując zmarszczki, przebarwienia i utratę jędrności. Regularne stosowanie witaminy C, np. w formie Boostera Newborn Star, najsilniejszego antyoksydantu, pomaga chronić komórki skóry, ale również wspomaga skórę objętą stanem zapalnym. W boosterze znajdziesz także bakuchiol – znany z właściwości przeciwtrądzikowych i regulujących wydzielanie sebum.

Autorka tekstu: Bogna Możdżeń, @bogna.skinology

Dodaj komentarz

Musisz być zarejestrowany