Jak zmniejszyć widoczność przebrawień po trądziku

Przebarwienia po trądziku - jak zmniejszyć ich widoczność?

Przebarwienia i blizny potrądzikowe to bardzo częsty problem u osób, które przechodziły tę chorobę skóry w okresie nastoletnim. Wszystkiemu winien jest stan zapalny cery, który pozostawił na niej nieestetyczne ślady. Obecnie istnieje wiele sposobów na ich rozjaśnianie i zmniejszanie ich widoczności. Możesz wybrać zarówno domowe metody, jak i zabiegi profesjonalne, w tym zabiegi laserowe czy peelingi chemiczne. A jeśli wciąż na Twojej twarzy pojawiają się zmiany trądzikowe, koniecznie pamiętaj o ich odpowiednim leczeniu. Poznaj skuteczne sposoby na blizny i przebarwienia po trądziku.

Czym są przebarwienia po trądziku?

Przebarwienia po trądziku to pozostałości po zmianach skórnych, które pojawiły się w wyniku trądziku. Są to zazwyczaj nieestetyczne plamki skórne o różnej intensywności i kolorze – od bladego różu po ciemne odcienie brązu i czerwieni. Powstają one, gdy trądzik zniszczy naczynia krwionośne, które dostarczają krew do tkanki. Wtedy dochodzi do przedostania się do warstwy skóry barwnika z czerwonych krwinek, której nadmiar wywołuje powstawanie przebarwień. Co więcej, takie plamki mogą pojawić się w momencie, gdy nasza skóra narażona jest na działanie promieni UV w trakcie leczenia trądziku. Szczególnie niebezpieczne są kąpiele słoneczne podczas stosowania pochodnych witaminy A oraz antybiotyków z grupy tetracyklin. Zwykle przebarwienia takie znikają same po kilku miesiącach, czasami jednak proces ten może być długotrwały, a nieestetyczne plamki szczególnie trudne do zwalczenia. Potrądzikowe przebarwienia skóry, zwłaszcza te o ciemniejszym odcieniu, mogą być też trudne do zakrycia nawet najlepszymi kosmetykami do makijażu.

Przyczyny powstawania przebarwień potrądzikowych

Główną przyczyną powstawania przebarwień potrądzikowych jest brak leczenia trądziku. To samo dotyczy też blizn, niekiedy dość głębokich. Bardzo często uważamy zmiany skórne za coś oczywistego, co przytrafia się większości nastolatków w okresie dojrzewania. W rzeczywistości jednak trądzik jest chorobą skóry, niezwykle uciążliwą zwłaszcza w zaawansowanym stadium. Osoby doświadczające aktywnego trądziku często skarżą się na silny ból w miejscu największych zmian, a także ogromny dyskomfort psychiczny. Problemem jest też niewłaściwa pielęgnacja skóry, w tym częste, intensywne złuszczanie. Mechaniczne peelingowanie nie jest zabiegiem przeciwtrądzikowym. Wręcz przeciwnie, drobinki kosmetyku roznoszą bakterie po całej skórze, a jednocześnie rozdrapują krostki, uniemożliwiając regenerację skóry. Po wygojeniu pozostaje nam już tylko maskowanie przebarwień. Błędem jest też mocne przesuszanie skóry np. kosmetykami z alkoholem, a także brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Po wystawieniu skóry na słońce krostki mogą zniknąć, jednak tylko na chwilę. Potem problem potrafi powrócić ze zdwojoną siłą ze względu na zaburzenie wydzielania sebum. W ten sposób pracujesz na powstanie przebarwień pozapalnych.

Przebarwienia a blizny potrądzikowe - czym się różnią?

Przebarwienia i blizny potrądzikowe to dwa bardzo powszechne problemy skórne. Choć wydają się podobne, mają nieco inne przyczyny oraz rezultaty. Przebarwienia potrądzikowe wywoływane są przez nadmierne wytwarzanie melaniny na skutek stanów zapalnych i uszkodzenia skóry, co prowadzi do powstawania czerwonych lub brązowych plam na twarzy czy plecach. Blizny potrądzikowe to z kolei skutki uboczne, jakie pozostają po samych zmianach trądzikowych. Mogą przybierać postać nierówności, wgłębień, guzków lub szorstkości na skórze, co z kolei utrudnia ich usuwanie. Najczęściej występują tzw. blizny atroficzne, czyli zanikowe. Oba problemy skórne mogą być nieestetyczne oraz wpływać na samoocenę doświadczonej nimi osoby. Ich leczenie zwykle nie przebiega w ten sam czy nawet podobny sposób. Jeśli Twoja cera po trądziku nie wygląda dobrze, najlepiej zacząć od zdiagnozowania, jakie problemy jej dotyczą, by wybrać odpowiednie metody ich leczenia i pielęgnacji.

Jak usunąć przebarwienia potrądzikowe

Do najczęściej wybieranych sposobów na to, jak pozbyć się przebarwień po trądziku, należą przede wszystkim różnego typu peelingi. Mogą one być zarówno profesjonalne, np. z zastosowania kwasów AHA lub innych substancji silnie złuszczających w wysokim stężeniu, jak i domowe produkty poprawiające koloryt skóry, np. sok z cytryny lub octu jabłkowego. Na widoczne przebarwienia pomóc może także laser, który działa też na blizny po trądziku. Do innych popularnych sposobów należą: pielęgnacja olejkami (np. z dodatkiem witaminy E), mikrodermabrazja i kremy rozjaśniające. Pozwalają one nie tylko zmniejszyć lub całkowicie usunąć ślady po trądziku, lecz także pomagają zmiękczyć naskórek i wyrównać koloryt skóry.

Pielęgnacja cera z przebarwieniami

OVERNIGHT BEAUTY TRICK

Mikrozłuszczająca esencja nocna

SMART SPLASH

Adaptogenny krem nawilżający

PUMP UP THE BEAUTY

Maska błyskawicznie upiększająca

Domowe sposoby na przebarwienia po trądziku

Aby obecne na skórze plamy stały się bledsze i mniej widoczne, warto stosować produkty bogate w witaminy i kwasy lekko złuszczające naskórek. Najskuteczniejsze będą regenerujące i odbudowujące witaminy A i E, które mają jednocześnie działanie odmładzające. W produktach pomagających w walce z przebarwieniami często stosuje się też witaminę C o właściwościach silnie antyoksydacyjnych i wyrównujących koloryt tkanki. Dla optymalnego efektu należy również regularnie złuszczać martwy naskórek. W domu warto stosować produkty do łagodnej eksfoliacji. Mogą to być nie tylko peelingi, lecz także esencje czy kremy na noc. Naszą propozycją do usuwania przebarwień po trądziku jest Mikrozłuszczająca esencja nocna OVERNIGHT BEAUTY TRICK z kwasami AHA i owocowym kompleksem mikrozłuszczającym, która skutecznie złuszcza martwy naskórek, rozjaśniając go i wygładzając. Dobrym wyborem będzie też używanie peelingów i masek złuszczających. Jeśli wciąż zmagasz się ze zmianami zapalnymi, unikaj produktów ze złuszczającymi drobinkami. Zamiast tego zdecyduj się na te rozpuszczające martwy naskórek. Jeśli jednak Twoim problemem są wyłącznie widoczne na skórze przebarwienia, możesz wybrać też peeling mechaniczny lub kosmetyk łączący zalety obu produktów. Dobrym pomysłem może być m.in. 10-minutowa terapia złuszczająca SKIN-EXPOSED, której działanie opiera się na zawartości kwasów AHA oraz drobinek bambusa i żurawiny. Odpowiednie kosmetyki dla skóry z przebarwieniami to także kremy i emulsje z wysokimi filtrami UV. Pamiętaj, że cera po przebyciu trądziku jest bardzo delikatna, a przez to szczególnie narażona na szkody wyrządzone przez promieniowanie słoneczne. Uważaj przy tym na metody z wykorzystaniem produktów domowych. Zarówno popularny sok z cytryny, jak i ocet jabłkowy, mogą silnie podrażniać cerę. Jeśli koniecznie chcesz ich użyć, nie zapomnij o ich rozcieńczeniu oraz jednoczesnym intensywnym nawilżaniu skóry.

Jak usunąć przebarwienia po trądziku profesjonalnymi sposobami

Jednym z najpopularniejszych profesjonalnych zabiegów na leczenie przebarwień są peelingi z silnymi kwasami. Działają one na zasadzie podobnej, co kosmetyki do użytku domowego, jednak znacznie silniej i szybciej wyrównują koloryt cery. Zamiast zabiegów z kwasami możesz też wybrać dermabrazję. Polega ona na ścieraniu martwego naskórka za pomocą strumienia drobinek korundu pod wysokim ciśnieniem. Popularne jest również laserowe usuwanie przebarwień, jest ono jednak nieco droższe i bardziej inwazyjne. Wiąże się też z dłuższą liczbą przeciwwskazań i wyższą ceną. Plusem zabiegów wykonywanych laserem jest jednak to, że czasami wystarczy tylko 1-2 sesje, żeby odzyskać gładką skórę. Profesjonalne metody na przebarwienia na twarzy po trądziku mają też jedną dużą zaletę - są skuteczne również w usuwaniu blizn.

Odpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej - co zrobić, aby nie musieć usuwać przebarwień?

Pamiętaj, że skuteczniejsze od jakichkolwiek metod leczenia przebarwień po trądziku zawsze będzie zapobieganie takim zmianom. Dlatego jeśli na Twojej twarzy pojawiają się krosty, stosuj się do najważniejszych zasad:

  • dokładnie nawilżaj cerę;
  • nie używaj peelingów mechanicznych;
  • nie wyciskaj krostek;
  • rozpocznij leczenie trądziku, najlepiej u dermatologa;
  • zmień dietę na zdrowszą;
  • chroń skórę przed słońcem;
  • ogranicz używki lub zupełnie z nich zrezygnuj;
  • starannie oczyszczaj twarz łagodnymi preparatami;
  • nigdy nie zapominaj o demakijażu.

Weź też pod uwagę, że odpowiednie kosmetyki to duży krok do sukcesu w walce ze zmianami skórnymi. Dzięki nim będziesz cieszyć się piękną cerą przez długi czas.

SKIN-EXPOSED

10-minutowa terapia złuszczająca

(70)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
60 ml (181,67 zł / 100 ml)
PUMP UP THE BEAUTY!

Maska błyskawicznie upiększająca

(65)
139,00 zł
 
139
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
60 ml (231,67 zł / 100 ml)
OVERNIGHT BEAUTY TRICK

Mikrozłuszczająca esencja nocna

(51)
155,00 zł
 
155
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (103,33 zł / 100 ml)
ELIKSIR WYGŁADZAJĄCY

Złuszczający eliksir hialuronowy do twarzy

(12)
159,00 zł
 
159
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (530,00 zł / 100 ml)
SUNFLOW Serum SPF 50

Odmładzające serum do twarzy

(42)
169,00 zł
 
169
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (563,33 zł / 100 ml)
SMART SPLASH

Nawilżający krem adaptogenny

(170)
199,00 zł
 
199
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (398,00 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)