Puszące się włosy jak im zaradzić

Puszące się włosy – jak im zaradzić?

„Bad hair day” może zdarzyć się każdemu, jeśli jednak Twoje włosy są niezdyscyplinowane codziennie, powinnaś wprowadzić pewne poprawki do swojego rytuału pielęgnacyjnego. Puszące się włosy to przede wszystkim przypadłość posiadaczek loków, skrętów i fal, ale może przydarzyć się nawet osobom o prostych włosach. Gdy niesforne kosmyki puszą się, trudno je okiełznać. Poznaj sprawdzone sposoby na wygładzenie włosów.

Dlaczego włosy się puszą?

Tendencje do puszenia się mają wysokoporowate włosy, które łatwo chłoną wilgoć. Niekorzystne czynniki zewnętrzne niszczą łuskę włosa i pozbawiają go naturalnej ochrony w postaci otoczki tłuszczowej, przez co pasma stają się suche, pozbawione blasku i matowe. Przesuszone włosy bardziej się puszą.

Przyczyny puszenia się włosów:

  • niekorzystne warunki atmosferyczne, np. wysoka wilgotność powietrza;
  • suche i gorące powietrze w pomieszczeniach w sezonie grzewczym;
  • częste stosowanie produktów do stylizacji włosów, np. pianki czy lakieru;
  • inwazyjne zabiegi fryzjerskie, np. farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja;
  • uszkodzenia mechaniczne podczas zbyt „agresywnego” rozczesywania włosów;
  • częste korzystanie z prostownicy lub lokówki.

Problem z puszeniem się włosów często jest dziedziczny. Dotyczy przede wszystkim osób posiadających włosy falowane lub kręcone, rzadziej proste.

Jak wygładzić puszące się włosy?

Puszące się włosy to problem, z którym można sobie poradzić, dbając o nie we właściwy sposób. Chcesz sprawdzić jak wygładzić niesforne kosmyki? Oto 6 sposobów na puszące się włosy:

  • właściwa pielęgnacja, polegająca na odpowiednim odżywieniu i nawilżeniu włosów;
  • po umyciu wytarcie włosów bawełnianą koszulką zamiast ręcznikiem;
  • używanie grzebienia z szerokimi zębami lub szczotki z szeroko rozstawionymi kolcami do rozczesywania włosów;
  • odpowiednie suszenie włosów: najlepiej jest pozwolić schnąć włosom naturalnie, a jeśli używamy suszarki – zastosować chłodny nawiew i skorzystać z funkcji jonizacji;
  • ograniczenie „gorących” zabiegów, czyli np. prostowania, kręcenia włosów lokówką, trwałej ondulacji;
  • spanie na poduszce z jedwabiu i używanie gumek do włosów z tencelu – kontakt z bawełną sprawia, że włosy stają się szorstkie i łamliwe.

Pielęgnacja włosów puszących się

Pasma, które mają tendencję do puszenia się, wymagają intensywnego nawilżenia. W tym celu warto sięgnąć po dobre kosmetyki o naturalnym składzie, np. ZESTAW NAWILŻAJĄCY do włosów normalnych od Phlov, składający się z szamponu i maski.

W pielęgnacji włosów puszących się popularne stały się w ostatnim czasie takie zabiegi, jak wieloetapowe mycie włosów OMO – jest to skrót od słów Odżywka-Mycie-Odżywka. Mycie włosów tą metodą rozpoczyna się od nałożenia odżywki (lub maski Phlov), aby uchronić pasma przed mikrouszkodzeniami, które mogą pojawić się podczas mycia włosów w tradycyjny sposób. W kolejnym etapie umyj włosy szamponem, skupiając się na skórze głowy. Pielęgnacja OMO zwieńczona jest ponownym nałożeniem odżywki (maski), która ma za zadanie dociążyć włosy, domknąć łuski, wygładzić i dodać blasku.

Pielęgnacja włosów puszących się powinna opierać się na emolientach, najlepiej w postaci naturalnych olejów. Składniki te tworzą na powierzchni włosów ochronny film, który zapobiega utracie wody i pochłanianiu wilgoci. Emolientów należy szukać zarówno w odżywkach, jak i w szamponach. Dzięki nim kosmetyki na puszące się włosy zyskują właściwości nawilżające i wygładzające. Od czasu do czasu warto zastosować oleje bezpośrednio na włosy, wykonując rytuał olejowania.

Kosmetyki na puszące się włosy

Olejowanie - domowy sposób na puszące się włosy

Olejowanie to skuteczny sposób na puszące się włosy. Zabieg ten pomaga w domykaniu łuski włosa i wiązaniu w nim wilgoci. Do olejowania należy używać olejów dostosowanych do rodzaju włosów. W przypadku suchych i puszących się włosów najlepiej sprawdzają się: olej jojoba, ze słodkich migdałów, arganowy, winogronowy i lniany. Do olejowania służą również specjalne mieszanki olejów lub masła do włosów oparte na emolientach.

Wyróżniamy dwie metody olejowania: na sucho i na mokro. W pierwszym przypadku włosy powinny być suche. Druga metoda polega na nałożeniu olejku na mokre włosy. W obu przypadkach kosmyki nie powinny być świeżo umyte. Wybór metody zależy od typu włosów. Olejowanie na mokro sprawdza się szczególnie do zniszczonych włosów, wymagających nawilżenia, a także dla posiadaczek włosów falowanych i loków.

Olej nakładaj na dobrze rozczesane włosy. W tym celu świetnie sprawdzi się szczotka HER BRUSH. Produkt nakładaj na całą długość włosów, unikając jednak kontaktu ze skórą głowy. Pasma powinny być dokładnie pokryte olejem. Ostatni etap to czesanie włosów szczotką lub grzebieniem, aby równomiernie rozprowadzić produkt. Po zabiegu dokładnie umyj akcesoria wodą z mydłem. Olej powinien pozostać na włosach co najmniej 2–3 godziny, a najlepiej na całą noc.

Na zakończenie rytuału olejowania należy dokładnie umyć włosy. Odbywa się to kilkuetapowo. Najpierw wypłucz włosy wodą, aby usunąć nadmiar oleju, następnie nałóż na 30 minut odżywkę lub maskę – kosmetyki te zemulgują olej i ułatwią jego spłukanie. Dopiero po takim wstępie możesz umyć włosy szamponem. Na koniec raz jeszcze użyj odżywki (lub maski) – tym razem pozostaw ją na pasmach włosów krócej – wystarczy kilka minut.

Czym myć głowę, żeby włosy się nie puszyły?

Do mycia używaj naturalnych kosmetyków do włosów, bogatych w substancje o właściwościach nawilżających. Szampon powinien zawierać delikatne składniki myjące oraz naturalne roślinne ekstrakty. Suchym włosom, które mają tendencje do puszenia się, służy również obecność naturalnych silikonów i odpowiedniej ilości protein (np. keratyny).

Jeżeli chcesz uniknąć puszenia włosów, masuj je delikatnie podczas mycia. Unikaj intensywnego szorowania, zwłaszcza na długości i końcówkach, ponieważ może to pogorszyć stan włosów. Po każdym umyciu włosów nakładaj odżywkę. Spłucz włosy letnią lub chłodną wodą, nigdy gorącą! Zimno domyka łuski włosów, a dodatkowo hamuje aktywność gruczołów łojowych, zapobiegając przetłuszczaniu się włosów. Właściwości domykające łuskę włosa mają także domowe płukanki, np. na bazie octu jabłkowego.

Maski i odżywki do włosów puszących się

Regularne stosowanie odżywek i masek pomaga w domknięciu łuski włosa. W produktach do włosów puszących się powinny znaleźć się naturalne oleje, które dobrze dociążają pasma i pomagają w ich okiełznaniu. Warto sięgać po odżywki, w których składzie znajdują się: olej jojoba, olej arganowy, masło shea, witaminy, ceramidy, naturalne ekstrakty roślinne, np. z pokrzywy, rukwi wodnej. Maski i odżywki należy spłukiwać bardzo dokładnie – najpierw ciepłą, a potem zimną wodą.

Odżywkę należy stosować po każdym myciu, a maskę 1-2 razy w tygodniu. Maski Phlov można używać również w formie odżywki. Po zmyciu, przed wysuszeniem włosów, warto nałożyć na końcówki olejek lub serum. Puszącym się włosom służą również odżywki bez spłukiwania – nakłada się je na jeszcze wilgotne włosy. Błyskawicznie wygładzają powierzchnię kosmyków i niwelują efekt puszenia.

HAIR IN THE GAME

Szampon do włosów normalnych

(22)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
  • -10%
  • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów normalnych

(6)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
Pony-hontas

Zestaw 3 gumek do włosów

(5)
79,00 zł
 
79
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • Obecnie brak na stanie
HER BRUSH BLACK

Biodegradowalna szczotka do włosów

(23)
39,00 zł
 
39
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 
  • Obecnie brak na stanie
HER BRUSH

Biodegradowalna szczotka do włosów

(34)
39,00 zł
 
39
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
 

Add a comment

 (with http://)