Przed rozpoczęciem relaksu w wannie warto wykonać peeling całego ciała, który usunie martwy naskórek i poprawi absorpcję składników aktywnych zastosowanych podczas kolejnych etapów relaksującego rytuału. Alternatywą jest zastosowanie szczotki do masażu na sucho, która nie tylko wygładza skórę, ale też dotlenia, poprawia krążenie krwi i redukuje zastoje limfatyczne.
Podczas relaksu w wannie do wody możesz dodać: płyn do kąpieli, żel pod prysznic, nawilżający olej roślinny, olejek eteryczny, sól do kąpieli, musującą kulę do kąpieli. Wybór kosmetyków zależy od Twoich upodobań. Z pewnością będziesz kierować się głównie ich zapachem. Warto jednak zwrócić też uwagę na właściwości kosmetyków do kąpieli. Powinny one zawierać substancje nawilżające i odżywiające. To ważne, żeby podczas długiej kąpieli skóra nie tylko moczyła się, ale też wchłaniała dobroczynne składniki.
Podczas długiej kąpieli warto nałożyć odżywczą maseczkę na twarz, szyję i dekolt. Ciepła para wodna sprawi, że substancje w niej zawarte zostaną dobrze przyswojone. Dobrym pomysłem jest też aplikacja maski na włosy – podczas kąpieli rozchylają się łuski włosa, dzięki czemu składniki aktywne łatwiej wnikają w jego głąb. Po zakończeniu kąpieli maski należy zmyć chłodną wodą, która zamknie pory skóry i łuski włosów.
Ponieważ długie wylegiwanie się w ciepłej wodzie może wysuszać skórę, po kąpieli należy użyć intensywnie nawilżających naturalnych kosmetyków do ciała. Najpierw jednak musisz dokładnie opłukać skórę wodą, aby pozbyć się nadmiaru kosmetyków użytych do kąpieli. Balsam lub masło do ciała nanieś na skórę grubą warstwą od razu po wyjściu z wanny i osuszeniu skóry.