Retinol ma udowodnione działanie odmładzające i głównie w tym celu się go stosuje. Stymuluje fibroblasty do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się grubsza, a zmarszczki mniej widoczne. Działa ujędrniająco i wygładzająco. Przynosi korzyści zarówno skórze dojrzałej, jak i młodej. W pierwszym przypadku spłyca widoczne zmarszczki, w drugim – opóźnia skutki starzenia. Kurację retinolem można rozpocząć już w wieku 25-30 lat, gdyż w tym czasie pojawiają się pierwsze ubytki naturalnego kolagenu w skórze i dają o sobie znać pierwsze oznaki starzenia.
Pielęgnacja skóry z udziałem retinolu nie kończy się jednak na redukcji zmarszczek. Składnik ten stosuje się w celu wzmocnienia i rewitalizacji skóry. Produkty z retinolem poprawiają nawodnienie skóry, wzmacniają barierę naskórkową, zwiększają odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych. Ze względu na regeneracyjne właściwości doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry zniszczonej opalaniem. Retinol stosowany regularnie przyczynia się do zwiększenia elastyczności skóry.
Istotną rolę odgrywa też retinol w pielęgnacji cery trądzikowej. Delikatnie złuszcza, usuwa martwy naskórek i zmniejsza niedoskonałości skóry, m.in.: zaskórniki, wypryski czy stan zapalny. Retinol reguluje wydzielanie sebum, zwęża rozszerzone pory i hamuje powstawanie wyprysków. Wykazano, że daje naprawdę spektakularne efekty w usuwaniu zmian skórnych, jeśli do kuracji włączone zostaną peelingi chemiczne, zwłaszcza z kwasem salicylowym. Są to jednak zaawansowane zabiegi, w których używa się preparatów o wysokich stężeniach, dlatego powinny być one przeprowadzane pod okiem dermatologa.
Retinol wprowadzony do pielęgnacji skóry z przebarwieniami pozwala odzyskać równomierny koloryt cery. Dzięki działaniu złuszczającemu przyczynia się do redukcji różnego rodzaju zmian pigmentacyjnych – melasmy, ostudy, plam soczewicowatych, przebarwień posłonecznych, przebarwień pozapalnych (np. po trądziku). Retinol działa stymulująco na proces powstawania nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę) oraz powoduje równomierne rozmieszczenie melaniny w skórze, co wpływa na poprawę jej kolorytu.