Anna Lewandowska i marka własna naturalnych kosmetyków

Retinol – zastosowanie, działanie i efekty

Kremy z retinolem stały się w ostatnim czasie hitem w pielęgnacji cery dojrzałej za sprawą spektakularnych efektów, jakie przynoszą w redukcji skutków procesu starzenia się skóry. Badania dowodzą, że nawet niskie stężenia retinolu (rzędu 0,1%) obecne w kosmetykach dostępnych bez recepty, działają na skórę wzmacniająco, odmładzająco, przeciwstarzeniowo i rozświetlająco. Co warto wiedzieć o właściwościach retinolu i jego roli w codziennej pielęgnacji?

Czym jest retinol?

Retinol jest jedną z pochodnych witaminy A, które nazywane są retinoidami. W skórze przekształcany jest w kwas retinowy. Retinol to niejedyny retinoid stosowany w kosmetykach. Inne to np. retinal, izotretyonina, tretynoina, etretynat, acytretyna, adapalen i tazaroten. Retinol na twarz stosowany jest przede wszystkim w celu redukowania zmarszczek, ale też wspomagająco w leczeniu różnych chorób dermatologicznych, w tym ciężkich postaci trądziku czy łuszczycy. Preparaty o dużej zawartości retinolu dostępne są tylko na receptę. W aptekach i drogeriach dostępne są również kosmetyki o niższych stężeniach tej substancji, które można bezpiecznie stosować samodzielnie w domu.

Na czym polega działanie retinolu?

Retinol aplikowany na skórę dociera do głębokich warstw, gdzie wpływa na ekspresję genów. Po wniknięciu do komórki oddziałuje na receptory jądra komórkowego – oznacza to, że ma wpływ na DNA komórki. Retinol złuszcza martwe komórki naskórka i pobudza procesy regeneracyjne w głębszych warstwach skóry, co przyczynia się m.in. do zwiększonej produkcji kolagenu. Hamuje działanie szkodliwych enzymów, które wytwarzają się w skórze pod wpływem promieniowania UV.

Skutki uboczne retinolu, zwłaszcza na początku jego stosowania, to: podrażnienia, zaczerwienienie, pieczenie i łuszczenie naskórka. Należy wiedzieć, że efekty te mogą pojawić się z opóźnieniem – do 3 dni po zastosowaniu retinolu. Dlatego należy obserwować reakcje skóry i w razie wystąpienia niepokojących objawów, zmniejszyć częstotliwość stosowania kosmetyku z retinolem.

Retinol na zmarszczki, trądzik i inne niedoskonałości

Retinol ma udowodnione działanie odmładzające i głównie w tym celu się go stosuje. Stymuluje fibroblasty do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się grubsza, a zmarszczki mniej widoczne. Działa ujędrniająco i wygładzająco. Przynosi korzyści zarówno skórze dojrzałej, jak i młodej. W pierwszym przypadku spłyca widoczne zmarszczki, w drugim – opóźnia skutki starzenia. Kurację retinolem można rozpocząć już w wieku 25-30 lat, gdyż w tym czasie pojawiają się pierwsze ubytki naturalnego kolagenu w skórze i dają o sobie znać pierwsze oznaki starzenia.

Pielęgnacja skóry z udziałem retinolu nie kończy się jednak na redukcji zmarszczek. Składnik ten stosuje się w celu wzmocnienia i rewitalizacji skóry. Produkty z retinolem poprawiają nawodnienie skóry, wzmacniają barierę naskórkową, zwiększają odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych. Ze względu na regeneracyjne właściwości doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry zniszczonej opalaniem. Retinol stosowany regularnie przyczynia się do zwiększenia elastyczności skóry.

Istotną rolę odgrywa też retinol w pielęgnacji cery trądzikowej. Delikatnie złuszcza, usuwa martwy naskórek i zmniejsza niedoskonałości skóry, m.in.: zaskórniki, wypryski czy stan zapalny. Retinol reguluje wydzielanie sebum, zwęża rozszerzone pory i hamuje powstawanie wyprysków. Wykazano, że daje naprawdę spektakularne efekty w usuwaniu zmian skórnych, jeśli do kuracji włączone zostaną peelingi chemiczne, zwłaszcza z kwasem salicylowym. Są to jednak zaawansowane zabiegi, w których używa się preparatów o wysokich stężeniach, dlatego powinny być one przeprowadzane pod okiem dermatologa.

Retinol wprowadzony do pielęgnacji skóry z przebarwieniami pozwala odzyskać równomierny koloryt cery. Dzięki działaniu złuszczającemu przyczynia się do redukcji różnego rodzaju zmian pigmentacyjnych – melasmy, ostudy, plam soczewicowatych, przebarwień posłonecznych, przebarwień pozapalnych (np. po trądziku). Retinol działa stymulująco na proces powstawania nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę) oraz powoduje równomierne rozmieszczenie melaniny w skórze, co wpływa na poprawę jej kolorytu.

Jak stosować retinol?

Retinol najlepiej stosować na noc. Retinoidy są bowiem składnikami wrażliwymi na działanie słońca i pod wpływem promieniowania UV szybko się rozkładają, przez co kosmetyk zastosowany na dzień mógłby stracić swoje właściwości. Ponadto retinol jest substancją światłouczulającą, a więc w połączeniu z promieniowaniem słonecznym może wywołać na skórze przebarwienia, poparzenia słoneczne i inne zmiany skórne. Z tych względów lepiej zrezygnować ze stosowania retinoidów latem.

Retinol należy stosować po dokładnym oczyszczeniu skóry. Po umyciu twarzy warto użyć delikatnego toniku, np. MGIEŁKI TONIZUJĄCEJ MINERAL SHOT. Preparat z retinolem nałóż dopiero po dokładnym osuszeniu twarzy. Substancja ta przenika szybciej przez mokrą skórę, co zwiększa ryzyko podrażnień. Na twarz należy nałożyć ilość kremu z retinolem wielkości ziarna groszku i dokładnie rozsmarować go na skórze. Taka dawka w zupełności wystarczy, aby retinol odpowiednio zadziałał. Większe ilości mogą podrażniać skórę. Podczas aplikacji należy omijać okolice oczu i ust.

Jak często go stosować? Na początku stosowania retinolu należy dawkować go w małych ilościach i w dużych odstępach czasu, np. raz w tygodniu w pierwszym miesiącu, a następnie co 2-3 dni.

Jak stosować retinol

Gdy skóra przyzwyczai się do jego działania, można stopniowo zwiększać częstotliwość i wybierać preparaty o wyższych stężeniach. Po aplikacji retinolu należy dobrze nawilżyć skórę, sięgając po kosmetyki naturalne. Niezależnie od pory roku, podczas kuracji należy stosować preparaty zabezpieczające  skórę przed działaniem promieni słonecznych – najlepiej przy pomocy kremu z wysokim filtrem SPF 50+, chroniącym przed promieniowaniem UVA i UVB.

Jak dobrać odpowiednie stężenie retinolu?

Retinol potrafi zdziałać cuda w pielęgnacji każdego rodzaju skóry – nie tylko dojrzałej, tłustej i trądzikowej, ale również wrażliwej, suchej i naczynkowej. Ważne jest jednak wybranie preparatu o odpowiednim stężeniu. Kosmetyki z retinolem to produkty o silnym działaniu, dlatego należy rozsądnie dobierać ich dawkowanie. Pielęgnację skóry retinoidami rozpocznij od niskich stężeń, rzędu 0,2-0,3%. Stosuj je raz na kilka dni i obserwuj reakcje swojej skóry. Jeśli Twoja cera dobrze reaguje na kurację, możesz sięgnąć po retinol w wyższym stężeniu i nieco zwiększyć częstotliwość jego stosowania. Skóra musi przyzwyczaić się do działania retinoidów, dlatego konieczne jest ich stopniowe wprowadzanie.

Czy można stosować kosmetyki z retinolem w ciąży?

Retinol i retinoidy nie są wskazane w ciąży i podczas karmienia piersią. Wiadomo, że doustne przyjmowanie retinolu ma szkodliwy wpływ na rozwój płodu. Chociaż w badaniach dotyczących stosowania kremów z retinoidami nie potwierdzono takiego działania, na wszelki wypadek lepiej odstawić tego rodzaju preparaty na czas ciąży i powrócić do nich po porodzie. Zwłaszcza że niewielkie ilości retinolu zastosowanego na skórę mogą przenikać do krwioobiegu. Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na witaminę A.

Kuracja retinolem – kiedy widać efekty stosowania?

Retinol to substancja o udowodnionym korzystnym działaniu na skórę twarzy. Pierwsze efekty w postaci widocznej poprawy kondycji skóry można zauważyć już około miesiąca po pierwszym zastosowaniu. Jest to substancja, która daje spektakularne rezultaty, ale wymaga długotrwałej kuracji. Przeciwzmarszczkowe działanie retinolu intensyfikuje się dopiero po około 3-6 miesiącach stosowania.

Jak wybierać kosmetyki z retinolem?

Retinol stanowi najczęściej składnik kremów do twarzy. W drogeriach i aptekach można spotkać się z produktami, zawierającymi retinol w stężeniach od 0,05% do 2%. Warto zwrócić uwagę na pozostałe składniki dodane do kremu z retinolem. Korzystne działanie w połączeniu z retinoidami mają: ceramidy, kwas hialuronowy, witamina E. Retinolu nie należy łączyć z kosmetykami zawierającymi kwasy AHA, BHA i PHA, niacynamid czy witaminę C. Przy wyborze kosmetyku z retinolem istotne jest również opakowanie produktu. Powinno być ono szczelne – bez dostępu powietrza i promieni UV, które działają niekorzystnie na retinoidy.

Alternatywą dla kosmetyków z retinolem są produkty z dodatkiem bakuchiolu, nazywanego też roślinnym retinolem. Znajdziesz go w kosmetykach od Phlov, m.in. w BOOSTERZE ODMŁADZAJĄCYM NEWBORN STAR. Bakuchiol jest substancją o zupełnie innych właściwościach chemicznych, ale podobnych właściwościach pielęgnacyjnych jak retinol. Stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, rozjaśnia przebarwienia, poprawia jędrność skóry. Bakuchiol działa antyproliferacyjnie, przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie, przeciwtrądzikowo i przeciwpigmentacyjne. Jego zaletą jest to, że nie wykazuje działania drażniącego, nie jest fotouczulający i można go stosować w ciąży. 

MINERAL SHOT

Witalizująca mgiełka tonizująca

(60)
89,00 zł
 
89
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (59,33 zł / 100 ml)
  • -15%
  • Pakiet
LINIA ODMŁADZAJĄCA

kompleksowa pielęgnacja anti-age

 
430,95 zł
507,00 zł
-15%
430
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -15%
  • Pakiet
ZESTAW NAWILŻAJĄCY

długotrwała ochrona

 
337,45 zł
397,00 zł
-15%
337
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -15%
  • Pakiet
ZESTAW BESTSELLERÓW

poznaj nasze największe gwiazdy

 
447,95 zł
527,00 zł
-15%
447
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
  • -15%
ZESTAW NIGHT SHIFT

kompleksowa pielęgnacja cery w nocy

 
427,55 zł
503,00 zł
-15%
427
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 

Dodaj komentarz

 (z http://)