Rodzaje promieniowania słonecznego i jego wpływ na skórę

Rodzaje promieniowania słonecznego i jego wpływ na skórę

O ochronie przed słońcem pamiętasz tylko podczas letnich miesięcy i to nie zawsze? To duży błąd, bo promieniowanie słoneczne działa na naszą skórę przez cały rok! Dlatego warto poznać jego rodzaje i wiedzieć, jak móc chronić się przed jego szkodliwym działaniem. Sprawdź, dlaczego to takie ważne.

Trzy rodzaje promieniowania słonecznego

Choć promieniowanie ultrafioletowe (UV) to jedynie 10% emisji słonecznej docierającej do Ziemi, to jest zdecydowanie najgroźniejsze dla skóry. Istnieją trzy jego rodzaje: UVA, UVB i UVC. Szacuje się, że promieniowanie słoneczne jest odpowiedzialne za aż 80% widocznych oznak starzenia się skóry i jest jednym z głównych czynników zewnętrznych, które je powodują (obok zanieczyszczeń powietrza, niewłaściwej pielęgnacji skóry i nieodpowiedniej diety).

Czym jest promieniowanie UVA?

Promieniowanie UVA dociera do najgłębszych warstw skóry i w głównej mierze odpowiada za fotostarzenie, czyli proces starzenia skóry spowodowany ekspozycją na słońce. Jego oznakami są m.in. zmarszczki, przebarwienia, utrata elastyczności i szorstkość. Długa i częsta ekspozycja na ten rodzaj promieniowania zwiększa także ryzyko wystąpienia nowotworów skóry.

Wpływ promieniowania UVB na skórę

Promieniowanie UVB dociera do płytszych warstw skóry i odpowiada za uszkodzenia DNA jej komórek, poparzenia słoneczne oraz zwiększone ryzyko wystąpienia raka skóry. To właśnie pod wpływem promieniowania UVB na ciele pojawia się opalenizna, która jest naturalną reakcją obronną na działanie słońca. Niestety, mechanizm ten nie gwarantuje nam wystarczającej ochrony.

Promieniowanie UVC - czy jest szkodliwe?

W teorii promieniowanie UVC jest najbardziej szkodliwe, ale na szczęście jest zatrzymywane w atmosferze i nie dociera do powierzchni Ziemi.

Inne rodzaje promieniowania szkodliwe dla skóry

Oprócz promieniowania ultrafioletowego na naszą skórę wpływa również światło widzialne, szczególnie te niebieskie (blue light, HEV). Według badań ono także jest odpowiedzialne za  fotostarzenie się skóry, przyczyniając się do powstawania wolnych rodników, uszkadzając DNA i wywołując stres oksydacyjny. 

Powinny się go wystrzegać szczególnie osoby, które posiadają przebarwienia i nierówny koloryt, ponieważ pod wpływem światła niebieskiego skóra może zacząć wydzielać jeszcze więcej melaniny w tych miejscach. Niewielka ilość światła niebieskiego emitowana jest również przez ekrany smartfonów czy komputerów, jednak nie udowodniono, by taki poziom naświetlenia szkodliwie wpływał na cerę. Wieczorem zdecydowanie korzystniej jest sięgnąć po książkę niż po telefon, ponieważ ciągła ekspozycja na HEV wpływa na zaburzenia wydzielania melatoniny i problemy ze snem.

Obok fotostarzenia słońce powoduje również termostarzenie. Odpowiedzialne za nie jest promieniowanie podczerwone (IR), którego fale są dłuższe od światła widzialnego, a jego obecność odczuwamy jako ciepło i rozgrzanie skóry. Promieniowanie IR w ciągu 20 minut jest w stanie nagrzać głębokie warstwy skóry do 40-43 stopni Celsjusza. W miejscach takich jak twarz, gdzie mamy mało tkanki tłuszczowej, może ono dochodzić aż do mięśni. Termostarzenie powoduje dodatkowo długotrwałe poszerzenie naczyń i widoczny rumień, więc jest bardzo szkodliwe dla osób ze skórą naczyniową.

Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna od PHLOV

Aby zapewnić skórze skuteczną ochronę przeciwsłoneczną połączoną z zaawansowaną pielęgnacją, stworzyliśmy linię kosmetyków SUNFLOW od PHLOV. W jej skład wchodzą m.in. serum SPF30 oraz SPF50, które zawierają organiczne filtry nowej generacji oraz filtry mineralne. Chronią one skórę nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem UV, lecz także IR i HEV. Z kolei ich niebieląca formuła oraz lekka konsystencja sprawiają, że kosmetyki te świetnie nadadzą się pod makijaż i będą idealnym zwieńczeniem codziennej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok - nie tylko latem. 

Autorka tekstu: Bogna Możdżeń, @bogna.skinology 

SUNFLOW Serum SPF 30

Odmładzające serum do twarzy

(22)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (496,67 zł / 100 ml)
SUNFLOW Serum SPF 50

Odmładzające serum do twarzy

(34)
169,00 zł
 
169
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
30 ml (563,33 zł / 100 ml)
  • Obecnie brak na stanie
SUNFLOW Krem do twarzy SPF 50

Intensywnie odżywczy krem SPF 50

(30)
169,00 zł
 
169
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
50 ml (338,00 zł / 100 ml)
 
SUNFLOW Balsam do ciała SPF 30

Intensywnie odżywczy balsam do ciała

(11)
129,00 zł
 
129
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
150 ml (86,00 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)