Równowaga PEH to nic innego, jak dostarczanie włosom kluczowych substancji odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. Takie podejście stanowi podstawę świadomej pielęgnacji. PEH obejmuje trzy grupy składników: proteiny, emolienty i humektanty. Substancje te znajdują się w szamponach, odżywkach i maskach do włosów.
Humektanty i proteiny równoważą się wzajemnie. Należy je więc stosować równolegle, choć niekoniecznie w tych samych ilościach. Z kolei emolienty domykają pielęgnację proteinami i humektantami. Powlekają włosy osłonką, która sprawia, że efekt działania dwóch pierwszych substancji utrzymuje się dłużej.
Co warto wiedzieć o równowadze PEH? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że jej utrzymywanie jest sprawą indywidualną. Każde włosy mają nieco inne zapotrzebowanie na poszczególne grupy składników. To, co doskonale sprawdza się u Twojej siostry lub koleżanki z pracy, niekoniecznie będzie poprawiało kondycję Twoich kosmyków i odwrotnie. Zależy to od wielu czynników: potrzeb włosów, ich stanu, a nawet od pogody.
Niektóre włosy uwielbiają proteiny, inne reagują na nie źle. Bywa też, że określony typ protein działa na kosmyki dobrze, a inny – nie najlepiej. Podobnie jest w przypadku humektantów. Emolienty są wskazane w pielęgnacji niezależnie od typu włosów, jednak nie należy z nimi przesadzać.
Do utrzymania równowagi PEH powinien dążyć każdy, kto chce mieć zdrowe, piękne i lśniące włosy. Sposób pielęgnacji powinien być natomiast traktowany ze szczególną uwagą przez osoby, których kosmyki są wyraźnie suche i/lub zniszczone. Taki efekt może wystąpić z wielu powodów. Niektóre z nich to:
- nieumiejętna koloryzacja,
- uszkodzenia termiczne (prostownica, lokówka),
- nadmierna ekspozycja na słońce,
- trwała ondulacja,
- uszkodzenia mechaniczne lub chemiczne.
O pielęgnację włosów pod kątem PEH powinny również szczególnie dbać posiadaczki włosów kręconych. Loki i fale, choć wyglądają pięknie, są również dość wymagające.
Warto pamiętać, że dążenie do równowagi PEH oznacza dostarczanie włosom substancji odżywczych w możliwie optymalnych ilościach i proporcjach. Oznacza to, że poszczególnych składników nie może być w pielęgnacji za mało, ale nie może ich też być za dużo. Raz dobrana pielęgnacja nie może pozostawać niezmieniona przez nieskończony czas. Obserwuj swoje kosmyki i reaguj na wszelkie zmiany w ich kondycji. Zapisuj swoje obserwacje i zmieniaj sposób pielęgnacji, dopasowując go do ich aktualnych potrzeb.