Rozdwojone końcówki co robić

Skuteczne sposoby na rozdwojone końcówki

Rozdwojone końcówki to dość powszechny problem. Nawet jeśli troskliwie dbasz o swoje włosy, ich kondycja może się w każdym momencie pogorszyć. Słońce, gorące i suche powietrze, częsta stylizacja na gorąco, nieodpowiednia dieta – to wszystko może spowodować uszkodzenia włosów. Sprawdź, co robić, gdy kosmyki zaczynają się rozdwajać. Zadbaj o swoje włosy aż po same końcówki.

Jak wyglądają rozdwojone końcówki?

Rozdwojone końcówki można rozpoznać gołym okiem. Należy wziąć pukiel włosów i przyjrzeć się jego końcom, najlepiej pod światło. Jeśli pojedynczy włos ma więcej niż jedno zakończenie, oznacza to, że zaczął się rozdwajać. Jest to efekt chemicznych i mechanicznych uszkodzeń, na które włosy narażone są przez cały czas. Rozdwojone włosy mogą pojawić się nie tylko na końcach, ale też na całej głowie. Kiedy uszkodzenia przybierają kształt litery V, są we wczesnym stadium. Struktura włosa w kształcie drzewa oznacza, że proces niszczenia włosów jest już zaawansowany. U niektórych osób pojawiają się mikropętelki na włosach, które mogą doprowadzić do ich łamania.

Tendencję do rozdwajania zależą od rodzaju włosów. Szczególnie narażone są włosy wysokoporowate, charakteryzujące się delikatną i łamliwą strukturą. Z problemem tym zmagają się przede wszystkim posiadaczki włosów kręconych i falowanych.

Rozdwojone końcówki włosów - przyczyny

Włos składa się z trzech warstw: wewnątrz znajduje się rdzeń i warstwa korowa, a na zewnątrz keratynowa powłoczka, która ma formę łusek. Różnego rodzaju czynniki mogą osłabić otoczkę włosa i zwiększyć ryzyko uszkodzeń, czego efektem są na przykład rozdwojone końcówki.

Włosy niszczą się pod wpływem czynników mechanicznych i chemicznych, np.:

 • pielęgnacji przy użyciu nieodpowiednich kosmetyków – ubogich w tłuszcze i substancje nawilżające;
 • tarcia i szarpania włosów podczas suszenia ręcznikiem czy czesania źle dopasowaną szczotką;
 • zbyt częstego (codziennego) mycia włosów;
 • twardej wody;
 • kontaktu z wodą morską lub chlorowaną;
 • czesania włosów na sucho;
 • częstego suszenia włosów suszarką;
 • prostowania włosów przy pomocy prostownicy;
 • stylizacji włosów lokówką;
 • trwałej ondulacji;
 • koloryzacji;
 • nadmiernej ekspozycji włosów na działanie promieni słonecznych;
 • nieregularnego, sporadycznego strzyżenia włosów;
 • problemów zdrowotnych, np. zmian hormonalnych, niedoborów pokarmowych.

Wysoka temperatura a rozdwajające się końcówki

Włosy nie lubią wysokich temperatur – gorącej wody, gorącego powietrza z suszarki, prostownicy, ostrego słońca i upalnej pogody. Wysoka temperatura powoduje otwieranie się łuski włosa. Nie oznacza to jednak, że masz całkowicie zrezygnować z używania urządzeń do stylizacji włosów na gorąco. Pamiętaj jednak, aby przed zastosowaniem suszarki, prostownicy czy lokówki nałożyć na włosy, a zwłaszcza na końcówki, kosmetyk termoochronny.

Jak pielęgnować włosy, żeby przestały się rozdwajać?

Oto sprawdzone sposoby na zachowanie dobrej kondycji włosów i uniknięcie rozdwajania się końcówek:

 • regularnie odżywiaj i nawilżaj włosy – stosuj w tym celu naturalne kosmetyki do włosów, pozbawione drażniących detergentów;
 • pamiętaj o zastosowaniu odżywki po każdym myciu włosów;
 • raz w tygodniu lub rzadziej wykonuj zabieg olejowania włosów, który je intensywnie nawilży i zabezpieczy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych;
 • włosy czesz grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami;
 • włosy myj w ciepłej wodzie, a do ostatniego płukania użyj chłodnej wody – dzięki temu łuski włosów domkną się;
 • kiedy wycierasz włosy ręcznikiem, rób to delikatnie, dociskając go do włosów, a nie pocierając – najlepiej użyj do tego celu bawełnianej koszulki;
 • pozwól włosom wyschnąć naturalnie, a kiedy sięgasz po suszarkę, używaj chłodnego nawiewu;
 • nigdy nie susz włosów tuż po umyciu, kiedy są jeszcze mokre – wówczas proces suszenia trwa dłużej, przez co końcówki są bardziej narażone na uszkodzenia;
 • wysusz włosy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu z odległości co najmniej 15 cm;
 • śpij na jedwabnej lub satynowej poduszce – jest delikatniejsza dla włosów niż bawełna;
 • unikaj suszarki, a tym bardziej prostownicy i innych zabiegów na włosy na gorąco;
 • wszelkie zabiegi stylizacyjne, zwłaszcza te na gorąco, wykonuj na czystych włosach, przed nałożeniem produktów do stylizacji.
rozdwajające się końcówki

Kosmetyki na rozdwojone końcówki włosów

Jeśli zastanawiasz się, czy można naprawić rozdwojone końcówki, to niestety odpowiedź brzmi: nie. Dobra wiadomość jest taka, że stosując odpowiednie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne, można poprawić ogólny stan włosów i sprawić, że uszkodzone końcówki będą mniej widoczne. Głównym celem pielęgnacji jest zapobieganie dalszemu rozdwajaniu się końcówek.

Myj włosy delikatnym szamponem bogatym w naturalne składniki – zniszczone końcówki pomoże odbudować naturalny szampon HAIR DO YOU DO! dedykowany włosom farbowanym, suszonym suszarką i prostowanym. Produkt ten zawiera m.in. kwas hialuronowy, który intensywnie i długotrwale nawilża, co jest niezwykle istotne w przypadku kosmetyków do włosów z rozdwojonymi końcówkami.

Jeśli chcesz kompleksowo zadbać o kondycję włosów, do pielęgnacji włącz emolienty i olejki roślinne, które pokrywają łodygę włosa ochronną warstwą. Łącz je z humektantami, czyli substancjami nawilżającymi (np. aloes, kwas hialuronowy), a także z proteinami (np. keratyna). W ten sposób zapewnisz swoim włosom równowagę PEH i zmniejszysz ryzyko rozdwajania się końcówek.

Domowe sposoby na rozdwojone końcówki

Jednym z najlepszych domowych sposobów na odbudowanie zniszczonych kosmyków jest zabieg olejowania, który należy wykonywać nie częściej niż raz w tygodniu, żeby nadmiernie nie obciążać włosów. Celem zabiegu jest głębokie nawilżanie i odżywianie włosów.

Olejki do włosów, które działają naprawczo na zniszczone końce, to: olej kokosowy, lniany, rycynowy, z czarnuszki, z awokado, masło shea, masło kakaowe. Możesz też przeprowadzić zabieg olejowania z użyciem mieszaniny olejów – w tym celu idealnie sprawdzi się CARAMELOVE SPA masło do ciała i włosów, które bogate jest w naturalne emolienty, zabezpieczające włosy przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Substancje tłuszczowe chronią przed przesuszeniem i odbudowują naturalny płaszcz hydrolipidowy.

Olej nakłada się na suche lub wilgotne włosy, omijając ich nasadę i skórę głowy. Zabieg najlepiej wykonać wieczorem i pozostawić olej na włosach na całą noc, a przynajmniej na dwie godziny. Po upływie czasu należy nałożyć na włosy odżywkę, która zemulguje olej i ułatwi jego usunięcie z włosów. W następnej kolejności należy umyć włosy szamponem i jak zwykle na koniec zastosować odżywkę lub maskę. Nawilżone i odżywione włosy wyglądają zdrowo i są mniej podatne na uszkodzenia.

Aby cieszyć się zdrowymi włosami, trzeba też zadbać o odpowiednią dietę bogatą w produkty dostarczające takich witamin, jak: B, A, E oraz minerałów: żelaza, cynku, miedzi. W momentach gorszej kondycji włosów warto posiłkować się suplementami z apteki, np. biotyną, kwasem foliowym, skrzypem.

Kiedy obciąć zniszczone końcówki?

Rozdwojone końcówki włosów wyglądają nieestetycznie – dodają fryzurze szorstkości i matowości. Regularne podcinanie włosów to obok odpowiedniej pielęgnacji, ważny nawyk w dbaniu o włosy. Aby fryzura prezentowała się pięknie i zdrowo, zniszczone końcówki włosów powinny być regularnie usuwane, najlepiej przez doświadczonego fryzjera. Samodzielne podcinanie końcówek, zwłaszcza przy użyciu nieprofesjonalnych nożyczek, może jeszcze w większym stopniu przyczynić się do ich uszkodzenia.

Zniszczone włosy potrzebują zwykle cięcia, żeby przywrócić im atrakcyjny wygląd. Często wystarczy samo podcięcie rozdwajających się końcówek. Czasem jednak jedynym wyjściem jest radykalne strzyżenie. Po obcięciu zniszczonych końcówek warto przyłożyć się do świadomej pielęgnacji włosów (jeśli nie robiłaś tego wcześniej), aby dłużej cieszyć się zdrowymi kosmykami.  

Profilaktyczne podcinanie rozdwojonych końcówek powinno odbywać się co 6-12 tygodni. Zapuszczasz włosy i nie chcesz skracać fryzury? Jeśli zależy Ci na zachowaniu długości, poproś swojego fryzjera o zastosowanie specjalnej techniki, dzięki której pozbędziesz się brzydkich końcówek, bez wizualnego skracania włosów.

HAIR DO YOU DO!

Naturalny szampon do włosów farbowanych

(38)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
LISTEN TO YOUR HAIR

Naturalna maska do włosów farbowanych

(22)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
 • -10%
ZESTAW REGENERUJĄCY DO WŁOSÓW

do włosów farbowanych i zniszczonych

(5)
187,20 zł
208,00 zł
-10%
187
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
 
HAIR IN THE GAME

Szampon do włosów normalnych

(22)
99,00 zł
 
99
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (49,50 zł / 100 ml)
WIN-HAIR TAKES IT ALL

Naturalna maska nawilżająca

(19)
109,00 zł
 
109
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (54,50 zł / 100 ml)
Masło carameLOVE SPA

Masło do ciała i włosów

(27)
149,00 zł
 
149
produkt point /modules/pcodebonus/views/img/pkt.svg
Phlov Club
Dowiedz się więcej
200 ml (74,50 zł / 100 ml)

Add a comment

 (with http://)