Świąd skóry głowy może mieć tak wiele różnych przyczyn, że większość osób przynajmniej raz doświadczyła tego nieprzyjemnego stanu z różnych powodów. Należy się ich doszukiwać przede wszystkim w:
- Łojotokowym zapaleniu skóry - to zdecydowanie najbardziej powszechny powód swędzenia głowy. Jako że nasza skóra jest naturalnym środowiskiem dla drożdży Malassezia - głównych winowajców łupieżu - stosunkowo łatwo można doprowadzić do przerostu ilości tych drożdżaków, a w konsekwencji - łojotokowego zapalenia skóry. Szczególnie narażona jest skóra tłusta, łupież bardzo rzadko pojawia się na suchej skórze głowy ze skłonnością do łuszczenia.
- Reakcjach alergicznych (tzw. kontaktowym zapaleniu skóry) - problem ten dotyka przede wszystkim skóry wrażliwej, podatnej na uczulenia. Źródła alergenów możemy dopatrywać się we wszystkim, co ma bezpośredni kontakt ze skórą głowy - szamponach, lakierach do włosów - jak i również w spożywanym pokarmie. Na skutek przeniknięcia szkodliwego składniku do skóry, może pojawiać się kontaktowy stan zapalny. Warto tutaj podkreślić, że wiele produktów nie uczula od razu - reakcje alergiczne mogą pojawiać się po kilku lub kilkunastu użyciach. Wtedy warto przyjrzeć się swoim kosmetykom i spróbować innych, np. naturalnych kosmetyków do włosów.
- Grzybicy skóry głowy - przyczyna tej dolegliwości jest podobna do łupieżu - również wywołują ją drożdżaki, tym razem trichophyton rubrum. Problem jest o tyle poważny, że grzyby nie tylko osadzają się na skórze głowy, ale również wnikają w nią, mogąc przyczyniać się do wypadania włosów. Grzybica jest zaraźliwa (zatem jest dużo prawdopodobieństwo, że jeśli mieliśmy kontakt z osobą mającą grzybicę i obserwujemy świąd, my również ją mamy). Jej leczenie często wymaga kontaktu z lekarzem.
- Niewłaściwej pielęgnacji - stosując na naszą skórę głowy szampony z mocnymi detergentami, łatwo możemy ją podrażnić i doprowadzić do przesuszenia. Należy również zwrócić uwagę na to, czy prawidłowo używamy odżywek - nakładanie niektórych produktów przeznaczonych do pielęgnacji długości włosów - na skórę, może wywołać alergię. Istotne jest również to, czy dokładnie spłukujemy produkty myjące - nagromadzony nadmiar produktów może zakłócić naturalną szybkość wymiany komórek skóry głowy.
- Przesuszonej skórze głowy - mając suchą, podrażnioną skórę głowy możemy doświadczyć nieprzyjemnego świądu, jak i również zaczerwienień. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie i złuszczanie, używając odpowiednich kosmetyków.
Swędzenie skóry głowy może towarzyszyć również wielu poważniejszym schorzeniom, szczególnie jeśli obserwujemy u siebie inne, niepokojące objawy somatyczne. Jeśli wszystkie powyższe przyczyny i choroby skórne (np. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry) zostały wykluczone, można zacząć diagnostykę pod kątem między innymi zaburzeń układu hormonalnego czy niedoczynności tarczycy. Tutaj konieczne jest zasięgniecie opinii lekarza.